Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ayça_leovinus
16 yıl önce - Pts 28 Ksm 2005, 23:02
BUR » A7.43. Fevzi Çakmak Caddesi ve Santral Garaj Bölgesi

Santral Garaj Bölgesi, zaman içinde değişiklere uğramış bir yer. Garaj binasının yangını, şehrin genel değişimi, fonksiyon farklılaşmaları gibi nedenler bu değişime neden olmuş.

Şu anda Bursa Belediyesi  Santral Garaj Bölgesinin Kentsel Tasarım Proje Yarışması düzenliyor. Yarışma sonuçlanıp uygulanırsa (Ülkemizde yarışma projeleri her zaman uygulanmıyor.) Santral Garaj Bölgesi'nin çehresi değişecek. Bölgede, alış-veriş alanları, sinemalar, otoparklar,rekreasyon alanları planlanıyor.

Şimdiye kadar Bursa'mızın bu bölgesi epeyce değişiklik geçirdi. Bence Bursaray hattının Osmangazi durağının yapılması ve çevredeki yapıların bir kısmının yıkılması iyi oldu. Şu anda eski halinden iyi, bence.

Bende eski haline ait fotoğraflar yok. Belki site üyelerimizde vardır. Fotoğrafların yanında yaşı daha ileri olanların hatırladıkları ve fikirleri, değişimleri belgelememize faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Ben bu siteyi sadece Türkiyeyi tanıtma konusunda faydalı değil, aynı zamanda kentli olma bilincini geliştiren bir site olarak görüyorum. Geçmişten günümüze olan değişimlerin ışığında umarım bizi daha iyi kentsel projeler bekler.

(+)

Santral Garaj tarafından Fevzi Çakmak Caddesine bakış

(+)

(+)

Ebru K.Türk
16 yıl önce - Pts 28 Ksm 2005, 23:26

Bu bölge ile ilgili olarak benim de aktarmak istediğim birkaç şey var.

Yukarıda ilk resimde görülen benzin istasyonu; İkinci resimde, tam karşıda uluyol'un ağzındaki binalar ile sol tarafdaki eski garaj binası ve sağdaki restoranların tamamı bölgede yapılacak meydan projesi kapsamında yarışmaya açıldı. Yani kesinlikle yok edilecekler. Ancak hepsi birlikte mi olur yoksa birkaç etapda mı gerçekleşir onu bilemiyorum.

Emin olduğum tek şey şu; Büyükşehir Belediye Başkanı buraya yapılacak olan kent meydanının asla tek başına bir boş alan yaratma olmayacağını, Çevredeki tüm çirkin bölgelerin kaldırılımasını da içerdiğini, o yüzden proje yaışmasına açılmayan alanların da belediye tarafından projelendirilip yok edileceğini kendi söylemişti. Bizzat Duydum   Bugüne kadar da yapacağını söylediği hiç bir şeyi yok saymadığı için bu konuda da sözünü tutacağını umut ediyorum...

Sanırım özellikle son iki resimde görülen tüm çirkin yapıların yıkılacak olması sonucu nelerin değişebileceğini tahmin etmek hiç de o kadar zor değil.

Hatta birinci resimde tam karşıdaki mavi binanın önüne yapılacak olan büyük bir alışveriş merkezinin de 2008de tamamlanacağına dair çok yakın zamanda haberler çıkmıştı. Bence çok ciddi olarak oradaki yarım kalmış otoparkın eğelence merkezine dönüştürüleceğine ve bunun için yılbaşından sonra fiilen harekete geçileceğine dair bilgi almıştım.

Bir de bu resimlerde görünmeyen ancak eski göçmen pazarı, cep telefoncular çarşısı gibi mekanlar osmangazi belediye binasına kadar olan alan boyunca bir kısmının Merkez bankasının yeni binası için ayrıldığını ve onunda yakında çalışmalarının başlayacağını öğrendim.

Sonuç olarak; Osmangazi Belediye Binası, Uluyol, GençOsman PTT müdürlüğü ve Darmstad Caddesi girişi arasında kalan tüm çirkin binalar ve alanlar temizlenecek ve Yeni KENT MERKEZİ adına yakışır bir hal alacak. Üstelik de ulaşımı çok kolay olacak. Ulucami Bölgesi gibi tarihi eserlerle dolu olmadığından her türlü dönüşüm çok kolay yapılabilir. Yeter ki para olsun...

SABRİ BİLGİN
16 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 16:32

Bu konuya kısaca ben de değinmek istiyorum.Santral Garaj projesi Bursa için en büyük olmasa da en önemli projelerden biri diye düşünüyorum. O bölge o kadar kötü görünüyorki bunun yapılması gerekiyordu.Gönlümden geçen oralara birkaç gökdelen dikilmesi şeklinde.Tarihi binalara yakın bir alan ama tarihi binalar şimdi de Fevzi Çakmak'tan görünmüyor.Gökdelen dikilirse bölge daha çekici görünebilir.Umarım olur.Ayrıca dediğiniz gibi ilk fotodaki mavi binanın karşısına (aslında mavi bina değil görünen tüm binaların karşısına demek daha doğru) 150metre uzunluğunda bir bina inşa edilecek ve yalnızca alışveriş merkezi değil,sinema ,kafeterya,restoran,kütüphane,saat kulesi ve küçük bir parkta yer alacak.Mimara göre Sydney'deki opera binası o kente  ne anlam katıyorsa bu yapıda Bursa için  öyle olacak.Ben binanın projesini gördüm tam istediğim gibi estetik bir bina.Açık konuşmam gerekirse Santral Garaj projesi en sabırsızlıkla beklediğim proje.gel 2006 ortaları gel...

FİLAZOF
16 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 19:33

BEN SANTRAL GARAJINI BULUNDUĞU ALANDA YEŞİL BURSAYA YAKIŞIR BİR DÜZENLEMENİN YAPILMASINI İSTERDİM BETON YAPILAR İLE İŞ HANLARI DEĞİL CENTRAL PARK KADAR BÜYÜK OLMASADA ON BENZER BİR ŞEY DAHA GÜZEL OLMAZMIYDI İÇİNDE SUNNİ DE OLSA BİR ŞELALENİN AKTIĞI VE İNSANLARI HAFTA SONU SPOR VE PİKNİK YAPTIĞI HALKA AÇIK BİR YEŞİL ALAN

M.Özgür
16 yıl önce - Sal 29 Ksm 2005, 21:37

Zaten Santral garaj alanında değil ama hemen bu bölgenin alt tarafındaki merinos fabrikasının bulunduğu alana oldukça büyük bir park yapılıyor. Tam da Londradaki büyük bir park vardı adını unuttum ama işte onun gibi olacak deniyor. projelendirilirken orası örnek alındı. büyüklük olarak da çok geniş bir alan merinos. Hatta inceleme yapmak için belediye başkanı londraya bile gitmişti bu iş için.

merinos fabrikasının bulunduğu,  yetişmiş büyük çam ve çeşitli ağaçların olduğu bölge hem çok büyük hemde içine Lütfi Kırdar büyüklüğünde olcak diye idda edilen bir kongre merkezi yapılıyor. Santral garaj ile aralarındaki mesafe çok çok az. Galiba bir alt geçitle karşıya geçip 3-4dk yürüyerek ulaşılabilecek bir mesafedeler.

bu yüzden bence bu santral garaj alanı çok önemli bursa için. Santral garaj bölgesindeki köhneliğin kalkmasıyla yanıbaşındaki merinos parkı da bitmiş olucak. merinosun yanındada Dericiler bölgesi kaldırılıp orası da alışveriş merkezleri ve parka çevrilcek. tam karşısında ise yine kültürpark bulunuyor şu anda.

İşte bence merinos parkı, santral garj meydanı, dericiler bölgesi, kültürpark alanları birbirleri ile neredeyse karşılıklı olacak kadar yakın oldukların bu bölge gerçek anlamda bursanın yeni şehir merkezi olmaya yakışacak. Dediğim projelerinin tamamı başlatıldı ve devam ediyor. bunuda belirtmek isterim. tüm çalışmaların bitiş tarihi olarak 2008 gösteriliyor. bakalım ne olcak.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA