Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Azerice başka bir dil midir?
123 ... 535455   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1

Azeri Türkçesi ayrı bir dil midir?
Evet, Ayrı bir dildir 13.6%  13.6%  [102]
Hayır, Ayrı bir dil değildir-Türkçe'nin bir şivesidir 81.6%  81.6%  [614]
Herhangi bir fikrim yok 4.8%  4.8%  [36]
Toplam Oy : 752

irfan x
17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 12:13
Azerice başka bir dil midir?


sice Azerice (Azeri Türkçesi) başka bir dil olarak mı kabul edilmelidir, yoksa Türkçe'nin şivelerinden biri olarak mı?

Çünkü bazı arkadaşlar anladıkları yabancı dil olarak " Azerice"den bahsediyorlar da...


ozlemh
17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 12:43

http://turkoloji.cu.edu.tr/YENI%20TURK%20DILI/11.php

Doç. Dr. Timur Kocaoğlu
DÜNYADA TÜRK DİLİ :Sosyo-Politik Bir Yaklaşım
Bu konuda tereddütleri aşmak için oldukça bilgilendiricidir.

Ufak tefek ipuçlarını bilince kolayca anlıyoruz değil mi sonuçta;
Örnek cümle: "men gapıcıyam, dopu depende, tutanda, teribünde nazlı yare kesende..."
İpucu: kapı=kale dolayısıyla kapıcı=kaleci.


Okan Akin

17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 13:26

Sevgili Dostlar,

Azerice olarak bilinen Turkce'ye "baska bir dildir demek benim" yureyimi acitiyor dogrusu. Gerci bu konuyu dil bilimcileri daha iyi bilir ama benim duygusal tarafim Azerice'yi Turkce'den soyutlamayi kesinlikle kabul etmiyor. Ben buna sadece Azerbaycan Turkcesi demek istiyorum. En fazla Turkce'nin bir lehcesi denebilir.

Dostlukla,


HAKAN©

17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 14:03

Yukarıdaki şıkların hiç birisi de değildir.
www.tdk.gov.tr'den
Alıntı:
Şive   = Söyleyiş özelliği, ağız
Lehçe = 1. Bir dilin tarihsel, bölgesel, siyasal sebeplerden dolayı ses, yapı ve söz dizimi özellikleriyle ayrılan kolu, diyalekt.
             2. Konuşma tarzı

Azerice de dediğimiz Azeri Türkçe'si, Türkçe'nin birçok lehçesinden birisidir.
İngilizce'nin İngiltere'de farklı, Amerika'da farklı, Avustralya'da farklı konuşulması gibi.


elif özdemir
17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 14:19

Azerice ayrı bir dil değildir, Türk lehçelerimizden biridir.

Türk lehçeleri; Altayca, Azerice, Başkurtça, Çuvaşça, Gagavuzca, Hakasça, Karakalpakça, Kazakça, Kazan Tatarcası, Kırgızca, Kırım Tatarcası, Kumukça, Malkarca, Nogayca, Özbekçe, Tuvaca, Türkmence, Yakutça, Yeni Uygarcaozanfus
17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 14:22

ben  bu konuda muhalefetim.. eger turkceden  ayri  bir  dil olarak  gormuyorsaniz  tam bir turkce  katliyamidir o zaman...gramerleri baska ulkelerden, dilin kulturu bile  baska  bi ulkeden.. koklu  bi dil olduguna inanmiyorum, cunku her 10 kelimeden 4 u rusca..rus emperyalizmi oldukca belirgin ki  onlara duyulan ozlemde cabasi..ve hani  her dilde bi  ahenk  olur -yani demek istedigim nasil almanca  kaba,fransizca ic oksayici;gibi= azerice de rus ahenginde,ruscadan donusumlu  bir cok ses var.. tabi bunlar o , 10 da 4 luk  kisimin disinda.yanlissa soyleyin.hatta oyleki  kullanmiyorlar  bile dillerini sokakata heryerde rusca konusuluyor... anlisilacagi uzere iciniz aciyorsa benimde  aciyor neden biliyor musunuz azerice yok, oluyor...tamamen  turklukten asimile olmalari  icin zamanin da kazakistan, ozbekistan , turkmeninstan bunlarada farkli  karmasik  bi  gramer gosterilmis.. oyunun  bi  parcasi.. simdi  dusunun bakalim kazakcayi

ASLI
17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 15:20

Benim kisisel fikrim su yonde. Azerice bir dil degildir, Azeri Turkcesi vardir ve bu da bir lehcedir. Zira Azeri Turkcesini belli kelimeler disinda hepimiz anlayabiliyoruz. Bakiniz:
Alıntı:
Azeri Türkçesi:

Anadolu Türkçesine yakınlığı ile bilinen Azeri Türkçesi de Oğuz dil grubundadır. "Azeri Türkleri"nin toplam nüfusu yaklaşık 23 milyon kadardır ve Azerilerin ancak 6,5 milyon kadarı Azerbaycan Cumhuriyeti'nde yaşarken yaklaşık 16 milyon Azeri,İran İslam Cumhuriyeti'nin kuzeyinde (Güney Azerbaycan), 330 bini Gürcistan'da ve 110 bini  Ermenistan'da yaşamaktadır.


Kaynak ve Turkcemiz adli makalenin tamami icin: http://www.byebyeturkce.com/turkcemiz.htm

Bir de Wikipedia'dan buldugum Turkce'nin gecmisi ile ilgili bir paragraf var:
Alıntı:
Altay Dağları civarından kaynaklanan dil, onu kullanan göçebe kavimlerin doğuda Japonya'ya, batıda ise Avrupa'ya doğru hareketiyle yayılmıştır. Afganistan ve Batı Çin civarında Moğolca; Rusya, Güney ve Güneydoğu Çin bölgesinde Tunguz; eski Rusya ülkelerinden batıda Türkiye'ye, güneyde ise İran'a yayılan bir alanda ise Türki diller olarak değişmiştir. Güneyde bulunan başlıca Türki diller Türkçe, Azeri Türkçesi ve Türkmen Türkçesi'dir. Oğuz boylarının kullandığı Gagavuz lehçeleri ve İran kaynaklı Horasan lehçesi, Türkiye lehçesi ile birlikte bugünkü Türkçe'nin bölümlerini oluşturmaktadır.

   * Altay dil ailesi
         o Türkçe dil kolu
               + Güney dilleri
                     # Balkan Gagavuz Türkçesi (Türkiye ve Türklerin yaşadığı Avrupa ve Amerika kıtalarını bazı bölümleri)
                     # Gagavuz Türkçesi (Moldovya)
                     # Horasan Türkçesi (İran)
                     # Türkiye Türkçesi
                     # Azeri Türkçesi
                     # Kazak Türkçesi
                     # Türkmen Türkçesi
                     # Kırgız Türkçesi
                     # Özbek Türkçesi
                     # Tatar Türkçesi
                     # Uygur Türkçesi


Mert Doğan
17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 15:31

Azerice'nin farklı bir dil olduğuna ben inanmıyorum. Çünkü dil araştırmaları yapmadan bile azeri türkülerini yada azeri televizyonlarını anlayabiliyorum. Yani Kazakça falan deseler belki ayrı bir olmaya başlamış derdim ama azericeyi ayrı bir dil kabul edemiyorum.

Evet çok fazla yabancı kelime var azericede ama Türkiye türkçesinde de en basitinden bir ingilizce sözlüğü açıp sadece A harfinden kelimelere baksak onlarca ingilizce kelime görürüz. Dillerin başka dillerden etkilenmesi normaldir. Yani çok önemli ölçüde anlayabildiğim bir dili ayrı bir dil olarak kabul edemem. Çünkü tıpkı azerice kadar ancak anlayabildiğim pek çok konuşma türü var Türkiye'de de. Mesela lazların konuşmasının da ancak azerice kadar anlayabiliyorum. Hatta onların da biraz farklı cümle yapısı var. Ama Türkçe değildir diyemeyiz.

Diğer arkadaşların dediği gibi ingilizce bile bölgesel olarak farklıdır. ABD ingilizcesindeki bir kelime neredeyse küfür anlamlı iken Britanya ingilizcesinde farklı anlamlıdır. Yada Avustralya ingilizcesi de biraz farklıdır. Azerice'nin de durumu bence böyle. Ayrı bir dil olarak kabul edilemez.


Anıl

17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 16:53

Herkesinde uzerine bastirdigi gibi lehçe ile şive ayri şeyler, o yuzden oy vermiyorum. Mesela Denizli şivesi vardir Istanbul şivesi vardir, cok benzer ama konusma tarzi degisiktir.

Turkiye'de kullandigimiza Turkiye lehçesi deriz.
Azerbaycan'da kullanilan ise Turkce'nin Azeri lehçesidir.

Mesela Turkce'de istedigi şive olsun "THY'nin 100 sefer sayili ucagi limanimiza inmistir." diye soyleriz. Azeri lehçesinde ise "THY'nin 100 sefer sayili ucagi limanimiza düşmüştür." diye soylenir.


Biraz konu disina cikayim.
Türkçe butun Orta Asya ve burada konusulan ortak dildir. Bir suru lehçeleri vardir. Anlasakta anlamasakta ayni dil ailesinden gelir. Finlandiya'daki Karaim Turklerinden Sibirya'daki Yakutsk'dan Cin'de Uygur (yani Dogu Turkestan)'a kadar.

Bu çinli Türk kardeslerimiz    
http://www.uygur.org/
http://www.eastturkestan.net/china03.html

Orta Asya malum zaten

Tataristan Ozerk:
http://www.turan.tc/turk/tatar/tatar.html

Finlandiya, Bati Rusya, Polonya, Litvanya'da karaimlere kadar hepimiz ayni dilin lehçelerini konusuyoruz. Gerci Karaimler biraz daha karisik digerlerine gore. Yinede Discovery Channel'da izledim Ingilizcesini dinlemeden anlayabiliyordum cogunu.
Karaim Turkleri gecen yuzyilin baslarinda soykirima maruz kaldilar. Finlandiya'da kalanlarin sayisi 3bine kadar dusmustu en hatirladigim. Burada zaten yaziyor.
http://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Karaites


Siteleri biraz okursaniz Ruslarin nasil Turkce'yi yok etmeye calistigi yazmaktadir. Ozellikle Kazakistan'da ve birkac Orta Asya ulkesinde cok basarili oldular! 3nesile Rusca ogretip gercek lisanlarini unutturdular. Dis politikayi uygulamayi birak öyle birsey olmadigi icin onlarida kendimizden uzaklastirdik. Agabeylik tasliycagimiza hepimiz kardesiz deyip Ataturk'un uyarisini birazcik dinleseydik su anki durum cok daha fakli olurdu.
Ataturk'un '33 senesindeki mesaji assagidadir:
"Bu gün Sovyetler Birligi, dostumuzdur; komsumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluga ihtiyacimiz vardir. Fakat yarin ne olacagini kimse bu günden kestiremez. Tipki Osmanli gibi, tipki Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalabilir. Bugün elinde simsiki tuttugu milletler avuçlarindan kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulasabilir. Iste o zaman Türkiye ne yapacagini bilmelidir... Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inanci bir, özü bir kardeslerimiz vardir. Onlara sahip çikmaya hazir olmaliyiz. Hazir olmak yalniz o gunu susup beklemek degildir. Hazirlanmak lâzimdir. Milletler buna nasil hazirlanir? Manevi köprülerini saglam tutarak. Dil bir köprüdür... Inanç bir köprüdür...Tarih bir köprüdür... Köklerimize inmeli ve olaylarin böldügü tarihimizin içinde bütünlesmeliyiz. Onlarin bize yaklasmasini bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklasmamiz gerekli..." M. Kemal ATATÜRK - EKIM 29, 1933


Emir Kula
17 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 18:40

Alıntı:
Azerice ayrı bir dil değildir, Türk lehçelerimizden biridir.

Türk lehçeleri; Altayca, Azerice, Başkurtça, Çuvaşça, Gagavuzca, Hakasça, Karakalpakça, Kazakça, Kazan Tatarcası, Kırgızca, Kırım Tatarcası, Kumukça, Malkarca, Nogayca, Özbekçe, Tuvaca, Türkmence, Yakutça, Yeni Uygarca

Mesajda yanlışlık vardır.Türkçe'nin iki lehçesi vardır.Bunlar;Çuvaş Lehçesi ve Yakut Lehçesi
Azerice,Türk Şiveleri içinde yer almaktadır.sayfa 1
123 ... 535455   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET