Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir'i neden seviyoruz?
« önceki   123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
alabay

12 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 11:30

Strasbourg cıvarından bir merhaba ve bir de soru
Eskişehir soğuk diyorsunuz; ben asıl Berlin'li olup (ki orası BUZ gibi şehir, kışın -20 ile -30 olan günleri hatırlarım çocukluğumdan) ve şimdi Almanya'nın güneyinde yaşayarak (ki burası da buranın Antalya'sı hava bakımından) ... Eskişehir'i hangi kategoride düşünmem lâzım?

Şehri hiç görmedim şimdiye dek, sadece garından defalarca geçtim, çok hakiki bir tren istasyonuydu hep. Bir de otobüs terminalindeydim galiba yıllar evvel.
Ama şu EsTram'dan sonra mutlaka bir uğrayıp görmek isterim orasını. Hele şu şehrin ismi ... ne güzel yaa.

B. Alabay

Fahriye
12 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 11:51

Şu an Eskişehir'de kar yağıyor. Şimdiden 1 karış kar oluştu. Kar yağdıktan sonra, Bademlik tepesine çıkılır. Orada çamların kokusu alınır, kar topu oynanır.
Karlar eriyip, caddeler ve sokaklar çamur olmadan önce karın tadını iyi çıkarmak lazım.
Bu arada, Karakedi bozacısına uğranmalı. Minicik dükkanı dolduran, soğuktan üşüyüp biraz olsun ısınmak bahanesi ile kara kediye sığınan ve birbirini tanımayan insanlarla ayakta kokteyle katılmalı. İster bardakta, üstünde tarçın, elinizde bir tatlı kaşığı ile hemen orada için, ister kilo ile satın alın. Bozanızı içerken ya da kaşıkla yerken, duvarlardaki eski Eskişehir fotoğraflarına göz atın.
Kar yağdığında, evde oturmayın. Anadolu üniversitesi Yunus Emre kampüsü kapısından yürüyerek girin, şöyle bir dolaşın; karın çam ağaçları üstündeki hakimiyetini izleyin, bol fotoğraf çekin, temiz havayı içinize çekin, üşüyün, yaşadığınızı hissedin, titreyin..Hatta parmaklarınız kar tutmaktan kızarsın, olsun varsın, eve dönüp acil ısıttığınızda parmaklarınız karıncalaşsın ki çay bardağını tuttuğumuzda, o an çay kadar güzel bir içecek olmadığını hissedin, çay içmenin keyfine varın.
  Sevgili T.Tek'in fotoğrafı.

hasanemir
12 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 12:27

NEREDE?

Nerede?
Nerede benim özlediklerim?
Gökyüzünde gizlediğim güneşim,
Küçükken yoğurt kabına sakladığım bilyelerim,
Sigara dumanında zehirlediğim karaciğerim,
Adalar’dan satın aldığım gülücüklerim,
Ve gök gürültüsünden kaçan sahipsiz bedenim nerede?

Neredesin diye hesap soranlar
Telefon ahizesini kaldırmaktan korkanlar,
Bir sokak karısının dedikodularına kulak kabartanlar,
İnsan sıfatına bürünmüş hayvani yaratıklar nerede?

Nerede?
Asabi bedenim unuttu belki de
Unuttu son yıldızını kaybeden gökyüzü de
Geride
Gözlerini kapatmayan bedenler kaldı Porsuk Nehri’nde!....

Emir,17.12.2005

markbolam
12 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 14:20
Ben ŞEHRİMİ ÖZLEDİMMMMMMM......

ESKİŞEHİR'DE BU GÜN KAR YAĞIYORMUŞ NE KADAR ÖZLEDİM ŞEHRİMİ; O GÜZEL KÖPRÜBAŞINI, ODUNPAZARINI... KISACASI HERYERİNİ..  
BEN ESKİŞEHİR'E HAYRANIMMMMMMMMM.........
VE ÇOK ÖZLÜYORUMMMMMM.........

Vedat Erzurum

12 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 14:52

Evet, eskişehir gerçekten güzel ve yaşanılası bir şehir. Son 2 yıl içinde 6 defa gitme imkanın oldu. Nişanlım orada okudu için o yollardan bende geçtim  
Tepebaşı Mah. oturmaktaydı. Yunus Emre Kampüsüne oldukça yakın bir yerde.
Yaz olsun, kış olsun her iki mevsimde de gitme fırsatı buldum. Kışlar alışkın olduğum bir soğukluğu var  Anadoluda yaşayan herkes gibi  
Modernizasyon kent içinde her daim devam ediyor ve bu da Eskişehir'i sürekli yaşanılası bir kent haline getiriyor.
Tramvay faaliyete geçmeden önce 2 defa gitmiştim. İnan şehir içi trafiğinden nefret etmiştim. Özellikle belediye otobüsünü kullanan şoförler kendini rallyde zannediyor diye düşünüp, hatta esprisini yapıp gülüyorduk. Tramvay faaliyete geçtikten sonrada bir takım problemler yaşandığını biliyorum ama insanların alışması çok uzun sürmemiş olacakki sorunlar bitti.
Yaz gününde porsuk kenarında oturmak insanın yorgunluğunu alırken, odun pazarında gezmek oldukça eğlenceliydi.
Ve Eskişehirde ençok beğendim şey ise sosyal aktivitelerin her daim devam etmesi

Eskişehirli arkadaşlarım; böyle bir kente sahip olduğunuz için çok şanslısınız

tuncaytezgöçen

12 yıl önce - Sal 20 Arl 2005, 19:27
teşekkür

sağolasın Fahriye kardeş toprağım benim, ben askerliğimi Kayseride yaptığım için paraşütcü komando olarak orada hemşehrim denmezdi toprağım derlerdi bu söylem çok daha duygusal ve içten gelir, bu şehrin kaderi taaaaa  osmanlı imp zamanında çizilmiş ilk demir yolu bakım atölyesi ve yine ilk hava taktik kuvvet komutanlığı, ilk açık öğretim fakültesi, ilklerden şeker fabrikası, burası benim aşkım burası anam ,babam , dedem, yavuklum, mert insanların ocağı elbette ülkemin insaları hep mertdir ama buradakiler bir başka burası pişmiş toprağın vatanı , burdan çiğ insan çıkmaz,  belki hatırlarsınız eskişehirli olanlar, gençken bizler hıdırellez sabahı erkenden yedilere iner bir dal parçası koparır ve kızlar oğlanların oğlanlarda kızların sırtına vurur şans getirmesi istenirdi, başka şehirlerde böyle bir uygulama görmedim, bu uygulama tamamen saf ve temiz duygularla yapılırdı, burdaki aşklar bile bir başka yaşanırdı, futbol'u bayanlara eskişehir spor sevdirdi, Burası Aşık Yunus Emre , Hoca Nasretdin yurdu burası yoğurdu onları ve bizleri daha nicelerini. Biz Anadoluyuz,  

tuncaytezgöçen

12 yıl önce - Sal 20 Arl 2005, 19:47

Selam Alabay  burda yani eskişehirde soğuktan titrersin bu yetmezmiş gibi birde kuru ayazı olur burnunun direği sızlar buna rağmen insanın içini garip bir duygu kaplar hele çarşıda geziyor olursan ısınmak için ya karaköy bozacısına uğrar yada ayak üstü salep içmek için uğradığın yerlerde hiç tanımadığın insanların size sevecen ve içten bakışları göz ile selam vermeleri hiç konuşmadan sanki birşeyler anlatıyor hissine kapalırsın bu hareketler insana farklı bir duygu ve sıcaklık verir, adeta üşüdüğünün farkına varmassın burayı gelipde bunları yaşamak size çok hoş geleceğinden eminim, saygılar ve sevgiler sunarım

aligze
12 yıl önce - Prş 05 Oca 2006, 19:20

eskişehir'li olmama rağmen lise iki tanıdım kenti. ve üniversiteyi de orada bitirdim.
eskişehirde özellikle üniversite okuyanlar bileceklerdir ki eskişehirde yaşamak başka kentlerde tanıdık simaları görünce oturup konuşabilmektir.
kent küçüktür, yüzgörümlüğü arkadaşlık vardır ve başka bir yerlerde eskişehirde karşılaştığınız bu insanı görünce oturup konuşabilirsiniz bile. benim başıma iki üç kere geldi. bu bile eskişehiri sevmeye yeter.
bir de
es es es ki ki ki es ki es ki es

SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Cum 06 Oca 2006, 16:07

Eskişehir'i sevip sevmediğim konusunda yorum yapmayacağım.Üniversite yıllarında 4 yıl orada kaldım.Üniversite okuyor olmanın verdiği ruh haliyle orada çok güzel zamanlarım geçti.Herşey arkadaşlarla güzel tabi. Anadolu Üniversitesi Kampusü yani Yunus Emre Kampusünde arkadaşlarla az zaman geçirmedik.Gerçekten belki de Eskişehir'e ait en güzel şey kampustür.Ancak 4. sınıfın son zamanlarında artık okul bitse de kurtulsam burdan dediğimi hatta birçok arkadaşımın aynı görüşü paylaştığını anımsıyorum.Neyse ki üniversite okuyoruz ailece burada yaşasaydık burada sıkıntıdan çatlardık düşüncesindeydik.Şimdi geriye dönüp baktığımda ki üzerinden yalnızca 1,5 yıl geçti o yılları özlemle anıyorum.Eskişehir küçük,şirin oldukça modern bir şehir.Anadolu'nun çağdaş yüzü denilebilir.Orada yaşayan arkadaşlarımı ziyaret etmek niyetindeyim.Umarım bunu yapabilirim.Tüm Eskişehir'li arkadaşlara selamlar gönderiyorum.

levent tezcanlı

12 yıl önce - Cum 06 Oca 2006, 16:15

Eskısehır'ı neden sevıyorum??
cunku ımal ettıgımız perdelerın tamamını eskısehır merkezlı bır fırmaya satıyoruz ve bır senedır en ufak bır problem bıle yasamadık..  

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET