Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
İyi bir öğretmen nasıl olmalıdır? - [EĞİTİM]
123 ... 101112   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Metin Arslan

8 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 14:57
İyi bir öğretmen nasıl olmalıdır? - [EĞİTİM]

İYİ BİR ÖĞRETMEN NASIL OLMALİDİR?
Hepimizin iyi yada kötü öğrencilik anıları var. Sevdiğimiz dersler var, sevmediğimiz dersler var. Aslında sevilmeyecek ders yok. Dersleri sevdirecek öğretmen. Böyle bir ögretmen oldumu problem de yok.
Bizler bu forum sayfalarında genelde yetişkin insanlarız. Okul yılları mazide kaldı. Buna rağmen bazen o günleri tekrar yaşamak isteriz. Bu günleri yaşarken bazen bir kaç damla gözyaşı, bazende içinde özlem gizli bir tebessüm.
Lise yıllarında en çok Beden Eğitimi dersini severdim.
Beden Eğitimi dersi benim için iki saatlik bir futbol müsabakasıydı. Bu durum okula yeni Coğrafya hocasının gelmesine kadar sürdü.
Stajını yeni bitirmiş bir öğretmen. Ders anlatırken sınıftan çıt çıkmayan bir öğretmen. Okul dışında arkadaş , okul içinde öğretmen. Sıcak havada bir tek bulut olmadığı günlerde bile tedbiri elden bırakmayan, bu huyunu devamlı taşıdığı şemsiyesiyle belli eden bir öğretmen.
Soracaksınız, elindeki şemsiye ile mi sevdirdi coğrafya dersini diye? Hayır. Şemsiye ile sevdirmedi. Bu adam bir espri makinasıydı. Beş dakika arasına bir dakika espri katmadan edemezdi. En tipsizimiz bile onun sayesinde Elvis Presley, John Travolta olmuştu. Hepimize bir ünlüye benzetmişti. Bu jöle alamayan bu ihtiyacı yarım limon ile gideren 16-18 yaşlarında gençler için çok önemliydi.
İşin şakası bir yana. Benim için bir öğretmen anlattığı dersi süsleyebilmeli. Site arkadaşlarımız da sevdiği dersleri, bu dersleri sevdiren öğretmenleri yazarsa, bu kadar wow üyesi içinde öğretmen adayı ve öğretmen arkadaş vardır. Bunları okuyacaktir. Belki onlar için iyi bir rehber olacaktir.
Arkadaşlar, sizde yazın iyi bir öğretmen nasıl olmalı diye. Size bir dersi sevdiren öğretmeniniz varmi? Öğretmen olmak için bilgi çuvalı olmak yeter mi.?  

Emre_Uzan
8 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 15:21

İyi öğretmen tamlaması "oksimoron" kelime bence. Yani birbiri ile zıt+çakışan+çelişen özelliklerin bir araya gelmesi. Geçen sene öğretmenler gününde bir mesajım vardı, Mehmet Ağam çok sever hatta:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=94368#94368

sehzade_gokhan

8 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 22:06

Ya emre arkadasımızın dedıgı gıbı ıyı ogretmen sozu bıraz yanlıs iyi bır ögretmenın karsısında onun verdiği bilgiyi almak ıstemeyen bır ogrencı oldugunda ögretmenın cabası bosuna ama yinede ögretmen önce anlatacağı bilgiyi tam anlamıyla bılmelı kı karsısında kı minimum alıcılı olan ogrencının dıkkatını cekebılmelı ve anlamasını saglamalıdır en ıyı boyle acıklanır bence

Okan Akin

8 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 22:31

Sevgili Metin Dostum,

Iy bir ogretmen mi? Gercekten cok ayritili cevaplanmasi gereken bir soru, ama ben yine de dagarcigimdan bir iki sey yazayim.

- Hersyeden once konusuna hakim olmali,
- Demokrat olmali,
- Cok yonlu olmali,
- Sabirli olmali
- Sevgi dolu olmali, insani sevgisi ile dopdolu olmali,
- Idealist ve prensip sahibi olmali,
- Giyimine kusamina, yani dis gorunusune dikkat etmeli. Imajini korumali,
- Ogrencilerini bir rakip olarak gormemeli, onlarla yarisa girmemeli,
- Mesafesini korumali,
- Meslegini sevmeli (meslegine asik olmali)
- Her zaman kendini gelistirmeli,
- Yeniliklere acik olmali,
- Cevresinden ve olup bitenden haberi olmali,
- Yardimsever olmali, ozverili olmali,
- Caliskan olmali, yorulmamali,
- Tabi ki biraz da azla yetinmeli, tatminkar olamali,  (maaslardan bahsediyorum)

Kisacasi insan olmali.

Hangimiz ogrencilik yillarinda, sevdigi bir ogretmeni ornek almadi, onu idol olarak gormedi. Hatta, cogumuz ogretmenine asik bile oldu. Olmadi mi?

Benim en guzel yillarim, kesinlikle soyleyebilirim ki ogretmenlik yillarimdir. Hayattan bu denli zevk aldigim baska hicbirseyi hatirlamiyorum. O gunleri oyle ozluyorum ki bilemezsiniz...

Sevgili Dostlar, dostlukla kalin, paylasimci olun...

-

Emre_Uzan
8 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 23:43

Öğretmenler önce memur zihniyetinden kurtulsunlar ondan sonra araştıralım biz hangisi iyidir hangisi kötü. Balık baştan kokmuş..

Ha bugün bir lisede araştırma yapın, 46'dan 50'ye tamamlayan hoca iyidir, Ömer Hayyam'dan, Orhan Veli'den, Nazım Hikmet'ten şiir okuyup kafa şişiren kötüdür diye sonuç çıkar eminim ki.

cansu_KFL

8 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:12

öğretmenleri tarafından merkezi demokrasinin(merkezi demokrasinin tamamen benmerkezcilik olduğunu söyleyebilirim,demokrasi yok,''sonuçta her şekilde benim istediğim olur'' mantığıdır bu) uygulandığı ,öğrencilere  Atatürk rozeti taktığı için uyarı cezası verilebileceği(okul yönetmeliklerinde böylr bişey varsa lütfen bilen birisi bana da anlatsın çünkü duyunca şok oldum) söylenen okulların varlığını bildiğim için şunları söyleyebilirim:
   -Öğrencilerine bu vatanın nasıl kazanıldığını öğretmeli
   -Vatan sevgisi aşılamalı
   -Konuya tamamen hakim olmalı(en azından çalışıp gelmeli ki tahtaya kendisinin yazdığı soruyu bile çözememesi gibi bi durum olmasın!)
   -Başarının ne şekilde geleceği ile ilgilenmeli
   -Ben dersimi veriyim çıkayım anlayan anlar zihniyetidne olmamalı
   -Verebileceği şeyler anlatması gereken dersten çok daha fazlası olamlı, öğrenciye hayatı öğretmeli,olgunluk,hoşgörü,umut,dinç,zengin düşünceler katmalı
   -İnsan gibi insan yetiştirmeli
                 ve herşeyden önce İNSAN olmalı (Okan abi'ye tamamen katılıyorum yani)

Metin Arslan

8 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 03:04

Gerçekten arkadaşlarımız çok güzel örnekler vermis. Başta tahmin ettiğim gibi eğitimcilik yapmış arkadaşlarımızda güzel bilgiler vermis. (Okan Hocam gibi)

Alıntı:
öğrencilere  Atatürk rozeti taktığı için uyarı cezası verilebileceği(okul yönetmeliklerinde böylr bişey varsa lütfen bilen birisi bana da anlatsın çünkü duyunca şok oldum) söylenen okulların varlığını bildiğim için şunları söyleyebilirim:

Rozet meselesi Türkiye'de gerçekten varmı? Benim bildiğim siyasi partilere ait rozet takmak hem öğrencilere, hem de öğretmenlere yasak. Atatürk demek TC.Cumhuriyeti demektir. Yukarıdaki alıntıyı okuyunca bende şaşirdım.
    Yönetmeliklerde böyle bir madde varmı? Yada okul idarecileri bu gibi kuralları kendisi mi koyuyor. Gercekten bende şaşırdım.

Vedat Erzurum

8 yıl önce - Pts 21 Ksm 2005, 12:31

Eğer öğrencilik yıllarımda ( özellikle de lise ) olsaydım bu müstesna soruya cevaben;
- Derste en çok geyik yapan
- Kopye çekilmesine müsaade veren
- Dersleri sallayan ...    öğretmen en iyi öğretmendir derdim

Ama şimdi??
Herşeyden Önce; ERDEM li olmalı ve gerçekten ÖĞRETMENLİK  mesleğinin kutsallığını ve önemini kavrayabilmiş olmalı.. Çünkü bilmeli ki o bizim geleceklerimiz yetiştirmekle mükellef... (tıpkı Volkan Hocam gibi)

(Volkan Hocama saygılarımla....)

ozanfus
8 yıl önce - Pts 21 Ksm 2005, 12:42

ETKİLİ ÖĞRETMEN
Dr. Mustafa Tatar
YYU Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü
Özet
Öğretmen etkililiği eğitim araştırmalarının başat problemlerinden biridir. Etkili öğretmenler ne tür özelliklere sahiptir? Bu özellikler başkalarına öğretilebilir mi? Etkililik doğuştan getirilen bir özellik midir yoksa sonradan kazanılabilir mi? gibi sorular çok uzun bir zamandan beri eğitim araştırmacılarını meşgul etmektedir. Bu çalışmada bu tür sorulara cevap aranmış ve etkili öğretmenlerin sahip oldukları özelliklerin pek çoğunun öğretmen adaylarına öğretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Anahtar kelimeler: öğretmen, öğretmen etkililiği,  etkili öğretmen

EFFECTİVE TEACHER
Abstract
Teacher effectiveness is one of prominent problem in educational researches. What is the characteristics of effective teacher? Could these characters be taught to others? Does the effectiveness a kind of character that is gained inborn or can it be acquired later? Educational researchers are dealing with these kind of questions for a long time. In this study, it has been tried to find some answers to these questions and it is resulted that most of the characteristics could be taught to teacher candidates.
Key words: teacher, teacher effectiveness, effective teacher

Husnu Kursun2
8 yıl önce - Sal 22 Ksm 2005, 19:41

iyi ogretmen , ogretmenligin yani sira ayni zamanda iyi egitmen de olandir.  

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET