Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Bursa'nın Gidilesi, Görülesi Yerleri
sayfa: 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Özcan

10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2004, 17:29

Merhaba,

Barış, senin yazdıklarını yeni okuyabildim. Güzel bir liste oluşturacağım. Hatta bir dakika, masamda bir yerlerde öyle bir listem vardı.
...
Buldum. En sevdiklerimi yazmıştım bir yerlere.

- Ayvaini Mağarası *
- Saitabat Şelalesi *
- Narlıdere Kanyonu
- Katırlı Dağları
- Misi/Gümüştepe Köyü ve çevresi
- Uludağ zirve ve göller
- Alaçam Köyü
- Bakacak + Ayıpınarı + Softaboğan Deresi
- Su Uçtu şelalesi *
- Gölbaşı Gölü çevresi (Kınalı Kar'da da bolca kullanılan ağaçlı yol enfestir)
- İnkaya Çınarı ve Köyü
- Gölyazı Köyü ve çevresi
- Oylat*
- Bayramdere (Karacabey Boğazı, batı yönünde sahilden 10km devam edince inanılmaz köyler var, Karadeniz yayla köyleri gibi)
- İznik Gölü ve ilçesi
- Demirtaş Barajı
- Eşkel (Esence Köyü, doğu tarafındaki tepenin üzeri)
- Gündoğdu Köyü ve Kurşunlu Beldesi (yol boyu)
- Cumalıkızık
- Kocayayla

Aklıma geldikçe ydaha azarım. Yıldız koyduklarım benim de daha gidemediğim yerler.

Zirve ve göller için haziran iyi bir aydır. Aşırı sıcak olmaz. 8-10 kere çıktım sanırım. İşe güce fazla kaptırınca kendimizi, dağı bayırı ihmal ettik sonradan. Arkadaşlar Ağrı'ya bile çıktılar netekim.

Uludağ Zirveye yazın çıkmak zor değildir. Yavaş yavaş herkes çıkabilir. Ancak burada da bir bilen olmasını şiddetle tavsiye ederim. Doğal labirenttir, bilmeyen birçok insan kayboluyor bildiğiniz gibi. Zaten çıkmadan önce Uludağ Jandarma Birliğine haber vermeniz gerekir. (Kaybolanların kayıp olduğunu nasıl anlayacağız? İşte bu bilgilendirmeyle)

Uludağ'ın sisi meşhurdur. İki saniyede her yer görünmez olur, iki saniyede tek bulut kalmaz. Kaybolmak çok kolaydır (yeterince ürkütebildim mi?). Bilen olmadan denemeyiniz.

Anlattıkça benim de gidesim geliyor. Belki katılabilirim çıkmak isteyenlere, rehberlik yaparım. Barış'ın dediği gibi, çok güzel bir foto safari yapılabilir. Ancak 23 Nisan'da ben uygun değilim. Dağ da olmayabilir, şu an Bursa'da yağmur yağıyor. Sanırım haftasonu da sürecekmiş.

Zirveye çıktıktan sonra göllere inip dinlenmek, pınarlarından su içip çay yapmak, yemek yemek, geceleyin yıldızları buradan izlemek... Özlemişim

Bunun daha ileri bir versiyonunu da yapabiliriz. Uludağ zirve bisiklet transı. Onu da başka bir yazıda işleriz. Görüşmek üzere.

Barış

8 yıl önce - Pts 05 Arl 2005, 22:29
Bursa'nın Gidilesi, Görülesi Yerleri

Burada Bursa'nın gidilesi, görülesi yerlerini yazacağız.
Neden görülmesini gerektiğini, nasıl gidileceğini özetleyeceğiz.

Daha sonra bu önerilerden yola çıkıp oraları ziyaret eden arkadaşlarımız fotoğraflarını gönderecek
Sonra Bursa bölümü canlanacak...

Açılışı da özet olarak ben yapıyorum.

Zaman buldukça daha derin olarak birer birer ayrıntısına gireceğim...

* * *

* İnegöl'ün kuzeydoğusundaki dağlar ve ormanlar hala çok bakir, öneririm... Alabalık yakalayabilirsiniz ırmakta...
* Uludağ'daki krater gölleri... Kesinlikle ama kesinlikle görmelisiniz...
* Uluabat'ta günbatımı ve balık ile pazar sabah kahvaltısı...
* Trilyedeki Taş Mektep, Kilise ve Kuzeybatı yönünde kalan tepedeki muhteşem manzara.
* Kumyaka
* Kayapadaki gölet hem doğası ile harika hemde balıkçılık için çok uygun.
* Saitabat şelalesi, alabalık yemek için de çok uygun.
* Et mangal olarak son dönemde Çalı büyük atılım yaptı, denemelisiniz. Her anlamda cazipler.
* Çoğu kişinin bilipte görmediği Muradiye (!) ve türbelerin arasındaki çınar.
* Gündoğdu... Hem Bursa hem de deniz manzarası enteresan...
* Çalı'nın tepeleri...
* Kemalpaşa Tümbüldek...
* Kesinlikle İznik de görülmeli !
* Kumla'nın dağ taraflarındaki terkedilmiş köyler ! İnanılmaz gizemli... Hele gece giderseniz direk korku filminin içindesiniz...
* Narlı tarafları
* Orhaneli ve Keles taraflarındaki yaylalar ve barajlar
* Dağyenice
* Gökçeören

Bilal533416
8 yıl önce - Çrş 11 Oca 2006, 13:52

Bu balık çiftliği Hamalıkızık köyü sınırları içinde yaz kış hizmet veriyor ve çok güzel bir yer Bursa kent ormanı  ve küreklidere şelalesi yolu girişi tam bu tesisin yanında. Yemeğinizi burada yiyerek ve şelaleye giderek güzel bir gün geçirebilirsiniz.
Eğer kendi aracınızla gidecekseniz Ankara istikametinde Cumalıkızık sapağından girilip sola değirmenönüne doğru devam edilir bu yol sizi doğruca tesise götürecek.
Minibüsle gitmek isterseniz Değirmenönü'ne giden Cumalıkızık minibüslerine binebilirsiniz. Son durakta inerek bir iki kilometre yürümelisiniz.

(+)

merguney
8 yıl önce - Cmt 14 Oca 2006, 23:53

demirtaş barajıda güzel bir ortam aslında gidilebilecek yerler arasında ,
yapılabilecek çok şey var, her türlü spor faaliyetinde bulunabilir , kamp olayına bile girebilirsiniz balık tutmak vs..gibi birçok şeyide yapabilirsiniz.
eğlenceli ve keyifli biryer..
birkaç fotoğraf işte sizlere..

malsefeki gönderemiyorum çünkü resim büyük diye kabul etmiyor (

Bilal533416
8 yıl önce - Çrş 18 Oca 2006, 02:43

Baba sultan (Geyikli baba) köyü, türbesi, çınarı, yapayda olsa şelaleleri gezilip görülmeye değer yerlerdendir.
Bursa çimento fabrikasından sonra soldaki yoldan gidilir. (Eski inegöl yolu)

Bilal533416
8 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 09:34

Babasultan'daki yapay şelaleler.

(+)

Alper Bozkurt

8 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 10:34

Çekirge meydanı yakınında 1. Murat Camii ve türbesi önündeki parkta oturup bir çay içmek gibisi yok. Çok huzurlu bir ortamdır. Yalnız kalmak istediğimde ara ara giderim. Diğer yerlerin çoğunu yazmışlar zaten.

Birde Gümüştepe(Misi) Köyü civarında bir piknik yapılmasını tavsiye ederim.

levent tezcanlı

8 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 11:26

sadece Uludag'dan yazıcam yoksa cok uzar lıste  

* aras
* softabogan
* cobankaya
* zırve
* goller
* rasatduzu
* huseyınalan
* sogukpınar
* kırazlıyayla
* kadıyayla
* sarıalan
* bakacak

Bilal533416
8 yıl önce - Prş 09 Mar 2006, 15:15

Göller
İster yaya, ister araç ile gidin uzun, meşekkatli bir yolculuktan sonra harika bir yer.
Mutlaka gitmenizi öneririm.

Kilimli göl ve civarda sürekli mevcut bulunan koyun sürülerinden biri.

(+)

Bilal533416
8 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 01:56

Saitabat köyü ve şelalesi
Bursa'nın doğusunda kestel ilçe girişinden sağ istikamette çimento fabrikasına doğru sapılır. Çimento fabrikasını geçer geçmez yol ikiye ayrılır. Sağdaki yoldan ilerlerseniz sizi Derekızık ve Saitabat köylerine ulaştırır. Şelale yakınlarında büfeler ve yemek yiyebileceğiniz yerler mevcuttur. Özel araçla gidilebilir.
Şelale küçük olmasına rağmen suyun oyarak kanyon görünümü verdiği kaya görülmeğe değerdir.

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet