Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'a Metrobüs Geliyor
« önceki   123 ... 678 ... 757677   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
kilitli
sayfa 7
tolginho

16 yıl önce - Cmt 08 Nis 2006, 21:17

Ben dil sürçmesi sanıyordum ama gerçek sanırım. 12 şeritlik bir kolidordan bahsediliyor ancak bu ne kadar rasyonel tartışılır. Aylardır birçok noktanın genişletilmesi çalışması yapılıyor ki bu çalışma sadece birer şeritten ibaret.

E5'in 12 şerit olması büyük olay. Fransızlarda bir meydan var deriz hep. Türkçe telaffuzu ile Şanzelize'den bahsediyorum. Paris'in meşhur geniş yolları Fransız İhtilali'nin gerçekleştiği yıllarda şhirdeki kaos ortamını askerlerin rahat bastırabilmeleri için düşünülmüş. Biz de o yıllarda lale yetiştirme ile uğraşmışız

Neyse konuya dönersek, 12 şeride ne zaman nasıl nereleri traşlayarak geçecekler sorusu geliyor akla. Madem böyle birşey yapılacak şu anki kavşakların da geometrisi buna müsait değil. Yeni yapılan ataköy kavşağı bile büyük revizyon gerektirecek.

TOLGA KAPROL

selim_
16 yıl önce - Cmt 08 Nis 2006, 21:50

Bu proje için araç alınması gerekmiyor mu ? Nasıl olacak da en sol şeritten sağdaki çıkışa geçecek otobüsler ? Yine trafiğe takılacaklar eğer mevcut otobüsler kullanılırsa.

Çağrı Tekin

16 yıl önce - Pzr 09 Nis 2006, 00:11

Hiçbir kavşak uygun değil bu doğru.Köprü yapılırken ayakları direk yolun kenarına yapıldı hiç boşluk bırakılmadı.Nedeni ise köprünün bir yerden sonra bu kadar desteksiz alana dayanamamasıdır.Yani 5 şerite en az bir ayak koymalısınız.Bizim karayollarımızda plansız yapılaşmadan kaynaklanan yer sıkıntısı var.Bu nedenle şerit arttırılamıyor kavşaklar geniş bir alanda yapılamıyor sonuçta dar bir alanda yapılan verimsiz kavşaklar ortaya çıkıyor.Google Earth'den Amerikan otoyollarına baktığımızda normalde 10-12 şerit giden yolun kavşağa geldiğinde 3-4 parçaya ayrıldığını görürüz.Çünkü 6 şeridin üstüne ayaksız köprü yapmak imkansızdır.Ülkemizde zamanında gerekli tedbirler alınmadığından yeni şerit açmak aşırı zor.Bu yüzden 10-12 şişirme bir rakam gibi geldi bana.

gogo
16 yıl önce - Pzr 09 Nis 2006, 02:37

arkadaslar bana biri anlatabilir mi? e5 nasil olupta genisleyecek? ornegin merter kismi nasil genisler? veya samiyenin nunden gecen kısmı?

ulaş

16 yıl önce - Pzr 09 Nis 2006, 12:42

En basit  çözüm bence ikarusların basamaklarını kaldırmak olur.İ.E.T.T 'nin elinde bu değişikliği yapacak teknik bilgi ve becerinin  mevcut olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde yerden yüksek bir platform elde edilmiş  ve körüklü ikarusları ya da manları bu hatta değerlendirerek fazla masrafa girilmemiş olur.

Burç

16 yıl önce - Pzr 09 Nis 2006, 13:36

Alıntı:
e5 nasil olupta genisleyecek? ornegin merter kismi nasil genisler?

Merter'den geçersen nasıl genişlediğini görebilirsin.

Aytac_yolas
16 yıl önce - Pzr 09 Nis 2006, 15:21

Mevcut otobüsler kullanılırsa trafiğin tersi istikametinde gitmek zorunda kalacak iett otobüsleri değil mi?

Semih Yaşar

16 yıl önce - Çrş 19 Nis 2006, 18:52
Metrobüs projesi

Selamlar

İ.B.B'nin geçen haftalarda yapmış oduğu icraatlar ile ilgili sunumda Metrobüs projesinden bahsediyor.

Alıntı:
Mecidiyeköy-Beylikdüzü arasında E-5 üzerinde yapılacak Metrobas sisteminin 5 etap halinde gerçekleştirileceğini belirten Rafet Bozdoğan; Çobançeşme-Küçükçekmece, Topkapı-Çobançeşme, Mecidiyeköy-Cevizlibağ ve Küçükçekmece-Beylikdüzü etaplarından oluştuğunu, 1. ve 2. etap projelerde yer yer 2x2, 2x3 ve 2x4 şerit olan yolların tümünün 6x2’ye çıkarılacağını ve yer yer de kavşak düzenleme çalışmalarının yapılacağını kaydetti. Bu proje ile E-5’in ulaşım kapasitesi yüzde 100 artan Avrupai bir ulaşım aksına dönüşeceğinin altını çizen Bozdoğan, 20 kilometre yolun altyapı ve yağmur suyu kanallarının da yenileneceğini kaydetti. Projenin 75 milyon YTL’yi bulacağını dile getiren Bozdoğan, çalışmanın Eylül 2006 sonunda okulların açılış tarihinden önce tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

Ahmet Tan
16 yıl önce - Çrş 19 Nis 2006, 19:24

2x6 mı ? 6x2 mi?
Ben hep kafamda ortada 1x2 tercihli otobüs yolu, yanlarda 2x3 şeritli yol diye canlandırmıştım.
Birisi bana bu 6x2 yolu tarif edebilir mi? Yani 6 tane 2 şeritli yol

Rehayurt
16 yıl önce - Çrş 19 Nis 2006, 19:45

Böyle bir uygulama Ankaradada söz konusu.Ne kadar çabuk hayata geçerse iki şehrin hem modernliği hemde ulaşımındaki çağdaşlığnı gösterir.Zaten bu araçların kullanımlarıda çok kolaymış.

sayfa 7
« önceki   123 ... 678 ... 757677   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM