Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Mecidiyeköy - Trump Towers ve AVM
123 ... 575859   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Bora
12 yıl önce - Çrş 22 Mar 2006, 23:58
 


 


 


 Farmir
12 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 03:11

Bora fotograflar icin tesekkurler.
Bu arada merak ettim, son (5.) fotografta kazilmis insaat alaninin sonunda gorulen (ve daha kazilmamis ve daha beyaz gorunen) arsa da insaat alanina dahil mi?
P.S. Son fotograflarin eklenmesi ile bu topiki de yakin zamanda Istanbul forumuna tasimak olar.


Farmir
12 yıl önce - Cmt 25 Mar 2006, 02:05

kaynak http://www.sisligazetesi.net/pages/83/guncel/meci ...iyekoy.htm
"MECİDİYEKÖY GECEDE YAŞAYACAK
Tarih: Mart 24, 2006

Mecidiyeköy şimdi, Taş Yapı’nın “Park and ride” sistemini de kapsayan 37 ve 16 katlı iki bloktan oluşan residence ve alışveriş merkezi projesi başta olmak üzere, Likör Fabrikası’nı residance, Ali Sami Yen Stadı’nı da turizm ve kültür merkezine dönüştürecek projeleri bekliyor.
Bu büyük projeler tamamlandığı zaman Mecidiyeköy “gece de yaşayan semt” konumuna dönüşecek. Bölgede trafiği rahatlatmak için de tünel yol projeleri üzerinde çalışılıyor.

İstanbul'un finans ve ticaret merkezlerinden biri olan Mecidiyeköy, yeni uygulamaya konulacak dev projelerle 'gece de yaşayan semt' konumuna dönüşecek. Mecidiyeköy şimdi, Taş Yapı'nın içinde ‘Park and ride’ (park et ve devam et) sistemini barındıran alışveriş merkezi ve residence projesi başta olmak üzere, Likör Fabrikası'nı residence, Ali Sami Yen Stadı'nı da turizm merkezine dönüştürecek olan projeleri bekliyor. Şu anda Mecidiyeköy trafiğini rahatlatmak içinde tünel yol projesi üzerinde çalışan Şişli Belediyesi, Kuştepe’deki gecekondu sahiplerine de yüzme havuzlu, saunalı daireler yapmak için TOKİ'yle anlaştı.
PARK AND RİDE SİSTEMİ
Bölgedeki en büyük projelerden birini Taş Yapı gerçekleştirecek. Taş Yapı, Avrupa ve Amerika’da kent içi trafiğini rahatlatmak amacıyla yaygın olarak uygulanan ‘Park and ride’ (park et ve devam et) sistemini Mecidiyeköy'e taşıyacak. Mecidiyeköy’deki 23 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilecek olan projede 2 bin 700 araçlık otoparkın yanı sıra, alışveriş merkezi ve residence da yer alacak.

Taş Yapı’nın Mecidiyeköy’de hayata geçireceği bu projenin bölge için önemine dikkat çeken Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Akıllı bir proje. Şehrin en önemli merkezinde böylesine büyük bir projenin yapılması, 2 bin kişiye yeni istihdam alanları açacak. Bölgeye ayrıca İtalyan ve Alman yatırımcılar da ilgi gösteriyor. Bu projeler de, Mecidiyeköy ve çevresine önemli katkı sağlayacak boyutta” dedi.
LİKÖR FABRİKASI'NA RESİDENCE
Bölgedeki bir diğer büyük proje ise Ali Sami Yen Stadı'nın yanında bulunan Likör Fabrikası'nın üzerinde gerçekleştirilecek. İstanbul'un en değerli arsalarından biri olan bu 24 bin 100 metrekarelik arazi üzerinde içinde alışveriş merkezinin de yer aldığı bir residence projesi uygulanacak.
Seyrantepe’ye taşınması planlanan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisi üzerine de dev bir turizm merkezi oluşturulacak. Stadın alt kısmı, otoparka dönüşecek. Eski açık tribünün bulunduğu kısımda, 5 yıldızlı otel yükselecek. Sahanın iç kısmında ise kongre ve kültür merkezi oluşturulacak.
TÜNEL YOLLAR TRAFİĞİ RAHATLATACAK
İstanbul’un finans ve ticaret merkezlerinden biri haline gelen Mecidiyeköy, özellikle akşam saat 19.00 ve 21.00 saatleri arasında İstanbul’da trafiğin en yoğun bölgelerinden biri haline geliyor. Bunda da TEM otoyoluyla bağlantıyı sağlayan yolların yetersiz olması etkili oluyor. Otobüs duraklarının Mecidiyeköy merkezinden kaldırılması da trafiği rahatlatamadı. Bunun üzerine,’ Tünel Yol’ projesi üzerinde yoğunlaştıklarını söyleyen Sarıgül, “ Şu anda tünel yolun nerden nasıl başlayacağı ve hangi yolları birleştireceğini belirlemeye çalışıyoruz. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da desteğini almamız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bununda çalışmasına başlayacağız” dedi.

Hem Residence hem alışveriş
Halen İstanbul’da başta Levent olmak üzere lüks konut ve gökdelen inşaatlarını sürdüren Taşyapı İnşaat, Mecidiyeköy yolu üzerinde 23 bin 370 metrekarelik alana hem residence hem de alışveriş merkezi yapmak için inşaata başladı. Daha önce İETT otobüslerinin durağı olarak da kullanılan alan, Mecidiyeköy E-5 Karayoluna bakıyor.
Bu arazi üzerinde yola bakan bölüme 37 katlı gökdelen, Kuştepe yönüne bakan yere ise 16 katlı, büyüklükleri 80 ila 150 metrekare arasında değişen farklı seçeneklerde residence yapılacak. 37 katlı gökdelenin yanı sıra 4 katlı alışveriş merkezi, çeşitli mağazalar, sinema, güzellik salonları, fitness salonu, restorantlar ve cafelerden oluşacak. 2800 araçlık 6 katlı otoparkda yapılacak. Mimar Brigitte Werber’in çizdiği Mecidiyeköy Projesi, Taşyapı İnşaat tarafından yapılacak.
Firma geçtiğimiz günlerde 23 bir 370 metrelik alanda hafriyat çalışmasına başlarken, daha şimdiden bölge halkı çalışmalardan rahatsızlık duymaya başladı.
Sabah 05.00’den gece 12.00’ye kadar süren fore kazık çakma işi nedeniyle makineların çıkardığı gürültüler, çevrede yaşayanların tepkisine neden oluyor".
Yusuf Göksel
12 yıl önce - Cmt 25 Mar 2006, 12:25

Trafiği rahatlatmak için Osmanbey'den başlayıp Gayrettepe'ye kadar uzanan bir tünel yapılması gerekiyor, metronun varlığının dahi Şişli trafiğine bir çözüm olamadığı bir gerçek, şerit arttırmak için boş alan da yok.. Bu projeler gerçekleştiği zaman 24 saat yaşayan çünkü 24 saat trafiği felç bir Mecidiyeköyümüz olacak.

Bora
12 yıl önce - Prş 04 May 2006, 19:34

son durum budur :


 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 575859   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL