Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Çankırı şehir merkezi fotoğrafları
123 ... 737475   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
korgun

13 yıl önce - Cmt 26 Ksm 2005, 22:24
Çankırı şehir merkezi fotoğrafları


Siteye dün üye oldum.
Resmi işim dışında ; karikatür ve Çankırı araştırmalarıyla ilgileniyorum.
Sitede yaptığım gezintide Çankırı ile ilgili tek fotoğrafa bile rastlayamadım.Tabiki bu durum sitenin değil Çankırılıların ve Çankırı'yı turzim adına temsil edenlerin eksikliği.
İçine kapanarak , bildik cümlelerle bir şehri tanımlamak yerine teknolojinin sağladığı imkanları kullanarak dışa açmak ve değerlerini sadece  Türkiye'ye değil dünyaya da  tanıtmalıyız.
Bu konuda geniş bir arşive sahibim , zamanla yeni tanıştığım wowTURKEY.com aracılığıyla bu misyonu umarım burada yerine getirerek şehrim adına bir boşluğu da doldurmuş olurum.


korgun

13 yıl önce - Çrş 07 Arl 2005, 05:44
Çankırı Fatihi Emir Karatekin Bey


Çankırı  Karatekin Bey tarafından  Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına 1082 tarihinde katılmıştır.  korgun

13 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 03:46
Tanınmış Çankırılılar


Tevfik FİKRET , Zeki Ömer Defne (Şair), Dehri DİLÇİN(Edebiyatçı), Edip CANSEVER (Şair), Ali SUAVİ ,Ömer Ferit Kam (Filozof) , Selahattin İNAL(Bestekar), Bilal YILMAZ (Milli Futbolcu), Süreyya AYHAN(Milli Atlet), Ruşen Ferit KAM(Kemençe virtüözü), Şükran PEKMEZCİ (Ressam), Hikmet KARABULUT(Ressam),Tevfik BAŞER (Film Yönetmeni) , Turgay BAŞYAYLA (Ses ve Sinema Sanatçıcı).

 
 (Tevfik Fikret)
 
 (Tevfik Başer)
 
 (Şükran Pekmezci)
 
 Şükran Pekmezci'nin Çankırı'da düğün adlı yağlıboya tablosu (40x50)
 
 
 (Turgay Başyayla)
 
 (Süreyya AYHAN)
 Zamanla bu isimlere ilaveler olacak...En son korgun tarafından Çrş 14 Arl 2005, 19:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 7 kere değiştirildi


MERT.O
13 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 04:46

Korgun lu kardes eger elinde bole resimler varsa Cankiriyla ilgili yolla lutfen.Bu arada bende Korgun luyum elimde bi kac fotograf var ama cep telefonundan cektigim icin kaliteli degil.Cankiri yi hala il olarak bilmeyenler var ..Sadece Eski Cankiri Haritasi var bende onu yolluyorum..  

(+)


korgun

13 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 23:51
Hep birlikte..


Kıymetli hemşehrim ;mesajınıza eklediğiniz harita  Yılda 3 kez Çankırı'ya kültürel hizmet amacıyla çıkarıp ücretsiz dağıttığımız Keçiören Çankırı Haber Gazetesinde yayınlanmıştır.  Katkınız için teşekkür ederim.Buradaki amacımız Çankırı'yı tanıtmak. Umarım hep birlikte bunu başarırız.


Metin YILMAZ


TAŞMESCİD ( Cemaleddin Ferruh Darülhadisi ) Çankırı'da Selçuklu Dönemi'nden kalma en önemli yapıdır. İki ayrı yapıdan oluşan eserin şifahane kısmı, Anadolu Selçuklu Hükümdarı Keyhüsrevoğlu I. Alaadin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi Cemaleddin Ferruh tarafından Miladi 1235 yılında yaptırılmıştır. Şifahaneye 1242 yılında bir de darulhadis kısmı ilave edilmiştir.

 
Yapının plastik sanatlar bakımından önemi ise, üzerinde yer alan iki adet figürlü parçadan meydana gelmektedir. Bunlardan biri sürekli yayınlara konu olmuş ve üzerinde durulmuştur. 100x25 cm ebatlarındaki bu kabartmanın özelliği, gövdeleri birbirine dolanan iki ejder (yılan) motifidir. Ejderlerin başları birbirine karşılıklı gelecek şekilde biçimlendirilmiştir. Günümüzde "Tıp Sembolü" olarak kullanılan kabartmanın orjinali kaybolmuş olup aslına uygun olarak yaptırılan yenisi yerine konulmuştur.  
 

Halk arasında su içen yılan olarak da isimlendirilen ikinci parça diğerinin aksine alçak kabartma şeklinde olmayıp başlı başına bir heykel görünümündedir. Darulhadis'te kullanılan gözenekli taştan yapılmış olan parça kupa şeklinde olup gövdesine bir yılan sarılmakta ve üst kısmında uzantı yaparak sonuçlanmaktadır. Bu motif ise günümüzde "Eczacılık Sembolü" olarak kullanılmakta ve halen Çankırı Müzesi'nde sergilenmektedir.
 
 
 
 
 (+)

 (Ilgaz Anadolu'nun sen yüce bir dağısın!)
 
 Korgun'u özlemişsindir oralarda...
 
 
 (+)

 
 (Çankırı'nın Korgun İlçesine bağlı ALPSARI Köyü)sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 737475   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler