Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mert Doğan
14 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 17:33
En Az Kaçak Elektrik Kullanan İl Bursa

Arkadaşlar aşağıdaki haberi görünce şaşırmadan kalmak imkansız. Hadi yokluk vs. sebeplerden kaçak elektrik kullanılıyor diyeceğim ama ahırını karyola koyup da ona elektrik vererek ısıtmak yada kuyudaki suyu ısıtmak ne demek? anlamam imkansız...

Bunun yanında Türkiye'nin en büyük ve gelişmiş şehirlerinden olan İzmir ve Bursa'nın kaçak elektrik kullanımında en alt sıralarda olduğunu görmek aşağıdaki haberi okuyunca anlayacağınız üzere herşeye rağmen gurur verici. İzmir ve Bursa halkının sağduyusuna teşekkür etmekten başka bir şey elimden gelmiyor.

Elektriğin yüzde 50'sini 4 il kaçırıyor

Türkiye'nin elektrik kayıp ve kaçağı 19.6 milyon megavatsaat. Bunun yaklaşık yüzde 50'si 4 ilde kayboluyor. Bu rakam Bursalı sanayicinin 5.5 yıllık enerji ihtiyacını karşılıyor. İşte 4 il.

Türkiye genelindeki elektrik kayıp ve kaçağı 19.6 milyon megavatsaat. Bunun yaklaşık yüzde 50'si İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin'de kayboluyor.

Kuyu suyu bile ısıtılıyor

Peki söz konusu aşırı tüketim nereden kaynaklanıyor? Bölgedeki TEDAŞ yetkilileri bu soruya, "Ne yazık ki kuyu suyunu elektrikle ısıtan da var, ahırına demir karyola bağlayıp ısıtma sistemi kuran da" diye yanıt veriyor.

KAÇAK ŞAMPİYONLARI

Bu 2004 yılı yıllık tüketimi 1 milyon 633 bin mwh olan Bursalı sanaycinin 12 yıllık enerji giderini eşit bir büyüklük demek. Yine söz konusu rakam İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasındaki sanayicilerin geçen yıl toplam 3 milyon 844 bin mwh olan toplam tüketimi baz alındığında, 5 yıllık enerji giderleri bir yılda tellerden uçup gittiği anlamına geliyor. Üstelik söz konusu kayıp ve kaçağın yaklaşık yüzde 50'ye yakını da 4 ilden kaynaklanıyor. İstanbul'un Avrupa yakasındaki kayıp geçen yıl 3.1 milyon mwh'yi bulurken, onu 2 milyon mwh ile Şanlıurfa izliyor. Üçüncü sırada olan Diyarbakır'da kayıp ve kaçak miktarı 1.8 mwh, Mardin'de 1.4 milyon mwh ve son olarak da İstanbul Anadolu yakasında ise kayıp ve kaçak miktarı 687 bin mwh seviyesinde. Bu dört ilde kaybolan elektrik 9 bin mwh'yi aşıyor. Yine Bursa'dan örnek vermek gerekirse, söz konusu kayıp ve kaçak Bursalı sanayicinin 5.5 yıllık enerji ihtiyacına denk geliyor.

KAYNAKLAR:

http://www.sabah.com.tr/2005/12/01/eko108.html

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=124483

Mert Doğan
14 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 18:54

Ben hepsinden çok bu kuyuyu ve ahırı ısıtma olayına taktım. Düşünsenize bir karyolanın ısı yalıtımından yoksun ahırları ısıtmak için ne kadar çok elektriğe ihtiyacı vardır.    O kalın karyola demirlerinin direnci ne kadar büyüktür ama o kadar çok elektrik çekiliyor ki sadece bir karyola için onu ısıtma aracı olarak kullanıyorlar. sadece bunlara bela okumak elimden geliyor.

sipahi
14 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 19:41

oran olarak ve nufus yogunlugu acisindan Izmir ve Bursa'nin kacak elektirigin düsük rakamlar ile telafuz edilmesi cok güzel bir olay. ama bir Batman veya Sirnagi Istanbulun bir ilcesiyle dahi kiyaslamamiz mümkünmüdür degilmidir bilemedim!. Istanbuldaki kacak kullanimin derece olarak kac kücük sehre bedel oldugunu hesab edebilirmiyiz? mesela atiyorum Ispartanin nüfusu ilce ve koyleriyle beraber yaklasik 600 bin, dereceye girmesine ragmen bir Bursa ile kiyaslamamiz söz konusu olamaz! acaba %'deler bizim bakis acimizi yaniltiyor mu? elbette kacak kullanimi dogru bulmuyorum.

Mert Doğan
14 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 20:00

Mehmet abinin uyarısıyla bir noktanın belirsiz kaldığını gördüm düzelteyim.

Oranlar her şehrin kendi nüfusyla ilgili oranları. Mesela Bursa'nın nüfusu 2.250bin civarında ve bunun içinde kaçak kullananların oranı %5, aynı şekilde İstanbulun Anadolu yakası nüfusu alınıyor ve bu nüfus içinde yüzde kaçı kaçak elektrik kullanıyorsa o rakamlar belirtiliyor.

Belki denildiği gibi 600bin nufulu bir yerin örneğin %60 çıkan kaçak oranındaki kişi sayısı, ancak Bursa'nın %5'ine denk geliyor bile olsa bence önemli olan kısmı gittiğimiz bir şehirde karşımıza çıkan her yüz kişiden 60'ının kaçak kullanıcı olması. Yani o şehir halkında bu konulardaki yozlaşmanın da göstergesidir.

Bursada her yüz kişiden 5i kaçak kullanıyorsa bu bir nebze normal karşılanabilir. Ancak birkaçyüzbin nüfuslu bir ilde yarıdan çoğu kaçak kullanıyorsa orada bir art niyet olduğu bence kaçınılmaz olarak düşündürtüyor insana.

Burç

14 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 20:01

Büyük şehirlerde de kimlerin kaçak elektrik kullandığını biliyoruz.
Aslında bizim ödediğimiz paralarla elektrik kullanmalarına ben hiç gocunmazdım.
Helal olsun derdim, zekat sayardım, başımın gözümün sadakası olsun derdim.
Ama bu insanlar sonra "Türkler bizi eziyor" diye otobüs durağıma da bomba koyuyor.
Hem benden nasiplen, hem de benden nefret et.
Hem ülkenin ekmeğini ye, hem de bölmeye çalış. Allah zeka versin.

Lanet olsun diyorum, çarpılın inşallah!

Bülent
14 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 20:03

Alıntı:
İstanbul'un Avrupa yakasındaki kayıp geçen yıl 3.1 milyon mwh, Anadolu yakasında ise kayıp ve kaçak miktarı 687 bin mwh seviyesinde.  İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasındaki ... geçen yıl toplam 3 milyon 844 bin mwh.

Istanbul'da bu kadar cok kacak elektrik kullanildigini hic tahmin etmiyordum dogrusu.  

Hatta ilk grafikte Bedas (Ist.Avrupa Yakasi) ve Ayedas'in (Ist. Anadolu Yakasi) rakamlari toplayinca Istanbul'da kacak elektrik 4'612'650 mwh oldugu gözüküyor.

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cmt 03 Arl 2005, 15:20

Türkiye'de  kaçak elektrik kullanımının en az Bursa ve İzmir'de olması bu iki şehirde yaşayan insan profillerini göz önünde tutulduğunda olağan bir durum.Kim ne derse desin Bursa ve İzmir halkı hep medeni olmaları ile ön plana çıkmıştır.Hatta bu haberi okuduğumda tesadüfen yan masadaki insanların Bursa'lıların ne kadar medeni olduklarından bahsettiğini duymuştum.Ünv. okurken Ankara'dan Bursa'ya yerleşen bir arkadaşımın Bursa'lıların ne kadar kibar,medeni olduklarından şikayet eder gibi bahsettiğini biliyorum.Kuşkusuz İzmir'liler de böyle. Kaçırılan elektrik çok fazla ya.Bursa sanayisinin 5 yıllık kullanımına eşitki bu çok ciddi bir rakam.

acizane
14 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 02:29

karsta tanıdığım bir elektrik kurumu çalışanı var. zafer kaygısız
yahu adam evine iki hat çektirmiş ki bunu övüne övüne anlatırdı...... hattın bi tanesi sadece hol lambası ve buzdolabını çalıştırıyo. bu hat saatten geçermiş. diğer hat evin her odasında bulunan elektrikli ısıtıcıları ve evde bulunan diğer elektrikli ev aletlerini çalıştırıyo. müracaat ettim tık yok. inceleme bile yapmadılar.

eeeee imam cemaat ilişkisi.... elektrik kurumunda çalışan böyle yaparsa bırakın gariban vatandaşta kullansın şu elektriği.

messiah_haktan

14 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 10:54

^^ Olay ortada!!Kontrol etmekle görevlendirilenler birakin kontrolü, kendi evine bile hat cekiyor. Görevlendirlen kisiler de "onlardan" oldugu icin degisen bir sey olmuyor.Adamlar kendi yönetimlerini kurmuslar. Ankara elektrik kacagini kontrol edin diye ne kadar bi tarafini yirtsa da adamlar kendi sistemlerini kurmus "enayi türklerin" elektrigini bedava kullaniyoruz diye övünüyorlar.O illerdeki kadrolar hemen degsitirilmeli.Ankara'dan Türkiye'li kürt vatandasi yerine Türkiye'li Türk vatandaslari atanmali.

Türkiye'li kürtü asker yapip git dagda PKK ile catis demek gibi birsey bu!

Burç

14 yıl önce - Cmt 25 Şub 2006, 01:20

Biz niye elektriğe para ödüyoruz acaba salak mıyız?

Alıntı:
Diyarbakır'da rüşvet operasyonu

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonda, kaçak elektrik kullananlardan rüşvet aldıkları iddiasıyla 20'den fazla kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ile Mali Şube ekiplerince, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) Müessese Müdürlüğü ile bir süre önce tahakkuk, kaçağı önleme ve sayaç okuma ihalesini alan SET Elektrik Mühendislik Sanayi ve Ticaret Şirketi'ne yönelik operasyon yapıldı.

Kaçak elektrik kullananlardan rüşvet alındığı iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda SET Elektrik, DEDAŞ ve dışarıdan bunlarla bağlantılı çalıştıkları ileri sürülen 20'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ZAMAN 24.02.2006

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet