Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Atila
19 yıl önce - Cum 06 Hzr 2003, 22:03
[TÜR-C8.07] - Hızlı Tren Projesi Hayata Geçiriliyor

Zaman gazetesi:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul arası demiryoluyla ulaşımı 3 saat 10 dakikaya indirecek ''hızlı tren'' projesinin temelinin 8 Haziran Pazar günü atılacağını bildirdi.

sorry, pics atmayi bilmiyorum...

Volkan
19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 13:57

ANKARA-İSTANBUL MEVCUT DEMİRYOLU HATTININ İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ

Ankara-İstanbul Mevcut Demiryolu Hattının İyileştirilmesi Projesi ile; Türkiye’nin en büyük iki kenti Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresini azaltmak, hızlı, konforlu, güvenli bir ulaşım imkanı yaratmak ve ulaşımda demiryolu payını artırmak amaçlanmaktadır. Düşük yatırım bedeli ile en fazla zaman kısalmasını sağlayacak olan Proje, 2 aşamada gerçekleştirilecektir.

Projenin ilk aşamasını, 296 km’lik Ankara-Eskişehir (İnönü) kesimi oluşturuyor. Bu kesimde yapılacak alt ve üst yapıdaki iyileştirmeler sonucunda, yol uzunluğunda 15 km’lik bir kısalma olacaktır. Ankara-İstanbul arasında şu anda 6 saat 30 dakika olan seyahat süresi ise, standart trenlerle ( lokomotif + vagon) 5 saate, saatte 200 km hız yapabilen tren setleri ile 4 saat 10 dakikaya inecektir.

Diğer taraftan, Ankara-Eskişehir arasında gerçekleştirilecek olan bu proje, ülkemizin demiryolu yolcu taşımacılığı bakımından ikinci önemli arteri olan Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresini de yaklaşık 1.5 saat azaltacaktır. Bu nedenle, bu kesimlerde de gerek yolcu ve gerekse yük taşımacılığında demiryolu taşıma payının artması sağlanacaktır.

Projenin 1. aşaması olan Ankara-Eskişehir ( İnönü) kesiminin maliyeti 437 Milyon EURO’dur. Projenin anahtar teslim süresi, 34 Ay’dır. Ancak son görüşmelerde projenin bitiş tarihi 1 Aralık 2005 olarak belirlenmiştir ( 30 Ay).

Ayrıca, proje ile eş zamanlı olarak 10 adet hızlı tren setinin temin edilmesi çalışmaları da sürdürülmektedir.

Projenin ikinci aşamasını 180 km’lik Eskişehir (İnönü) - Köseköy kesimi oluşturmaktadır. Bu hat kesiminin iyileştirilmesi ile yol uzunluğunda 25 km’lik kısalma sağlanacaktır. Proje maliyeti 701 milyon EURO’dur. Proje süresi 36 ay’dır.

Projenin her iki etabının tamamlanması sonucunda; Ankara-İstanbul hattındaki seyahat süresi 200 km sürat yapan trenlerle 3 saat 10 dakikaya inecektir.

Ankara-İstanbul arasında halen günde ortalama 4000 yolcu taşınırken, proje tamamlandığında 25.000 yolcu taşıma kapasitesine ulaşılacaktır. Diğer bir ifade ile; yolcu taşımacılığında yaklaşık % 10 olan demiryolu payının % 50’ye, yaklaşık % 3 olan yük taşımacılığı payının da % 5’e çıkartılması hedeflenmiştir.

Projenin tümüyle tamamlanması sonucunda yılda 100 Milyon Dolar gelir hedeflenmektedir

http://www.tcdd.gov.tr/temel/basin.html

Volkan
19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 14:01

more infos under

tcddbyhim@ttnet.net.tr

Selcuk
19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 16:12

Baslamisken hemen Antalya ve Izmir´e de bir Hizli Tren yapilsin!

xgokhan
19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 18:02

Bence TCDD degismeye bilgisayarlarindan baslasin, o resmin acilmasi yarim saat filan suruyor herhalde ben bekleyemedim.

TÜRK

19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 20:09

5 sene bu proje icin biraz uzun degilmi??

3emperor sen bu iste calisiyorsun, böyle projeler bu süredemi oluyor?

Halil
19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 20:21

Selcuk demiş ki:
Baslamisken hemen Antalya ve Izmir´e de bir Hizli Tren yapilsin!

Selcuk ben hamen ariyorum Reco Erdogani, merak etme, seneye hepsi hazir olur
Senin benim omrum biraz zor yeter Antalyaya kadar hizli treni

messiah_haktan

19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 20:23

Valla antalyaya hizli treni birak bn normal trenle gidebilsem göbek atacam!TR'nin bir numarali turizm sehirine tren baglantisi yok!!!!Ah Türkiye ah!Bizde gercekten var hindilik bosubosuna Turkey demiyorlar adamlar bize..

Halil
19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 20:32

Messiah sen onu birak, koca Antalyada bir tane tramvay atti var. hatta ayni hatta dolmus ve otobuste var. saglam olsun diye. her 20 dakikada geciyor. Kardes sehrimiz Nurnbergin sittin senesinde kullanip hurdaciya satmadan once bize verdigi, simdilerde Antalya halkinin bu tur araclara alisik olmamasindan dogan kazalar nedeniyle her yani carpiklar ve ciziklerle dolu bir halde dolaniyor ortalikta. icinde bi tane adam var, bir masa var onunde, ayni devlet dairesi gibi dusun, adam orda oturup bilet kesiyor . cok moderin yani.

xgokhan
19 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2003, 20:53

Hatta bir de turistlere bedava diye duydum, dil ve kimlik kontrolu yapiliyor biniste herhalde Afedersiniz g*t kadar Ingiltere'de bile 40,000km demiryolu var, Londra'da sirf on onbes tren istasyonu var, bunun icinde 400km metro da dahil degil. Biz hala dolmusa talim.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM