Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sibel sakin
11 yıl önce - Pts 28 Ksm 2005, 23:19
Hollanda'daki Türk'ler ayrımcılıga ugruyorlar mı

arkadaslar bu konuyla ilgili bi ödev hazırlıorm daha dogrusu konu burdakı turklerin karsılastıkları zorluklar
fikirlerinizi bekliyorum

Yağmur Hanım
11 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 00:33
Belki

Hollanda'da yaşayan akrabalarım ve arkadaşlarım var.

Şimdiye kadar çok can sıkıcı bir ayrımcılık sorunu yaşadıklarını söyleyemem.
Ancak AB üyeliği çerçevesinde sorgulanan Türkiye'nin,bir de islami kimliğinden ötürü yavaş yavaş sorgulandığı da yadsınamaz.

Bir ayrıntı olacaksa,belki tam sorunuzun cevabı olmayacak ama Hollanda'lılar değil de Türklerin kendi arasında ayrımcılık yaptıklarına dair duyumlar da almıyor değilim.
Örnek derseniz,bir üniversitede üst düzey görevli bir arkadaşımın bu ayrımcılık yüzünden sözleşmesi yenilenmedi.

Yine de sorunuzun tam cevabını bu ülkede yaşayan vatandaşlarımız verecektir.

Baki selam ve sevgiler

Saygun

11 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 06:09

Teyzem 8 ay Amsterdam'da yaşadı, ve anlattıklarına göre yaşadığı tek sorun yalnızlıktan sıkılıp kendisini süpermarkette lâfa tutan Hollandalı teyzeler. Hatta bu söz konusu teyzeler o kadar cana yakınmış ki, teyzemin Felemenkçe bilmediğini görünce Almanca muhabbete başlıyorlarmış. Türk olduğunu söylediği kimseden de ters bir davranış görmemiş olsa gerek ki, EuroVision şarkı yarışmasında Hollanda'ya "vefa borcunu ödemek için" 18 tane oy veriyor  

cenkkit.

11 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 07:48

Bencede bu konuda orada yasayanlarimiz ne diyorlar o onemli. Fakat bir kac cumle eklemek istiyorum, kucukken yasadigim bir deneyime dayanarak.

Kisa bir zaman icin bir Hollandali ailenin yaninda yasadim. Bana yanlarinda kaldigim muddetce hosuma gitmeyecak tek bir durum yasatmamaya calistilar, yapabildiklerince en iyi sekilde agirladilar. Benden bir yas buyuk ogullari vardi. Anlatacagim olay onunla disarida dolasirken oldu.

Yanimiza gelen iki cocuk durduk yere bizim Hollandali cocuga satasti, hic bir sey yokken. Sozlu birseyler dedi, cocuk orali olmamaya calisti, bana ingilizce 'ilerleyelim' dedi, ilerleyemedik, oglanlardan biri arkadasima itelemeye, sonra da vurmaya basladi. Vuranin yanindaki ona Turkce birseyler diyince anladim ki bunlar bizim Turk gocmenler.  Turkce niye yapiyorsunuz falan demeye calistigimda (saskinliktan ne diyecegimi sasirmis vaziyette) biri, 'bu boyle iste' gibi, digerinin asiri milliyetci oldugunu ima eden birseyler zirvaladi. Arkadasima vuran bana dogru yurudu bir ara, 'bunlarla ne dolasiyon' diye.  

Bizim Turk asilli gocmenler adapte olamiyor gittikleri yerlerdeki topluma-genelleme bu. Fakat boyle duyup inanmiyorduk bu gibi durumlarin ve benzerlerinin olabilecegini, insanin basina gelince tabii dogrulari goruyor, olabilecegini anliyor.

Sibel Sakin'in sorusuna cevap olarak birseyler yazayim diye yazmaya basladim, konu nerelere geldi. Kendi dusuncem, Hollanda tarihi ve kulturel olarak milliyetciligin ve irkciligin en az var oldugu Avrupa ulkelerinden biri. Bu, ulkede yasayan Hollanda asilli olmayan vatandaslar icin de olumlu birsey. Hollanda, hukumet olarak topluma adapte olamayan gocmenlerin durumunu iyiye goturcek projeler uretmeli-isleri kolay degil...

sipahi
11 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 17:46

elbette ugruyorlar, yinede denge sözkonusu...

dozu ekonomiye endeksli, yani ekonomi iyi giderse az ayrimcilar, kötü giderse cok.
güncel basin yabanci hikayelerini sürekli sicak tutuyor, iste allochtoon dit, allochtoon zus..

3 kisi tren yolundan yanlislikla kirmizidan gectigimizde, arkadas ile ikimiz 4(er) saat nazarette kalmistik, abim sarisin olunca götürmemislerdi..

arabama carpan hollandali kadinin bir dövmedigi kalinca hemen polis cagirmistim, iyi ilgilendi.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=112936#112936

yolun soltarafindan gidersen "niye ordan gidiyorsun" diye her an takilabilen bir polis sistemi mevcut, nerden bilsin ilerde senin sola dönecegini..

yillar önce ford taunus marka arabam var iken gece yolculugundan tirsmistim, her yerde durduruyorlardi..

wastora denen bir magazada satici sirtimdaki cekete takmisti "ne zaman caldin bunu" diye! babama zirlayarak zoran aldirmistim, sonunda magaza komple yandi...mukadderat.

bir Türk cinayet islerse yiyecegi hapis, 8 sene, bir hollandalinin 4 senedir. tabii bir faslininda 12 senedir..  olayi tasdik ve tasvip etmiyorum, son zamanlarda dikkatimi cektigi icin yaziyorum...eger müslümanlik sözkonusuysa müebbet oluyor.

genc arkadaslarimiz bunlari gelecekte anliyacaklardir, ayni düzeyde iki kisi is basvurusu yaparsa hollandali tercih edilecektir..belki bizde aynisini yapardik, bilemiyecegim.

ek: 25 senedir hollandada yasiyorum, 22 senedirde calismaktayim..

En son sipahi tarafından Sal 29 Ksm 2005, 18:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

11 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 18:03

Alıntı:
ayni düzeyde iki kisi is basvurusu yaparsa hollandali tercih edilecektir..
belki bizde aynisini yapardik, bilemiyecegim.

Evet biz de aynısını yapıyoruz, bizde de Hollandalı öncelikli tercih edilir.  

Murat Ucer
11 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 22:43

Hollanda'da ayrimcilik en cok is ararken karsimiza cikiyor, ben HTS mevzunu elektronik muhendisiyim ancak is ararken Hollandali sinif arkadaslarima nazaran oldukca zorlandim, onlar ortalama 10 is basvurusundan sonra is bulurken, ben soyle 100 kadar is basvurusu yapmam gerekiyor.

En ilginci daha ogrenci yillarimda bir partime (ek is) isi ararken basima gelmisti. Biryerde bir magaza acilisi olacakti ve calisan araniyor ilani verilmisti. Telefon ettim (uzun yillar Hollanda'da yasadigimdan konusma dilim telefondan Hollandalilar ile ayirt edilemiyor) telefondaki kisi ile hertur seyi konustuktan sonra gorusmek icin randevu ayarlamaya sira gelmisken adimi sordu ve karsisindakinin Turk oldugunu anladigi an bir sesizlik olusdu, sonra telefon cok ziriltili deyip sak diye kapativerdi yuzume

Ayrimcilik yok diyemeyiz kesinlikle, ama Hollanda diger ulkelere nazaran gayet ilimli ozellikle Fransa ile karsilastirildiginda.

sibel sakin
11 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 18:35
hollandada turk olarak yasamak

ben 3 aydir hollandada universite yurdunda ogrenci olarak kaliyorum.bizim kati temizleyen bayan bi turk ve burada gercekten ayrimciliga ugradiklarini dusunuyolar.hatta "dussen ve turk oldgunu bilseler kaldiran olmaz" demisti.biz belkide ogrenci oldgumuz icin bu tur bi ayrimla karsilasmadik ama turk ve ozellikle musluman oldgmuzu soyledgmzde insanlarinin bakislarinin degistigini farkedebiliyoruz.ben bi kac defa "sen hic turke benzemiyosun" sozuyle karsilastim.bu insanlarin kafasindaki turk imaji nasil ve nerden geliyor cok merak ediyorum.
hollandada yasayan diger etnik gruplar daha iyi orgutlenebilirken acaba turkler neden bunu basaramiyorlar?

Murat Ucer
11 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 23:10

Cok guzel bir soru sormussun Sibel, hangi universitede kaliyorsun?

Simdi birinci neden Hollandaya gelen birinci kusak Turkler zaten Hollandada kalmak niyetinde gelmediler, cogu birkac yil calisip para biriktirip vatana donmek uzere geldi keza evdeki hesap carsiya uymadi ve plan disi ikinci kusak olusdu. Birinci kusak genelde ya ilkokul mezunu ya da vasifsiz isci olarak geldi, orgutlenmek icin ne kapasiteleri (egitim) ne de oyle bir egilimleri vardi cunku vatana geri donecegiz hesabindaydilar.
Ikincisi bu hesapla birinci kusak ne entegre olmayi dusundu, ne de dogru durust Hollanda dilini ogrenme zahmetine girdiler ve yuzde sekseni dogru durust Hollanda dilini bile bilmiyor ki bu sartlarda nasil orgutlenme olur sen dusun.

Ucuncusu orgutlenme birazda profesyonel kisiler onculugu ile olur, Turkiye dunyada yurtdisinda en cok mustesar bulunduran ulkeler siralamasinda en onlerde bulunurken bir Allahin kulu bir de ciksin bu kadar mustesar ne is yapar diye bir aciklasin , bu orgutlenme isini Turkiye cok salliyor, lobicilik faaliyetlerinde burada da sinifta kaldigimizi kabul etmemiz gerekir ne yaziki.

Aranci
11 yıl önce - Cum 09 Arl 2005, 01:55

Oturdugun semte bagli. Ben ufak bir kasabada oturuyorum ve Amsterdam'da okuyorum. Oturdugum kasabada çogu insanlar birbirlerini tanir, muhabbetleri olmassa bile yüzden birbirlerini görmüslerdir. Yürüyüse çiktigin zaman, çarsiya indigin zaman herkes yüzüne güler ve selam verir. Gerektigi ve herzaman olmasi gerektigi gibi davranip herkes gibi normal bir insan oldugunu ve hiçbirseyin degisik olmadigi hissini alirsin.

Fakat büyük sehirlerde degisiktir. Tramvayda, metroda, trende insanlar Hollandalilarin, daha dogrusu sarisinlarin yanina oturmayi tercih ederler. Tabii ister istemez bu insani üzüyor, sanki kokuyoruzda yanimiza oturmuyorlarmis gibi :)
Neyse en büyük sorun bu degil tabii, ise basvurmak ve ise alinmak yabancilar icin zorlasti. Yanlizca is için degil yabanci ögrenciler için staj yeri bulmakta zorlasti. Bir arkadasim 40 sirket ile telefonlasti ve ancak 8 haftalik bir staj dönemi geçirmek için yer bulabildi.

Abartmak gibi olmasin fakat birçok insan her Türkün veya Müslümanin;
- Hastaliktan para aldigini zannederler;
- Terorist oldugunu zannederler;
- Hollandaca konusamadigini zannederler;
- Vergi ödemedigini zannederler;
- Issizlikten para aldigini zannederler;
vs. vs.

Medyanin bu yönde yabancilara karsi çok baskisi var. Azra Akin dünya güzeli olunca 'Hollandali Türk' diye lanse ettiler, fakat olumsuz birsey olunca 'yabanci (allochtoon)' diye hitap ederler medyada.

Dogru söylemek gerekirse bu imaji kendimizde yaratmis bulunuyoruz. Özellikle Faslilar sayesinde. Çogu Hollandalilar yabancilarin hangi ülkeden geldiklerini çikartamiyorlar ve bu yüzden bütün yabancilari bir olarak görüyorlar. 11 eylüldeki Amerika'ya olan saldiridan sonra Fasli gençlerin (20 civarindaki gruplarla) sevinç gösterileri göstermesi bütün yabancilarin bu olaya sevindigini algiliyor Hollandalilar. Bunun gibi birçok örnek var tabii.

Ortam gittikçe bozuluyor. Böyle devam ederse 10 sene içinde Türkiye'ye geri dönmem ailem için süpriz olmaz.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET