Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
simon

14 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 01:06

Şirket-i Hayriye'nin 57 no'lu Tarabya vapurunun modeli. Bu model Rahmi M. Koç Müzesinin Lengerhane binasında sergileniyor.

(+)

kutlay34
14 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 01:17

Geçen eylül ayında gitmiştim oraya... beğenmiştim... Aradığınız bazı gemi maketlerini, denizcilikle ilgili eski aletleri, eski aksesuarları görebilirsiniz(Karaköy'deki Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğünü kastediyorum) Zaten O bölüm hem müze hem de arşiv olarak kullanılıyor şu anda...

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 02:05

Alıntı:
Karaköy'deki Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nü kastediyorum

Aralık ayı başında gittiğimde, Müze'nin tadilâtta olduğunu ve bir süre hizmete kapalı olduğunu öğrendim. Bugün itibarıyla çalışıp çalışmadığı hakkında bir fikrim yok. Şayet ellerini çabuk tuttularsa, yeniden açılmış olabilir. Tavsiye ederim... Çok güzel ve eğlenceli bir ortam...  

Akın KURTOĞLU

Tolga Ülgür
14 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 13:56
S/S - "KANLICA"

Merhaba,
Siteyi tesadüfen keşfettim.Arama motorunda Fairfield yapısı şehir hattı gemileri ile ilgili arama yaparken karşıma çıktı.Oldukça etkileyici bir arşiv oluşturulmuş.Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
Benim merakım özellikle modelcilik üzerine.Önceleri gemi modelciliği ile başladım şu sıralar plastik uçaklar üzerine yoğunlaşmış olsam da eski hastalık beni tekrardan dürtmeye başladı.
Buradan hareketle 1992 yılında bitirmiş olduğum 1/100 KANLICA nın modelini sizlerle paylaşmak istedim. Artık seferde göremediğimiz bu güzellikleri en azından fotograf ya da model olarak görmekten başka seçeneğimiz kalmadı maalesef.

Görüşmek üzere....

(+)

(+)

(+)

(+)

Kemal
14 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 15:16

Müthiş bir maket.Tebrikler başka gemi modelleriniz de var mı?Bunları bir yerlerde sergiliyormusunz örneğin bazen gemi modelleri ile ilgili sergiler oluyor bunlara katılıyormusunuz...?

Tolga Ülgür
14 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 16:53

Teşekkürler,

Aslında bu ciddi anlamda zaman harcadığım ilk ve tek maketti.Bunun dışında daha iddiasız bir iki denemem oldu onları da isteyenlere vermiştim.
Bu model 1995 senesinde Gemi modelcileri derneğinin yarışmasına katılmıştı.Herhangibir derece vs alamadı.Şu anda evin salonunda cam muhafazada ömrünü geçirmekte.
Daha sonraları oldukça uzun zaman ara verdim.Bir iki sene önce ise sabır performansımı fazla zorlamamak için plastik uçak modelciliğine yöneldim. Bu çalışmalarımı www.ozkanturker.com  adresinde sergilemekteyim.
Şu sıralar yeniden gemi modelciliği kanıma girmeye başladı sanki.Gönlümden 71 Halas ı yapmak geçiyor.Umarım başlar ve sonuçlandırırım.

Tekrar teşekkürler

Tolga ÜLGÜR

simon

14 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 18:42

Tolga bey ellerinize sağlık. Kanlıca vapurunun modelini gerçekten kusursuz bir güzellikte inşa etmişsiniz. Tebrikler.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 04 Oca 2006, 04:04

Çocukluğumun, ilkgençliğimin ve yakın dönemimin vazgeçilmez vapurlarından biri olan; "Kanlıca"nın, günümüzde maket olarak dahi yaşaması beni çok memnun etti. Sanki, kendimi birden, Karaköy Dubalı iskeleden kalktıktan sonra, Haydarpaşa-Kadıköy istikametine gitmek üzere rotasını mendireğin içine doğru çevirmiş Kanlıca vapurunun kenarına oturmuş halde, çayımı elime almış ve cigaramı yakmış gibi hissettim!...  

Çok gerçekçi bir çalışma... Tebrikler...  

Akın KURTOĞLU

mordehay kohen

14 yıl önce - Prş 05 Oca 2006, 20:57

Tek kelime ile müthiş bir çalışma hayalimdeki maket diyebilirim
gemi modelcileri halt etmişlerde senin bu şahane eserini dereceye almamışlar veya girmemiş doyamadan baktım bu esere tek bir türk bayrağı eksik arka direkte gerisi sanki
1961 senesinde govan fairfilds  tezyahından çıkmış www.gemimodelcileridernegi.org
eğer bu derneğin üyesi olsaydın şüphesiz derece alırdın http://www.gemimodelciligi.com/
sana gelecek zamanda tasarladığın planlar ve maketler için başarılar dilerim

simon

14 yıl önce - Prş 12 Oca 2006, 01:19

Glasgow yapımı 9 eş vapurların bu çizimleri, Ahmet Güleryüz'ün "Şirket-i Hayriye'nin Boğaziçi Vapurları" ve bu aralar yeni çıkan kitabı "Yandan Çarklılardan Günümüze İstanbul Vapurları" adlı kitaplarında mevcuttur.

(+)

sayfa 2
« önceki   123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM