Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Fidan Hanı (Mahmutpaşa Hanı)
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ayça_leovinus
13 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2005, 00:27
Bursa Fidan Hanı (Mahmutpaşa Hanı)


Kapalıçarşı’da Uzuncarşı’nın kuzeyinde, Koza Hanı’nın karşısında bulunan büyük bir handır. XV. yüzyılda, Fatih’in sadrazamlarından Mahmut Paşa’nın yaptırdığı sanılmaktadır.

Hanın zemin kotu oldukça düşüktür. Bu hana bir zaman yem için saman getirildiği için, Samanpazarı da denilmiştir. Kareye yakın bir iç avlu etrafında sıralanan iki katlı revak ile odalardan oluşan han, Bursa’nın en önemli hanlarındandır.

Duvarları iki sıra tuğla, bir sıra moloz taşı ile örülmüştür. Arka duvarları tümüyle moloz taşıyla örülmüştür. Revakların sivri, kemerleri ise tuğladan yapılmıştır. Hanın alt kat revakları tonozla, üst kat revakları ise kubbe ile örtülmüştür. Kubbe ve üst örtüsü kiremitle örtülüdür. Hanın doğu ve güneyinde birer kapısı vardır. Hanın alt katında kırk sekiz, üst katında ise elli oda bulunur. Çarşı tarafındaki odalar dışındaki diğer tüm odaların dışarıya bakan bir penceresi bulunur. Pencerelerin üzerinde, bir kuşak halinde tuğla süslemeler vardır.

Halen sağlam ve faal durumdadır. Son derece geniş ve büyük bir han olan Fidan Han’ın içinde çok sayıda ağaç vardır. Yapı, Vakıflar Genel Müdürlüğü malıdır.(+) 

(+) 

(+)
Hakan Aydın

13 yıl önce - Pzr 11 Arl 2005, 11:02

Bursa'yı Bursa yapan tarihi yapılarından bir örnek daha. Arada modern yerlerin fotoğraflarınıda çekmek lazım yoksa siteden atılacağım(+)


Ortadaki yapının altı şadırvan üstü mescittir.


mustafaşahin
12 yıl önce - Pts 24 Nis 2006, 12:33

arkdaşlarla koza han ve pirinç hanın yanı sıra arada fidan hana da oturmaya gideriz.

çok sakin bir yer.gelen gideni pek yok.(koza han ve pirinç hana kıyasla).

özellikle o mescide bayılıyorum.henüz içine girmedim ama çok farklı bir yapısı var.havuz üzerine konulmuş bir oda.acayip biraz da.korkmazay

12 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 15:29

tarihi en iyi görsel olarak yaşayabildiğimiz yerler olan hanlar,
zamanında şehirlerden uzak imiş ama şimdi beton yığınları arasında kaldı.
şehir hayatından ve şehrin gürültüsünden şehir içinde bir yerlerde uzaklaşmak isteyenler için ideal bir dinleme alanlarından biridir Fidan Han...


Akın Alan
12 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 23:55(+) 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA