Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Volkan CİHAN
8 yıl önce - Prş 25 May 2006, 20:50

İyi bir öğretmen , öğrencileriyle arkadaş gibi olmalı ama bu arkadaşlıkta seviyesini koruyup öğrenciye bir öğretmen olduğunu unutturmamalıdır. Bir örnek göstermek gerekirse;
  Eski okulumdaki rehberlik öğretmeni bu arkadaşlık seviyesini koruyamayıp ( birazda saflıktan ) öğrencilerle çok samimi olmuştu ve  öğretmenin samimi olduğu öğrenciler hocanın okuldaki özel odasına tekmeyle girip , yanında küfür etmek gibi terbiyesizliklerde bulunmaya başlamışlardı. Bu tür saygısızlıklara ses çıkarmayan öğretmen hatasını anlayıp yeni tanıştığı öğrencilerlede arkadaş oldu ama mesafeyide korumayı başardı. İstese  bu saygısız öğrencileri okuldan bile attırabilirdi ama artık çok fazla samimi olduğu için öğrencilerine bunu yapamadı ( ya da yapmadı ) . Bu ve bunun gibi olabilecek olayların olmaması için öğretmen daima otoriter olmalı diye düşünüyorum.
  Öğrenciye şiddet uygulamaya gelince ;
  Bir öğretmenin yapıp yapabileceği en kötü şey öğrenciye şiddet uygulamaktır. Öğretmen şiddet uygulayarak ancak kendi seviyesini düşürür diye düşünüyorum. Bunu yapan şahısa öğretmen demek ne kadar doğru olur onu bilmemekteyim.  Bu düşünce 1 gün önce beden öğretmenimden yediğim tokatın şokundan sonra gelişmiştir.

Volkan CİHAN  

Mustafa Taşlı

8 yıl önce - Prş 25 May 2006, 21:50

Meslekte bu 10uncu senem.Çocukları o kadar çok seviyoruz ki 4 sene sonunda mezuniyet günü yaklaştıkça içimiz sıkılmaya başlıyor sanki onlar olmadan okulumzu olmayacakmış gibi.Bir lise öğretmeninin hayatında bu kaç sefer olacak kimbilir.
Biz kendi çocuklarımıza gösterdiğimizden fazlasını hem de karşılıksız gösterirken acımasızca eleştirilmek bizi üzüyor.
Bir insan nasıl yetişiyor biliyor musunuz?Bir gün boyunca kaç kişiye anlayışla yaklaşmak zorundasınız.
Eşimden ayrıyım,3 yaşındaki oğlumla birlikte olduğum tek gecem olan dün akşamımı bile bir öğrencimin sorunu için harcadım.
En büyük sorun ise bizim işverenimiz olan Türk eğitim sisteminin böyle öğretmenleri kabul etmemesi.Devletin öğretmenlere maaşlarına 50-150 YTL arası maaş farkı vermek için uzmanlık sınavı adı altında yaptığı uygulamanın ne kadar onur kırıcı olduğunu düşündünüz mü hiç?

Şerif Ali
8 yıl önce - Cum 26 May 2006, 00:13

İyi bir öğretmen mekan ayırt etmeksizin her koşulda çevresindeki insanlara sürekli artı birşeyler kazandıran,insan psikolojisini iyi bilen,bilimi rehber edinen kişi olmalıdır.

Oktay Kasman

8 yıl önce - Cum 26 May 2006, 02:57

İyi Öğretmen, önce vatan sevgisini,görgü kurallarını,iyi ahlakı,insanları sevmeyi,onlara
saygılı davranmayı,her cümlenin başında malüm küfürü söylemeden lisanını temiz tutmayı,
Atatürk inkilaplarına sahip çıkmayı,bu memlekete yapılacak en büyük hizmetin,Türk Milletinin, Milletler topluluğunda ön sıralarda yer almasını sağlamak olduğunu anlatan,
Güler yüzlü,Öğrenicilerine şevkatle yaklaşan,topluma örnek olacak kişidir.

ayşe sultan
8 yıl önce - Cum 26 May 2006, 05:02

Arkadaş gibi derdini paylaşabileceği,
tatlı ve sert
derdi ders anlatmak olmayan
memur zihniyeti gütmeyen, mesleği gereği eda ettiği vazifesinin ona verdiği maddi değerlerin üstünde bir potansiyel sergileyen,
güleryüzlü,
dersine hâlâ bir öğrenci gibi çalışmaya devam eden..  

söz veriyorum ben böyle bir öğretmen olacağım dostlar.. inşallah..

Selcuk Aral

8 yıl önce - Pzr 28 May 2006, 12:19

*Insallah, Allah sana senin gibi cocuklar verir !*
veya
*Tavuk gibi yolmak - Kabak gibi oymak !* Hahaha...

Sevgili WOW'cular !

Aslinda cocuk sahibi olan herbirimiz onlari yetistirirken ne zorluklarla karsilastigimizi, ne mücadeleler verdigimizi hepimiz bilirizde, nedense ögretmenler hakkinda degerlendirme yaparken, onlarin miktar olarak bizim evde olanlarinkinden kat-be-kat fazlasindan günlerce-aylarca hatta senelerce neler cektiklerini aklimiza bile getirmeyiz.

Esasen ben *falaka veya oklava* devrine yetismediysem de, evde anne-babasina ögretmeni hakkinda *Baba, bugün ögretmen beni dövdü !* diye sikayet edince, daha beterini onlardan yiyen nesilden sayilirim.

Meslegim (tam tamina) ögretmenlik olmamasina ragmen, bulundugum bölgede (eyalet) *Basketbol* üzerinde ders vermedigim okul (Ilk-Orta-Lise-Uni) herhalde kalmamistir. Ne kadar ögretmen, ne kadar ögrenci yetistirdigimi degil rakam olarak tespit etmek, tahmin etmem bile mümkün degil. Mutlaka bir kac bin'i asmis olmali.

Iyi bir ögretmenin herseyden önce her zaman iki seyi bilmesi (iki soruyu kendi kendine sormasi ve bunlarin cevabini tanimasi) gerekir. Bu sorulardan ilki (Didaktik) *Ben ögrencime NE ögretmek istiyorum ?*, ikincisi ise (metodik) *Bu istediklerimi ögrencime NASIL ögretebilirim ?* sualidir.

Ögretmen yukardaki iki formülden yola cikarak, önce ögrencilere *ögrenilmesi gereken* konuyu anlatir-gösterir-ögretir, daha sonra kim ögrenmis, kim ögrenmemis, kim ne kadar ögrenmis diye kontrol eder. Bu kontrol neticesini *yani ögrencinin basari derecesini* daha sonra *Karne-Diploma vs.* ya rakamlarla, ya da sözlerle ifade eder.

Ögretmenler aslinda her gün ameliyat yapan doktorlar gibi *kan görmeye* alismislar, sertlesmistirler. Her *ölen veya sakat kalan* hasta karsisinda insan olarak her he kadar üzülüp, hastayi bütün gücleriyle hayata döndürmeye mücadele ederlersede, basarinin *yeterli* olmadigi hallerde, kendileri *hasta sahibi* kadar müteessir olamazlar.Buna ragmen *Selcuk-Abiniz* gerek yaradilisi, gerekse karakteri itibariyle (oglan eve kötü not getirdigi zaman) bir ögretmenden cok sanki cocugun annesi veya babasiymis gibi üzülen birisidir.

Biraz *vakti zamaninda* sizler gibi düsünmüs olmaktan, birazda cogunlugunuzun *WOW'daki konusma/yazisma tarzina alisik oldugum icin* ögretmenleri tavuk gibi yolmanizi veya kabak gibi oymanizi hosgörü ile karsilarsam da: Annemin bana ettigi bedduayi *Allah sana - Insallah senin gibi cocuk verir !* sizlere etmeden de gecemiyorum. Hahaha...

Hayirli bir haftasonu dilegiyle. Hoscakalin !

Bekir Sicimoğlu
8 yıl önce - Pzr 28 May 2006, 17:01

İyi bir öğretmen nasıl olmalıdır ;
İyi bir öğretmen olabilmek için ilk şart  İYİ BİR İNSAN  olmaktır,
Mesleğin başında ben öğretmen olacağım diyebilen kişi,
Daha sonra öğretmenliği yaşam biçimi  olarak kabul edecek  ,
Sevgi dolu olacak,
Yaptığı mesleğin önemini bilecek vede olabildiğine mütevazi olacak,
Mesleğini yaparken alacağı ücreti, maneviyatının önüne geçmesine izin vermeyecek ( ne kadar ekmek o kadar köfte mantığından uzak olacak)
Kişiler ;  her zaman  iyi öğretmen olabilir, başarılı olur vede topluma faydası olan kişi mertebesine yükselir. Toplum tarafından sevilir ve sayılır.

Selcuk Aral

8 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 00:36

Sevgili WOW'cular !
Sevgili Ögretmenler !
Sevgili Ögrenciler !

Yukarda görmüs oldugunuz *beni son derece duygulandiran* küpürü bugünki *Bugün* gazetesinden kestim. Beni etkileyen olay *karnenin tarlada alinmis* olunmasinin yaninda, *alis ve veris tarziydi*.

Ben o kadar sene okula gittim, ögretmenimin evine bayramlarda el öpmeye giderdim, ama bir defa olsun ne ben, ne de benim arkadaslarimin birisi *Istanbulda* kendisine karne verildiginde -sinif birincisi bile secilse- gidip *ögretmeninin elini öpmemistir*.

Mutlaka bu Anadolu'nun bazi yörelerinde süre gelmis adetler ve geleneklerden birisidir. Cok hosuma gitti - cok begendim. Böyle talebeye verilen emege helâl olsun.

Hoscakalin

mete-m
8 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 01:01

iyi bir öğretmen

1- mesleğini sevmeli
2- meslekle alakalı olan kişileri sevmeli (öğrenciler)
3- sabırlı olmalı
4- çözüm üretebilen olmalı
5- ciddiyet ve samimiyet dengesini kurmalı
6-  öğrencilere istediğini yaptırabilecek doğal lider olmalı
7- sıkıntılarını öğrencilerine aksettirmemeli.

Mustafa Taşlı

8 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 12:26

Eğer duygusal bir yapınız varsa asla bu mesleği tavsiye etmem.Bütün bir ömrünüz hep birilerinin siz terk etmesiyle geçiyor.Hem de ellerinizle yetiştirdiğiniz en güzel çiçekler sizi terkediyor.
Onların bir yerlere ulaştığını gördükçe seviniyorsunuz yeni gelenlerle mutlu olup onlara alışıyorsunuz sonra onlar da sizi bırakıp gidiyor.
En kötüsü de sizin küçüklüğünde çiçek sandığınız bazıları büyüyünce odun oluyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET