Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Dolmuşları
123 ... 262728   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
Mustafa Noyan

13 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 21:29
İST » A4.01. İstanbul Dolmuşları

"İstanbul Dolmuşları" da şehrimizin bir zenginliği değil midir?
Geçmişten....

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 21:34
Yeni Ford Dolmuşlar

...Günümüze İstanbul geleneği

(+)

(+)

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 21:36

Evet Mustafa Bey geçmişte şehirimizin en güzel ulaşım yollarından biri idi bencede İstanbul dolmuşları... Ağır ve dikkatle seyreden şöför hemen hemen herkesi tanır sürekli müşterileri ile sohbet ederdi... Güzel sohbetler yaşardık... Gazete okumadığımız zamanlarda....

Geçtiğimiz aylarda Sultanahmet Camisinin bahçesinde gördüm benzer bir dolmuş satılık yazıyordu üzerinde...Hemen aradım ama 16 bin USD istiyordu sahibi !

Günümüzdeki sarı dolmuşlarda o eski havayı bulamıyorum ben... İş iyice ticarete döküldüğü için farklı bakıyorum !

Mustafa Kumbar

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 21:43

Sultanahmet Camii'nin bahçesinde bir 56 Chevrolet Belair duruyordu, bakımlı bir araba idi.
Mustafa Kumbar Bey'in bahsettiği otomobil olabilir, ama eğer resimdeki otomobil ise dolmuşluğu kalmamıştı; bilirsiniz dolmuş modeller uzatılıp 8 kişi alabilecek hale getiriliyorlardı.

nerminkumbar

13 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 21:48

Çok güzelmiş eski dolmuşlar gerçektende. Fakat şimdi hepsi Ford Transit ve Dolmuş demeye dilim varmıyor !

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 21:55

Evet Mustafa Bey ta kendisi !!! Hala burada duruyormu bu otomobil ?

Çok bakımlı güzel bir araba . Belki fiyatı indirmiştir satılmadı ise; Üzerine wowturkey yazıp hep beraber şehit turu atsak ne güzel olur dimi?

Sina

13 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 22:32

Hatırlarım, İstanbul'a yazın tatil amacıyla geldiğimde annanemin Erenköy'de evinden Kadıköy'e inmek için Bağdat Caddes'inde bu dolmuşlara binerdik. Yeni modeller geldiğinde ben yavaş yavaş büyümüştüm ve yanılmıyorsam bir dönem ikisi bir arada kullanıldı. Ben o dönemde hep eskisilerine binmek isterdim. Farklı bir büyüsü vardı o arabaların, geniş ve rahattı da aynı zamanda. Belki tek eksiği, içerisinde fazla sigara içildiği için, döşemelerine sinen sigara kokusu idi. O bile insana bir hoş geliyordu.    Okuyan değil, yaşayan bilir, benden daha fazlasını yaşayan abilerimizin anlatacak anıları daha fazladır bu konuda...

Murat Erol 2
13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 00:03

Olgay Sadak

13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 01:15

Hakan beyin resmini gönderdigi dolmus 56 model chevrolet ve o zamalarin en cok tutulan ekmek teknelerinden biri, bir sonraki yani 57  Chevrole de yakisikli bir arabaydi hele bir de Bel Air tipiyse  deyme keyfine. Bu tip arabalar güney ege de büyük bir acik hava oto galerisinde bol miktarda satisa sunulmus, galiba köycegiz de gördüm.

57 Chevrolet Bel-Air

OzgurK
13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 08:52

eski dolmuşlardaki bir diğer hatırlanacak unsurda torpido bölgesi parlasın diye gazyağıyla silinmesiydi

eğer yeni partlatılmış bir araçta öne oturusanız buram buram gazyağı kokusuyla seyahat ederdiniz,

O dolmuşların en kötü yanı sanırım darlığı ve basıklığıydı, en arka koltukta oturan kişi eğer ara durakta inecekse o zaman hem inen için hemde ona yol vermeye çalışanlar için büyük bir eziyetti

sayfa 1
123 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM