Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir'i neden seviyoruz?
123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Fahriye
12 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 13:49
Eskişehir'i neden seviyoruz?

Bir Eskişehir'li ama Eskişehir'den uzakta (7 saat) yaşayan biri olarak, özlediğim ve çoğu zaman burnumda tüten anıları ile bu şehiri neden sevdiğimi yazıya dökmek ve bunları sizinle paylaşmak; aynı zamanda Eskişehir'li ya da bu şehirde yaşayan, okuyan üyelerimizin de bunu paylaşmalarını sağlamak amacı ile bu uzun cümle kurularak bu yeni başlık açılmıştır.  

İlk olarak şu atasözümüzü söyleyerek bu anlamlı ve duygusal olacağı şimdiden belli yazıya başlayabiliriz.  

"Bülbülü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım" demiş.

Ben neden seviyorum bu soğuk şehiri?

- Eskişehir'in kırsal bir köyünde doğdum, soğuğa doğuştan alışkınım, bu bile bir artıdır bence  
- Eskişehir'in insanları sıcak kanlıdır.
 Bunu nerden anlarsınız? Erkan'ı, Tuncay abiyi biraz tanıdıysanız anlarsınız..

Biraz sizler devam edin, hepsini ben yazmayayım..Fotoğraf da ilave edelim yazdığım şeylerle ilgili olanlar varsa..

Erkan Cabuk
12 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 17:04

Ilk başta Fahriye topraam böyle bir başlık açtığın için teşekkur ederim. Iltifatlarınız içinde teşekkürler yine
Alıntı:
Bunu nerden anlarsınız? Erkan'ı, Tuncay abiyi biraz tanıdıysanız anlarsınız..

Eskişehir neden mi seviyorum, ilk başta doğduğum ve büyüdüğüm  yer sevdiklerimin yaşadığı yerdir kendileri.

Belki büyüklük olarak, tarihsel olarak, sanayisi olarak vs. diğer şehirler gibi popularitemiz olmamısına rağmen orasi gitmesemde, gözle göremesemde orasi benim şehrim benim toprağım ve benim evim.

Devami geliyor.....

En son Erkan Cabuk tarafından Prş 15 Arl 2005, 04:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

göçmen
12 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 19:49

eskisehiri neden seviyorum
cok sey ögrettigi icin belki, belki eskisehirden baska bir sehirde hic üsümeyi sevmedigim icin, belki sirilsiklam olmus botlarimla yagmurda saatlerce kalmis olmama ragmen bunu en güzel anilarimdan biri olarak hatirladigim icin, belki kendi halinde bir sehir oldugu icin, belki beni kendi halime biraktigi icin.

belki de "ne demeye calistigin anlasilmiyor" ya da "icerik yok" diye eksilerin haneme yazilmasina inatla seviyorum eskisehiri,

4 yilimi biraktigim bu sehir, iyisiyle kötüsüyle birbiri ardinca günler gecip gitti,

ikiye ayirmis ömrümü o porsuk
o inadina kirli akan o inadina sessiz nehir

nerede bulursun simdi
eski bir sehre gizlediklerini
nerede söyledigini anlayan insanlar
nerden bulursun simdi özlediklerini...

Fahriye
12 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 08:48

Alıntı:
belki eskisehirden baska bir sehirde hic üsümeyi sevmedigim icin

Seninle aynı duyguları paylaşıyorum. İlkokul ve Ortaokul (eskiden böyle ayrı ayrıydı, ilköğretim demezdik) sıralarında, kara kışın ortasında yağmurda, çamurda ve karda yürüyerek giderdik okula. Mücadele etmeye çocukken alıştırıldım, alıştım. Bazı olumsuz şartlar, insanı olgunlaştırır..Otobüs beklesem zaten binemeyeceğim ki, durak bile yakın değil, otobüs kalabalık sabah erken saatlerde..Çünkü, genç nüfusu çok fazla olan bir mahalle. Belki 1 km. vardı, çizmelerimin sabah ayazında donmuş kar üstüne dokunduğu an ki sesi hala kulaklarımda..Hiç hasta olmazdım o soğukta, üşürdüm ama çocuk değil miydim, koşarken, arkadaşlarla yürürken sıcacıktım. Burnumun ve parmaklarımın ucu kıpkırmızı olsa da, eve vardığımda sobanın sıcaklığı önce uyuşturur, karıncalaştırır..sonra da uykumu getirirdi. Eskişehir dışında 3 ayrı şehirde kış gördüm; hepsinde de nezle veya grip oldum. Bu biraz da, rakım ile ilgili olsa gerek. Deniz kenarında üşütmek daha kolay. Kar yağmasa da..
Eskişehir'de kar yağarken Hamamyolunda yürümeyi özledim. Anadolu Üniversitesi kampüsü yolundaki çam ağaçlarının karlı manzarasını özledim...

Y_A_Ş_A_R

12 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 13:15

Eskişehirli olmak bir başkadı..!
Tabi ki her arkadaşın memleketi kendine bir başka özel ve güzeldir dee. Lakin Eskişehir'de yaşamış veya yaşamakta olan kim olursa olsun herzaman sevmiş ve halada sevmektedir. örnekleri cok  duydum ve gördüm
Sonuçta nufus olarakta dünyanın 5. üniversitesinde barındırmakta yani bir şekilde bir cok insan burda buluşmakta ve yaşamakta herkez için başka oluyor... bu sevgi ve özlem    
Eğitim için şuan komşu Ankarada(2:30saat uzakta yakında 1 saat olcak ama   ) olsakta özletmekteyim... 26 YI
Teşekkürler fahriye arkadaşa

Erkan Cabuk
12 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 04:10

Ne söyliyim ben soğuklarını pek özlemem neden derseniz şu an bulunduğum yer Eskişehirden hiç mi hiç farkı yok soğuk konusunda hatta daha soğuğu var burada. Belki sıcak memlekette yaşıyor olsam özler olurdum nitekim Kıbrısta iki senem geçtiği için ozlediğimi soyleyebilirim.

Eskişehir en çok sevdiğim şeylerinden biri belli bir bölümü ile göçmen şehri olması. Tatar ve Kırım yıemeklerini severim. Birde Eskişehire özel Nuga Helvamızı severim. Helva hakkında biligisi olan varsa bizlerle paylaşsın lütfen.

Fahriye
12 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 08:34

Erkan'cığım, işte özlediğin tadlar:

fıstıklı nuga

cevizli nuga

met helvası

Met helvası, benim en çok sevdiğim helva çeşitlerinden biri. Diğeri de kakaolu cevizli yaz helvası.

Eskişehir'de Ramazan Bayramında da bu helva çeşitlerinden evde bulundurulur. Bu met helvası eskiden küçük kolilerde satılırdı, dedem alır, bizim yetişemeyeceğimiz dolabın üstüne koyardı. Ama biz ne yapardık..?  Tabi ki, yetişecek bir şey bulur, oraya çıkar ve helvaları kaçırırdık bahçeye. Orada saklanıp yerdik. Çatlayıncaya kadar. Misafire verecekler, babannem pakete doğru ilerlerken biz ortadan kaybolurduk.

ABİDİN

12 yıl önce - Cmt 17 Arl 2005, 14:28

aman Allah'ım şu görüntüye de bi bakın.kimbilir bu şeyin tadı nasıldır.valla acayip merak ettim şimdi

hasanemir
12 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 23:09

eskişehir i neden seviyoruz ?

Fransa'nın Strasbourg kentinde olduğu gibi şehri kalbinden ayıran ,herkesin hatıralarında yer edinen Porsuk nehrini kendimizle özleştirdiğimiz için belki,belki Doktorlar caddesinde yürürken içimize kokladığımız eskişehir havasını hiçbir yerde bulamadığımız için,belki kırmızı ışıkta geçmeyen,geri dönüşüm kutularını kullanarak insan olduğunu kanıtlayan kültürlü gençlerle yaşamayı özlediğimiz için ,belki efsane eses i yaşatabilmek için,belki İstanbulluluları sevmedikleri Ankara dan uzaklaşırken kenti kentlerine bağladığımız için ,belki de hiçbir kentte eskişehirlilerin sempatisini göremediğimiz için................

diĞdem26
12 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 09:27

ESKİŞEHİR'İ NEDEN SEVİYORUM???
çünkü ESKİŞEHİRLİ  olmak bi ayrıcalık,çünkü bu şehirde kendimi huzurlu ve mutlu hissedioruum,çünkü doğduğum şehir,çünkü hiç bir şehrin insanları benim şehrimin insanları gibi sıcak deil,çünkü ben şehrimden çook uzaktayım   yaa aslında anlatmakla bitmez kısacası BEN Bİ ES-ES SEVDALISIYIM... ŞEHRİM SENİ VE O SOĞUK SOKAKLARINI ÇOOOK ÖSLEDİM   [/b][/i]

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET