Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ebru K.Türk
16 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 06:52
BUR » A1.40. BURSA'ya 100 adet Doğalgazlı Belediye Otobüsü

Otobüs filosunu yenilemek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, doğalgazlı toplu taşıma araçlarını kent trafiğinde kullanmaya hazırlanıyor.

Image Hosted by ImageShack.us

Hafta sonundan buyana ilgili bürokratlarla Ankara'da bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak, MAN Otobüs Fabrikası'nda doğalgazlı ve dizel yakıtlı yeni model otobüsleri inceliyor.

Çağın yakıtı doğalgazı belediyenin toplu ulaşım araçlarında da kullanmayı planladıklarını anlatan Konçak, belediyenin filosunu 100 yeni araçla gençleştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Yeni otobüsler konusunda henüz bir karara varılmadığına işaret eden Konçak, Mercedes Fabrikası'nda da incelemelerde bulunduktan sonra yeni otobüslerin alımına geçileceğini söyledi.

Toplu taşıma

Doğalgazın yüksek basınçta sıkıştırılmasıyla elde edilen bir formu olan sıkıştırılmış doğalgazın(CNG), özellikle toplu taşıma konusunda çevreci ve ekonomik bir çözüm sunduğunu dile getiren Acar, şunları kaydetti:
"Doğalgazla çalışan bir aracın karbonmonoksit (CO) emisyonu normal araçlara kıyasla 22 kat daha az, azotoksit emisyonu 2,5 kat, zararlı partikül emisyonu 32 kat daha az gerçekleşmektedir. Son yıllarda, Kyoto süreci beraberinde gündeme gelen küresel ısınma hassasiyeti ve petrol arzı ve fiyatı üzerinde oluşan endişelerden dolayı, AB ülkeleri, toplu taşıma hizmetlerinden başlamak üzere doğalgazın taşıtlarda kullanımının teşvik edilmesi üzerine çalışmaya başlamışlardır."

Ankara örneği
Doğalgazın toplu taşıma araçlarında kullanılması çevreci olmasının yanında, dizel ve diğer yakıtlara nazaran ekonomik olarak da uygun bir alternatif oluşturduğunu ifade eden Acar,"Doğalgazlı taşıtların yakıt maliyeti, dizellere kıyasla yüzde 20 ila yüzde 50 arası düşük gerçekleşmektedir. Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi, otobüs işletmesinin alacağı 450 araç için doğalgaz yakıtlı alternatifi seçerek, Türkiye'de toplu taşımacılıkta doğalgazın ilk defa yaygın şekilde kullanılmasının önünü açtı. Bundan sonra diğer yerel yönetimlerin de toplu taşıma alanında doğalgazlı alternatiflere yönelmesi beklenmektedir" diye konuştu.

En son Ebru K.Türk tarafından Pzr 18 Şub 2007, 14:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Hakan Aydın

16 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 08:57

Ohh be! Bu habere çok sevindim. Ikarus'lar bezdirmişti artık. Birde şu terminal otobüslerine yaptırım uygulasalar, güzel otobüslerle güzel terminale gelen insanların Bursa hakkında kötü düşünmeleri engellense. Umarım en kısa zamanda bu otobüs yatırımı hayata geçirilir.

Musa

16 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 10:19

(+)

Ya ebru bu haberleri hemen bulup siteye koyuyosun tebrik ediyorum seni valla.
Yeni haberdir dedim bir konu açayım dedim bide baktım konu çoktan açılmış bile...

uğurkoç

16 yıl önce - Pts 29 May 2006, 13:53
o paraya fabrika kurulur

100 otobüs parasına bir fabrika kurulamaz mı , o kadar otomotiv şehriyiz diye böbürleniliyor , yaplıamaz mı . Bu işlere bir yerinden başlamak gerekmiyor mu , üniversite var doğalgazla çalışan motor üretmek bu kadar zor mu, mercedesi zengin edip duruyorlar. !

sagopa_ilker
16 yıl önce - Prş 01 Hzr 2006, 20:21

Bu otobuslerin ne zaman getirilip faaliyete geçirileceği hakkında bilgi sahibi olan varmı?
Büyük şehirler arasında eski otobusleri olan bi bursa var sanırım. Geç de olsa yenilenecek olması çok iyi oldu..

kemalcanhakkı

16 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 19:02

valla eskı otobusler sadece bursadamı var bılmıyorum ama varsada boyle yenılemeye can kurban resımdekı otobus bayagı modern ve guzel ne dıyelım bursaya hayırlı olsun

gokhann_16
15 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 17:51

alınacak otobüsler yukarıdaki resimdeki gibimi  

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 18:39

Alıntı:
alınacak otobüsler yukarıdaki resimdeki gibimi  

Sanmıyorum.O fotograf sadece tanıtım amacıyla konulmuş.Haberde belirtildiğine göre belediyemiz yetkilileri Ankara'da MAN firmasıyla görüşmüşler ve burada üretilen doğalgazla çalışan otobüsleri incelemişler.Eğer karar Mercedes firmasıyla da görüştükten sonra verilecekse bence otobüs tercihinde MAN firması bir adım önde gibi gözüküyor.Nedeni de şu.Bildiğim kadarıyla Mercedes firmasının en azından İstanbul'daki fabrikasında halihazırda ürettiği doğalgazlı otobüs yok henüz.Ancak belediye yetkilileriyle görüştükten sonra üretime başlayacaklarsa bu yeni tip otobüs modeli üretimi demek olur ki modelin planlanması üretime geçmesi zaman alacaktır.Her ne kadar Mercedes fabrikası Conecto modeline bu doğalgazlı motor seçeneğini uygulayacaksa da bunun sisteminin kurulması yine de zaman alacağından toplam 100 adet otobüsün üretilip teslimatı gecikebilecektir.Bu durumda halihazırda bu tip doğalgazlı otobüsleri zaten üreten MAN firması bir adım öne geçiyor.Yani alınacak 100 doğalgazlı otobüs ya Ankara'nın yeni aldığı doğalgazlı MAN otobüslerin aynılarından olur ya da eğer otobüsler Mercedes'den alınırsa bizim sarışınlar gibi Conecto olur.Hangi model olursa olsun doğalgazlı 100 yeni otobüs alınması Bursa adına çok sevindirici bir gelişme.Umarım bu girişim lafta kalmaz ve en kısa zamanda hayata geçirilir.

İ.Osmanoğlu
15 yıl önce - Cum 26 Oca 2007, 18:47

Arkadaşlar bu haber eski haber bildiğim kadarıyla. Conectolar alınmadan önce bir inceleme yapmışlar man firmasıyla, sonrada conectlarda karar kılınmış. Yani yeni bir doğalgazlı otobüs alımının şu günlerde olacağını zannetmiyorum.

bahadırvarol
15 yıl önce - Pts 05 Şub 2007, 00:39

geç bile kalındı aslında ankara büyükşehir belediyesi yaklaşık 5-6 ay önce 200 civarında doğal gazlı man otobüsleri devreye soktu

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara