Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Türkiye'deki posta kod ve adres yazılış sistemi yeterli midir?
Yeterli, şu anki kullanışı da yeterli. 3.9%  3.9%  [3]
Yeterli, ama kullanılmasının peşinde olmalı. 27.6%  27.6%  [21]
Yetersiz, adres yazılışı kolaylaştırılmalı. 38.2%  38.2%  [29]
Yetersiz, numaralandırma sistemi gözden geçirilmeli. 21.1%  21.1%  [16]
Posta kodu ve sistem lâzım değil. 9.2%  9.2%  [7]
Toplam Oy : 76

alabay

11 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 21:56
Türkiye'nin Posta Kod Sistemi

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 22:12

alabay

11 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 22:55

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 23:42

Alıntı:
Akıncığım, kodun 34091  
Beş rakkam yeter, mahalle yerine semt de yeterdi. Yani il XX, ilçe ve semti XXX'e sığacak şekilde.

Ehhehhehheee.. Düşün artık Başar, ne derece ilgili ve de alâkalıyız şu anda kullanılan sistemle...     Zaten 34250'yi bile zamanında zor ezberlemiştim (kafamda, İETT'nin 520 hattının numaraları ve güzergâhları ile uğradıkları tüm durakların detayları ile vapurların tüm kalkışlarının tarifeleri saat gibi kayıtlı hafızama ama, bu türden bir bilgiyi depolayamıyorum nedense bir türlü!...   Yakında, ROM hafızamın pilini bir takıp çıkartmam gerekecek bu gidişle   )

5 rakam bence yetmez, çünkü Türkiye (maşallah) çılgınlar gibi üreyen ve büyüyen bir ülke. Habire iller, ilçeler, mahalleler ekleniyor. Gece 75 şehirle yatıyoruz, sabah bi kalkıyoruz, Haydeeee, il adedi 80 küsur olmuş!... Bu yüzden, sistemin tabanını uzun soluklu tutmalarında fayda var(dı).

Posta kodunu neden değiştirdiler sonra, onu da anlayamadım bir türlü. Bir kaydırma yapıldı ama, ne akla hizmeten yapıldı, bilemiyorum!

Bence en mantıklı çözüm şu: Posta kodunu yanlış yazanlara, ikametgâhlarına en yakın postanede 1 hafta mecburi hizmet verilmeli... Pul yalama cezası!...   Posta kodunu yanlış bilenler yalasınlar bakalım o iğrenç tadı olan pulları da, görsünler günlerini!...

Akın KURTOĞLU

Yusuf
11 yıl önce - Cum 09 Arl 2005, 01:14

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 09 Arl 2005, 01:36

Alıntı:
Sokaklar mesela AA ile baslar, sonra AB, AC, AD diye devam eder.

Yusuf, ne kadar güzel bir sistem... "AA-ZZ" arasında, 23X23 = 529 sokak kodlanabilir. Yetmezse, rakamlar da ilâve edilir (0-9 arası): A8, C4, 9F, 2Y gibi... Böylece kombinasyon binlere çıkartılabilir. Ama nerdeee!... Bizde bazen sokaklar bile kimi zaman yok gözüküyor ya da aynı sokak isminden aynı mahallede birden fazla olabiliyor Öncelikle bu karmaşanın tamamen sona erdirilmesi gerekli. Sonradan sistem tıkır-tıkır oturur...

Akın KURTOĞLU

alabay

11 yıl önce - Cum 09 Arl 2005, 02:01

Anıl

11 yıl önce - Cum 09 Arl 2005, 02:55

Kemal Çevik
11 yıl önce - Cum 09 Arl 2005, 13:16
Neredeyse zaten öyle

Alıntı:
Olması gereken aslında şuydu: İl kodu + İlçe kodu + Mahalle kodu...

Sistem zaten öyle Il kodu, ilçe kodu ve mahalle kodu/dağıtım merkezi kodu.

Aslında son hane o ilçedeki dağıtım merkezi kodu, birden fazla  mahalleye bir merkezden dağıtım yapılabiliyor. Bu kodlar yaratılırken sarı sayfalardan dolayı PTT ile aramız sıkı fıkıydı oradan hatırlıyorum. Fransa'daki mantık tam sizin dediğiniz gibi, insanlara zaten nerelisin diye sorunca aldığınız cevap Istanbul 34 şeklinde oluyor, hatta Saint-Helene-sur- Rhone-dans-La Vallée Nord (ismi attım) Kuzey Ron Vadisindeki Sait Helen gibi bir şey, bu tip ismler çok var, bu durmda alşdığız cevap genelde 34257 oluveriyor!

92410'dan
Kemal ÇEVİK

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 09 Arl 2005, 19:50

Alıntı:
Sistem zaten öyle Il kodu, ilçe kodu ve mahalle kodu/dağıtım merkezi kodu.

Kemal üstadın söylediği formüle göre, o taktirde ortaya çıkan numara, bir tür postane/dağıtım yeri kodu... Yani, o mektubun gideceği yeri belirleyen bir işaretten ziyade, dağıtım yerinin adresi gibi... Nokta vuruşu gerçekleşmiyor neticede.

Yani, Fatih Postanesi(dağıtıcılardan biri)nin bulunduğu yer merkez olmak kaydıyla, çevresindeki 10-15 kadar mahallenin herhangi biri için, hep aynı numaralar geçerli. Burada Postane adreslenmiş durumda... Dairenin (0,0) koordinatları bu numarayla belirleniyor. Dairenin içini doldurmak ise (Yani; bu alanı 360 derecelik teta açısıyla taramak, yine garibim postacılara kalıyor sonuçta!... - Kemal Çevik ve Başar, ne söylemek istediğimi anlar kolayca!... ), adıgeçen dağıtıcının kendi özel yöntemiyle sağlanıyor (Ben hep ulaşılacak yerin detaylı bir nümerik adresi olarak zannetmiştim bu uygulamayı).

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET