Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mert Doğan
13 yıl önce - Cmt 03 Arl 2005, 15:36
Bursa Balıbey Hanı Kurtuluyor


Uzun süre önce projelendirme çalışmaları bittiği halde ihale kurumundan bir türlü gün alınamayan Balıbey Hanı için Büyükşehir Belediyesi, Balibey Han'ın restorasyonunu yaptırmak üzere ihale açtı. İhale, 21 Aralık'ta Makine İkmal Bakım ve Onarım DairesiBaşkanlığı'nda 'açık ihale usulü' ile gerçekleştirilecek...

Yer tesliminden itibaren 30 Ekim 2006 tarihine kadarlık bir süreyi kapsayacak olan restorasyon işi ihalesine sadece yerli firmalar katılabilecek. İstekliler teknik dokümanları ihalenin yapılacağı adresten görebilecekleri gibi aynı yerden bedeli karşılığı temin de edebilecekler.

Teknik şartnameye göre hazırlanacak olan teklif mektupları ihale günü ihale saatine kadar yine aynı adrese verilecek

***
Son günlerde Bursa'lıların adını çok duymaya başladığı bu hanın yerini bilen yok. ama aslında hergün görüyorlar. sadece adını bilmiyorlardı, unutulmuştu.

BaliBey Hanı, Zafer Plaza'nın karşısında, Cumhuriyet caddesine giderken yolun sağ tarafında kalıyo. Hani Tophane'ye çıkan merdivenler var ya? işte o merdivenlerin sağ tarafında yıkık, tahrip olmuş bir eser var. İşte orası Balibey Hanı.

Son günlerde bu hanın karşısındaki binaların yıkılarak Hanlar bölgesi ve kapalıçarşısın etrafının açılacağını oldukça sık duyar olduk. Eğer Kılay binası boyunca uzanan o çirkin yapılaşma da ortadan kaldırılırsa bölgedeki tarihi eserler etrafında gezinmenin tadına doyulmaz gibi geliyor.  

Şahsen önceleri hiç sevmemiş olsamda yeni Bursa Büyükşehir Belediye başkanının uzun yıllardır bu şehrin başına geçen en çalışkan insanlardan olduğunu düşünmeye başladım. Şimdiye kadar yapacaklarına dair söz verdikleri hiç birşeyi yapmaktan vazgeçmediler hemde vaktinde bitirdiler. Biraz şüpheciyim ama ben 2008'i bekliyorum. Bakalım diğer büyük projeler bitecekmi?


SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Pzr 04 Arl 2005, 14:43

Tarihi yapıların büyük kısmını kendi bünyesinde barındırdığı için özellikle son 1 yıldır Osmangazi Belediyesi'nin yaptırdığı restorasyon çalışmaları, Bursa gibi geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent için ve kentin geçmişine bugunüne ve yarınına sahip çıkmak adına çok önemli çalışmalardır.Şimdi buna Balibey Hanı restorasyonu projesiyle Büyükşehir'de eklendi.Yalnız  bildiğiniz gibi restore ettirilen her eser bir şekilde kullanıma açılmak zorunda.Bu zamana kadar restore ettirilen eserler genellikle kültür merkezi olarak değerlendirildi.Ancak Balibey Hanı bulunduğu yer açısından kültür merkezine uygun değilmiş gibi görünüyor.Acaba oranın nasıl değerlendirileceği hakkında bilgisi olan var mı.Paylaşırsanız sevinirim.

Ebru K.Türk
13 yıl önce - Prş 22 Arl 2005, 13:51

Büyükşehir Belediyesi, tarihi kimliğine rağmen yıllardır kentin merkezinde bakımsızlığa terk edilen Balibey Hanı'nın restorasyon ihalesini gerçekleştirerek, aslına uygun yaşatılması yolunda ilk adımı attı. Balibey Hanı'nın ihalesine 6 firma katıldı.


Balıbey Hanı'nın Özellikleri ve Sonrası

Hamza Bey'in oğlu Bali Bey tarafından Yenişehir'deki mescit ve imaretine vakıf olarak yaptırılan Balibey Hanı, Osmanlılar döneminde yapılan ilk üç katlı han olma özelliğini taşıyor. 15. yy'a aittir.

Çok az bir bölümü bugüne kadar gelebilmiş olan hanın kalan belgelerden 64 odalı olduğu anlaşılmaktadır.

Restorasyonun yapılmasının ardından Balibey Hanı'nda çini, ipek, gümüş, havlu, halı, antika, yemeni, bıçak, kitap-sahaf gibi satış birimleri ile geleneksel Türk yemeği lokantaları ve turizme yönelik kahvehaneler de yer alacak.

Üstlendiği tarihi misyonun yanı sıra yapılacak restorasyonla Timurtaş Paşa ve Tophane yamaçlarına farklı bir görünüm kazandıracak Balibey Hanı Projesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi ile Orhan Gazi türbeleriyle de bütünleşecek.Akın Alan
13 yıl önce - Pts 20 Şub 2006, 23:57
Balibey Hanı Restorasyon Projesi


Hamza Bey'in oğlu Bali Bey tarafından Yenişehir'deki mescid ve imaretine vakıf olarak yaptırılan Balibey Hanı 15. yy sonunda Osmanlılar tarafından yapılan ilk üç katlı han olarak dikkat çekmektedir. Çok az bir bölümü bugüne kadar gelebilmiş olan hanın kalan belgelerden 64 odalı olduğu anlaşılmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki hanın turizm amaçlı restorasyonu ve 30 yıl süreli işletilmesine yönelik olarak Belediyemiz ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında 06.03.2003 tarihinde protokol imzalanmıştır.


Yapının rölevesi 2002, restitüsyon projesi 2004 yılında Koruma Kurulu'nca onaylanmıştır. Hizmet alımı ihalesi yapılarak elde edilen turizm amaçlı restorasyon ve mühendislik projeleri 2005 yılında Koruma Kurulu'nca onaylanmış olup restorasyon inşaatına başlanacaktır. Kent Merkezine çok yakın bir noktada bulunan Balibey Hanı'nda restorasyon projesinde aşağıdaki fonksiyonlar yer alacaktır:Yapının rölevesi 2002, restitüsyon projesi 2004 yılında Koruma Kurulu'nca onaylanmıştır. Hizmet alımı ihalesi yapılarak elde edilen turizm amaçlı restorasyon ve mühendislik projeleri 2005 yılında Koruma Kurulu'nca onaylanmış olup restorasyon inşaatına başlanacaktır. Kent Merkezine çok yakın bir noktada bulunan Balibey Hanı'nda restorasyon projesinde aşağıdaki fonksiyonlar yer alacaktır:

 

-Satış birimleri (çini, ipek, gümüş, havlu, halı, antika, bıçak, kitap vb.)
-Geleneksel Türk yemekleri lokantası
-Turizme yönelik kahvehane
-Hobi atölyeleri
www-bursa-bld.gov.tr


uguremre

13 yıl önce - Sal 21 Şub 2006, 00:19

Şehir merkezinde çok güzel bir konuma sahip olan Balibey hanının restorasyonu sevindirici bir haber,uzun zamandır hareketlilik ve ufak çalışmalar vardı fakat projeye dönüşmesi güzel..
Alıntı:
-Satış birimleri (çini, ipek, gümüş, havlu, halı, antika, bıçak, kitap vb.)
-Geleneksel Türk yemekleri lokantası
-Turizme yönelik kahvehane
-Hobi atölyeleri

Bilhassa bu dört başlık Bursa mizcına yakışır nitelikte...
Tabi alemciler bu projeye üzülseler de...Hakan Aydın

13 yıl önce - Pts 20 Mar 2006, 23:57

Balıbey Hanı'ndaki çalışmalar...

Akın Alan
13 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 14:07

Restorasyon çalışmaları Aralık ayında tamamlanacak

Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından inşa ettirilen hanın, 15. yüzyıl sonunda Osmanlılar tarafından yapılan ilk üç katlı han olma özelliğini taşıdığına dikkat çeken Şahin, “500 yıllık bu 64 odalı hanın maalesef çok az bir bölümü bugüne kadar gelebilmiştir. Balibey Han’ın restorasyonuna Mart ayı itibarıyla başlandı ve çalışmalar aralık ayında tamamlanacak. Restorasyon çalışmaları bittiğinde hanın 3. katında; çini, ipek, gümüş, havlu, halı satan dükkanlar, 2. katında; antika, bıçak, kitap- sahaflar gibi satış birimleri ve 1. katında ise, geleneksel Türk Yemekleri Lokantası ile turizme yönelik bir kahvehane yer alacak” diye konuştu.


Batur

13 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 16:53

Bu han neredeyse yok olmak üzereydi. Hatta hemen yanındaki tophaneye çıkan merdivenleri bile hanın kalıntılarının üstüne yapmışlar. Şimdi o merdivenleri kaldırdılar. Bittiğinde çok güzel olacak, Pirinçhan da kullanılmıyodu senelerdir ama artık özellikle yazları güzel mekanlardan biri oldu.

ALİ ÖZER

13 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 14:07

Çalışmaları üstten görelim birde.(+)


Akın Alan
12 yıl önce - Prş 13 Tem 2006, 12:20

Balibey Hanı tam gaz

Büyükşehir Belediyesi'nin, en önemli tarih projelerinden biri olan Balibey Hanı'nda restorasyon devam ediyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk üç katlı çarşısı olan ve orijinaline uygun olarak restore edilecek 500 yıllık Balibey Hanı'nın silueti ortaya çıkmaya başladı. Mart ayında başlayan restorasyon çalışmalarının yüzde 35 oranında tamamlandığı ifade edilirken, ince işçilikleri bitirildikten sonra Balibey Hanı inşaatının daha hızlı ilerleyeceği belirtildi.

Taşların kesiminden, yerleştirilmesine kadar hassas bir çalışma gerektiren Balibey Hanı restorasyonunda, geçmişte dükkan olarak kullanılan taçlı girişlerin ilk katının tamamlandığı gözlenirken, ikinci kata çıkan merdivenlerin de orijinaline uygun olarak inşa edildiği bildirildi.

Hamza Bey'in oğlu Bali Bey tarafından inşa ettirilen tarihi yapının, 15. yüzyıl sonunda Osmanlılar tarafından yapılan ilk üç katlı han olma özelliğini taşıdığı vurgulanırken, 64 odalı hanın çok az bir bölümü bugüne ulaşabildi. Restorasyonu için yaklaşık 3,5 milyon YTL ödenek ayrılan Balibey Hanı'nın aralık ayında hizmete açılması planlanıyor. Restorasyon çalışmaları bittiğinde hanın 3. katında; çini, ipek, gümüş, havlu, halı satan dükkanlar, 2. katında; antika, bıçak, kitap-sahaflar gibi satış birimleri ve 1. katında, geleneksel Türk yemekleri lokantası ile turizme yönelik bir kahvehane yer alacak.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet