Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ali Galip*
16 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 15:03
BUR » D1.04. Türkiye'nin Roketlemeli İlk Süper Telesiyeji

Sevgili wowTURKEY üyeleri bu telesijejin bitmiş halinin resmi veya başlangıç ve bitiş noktalarının resmi veya bilgisi varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim. Eğer resim ekleyebilirsem muhtemel yerinin resmini yolluyorum.

Bu resim benim 3 remi birleştirerwek yaptığım bir resim orjinali 950 kb ancak pixelini düşürüp koyabildim

Umarım resim üzerine çizdiğim 3. güzergaha yapılmıştır.

(+)

Kaynak :www.maksimum.com/tatil/haber/44/39913.php

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez\'in bir otel satın alarak Bodrum\'dan sonra Uludağ\'da turizm faaliyetini geliştirmesi, bölgede önemli projelerin pratik ve verimli bir şekilde hayata geçmesini sağlıyor. Kar Tanesi, WOW Uludağ, Koçoğlu ve Sönmez Grubu\'na ait Monte Baia Otelleri bütün inşaat ve tefriş faaliyetlerini bitirerek 17 Aralık\'ta birlikte hizmet vermeye başlayacaklar. Wolfram Madeni yakınlarına kadar gidecek 2 kilometrelik telesiyej hattının montaj çalışmaları da 15 Eylül\'de başlayacak. İtalyan Liethner firması tarafından 3.3 milyon euroya 2.5 ayda tesis edilecek son teknoloji roketlemeli telesiyej sistemi ile kayakçılar kısa sürede en yüksek ve uzun pistin başına ulaşacaklar. Bir tanesi mevcut şose maden yolu üzerinden olmak üzere kayakçılar için her biri yaklaşık 5 kilometrelik mesafede alternatif paralel kayak güzergahları düzenlenecek. Kayk dolu bir sezon ümidi ile

SABRİ BİLGİN
16 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 11:05

Ali Galip Bey aynı telesiyej den mi bahsediyoruz bilemiyorum ama şu an Uludağ'da devam eden böyle süper telesiyej çalışması var.Ancak senin verdiğin rakamlarla benim öğrendiklerim farklı.Belki aynı telesiyej değildir.Bildiğim kadarıyla şu an Uludağ'da devam eden telesiyej çalışması  Avustralya,Bulgaristan,İşviçre ve birkaç ülkenin daha yer aldığı bir takım tarafından yürütülüyor.Maliyeti 15 trilyon diye duydum.İçi kapalı olarak yapıldığı için tatilciler artık donmadan tadını çıkara çıkara telesiyeji kullanabilecekler ve en uzun mesafeye 4-5 dakikada gidebilecekler.Bir de yeni açılan oteller arasında Sönmez'in yaptırdığı Monte Baia Otel dışında Karinna Otel de var.Her ikisi de 2. oteller bölgesinde faaliyet gösterecek.Hatta Karinna Otel sanıyorum 6 Ocak'ta Rus ve Ukrayna'lı turistler için özel bir gece düzenleyecek.

Ali Galip*
16 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 10:07

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Büyük olan aynı telesiyejden yani aynısından bahsediyoruz.Ancak yapımı hala devam ediyor diyorsunuz 13.12.05 tarihli gazetelerde bu telesiyejin ( 4000 mt lik ) olduğunu ve kullanıma açık olduğunu bildirerek oteller reklama başlamışlar. ( Hürriyet gazetesinde Monte Baia ve WOW otellerin teklamında 13.12.05 )
Acaba gerçekten bittimi yoksa bir aldatmaca ile karşı karşıyamıyız. ( çünkü otele gidince biz oranın ski pass ınıda veriyoruz ama bitmemiş biz ne yapalım gibilerinden açıklamalarla karşılaşabiliriz. )
Fiatı konusunda üç aşağı beş yukarı hemfikiriz.
Ancak hız olayını başından beri pek anlayamadım. o hızda insanlar belirli aralıklarla nasıl binecekler?
Eğer bir yavaşlayacak bir hızlanacaksa oldukça zaman kaybı olacak.
yada 40-50 kişi bir kerede kayaklar elde binecek ve tek bir odacık yukarı roket gibimi gidecek.
selemlar.

SABRİ BİLGİN
16 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 11:42

Ali Galip Bey, açıkçası şu an Uludağ'da epey bir faaliyet olduğundan takip etmek zor olabiliyor.Otel Monte Baia gazetelerde telesiyej çalışmasının bittiğini söylüyorsa muhtemelen bitmiştir.Çünkü takdir edersin ki orada tek bir otel çalışma yapmıyor.Benim yukarıda verdiğim telesiyej de 15 gün sonra açılacak deniliyordu zaten.İçin rahat olsun.Sanırım birkaç otelin çalışması var.Kış sezonuna hepsi yetiştirilir.

oki30
16 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 11:58

Yalnız WOW otel tarafındaki oteller (isimlerini hatırlayamadım) gerçekten çok güzel oluyor..sonbaharda gittiğimde kendimi üst düzey bir kış turizm merkezinde hissettim..en azından o oteller bölgesindeki yoğunluğu az da olsa azaltmış olacak ki bayram ve sömestr zamanı gerçekten HİÇ çekilmiyor..yeni telesiyej yapılması da bahsettiğim yoğunluğu az da olsa azaltacak diye düşünüyorum...

Ali Galip*
16 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 16:11

sevgili oki 30
2. bölgedeki oteller Kartanesi, wow uludağ, monte baia ve Karinna Otel.Ben sadece kartanesinde kaldım diğerlerini bilmiyorum. Ama geçen sene 3 teleski ( Kırkgözler, kartanesi ve mandra ) ve bir telesiyej ( beden terbiyesi ) vardı. Dediğiniz gibi 1. bölgeye göre kalabalık daha az ancak bu otel sayısı ile ilgili olsa gerek. bu sene 2 teleski ve telesiyej daha faaliyete geçmiş. yani otel sayısına düşen lift sayısı dahada artmış

Yeniler 1.Koçoğlu telesiyej ( 620 m)
          2.Monte Baia teleski ( 600 m)
          3.MNG teleski ( 620 m)
          4.Maden Telesiyej ( 4000 m diye gazete ilanı verilmiş ama yapan firma 2000 m olduğunu söylüyor.

Bu şartlarda özellikle şubat tatili, bayram ve üniversiteler haftasında tercih edilebilir.
Ancak esas önemli olan Maden telesiyej şu ana kadar tam yeri ve resmine intenette ulaşamadım.Anlatılanlara bakarak resim üzerinde tahmini 3 güzergah çizdim.
Zaten diğer teleskiler acami ve orta seviye kayakçılar için. Umarım bu sene uludağa gitmeden bu telesiyejin resmine ulaşabilirim.Bol kayaklı bir sezon ümidi ile.

Ali Galip*
16 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 11:38

2.bölgedeki bütün oteller, yeni yapılan bu özel lifti ücretsiz verecekmi ? Bilen varmı ? ( monte-baia ve wow veriyormuş )

lutfu1071
16 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 13:18

Maden bölgesindeki 'roketlemeli' telesiyej _muhtemelen_ şu şekilde olabilir: Telesiyej kabinleri, çelik kablo üzerinden ayrılarak, iniş / biniş sırasında düşük hızlarda seyrediyorlar. Daha sonra, kabloya tekrar tutunarak, aniden yüksek hızla hareketlerine devam ediyorlar. Sarıkamış Cıbıltepe'deki sistem bu şekilde.

Ali Galip*
16 yıl önce - Sal 20 Arl 2005, 14:07

lutfu bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
   Sarıkamış cıbıltepede de böyle bir sistem olduğunu bilmiyordum. Bahsettiğiniz telden ayrılıp tekrar tutunması ise çok özel bir yöntem olsa gerek. Acaba böyle bir sistem sık arızalara yol açıyor mu ? siz sarıkamışta böyle bir sistemi kullandınız mı ? görevlilerle bu konuda görüşme fırsatınız oldu mu ? Arıza durumu nedir ?
   Bir de bu yavaşlamalara rağmen çok hızlı olsa gerek ki yinede ortalama zamanı kısaltıyor herhalde .
    Bu çeşit bir sistem dakikada kaç metre yol alabiliyor acaba ?
    Ve sadece sırtı mı kapalı yoksa dört bir yanı mı ?  
    Bol kayaklı bir sezon ümidi ile.

lutfu1071
16 yıl önce - Prş 22 Arl 2005, 17:56
'Detachable Chairlift

Ali bey,
Cıbıltepe'deki telesiyejler (2 etap haline) Doppelmayr marka ve firmanın 'Detachable Chairlift' adını verdiği bitr teknoloji
kullanıyor. Biniş ve iniş terminallerinde kabinler (Cıbıltepe'de 4'er kişilik) halattan ayrılarak bir ray sistemi üzerinde oldukça
makul hızlarda hareket ediyorlar. Bu esnada halatın hızı değişmiyor. Sadece sandalyeler inmeye ve binmeye yakın zamanlarda
yavaşlıyorlar. Hızları 5 m/saniye'ye kadar çıkıyor yanlış hatırlamıyorsam. Projede kapatılabilir bir siperlik öngürlmüş ama
maliyet vbg. sebebiyle olsa gerek buradakiler açık yapılmış. Bayramdaq kısmetse Sarıkamış'ta olacağım. Size de bol toz karlı bir sezon dilerim.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara