Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Türkiye'nin en zengin ilçeleri

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
serkancirak
9 yıl önce - Pzr 11 Arl 2005, 11:54
EN ZENGIN ILCELERDE ANKARA'DAN 3 İLÇE BULUNUYOR

Türkiye'nin en zengin ilçeleri

Türkiye'nin 910 ilçesi üretim gücü düzeyinde analiz edildiğinde, Türkiye milli gelirine katkı açısından ilk 100 ilçe sıralaması, bölgelerarası uçurumun boyutlarını sergiliyor.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerini kullanarak yapılan tasnifler, yarattıkları milli gelir açısından ilk 100'e giren ilçelerin, ülke milli gelirinde yaklaşık % 65 payı olduğunu ortaya koyuyor.

En zengin 100 ilçenin ilk sırasında Türkiye milli gelirindeki payı % 1.97 olan İstanbul-Şişli var. En zengin 100 ilçenin son sırası ise milli gelirdeki payı % 0.25 olan Balıkesir-Bandırma'nın. En zengin 100 ilçe de Marmara, Ege, Akdeniz ilçeleri ezici ağırlığa sahip.

İlk 100 ilçenin ilk sıralarını "Birinci Grup ilçeler" diye de tanımlanabilecek 18 ana büyüme odağı oluşturuyor. Bunların her birinin Türkiye milli gelirindeki payları % 1'den az değil. Gelişmişliğin birinci küme takımları denebilecek bu 18 ilçede ülke milli gelirinin % 26.6'sı yaratılıyor. Bu 18 ilçe 8 ile ait. İstanbul 6, Kocaeli 3, Ankara 3, İzmir 2 ilçe ile, Bursa, Adana, İçel, Antalya da birer ilçeyle ilk 18'in içinde yer alıyorlar.

Türkiye milli gelirinin dörtte birinden fazlasının yaratıldığı 18 ilçeden üçte biri İstanbul'un Şişli, Bakırköy, Kadıköy, Beyoğlu, Eminönü ve Zeytinburnu ilçeleri. Bu İstanbul ilçeleri Türkiye'deki her 100 liralık gelirin % 10'unu yaratıyor. Kocaeli'nin Gebze, Merkez ve Körfez ilçeleri % 4.5'lik paylarıyla Türkiye'nin en önemli üç üretim merkezi. Bir hizmet kenti olan Başkent Ankara'nın Çankaya, Altındağ ve Yenimahalle ilçeleri de Türkiye milli gelrinde % 3.5'lik pay sahibi. İzmir'in Konak ve Bornova ilçeleri birinci gurup ilçeler arasında ve Türkiye milli gelirinin % 2.5'ine sahip. Marmara'dan Bursa Merkez'deki Nilüfer ilçesi ile Akdeniz'den Adana'nın Seyhan, İçel Merkez ve Antalya Merkez ilçeleri, gelişmenin ilk sıralarını oluşturuyorlar. Bu ilçelerin herbirinin yarattığı milli gelir Türkiye toplamının % 1'i ile % 1.8'i arasında değişiyor.

İlçelerin milli gelire katkıları sıralamasında Türkiye milli geliri içindeki payı % 8.99 ile % 0.40 arasında olan 41 ilçe var. İlk 100'e giren gelişmenin ikinci kümesi denebilecek bu gruptaki 41 ilçe Türkiye milli gelirinde % 25.2'lik ağırlığa sahip. Böylece birinci gruptaki 18 ilçe ile ikinci grupdaki 41 ilçeden oluşan 59 ilçe, Türkiye milli gelirinin % 52'sini üretiyor. Bu, Türkiye'de bölgesel uçurumun boyutlarını belirleyen oldukça önemli bir gösterge. Gelişmenin ikinci kümesininin bölgesel dağılımında, 41 ilçeden 19 ilçe ile Marmara Bölgesi ezici ağırlığa sahip. Marmara grubuna İstanbul'dan 13, Bursa ve Balıkesir'den de Merkez ilçeler giriyor.Ege, ikinci kümede 7 ilçe ile temsil ediliyor. İzmir'den Aliağa, Karşıyaka ve Buca ilçeleri bu kümede yeralırken; Denizli, Kütahya, Manisa, Merkez ilçeleri ile, Muğla Fethiye ilçesi ile ikinci grupta. Güney'den bu grupta 6 ilçe var. Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay Merkez ilçeleri ile Adana'nın Yüreğir, Hatay'ın İskenderun ve İçel'in Tarsus ilçeleri ikinci grubun Güney ilçelerini oluşturuyorlar. Orta Anadolu'dan ikinci grubda yeralan ilçeler Ankara'dan Keçiören ve Mamak, Konya'dan Selçuk, Eskişehir ile Kayseri'den de Merkez ilçeler.

Karadeniz'den Samsun ve Trabzon Merkez ilçeleri; Doğudan da Diyarbakır ile Malatya Merkez ilçeleri ikinci grub arasında.

Türkiye'nin milli gelirine katkısı % 0.40 ile %0.25 arasında değişen ilçeleri, ilk 100 ilçenin üçüncü grubu olarak tanımlanabilir. Bu tanımdaki ilçe sayısı 41'i, Türkiye milli gelirindeki payları da % 12.58'i buluyor.

Böylece bu grupdaki 41'ilçe birinci ve ikinci grupların 59 ilçesine eklendiğinde toplam 910 ilçeden 100'ünün Türkiye milli gelirinin üçte ikisine yakınını yarattığı, geri kalan 810 ilçenin de milli gelire katkısının ise üçte birden ibaret kaldığı görülüyor.

Üçüncü grup ilçelerin 24'ü Merkez İlçelerden 17'side merkez olmayan kazalardan oluşuyor.

Çorum, Elazığ, Urfa, Erzurum, Zonguldak, Bolu, Sivas, Tokat, Karaman, Aydın, Edirne, Isparta, Niğde Merkez ilçeleri üçüncü gurupta. Bunların yanısıra aralarında Kdz. Ereğli, Nazilli, Kayseri-Kocasinan, Alanya, Ödemiş, Salihli, Konya-Ereğli, Manavgat, Bursa-Mustafa Kemal Paşa, Ceyhan, Çerkezgöy, İnegöl, Soma, Gemlik, Torbalı, Bandırma'nın bulunduğu 17 kaymakamlık da ilk 100'ün üçüncü grubunda.

Vedat Erzurum

9 yıl önce - Pzr 11 Arl 2005, 13:26

Merhaba serkan, eminim yazacaklarım senin ilgini çekecek...
Türkiyeni en zengin ilçelerinden birisi, üretimde ülke payında %0.0001 lik bile bir pay alamayan, bir ilçe.
Benim doğup büyüdüğüm, çocukluğumun uzun bir bölümünün geçtiği yer.
Konya'nın küçük bir ilçesi olan KULU.. Neden mi zengin???
Şuan net olarak bilmiyorum ama nüfüsü toplam 50.000 den daha fazla ama yarıdan fazlası bizi çokta sevmeyen bir avrupa ülkesi olan İSVEÇ'te.........
Hangi gazetede okuduğumu hatırlamıyorum ama (bundan 3 yıl önceydi galiba)ülke bazında yapılan istatistiklerde ortaya çıkan bir sonuç? AKBANK kulu şubesi döviz girdisi bakımdan Türkiye 4. sü
Halk muhteşem zengin, inan bana yapılan villaları görsen şaşarsın, alanyada görmedim o kadar lüks yapılar  
Kasabalarını görsen, doğuda ki çoğu ilden bakımlı ve lüks yaşam..???
Ama hiç bir yatırım yok  Yaz ayları geldiğinde o ilçe ve kasaba sokaklarında ferrari bile görebilmen mümkün
İnsanlar el ele verip bir şeyler yapmıyor  
Neden hep geriye gidiyoruz adlı başlıkta da yazmıştım? Bizde birlik ve beraberlik ruhu yok, işte onun için kaybediyoruz

V.Serhat Erzurum.............

Metin Arslan

9 yıl önce - Pzr 11 Arl 2005, 19:45

Alıntı:
villaları görsen şaşarsın

Sadece Kulu ilcesinde değil, bir çok ilçeden yurtdışında yaşıyor. Kulu'lu gurbetçi sayısıyla başta gelen ilçelerden birisi. Buna benzer Yozgat-Akdagmadeni'nden bir çok insan Avusturya'da yaşıyor. Internetten bu ilçenin fotoğraflarını bakınca bir çok apartman gördüm. Benim kendi arkadaş çevremdende var saray yavrusu yaptıranlar var. Bir zamanlar insanlar soğan ekmek yiyip apartmanlar yaptırmış. Cocuklarını bile bu sevda uğruna erken para kazansın diye işçi olmasına razı olmuş. Keşke gayrimenkullere yapılan bu yatırımlar eğitime, sanayi işlerine yapılsaydı.
    Villalar ve apartmanların deprem anında kibrit kutusu gibi yıkıldığını yakın tarihte gördük. Ilçelerdeki lüks konutlar gelişmişlik ölçüsü olamaz. Yurtdışındaki insanlarda yatırımlar icin birlik beraberlik yok. Var olan birlik beraberlik sadece misafirlik dügün ve dernek işlerinde var.  Üretim yapmak amaçlı yatırım için, bir kaç kişi yeterli degil. Yeterli sayı için güvenilecek lider insanlara ihtiyaç var.
    Bir çok insan vaktiyle kazanca ortak amaçlı holdinglere para kaptırdı. Bir çok insanın inançlarıyla oynanarak zengin olan sahtekarlar türedi. Bu sahtekarlar sadece gurbetçilerin parasına tırpanlamadı. Türkiye'ye yapılacak olan yatırımların önüne geçti.
    Devlet gurbetçiye destek olursa bir çok Anadolu yıldızı parlıyacaktır. Bu yıldızlar ilcelerdir. Birbirine inat kat diken insanların paraları fabrikalara dönüşecektir. Bir çok insana ekmek kapısı açılacaktır. Lüks villalara gıptayla bakıp kendi fakirliği yüzünden kin güden insanların yerine, açılan işyerleri için gurbetçi kardeşine dua eden insanlar çoğalacaktır.

vestaerhan
9 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 14:16

benim doğduğum ilçenin (Yozgat-Çayıralan) bir köyünde asansörlü bina var, bazı köyledeki evler deniz kenarı lüks villara meydan okuyacak kadar güzel ama içleri her yaz bir aylığına doluyor

Emre_Uzan
9 yıl önce - Prş 15 Arl 2005, 14:37

Ama arkadaşlar, zengin insanların yaşadığı belediyelerden bahsedilmiyor ki araştırmada. 'Zengin Belediyeler'den bahsediliyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET