Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erinch
15 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2005, 19:43
İstanbul Kireçburnu

Aradım ama Kireçburnu diye bir başlık bulamadım. Belki başka fotoğraflar da yükleyecekler vardır diye başlık açıyorum.

Kireçburnu' ndan yalılar. Bu yalılar ilk bakışta bakımlı tarihi ahşap köşkler gibi görünse de aslında betonarme olarak inşa edilip sonradan ahşapla kaplanan modern yapılar.
Tabi iç düzenlemelerinin ve planlarının da eskiyle uzaktan yakından ilgisi yok. Ayrıca bu tür yapılar yeniden inşa edilirken orjinal hallerinde hiç olmamış malzemeler de kullanılıyor. Mesela soldaki yalıda kullanılan kayrak taşı Bodrum yöresine özgüdür ve İstanbul yalılarında hiçbir zaman kullanılmamıştır.
Bu sebeplerle, sıfırdan yapılan betonarme yapılara eski görünümü vermek tam bir restorasyon çalışması olmadığı gibi biraz da yozlaşmayı beraberinde getirdiğinden mimarların pek hoş gözle baktığı bir yöntem değildir.
Yine de  Boğaz sırtlarını kaplayan gecekonduları düşünerek bu tür yapılar yeğdir demekten kendimizi alamıyoruz.

(+)

Bu da yamaçta bir köşk.

(+)

Mehmet Bayrak
14 yıl önce - Sal 16 Oca 2007, 05:32
Kireçburnu - Balık Zamanı

Kireçburnu... İstanbu Boğazı rumeli yakasının en sakin semtidir. Büyükdere Koyu'nun hemen dibinde, Kefeliköy ile Tarabya arasında yer alır. Boğaziçinden Karadeniz girişinin görülebileceği bir yerdir. Bu nedenle kuzey rüzgarlarına açıktır. Kesintisiz uzun kısmen de caddeye uzak kalan sahili yürüyüş ve koşu yapmak için idealdir.
Sonbahar ve kış başlangıcında ise başka bir hareketlilik yaşanır. Özellikle denizde... Palamut - Çinekop zamanında ağ çeviren, liman yapan tekneler izlenmeye değer doğrusu...

(+)

(+)

(+)

(+)

Mine Beyaz
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 18:49

(+)

oktay akçay
13 yıl önce - Cmt 16 Şub 2008, 17:13

(+)

(+)

oktay akçay