Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Sur - Dicle Üniversitesi
123 ... 717273   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 1
Sina

14 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 21:34
Diyarbakır - Sur - Dicle Üniversitesi

DİCLE ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Türü Devlet
Kuruluş Tarihi 1974
Rektör Prof. Dr. Fikri CANORUÇ
Telefon +90 412 248 80 30
Faks +90 412 248 80 47
Internet www.dicle.edu.tr
E-mail webmaster@dicle.edu.tr  
Adres Dicle Ünv. 21280, Diyarbakır
Öğrenim Dili Türkçe
Birimlerin Dağılımı 11 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı  
Öğrenci Sayısı 17610
Akademik Personel 1327
Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı 5000

Barınma

Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 4 ilde toplam 3914 kapasiteli beş yurt bulunuyor. Ayrıca Diyarbakır merkezde özel öğrenci yurtları da var.  

Burs

Maddi durumu olmayan öğrencilere Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşfik Fonu tarafından karşılıksız burs veriliyor.  

Rektörün Adaylara Mesajı

Rektörün adaylara mesajı: " Üniversitemiz çağdaş eğiti- öğretim ve araştırma fonksiyonları yanında ülke ve bölgenin sağlık, sosyal, ekonomik ve kültürel yönden kalkınması için her türlü çabayı gösteren, ülkenin ve bölgenin ekonomik gücüdür. Eğitimde ve öğretimde esas olan nicelik değil niteliktir. Sizler ülkemizin aydınlık geleceğisiniz. Bizler için önemlisiniz."  

Genel Bilgi

Dicle Üniversitesi kampusu Diyarbakır'a 3 km. uzaklıkta 27 bin dönümlük araziye kurulmuş durumda. Orta doğunun en büyük ve dünyanın sayılı kalkınma projeleri olan GAP'ın uygulama merkezinde yer alan Dicle Üniversitesi, bölgeye yayılmış fakülteleri, yüksek okulları, araştırma merkezleri ile projenin uygulanmasında ihtiyac duyulacak meslek elemanlarının yetiştirilmesi ve bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunması görevini üstlenmiş durumda.

Dicle Üniversitesi'ne bağlı olarak 11 fakülte, 11 meslek yüksek okulu, 5 yüksek okul, bir konservatuar, 3 enstitü, 8 uygulama ve araştırma merkezi, bir araştırma ve uygulama hastanesiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Öğrencilere hizmet veren 30 bilgisayarlı internet evi bulunuyor. Üniversitenin merkez kampusunda 7 bin 500 metre karelik alan üzerine kurulu iki kapalı spor salonu, futbol, basketbol, voleybol ve tenis kortundan oluşan spor kompleksleri öğrencilerin spor aktivitelerine olanak sağlıyor.

.................................................................................................................................

Aşağıdaki fotoğraflar Burç için, içimden geldi fotoğraf yüklemek...

Dicle Üniversitesi Yolu,

(+)

Dicle Üniversitesi Yolu ve ufukta Diyarbakır'ın tek 4 minareli camiisi, ilginçtir ki Diyarbakır'dan 3 km uzaklıkta! Merkezde bile böylesine güzel ve ihtişamlı bir camii yok.

(+)

Üniversite Yerleşimi (Fiskaya'dan)

(+)

Tıp Fakültesi

(+)

Giriş ve Dicle Üniversitesi Hastanesi

(+)

Üniversite Camii'nin yakın plan çekimi

(+)

En son Sina tarafından Çrş 14 Arl 2005, 21:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Sina

14 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 21:42

ÜNİVERSİTE VE BAĞLI BİRİMLERİN GENEL KOMPOZİSYONU

a- Üniversite :

18 Aralık 1966 tarihinde Ankara Tıp Fakültesi bünyesinde öğretime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi ile 21.11.1973 tarihinde Diyarbakır'da kurulan Fen Bilimleri Fakültesi, bu günkü Dicle Üniversitesinin oluşmasında temel teşkil etmiştir. Önceleri Diyarbakır Üniversitesi olarak faaliyet gösteren Üniversitemiz bünyesinde 1976 yılında Diş Hekimliği Fakültesi, 1981 yılında da Şanlıurfa Ziraat Fakültesi kurularak hizmete girmiştir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra 20.7.1982 tarihinde çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 32. maddesi uyarınca Diyarbakır Üniversitesinin adı "Dicle Üniversitesi" olarak değiştirilmiştir. Aynı Kanun Hükmünde Kararnameyle Hukuk Fakültesi ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi kurulmuş ve Milli Eğitim Bakanlığından devralınan Yüksekokullar Dicle Üniversitesine bağlanmıştır. Dicle Üniversitesi bünyesinde daha sonra 1988-1989 öğretim yılında Mardin Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 öğretim yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992-1993 öğretim yılında da Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hizmete girmiştir. Hizmete giren bu birimlere ilave olarak Şırnak, Bismil, Batman ve Çermik'te birer Meslek Yüksekokulunun daha kurulması uygun görülmüştür.11.7.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3837 sayılı kanunla yapılan değişiklikle Şanlıurfa Ziraat Fakültesi ve Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu Harran Üniversitesine bağlanmış ve Üniversitemiz bünyesinde Veteriner Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi adı altında üç yeni Fakültenin kurulması kararlaştırılmıştır. Sözkonusu Fakültelerle birlikte Bismil Meslek Yüksekokulu, Çermik Meslek Yüksekokulu ve Batman Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1993-1994 öğretim yılında, Şırnak Meslek Yüksekokulu ise 1995-1996 öğretim yılında hizmete girmiştir. Mevcut Fakülte ve Yüksekokullarımıza İlave olarak Ergani Ve Çüngüş'te birer meslek yüksekokulu, Diyarbakır Siirt ve Mardin'de birer Sağlık Yüksekokulunun öğretime açılması için başlatılan çalışmalar sonuçlanmış olup,1997-98 öğretim yılında hizmete girmişlerdir.

Ayrıca Üniversitemize bağlı olarak Batman'da Teknik Eğitim Fakültesi, Diyarbakır'da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulmuş olup, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 1998-1999 öğretim yılında hizmete girmiş, Batman Teknik Eğitim Fakültesi ise 1999-2000 öğretim yılında faaliyete girmesi kesinleşmiştir. Cizre ve Silopi'de de birer Meslek Yüksekokulunun faaliyete girmesi için başlatılan çalışmalar devam etmektedir.

Üniversitemiz bünyesinde bugün 11 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 3 Enstitü , 9 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Sağlık Meslek Lisesi ile 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.

b- Fakülteler:

1- Tıp Fakültesi :

1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açılmış ve 20 Ocak 1969 tarihinde öğrencilerini Diyarbakır'a naklederek Numune Hastanesi binasında öğretime başlamıştır. Fakülte halen, kampüs arazisinde yapılmış olan ve bölge ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek fiziki kapasiteye sahip 1200 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi binası içerisinde öğretime devam etmektedir. Poliklinik, Klinik, Dershane, Laboratuvar, idari Bloklar vs. ile toplam 192.000 m2'lik bir alana sahiptir.

2- Fen-Edebiyat Fakültesi :

1974 yılında Fen Bilimleri Fakültesi adı ile öğretime başlamıştır. Daha sonra 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı "Fen-Edebiyat Fakültesi" olarak değiştirilmiştir. Fakülte,1986 Haziran ayı içinde Üniversite Kampüsünde yaptırılan modern binasına taşınmıştır.17.450 m2 kullanym alanyna sahip olan Fakülte binasında 12 Dershane, 2 Anfi ve 12 Laboratuvar mevcuttur. Fakülte bünyesinde halen 13 bölüm mevcuttur.

3- Diş Hekimliği Fakültesi :

1976 yılında 27 öğrenci ile şehir merkezinde öğretime açılmıştır. Daha sonra Tıp Fakültesine ait dershane ve laboratuvarlarda eğitimini sürdüren Diş Hekimliği Fakültesi, 1 Temmuz 1993 tarihinde kampüs alanında yapımı tamamlanan ve 20.000 m2 kullanım alanına sahip yeni ve modern binasyna taşınmıştır. Fakülte bünyesinde yeterli sayıda dershane, laboratuvar, klinik ve poliklinik mevcuttur.

4- Hukuk Fakültesi :

1982-1983 öğretim yılında 200 öğrenci ile öğretime başlamıştır.

Önceleri şehir merkezinde faaliyet gören Fakülte, daha sonra 1990-1991 öğretim yılında kampüs alanında yapımı tamamlanan modern binasına taşınmıştır. Fakülte bünyesinde yeterli sayıda dershane mevcuttur.

5- Eğitim Fakültesi :

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Diyarbakır Eğitim Enstitüsü iken, 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile "Eğitim Fakültesi" adı altında Üniversitemize bağlanmıştır. Şehir merkezinde bulunan Fakülte eski binasında öğretime devam etmektedir. Fakülte bünyesinde halen 8 bölüm ve bunlara bağlı olarak 16 Anabilim Dalı bulunmaktadır.

6- Mühendislik-Mimarlık Fakültesi :

Fakülte 1984-1985 öğretim yılında inşaat ve Mimarlık bölümleri ile öğretime açılmyştır. Uzun bir süre Fen-Edebiyat Fakültesinin bir bölümünde hizmet veren Mühendislik-Mimarlık Fakültesi için, 1991 yılında kampüs alanında yeni bir binanın yapımına başlanmış ve 1993 yılı başında bitirilerek öğretime açılmıştır. Fakülte bünyesinde inşaat, Mimarlık, Maden, Elektrik-Elektronik ve Makina Mühendisliği Bölümleri yer almaktadır.

7- Siirt Eğitim Fakültesi :

41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Üniversitemize bağlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığından devralınan binalarda eğitim ve öğretim sürdürülmektedir. Daha önceleri Yüksekokul olarak Sınıf Öğretmenliği alanynda eleman yetiştiren birim, 3.7.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla Siirt Eğitim Fakültesi adını almıştır.

8- Veteriner Fakültesi :

11.7.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulan Fakülte 1993-1994 öğretim yılında hizmete girmiştir. Veteriner Fakültesi halen Diş Hekimliği Fakültesi binasının bir bölümünde öğretimini sürdürmektedir.

9- Ziraat Fakültesi :

11.7.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla Üniversitemize bağlı olarak kurulmuştur. GAP projesi içerisinde gelecekte önemli bir yer tutacak olan Fakülte bünyesinde ilk etapta Tarla Bitkileri Bölümü açılmıştır.1993-1994 öğretim yılında hizmete giren Fakülte Diş Hekimliği Fakültesinin bir bölümünde hizmet vermektedir.

10- İlahiyat Fakültesi :

11.7.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla Üniversitemize bağlı olarak kurulmuştur. 1993-1994 öğretim yılında hizmete giren Fakülte Diş Hekimliği Fakültesinin bir bölümünde öğretimini sürdürmektedir.

11- Batman Teknik Eğitim Fakültesi:

Bakanlar Kurulunun 97/9957 sayılı Kararı ile Kurulan Batman Teknik Eğitim Fakültesi 1999-2000 eğitim-öğretim yılında faaliyete girecektir.

c- Meslek Yüksekokulları :

1- Batman Meslek Yüksekokulu :

41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Üniversitemize bağlanmıştır. İki yıllık öğrenim süreli olan Yüksekokul Elektrik, İnşaat, Otomotiv, Rafineri ve Petrokimya Programlarından oluşmaktadır. Batman Meslek Yüksekokulunun Dünya Bankası tarafından finanse edilen ve modern laboratuvar ve atölyelerden oluşan ikinci bölüm inşaatının yapımı ise hızla devam etmektedir. Bu atölyelerden dördü bitirilmiş ve hizmete girmiştir.

2- Diyarbakyr Meslek Yüksekokulu :

41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Üniversitemize bağlanan Meslek Yüksekokulu 1986 Haziran ayı içinde, yatırım programı çerçevesinde kampüs alanı içinde yaptırılan yeni binasına taşınmıştır. İki yıllık bir Yüksekokul olup, İşletme, Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Bilgisayar Programcılığı, Elektrik ve Elektronik Programlarından oluşmaktadır.

3- Mardin Meslek Yüksekokulu :

Üniversitemize bağlı olarak 1988-1989 öğretim yılında faaliyete geçmiştir. İki yıllık öğrenim süreli olan Yüksekokul İnşaat, Elektrik ve Muhasebe Programlarından oluşmaktadır.

4- Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu :

1990-1991 ö?retim yılında Diyarbakır'da hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Anestezi Teknikerliği Programı bulunmaktadır. Yüksekokul kampüs alanında yer alan Diş Hekimliği Fakültesinin bir bölümünde öğretim yapmaktadır.

5- Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu :

1992-1993 öğretim yılında hizmete girmiştir. Meslek Yüksekokulu bünyesinde Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Programı yer almaktadır. Yüksekokul Diş Hekimliği Fakültesi binasının bir bölümünde öğretim yapmaktadır.

6- Bismil Meslek Yüksekokulu :

1993-1994 öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde, Tarım Aletleri ve Makinaları Programı yer almaktadır. Yüksekokul 1995-1996 öğretim yılından itibaren Bismil ilçesinde öğretime devam etmektedir.

7- Çermik Meslek Yüksekokulu :

Üniversitemize bağlı olarak Çermik ilçesinde kurulan Meslek Yüksekokulu, 1993-1994 öğretim yılında hizmete girmiştir. Yüksekokul bünyesinde Turizm ve Otelcilik Programı yer almaktadır. Yüksekokul bünyesinde bu programa ilave olarak 1994-1995 öğretim yılında Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı da öğretime açılmıştır.

8- Batman Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu :

Üniversitemize bağlı olarak 1993-1994 ö?retim yılında Batman ilinde hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Programı yer almaktadır.

9- Şırnak Meslek Yüksekokulu :

Üniversitemize bağlı olarak Şırnak ilinde kurulan Yüksekokul, 1995-1996 öğretim yılında hizmete girmiştir. Yüksekokul bünyesinde Makina ve Elektrik Programları yer almaktadır.

10- Çüngüş Meslek Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Elektrik Programı yer almaktadır.

11- Ergani Meslek Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Bilgisayar Programcılığı Programı ile Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı yer almaktadır.

d- Yüksekokullar :

1- Atatürk Sağlık Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Hemşirelik Bölümü ile Sağlık Memurluğu bölümü yer almaktadır.

2- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Antrenörlük Eğitimi Bölümü ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü yer almaktadır.

3- Sivil Havacılık Yüksekokulu:

2000-2001 eğitim-öğretim yılında hizmete girmesi planlanmışyır.

4- Mardin Sağlık Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde Hemşirelik Bölümü yer almaktadır.

5-Siirt Sağlık Yüksekokulu:

1998-1999 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Yüksekokul bünyesinde

Hemşirelik Bölümü yer almaktadyr.

e- Enstitüler :

1- Fen Bilimleri Enstitüsü :

Enstitüde Eğitim Fakültesinin Fen ile ilgili bölümleri, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ve Ziraat Fakültesi mezunlarına Yüksek lisans ve Doktora öğrenimi yapma imkanı sağlanmaktadır.

2- Sağlık Bilimleri Enstitüsü :

Sağlık Bilimleri alanında Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimi yaptırmaktadır.

3- Sosyal Bilimler Enstitüsü :

Eğitim Fakültesi, Hukuk ve Fen-Edebiyat Fakültesinin ilgili bölümlerinden mezun olan öğrencilere Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimi yaptırmaktadır.

f- Uygulama ve Araştırma Merkezleri :

1- Atatürk İlkeleri ve İnkilâp Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi :

Atatürkçü düşünce, Atatürk ilke ve İnkilâplarına dayanan milli birlik ve bütünlüğü geliştirmeye, korumaya, kollamaya ve sonsuza dek sürdürmeye yönelik olarak araştırma ve incelemeler, bu merkez tarafından yönlendirilmektedir. Merkez amaçları doğrultusunda yayın, araştırma, konferans, açık oturum, seminer, sempozyum gibi faaliyetleri düzenli bir biçimde sürdürmektedir.

2- Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜÇAM) :

Üniversitemizde, çevre sorunları ile ilgili araştırma ve uygulamalar yapmak, bölgemiz insanının çevre konusunda aydınlatılmasında katkıda bulunmak, konuyla ilgili kişi ve kuruluşlara danışmanlık yapmak üzere Rektörlüğe bağlı olarak 1990 yılında kurulan Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜÇAM) faaliyetlerine devam etmektedir. Merkezin katkılarıyla bu dönemde "Diyarbakır ve Çevre Sorunları" konulu bir panel ve "5 Haziran Dünya Çevre Günü" nedeniyle Çevre Temizliği Kampanyası düzenlenmiştir.

3- GAP Uygulama ve Araştırma Merkezi :

Ülkemizin en büyük ve Dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan Güneydoğu Anadolu Projesinin faaliyete geçmesiyle birlikte, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda büyük deiğişikliklerin olacağı kuşkusuzdur. Bu projenin amacına ulaşmasında katkıda bulunmak amacıyla, Üniversitemizde 1990 yılında kurulan "GAP Uygulama ve Araştırma Merkezi" faaliyetlerine devam etmektedir. DÜGAP Merkez Müdürlüğü, Diyarbakır'ın Sosyal Yapısı, Diyarbakır'ın Ekonomik Durumu, Tarım Sektöründe Durum Değerlenmesi, Hayvancılık Durum Değerlenmesi, Diyarbakır'daki İşletmelerin Başlıca Sıkıntı Çektiği Sorunlar, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Arasında Diyarbakır'ın Durumu, GAP ve Diyarbakır'da Sağlık Sorunları, GAP'la Önem Kazanacak Hastalıklar Konularında araştırma yapmış ve çözüm önerilerini sunmuştur.

4- Karaciğer Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi :

Bölgemizde sık görülen karaciğer hastalıkları konusunda araştırmalar yapmak, bu hastalıkların sıklığı, etyolojisi, tanınması, korunması ve tedavisi için bilimsel çalışmaları koordine etmek amacıyla Üniversitemiz bünyesinde 11 Aralık 1991 tarihinde kurulan Karaciğer Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKAM) çalışmalarına devam etmektedir. Merkez, bölgemizde sık görülen akut-kronik Hepatitler, Karaciğer sirozu, Karaciğer Kanseri, Paraziter Karaciğer Hastalıkları konularynda çalışmalar yaparak bölge ve ülkeye büyük hizmette bulunmakta , ulusal ve uluslararası düzeyde tıbbi katkı sağlamaktadır.

5- Sağlık Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi :

Tıp, Diş Hekimliği, Fizik, Kimya ve Biyolojik Bilimler alanında deneysel araştırma ve uygulamalar yapmak, seminer, kongre, konferans ve paneller düzenlemek, bölgemizdeki sağlık sorunları üzerinde araştırmalar yapmak amacıyla, Üniversitemiz bünyesinde 2 Kasym 1991 tarihinde kurulan "Sağlyk Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜSAM) faaliyetlerine devam etmektedir. 1992 yılı başında faaliyete geçen merkez bünyesinde bir Ameliyathane, bir Diseksiyon Odası, iki Laboratuvar, bir Fotoğrafhane ve Deney Hayvan Üretim Odaları bulunmaktadır. Ayrıca merkezde Türkiye Üniversiteleri ve Araştırma Kurumları bilgisayar ağına bağlı olarak bir terminal bulunmaktadır.

6- Yabancı Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi :

Yabancy dil eğitim ve öğretimini geliştirme konusunda araştırmalar yapmak ve elde edilen sonuçları uygulamaya koymak amacıyla Üniversitemiz bünyesinde, 26 Ocak 1992 tarihinde "Yabancy Diller Öğretimi Uygulama ve Araştyrma Merkezi" kurulmuştur. Merkez ;

-Uluslararası dil öğretim standartlarını esas alarak bütün isteklilere yabancy dil öğretmek, bu amaçla film, video, kaset ve bantlar hazırlamak,

- Seminer, konferans, panel ve sempozyum düzenlemek,

-Ortaöğretim ve Yükseköğretim Kurumları için Yabancı Dil Eğitim ve Öğretim Programları hazırlamak ve geliştirmek,

-Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi üzerine araştırma ve uygulamalar yapmak gibi temel görevleri yerine getirmektedir.

Merkez tarafından 1998-1999 öğretim yılında Üniversitemiz personeli ve öğrencilere yönelik olarak İngilizce dil kursları düzenlenmiştir. Üçer aylık dönemler halinde açılan dil kurslaryna 90 kursiyer katılmıştır.

7- Psikolojik ve Sosyal Danışma Uygulama ve Araştırma Merkezi:

14 Ekim 1997 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren merkez; psikolojik ve sosyal alanlar ile ilgili konularda ortaya çıkmış ve çıkabilecek sorunları bilimsel olarak belirlemek, gerekli araştırmaları yaparak bunlar için çözüm yöntemleri geliştirmek ve uygulamak, Üniversite içerisinde psikolojik ve sosyal sorunlar ile ilgili temel ve uygulamalı araştırmalar düzenlemek, bu amaçla yurtiçinde ve yurtdışında benzer kuruluşlarla işbirliği yapmak, sempozyum, kongre, konferans, seminer ve kurslar düzenlemek, bilimsel yayınlar yapmak ve toplumda psikolojik ve sosyal sağlık bilincini geliştirmek gibi görevleri yerine getirmektedir.

8- Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi:

9- Üniversite-Sanayi Ortaklığı Uygulama ve Araştırma Merkezi:

g- Araştırma Fonu :

Üniversitemizde yapylan bilimsel çalışmaları finanse etmek ve desteklemek amacyyla 1985 yılında kurulan Araştırma Fonu, faaliyetlerine bu öğretim yılında da artan bir hızla devam etmiştir. 1998-1999 öğretim yılında Fona incelenmek üzere 15 adet proje sunulmuştur. Sunulan bu projelerden 9 adedi desteklenmeye değer görülmüştür. Yine aynı süre içerisinde 9 adet proje sonuçlanmıştır.

h- Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi :

Rektörlüğe bağlı olarak tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesine üst düzeyde sağlık hizmeti veren Üniversitemiz Hastanesi, 1200 yataklı olup, hastane bünyesinde 1200'e yakın Akademik ve idari Personel hizmet vermektedir.

ı- Dicle Üniversitesi Kalkındırma Vakfı :

Üniversitemizde eğitim-öğretim, araştırma, yayınlar ve kültürel faaliyetler için maddi ve manevi destek sağlamak, yardıma muhtaç öğrencileri desteklemek ve bu hizmetleri yürütmek üzere gerekli kaynak temini için ticari, sınai, eğitsel vb. işletmeler kurmak amacıyla, 1978 yılında kurulan Dicle Üniversitesi Kalkındırma Vakfının faaliyetleri hızlanarak devam etmektedir. Çalışma alanlarını giderek genişleten vakıf bünyesinde halen 1 Akaryakıt İstasyonu, 1 Eczane, 1 Çiçekçi Dükkanı, 2 Kafeterya, 2 Kantin, 1 Ekmek Fabrikası, Ankara'da 1 daire, şehir ve kampüs misafirhaneleri ile 1 taksi durağı, 3 tanker, 3 taksi, 4 adet traktör ve bir pikap bulunmaktadır.

J- Birimlerin Yöresel Dağılımı :

- DİYARBAKIR

- Tıp Fakültesi

- Fen-Edebiyat Fakültesi

- Diş Hekimliği Fakültesi

- Hukuk Fakültesi

- Eğitim Fakültesi

- Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

- Ziraat Fakültesi

- Veteriner Fakültesi

- İlahiyat Fakültesi

- Meslek Yüksekokulu

- Atatürk Sağlık Yüksekokulu

- Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

- Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

- Sivil Havacılık Yüksekokulu

- Sağlık Bilimleri Enstitüsü

- Fen Bilimleri Enstitüsü

- Sosyal Bilimler Enstitüsü

- Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Lisesi

- Atatürk İlkeleri ve İnkilâp Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Çevre Sorunları Uygulama ve Araştyrma Merkezi

- GAP Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Karaciğer Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Sağlık Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Yabancy Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Psikolojik ve Sosyal Danışma ve Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Üniversite-Sanayi Ortaklığı Uygulama ve Araştırma Merkezi

- Kardiyoloji Vakfı

- Dicle Üniversitesi Kalkındırma Vakfı

- SİİRT

- Eğitim Fakültesi

- Sağlık Yüksekokulu

- BATMAN

- Teknik Eğitim Fakültesi

- Meslek Yüksekokulu

- Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

- MARDİN

- Meslek Yüksekokulu

- Sağlık Yüksekokulu

- BİSMİL

- Bismil Meslek Yüksekokulu

- ÇERMİK

- Meslek Yüksekokulu

- ÇÜNGÜŞ

- Meslek Yüksekokulu

- ERGANİ

- Meslek Yüksekokulu

- ŞIRNAK

- Meslek Yüksekokulu

- SİLOPİ

- Meslek Yüksekokulu

- CİZRE

- Meslek Yüksekokulu

http://www.dicle.edu.tr/index.php?orta=1

Erkan Cabuk
14 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 02:37

Sina insan bu camiyi görünce ne alaka diyesi geliyor. Yakın civarlarda çok fazla yerleşim yeride gözükmüyor. Yani bu cami o yere yapılmasının belli bir sebebi varmı. 4 minaresi var ama çok  büyük bir cami gibi değil sanki.

Yoksa yanılıyormuyum???

Sina

14 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 03:43

Valla Erkancığım, çok garip bir durum olduğu kesin.

Biz küçükken (orta okulda), fakültede lojmanlarında oturan sınıf arkadaşlarımızla buluştuğumuzda bir kere, bu camiinin çevresini ve içini görmüştük. O zamanlar inşaası henüz tamamlanmamıştı. İçi olabildiğine geniş ve yüksek bir tavanı var. en azından merkezdeki Akkoyunlu eserlerinden daha büyük diyebilirim.

O zamanlar küçüklükten olsa gerek, sorma ihtiyacı hissetmemiştik. Bu kadar büyük bir camiinin burada ne işi var diye! Şimdi insan düşünüyor hakikaten bu caminin burada işi ne?  

Bu gidişimde içine girip çekimyapma fırsatı bulamadım, umarım ikinci gidişimde daha fazla malzeme ve bilgi ile dönerim. Tek söyleyebileceğim şey, camiinin yakınında ne bir ilçe ne bir yerleşim alanı yok. Sadece fakülte lojmanları ve fotoğrafta da görülebileceği üzere Merkez'den 3 km uzaklıkta.

e_MR_e

13 yıl önce - Pts 24 Nis 2006, 15:17

Sevgili Sina diyarbakır ile ilgili çalışmaların gerçekten harika...ellerine sağlık

Ben bu siteyi yaklaşık 1 saat önce farkettim...En kısa zaman da ben de çok şeyler katacam inşallah...

Cami meselesine gelince   üniversite çalışanları ve öğrencileri yeterince dolduruyo camiyi... Hele ramazan aylarında o cami de namaz kılmanın ayrı bi keyfi var, millet şehirden oraya namaz kılmaya gidiyor (ben de giderdim  ) Muazzam bi yapı yapmışlar, çevrede yapı yok (tu) doğrudur... ama şu an bitme aşmasında olan 500 e yakın triplex villa yapılıyo hemen yakınına... bunların yarısını üniversite lojman olarak kullanacak, diğer yarısı ise şahıslara ait olacak... Sanırım cami de yetersiz kalabilir bu durumda  (: ...

Sağlıcakla kalın...

sayfa 1
123 ... 717273   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler