Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ayhan
14 yıl önce - Cum 18 Ksm 2005, 22:08
İzmir tanıtım atağına kalkıyor

NTVMSNBC demiş ki:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin ülke genelinde cazibe merkezi haline gelmesi ve hak ettiği ilgiyi görmesi amacıyla tanıtım çalışması başlatma kararı aldı. Bu kapsamda; İzmir, İstanbul ve Ankara’da bir dizi tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin yatırım olanaklarıyla “sanayi-ticaret-turizm, fuarlar ve kongreler kenti olma” hedefindeki ortak vizyonunun ve projelerin anlatılarak, ulusal ölçekte kamuoyunun dikkatinin İzmir’e çekilmesi doğrultusunda bir tanıtım programı oluşturulduğunu açıkladı.

Kocaoğlu, nitelikli ve eğitimli iş gücü, ham ve ara mamul maddeler ile iç ve dış pazarlara yakınlığı, yeterli alt yapı seviyesi, limanları, ekonomik enstrümanların varlığı, organize ve serbest sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgesi, üniversiteleri, tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra güzel doğasıyla İzmir’in ülkemizin en büyük gelişme potansiyeli bulunan kentlerinin başında geldiğini söyledi.

Tarih boyunca batıya dönük yapısı, demokratik hoşgörü anlayışı gelişmiş, eğitimli ve gelişime açık insan gücüyle Türkiye’nin aydınlık yüzü olan İzmir’in, AB’ye uyum bakımından da ülkemizin en hazırlıklı kenti olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, “Türkiye ekonomisinin yüzde 7,5’i İzmir tarafından oluşturulmakta, ülke ihracatının yüzde 20,3’ü, ithalatının ise yüzde 12’si yine İzmir’den gerçekleştirilmektedir. Türkiye’deki serbest bölgelerden yapılan dış ticaretin yüzde 19’u İzmir’deki iki serbest bölgeden gerçekleşmektedir. Tüm bu veriler, İzmir’in ülke ekonomisindeki yerini ve önemini gözler önüne sermektedir” dedi.

İzmir’i, ortak vizyon hedefine taşımaya ve daha da ileri götürmeye kararlı olduklarını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “UNIVERSIADE 2005, kentin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasında önemli rol oynadı. Bu deneyimden de yararlanarak, kentin tanıtımına ilişkin çalışmalarımıza yeni halkalar eklemek istiyoruz. Kentimizi, fuarlar ve kongreler kenti yapma doğrultusundaki çabalarımızı hızlandırırken, gelecek yıl 75. kez kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı için şimdiden çalışmalarımızı başlattık. Kentimize, uluslararası standartlarda yeni bir fuar alanı kazandırmaya dönük proje çalışmalarımız sürüyor. Dünyanın en büyük fuar ve sergisi olan EXPO 2015’i İzmir’e almaya kararlıyız” dedi.

Tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken, İzmir’in iyi bir tanıtıma da ihtiyacı olduğunu gördüklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “Bu amaçla, İzmir dışında özellikle de İstanbul ve Ankara’da yaşayan ‘İzmirli hemşehrilerimiz ve İzmir dostları’ ile daha sıkı işbirliğini hedefledik” dedi.

En son Ayhan tarafından Cmt 19 Ksm 2005, 01:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

irfan x
14 yıl önce - Cum 18 Ksm 2005, 22:22

Bence İzmir'in taınıtıma değil, prestij unsuru yapılara. Çok önemli projelere ihtiyacı var. Bence şu anki hali yeterince tanınıyor...

Ayhan
14 yıl önce - Cum 18 Ksm 2005, 22:33

Ben 16 yıldır İzmir'de yaşıyorum şöyle bir son 5 seneye baktığımızda gerek rahmetli Piriştina'nın gerekse diğer yöneticilerin emekleri sayesinde İzmir yeterli olmasa da kıpırdanmaya başladığını söyleyebilirim. Universiade yapıldı, fuar alanı değişiyor, havalanı yenileniyor, yeni iş merkezleri yapılıyor, Expo adaylığı var,
Çeşme hakkettiği yere ulaşıyor..bunlar olumlu şeyler, tabii daha çok eksiklerimiz var daha çok iş sahası, turizme yönelik projeler, kentsel dönüşüm projeleri gerekiyor. 5 yıldızlı otel ihtiyacı çok fazla, gecekondu bölgelerinin yenilenmesi gerekiyor,daha çok yapılması gereken şey var...

irfan x
14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 00:21

İşte bence bu bahsettiğin konuları hallerderse  ozaman çok başka bir noktaya gelir...

VolkanAtalay
14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:33
niye böyleyiz biz..

az önce istanbuldaki foruma bakıyorum ..48 katlı dıomand of istanbul diye gökdelen yapılacakmış foruma katılanlar bunları yazıyorlar tabi artık ist ile izmir artık o kadar büyük farklar varki örnek türker inanoğlu adam 200 kişilik dev bi salonun yer aldığı kültür merkezi yapıyor biz hala adnan saygun kültür merkezinin temelini atamadık keşke bizimde belediye başkanımız başbakan olsaydı ama bizim işadamlarımızdada suç var bence istanbula giden izmirlilerde suçlu ..çünkü istanbula gidince izmiri unutuyorlar...peki sonuç...biz biraz egeli olarak sanırım bir miktar tembeliz biraz keyif insanıyız uğraşmıyoruz..bi,de bunlara dış faktörler eklenince(tayyip erdoğan,izmirde akpnin kazanamıyışı,) ortaya böle neereye koştuğu belli olmayan kimliksiz bir şehir ortaya çıkıyor...

VolkanAtalay
14 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 22:09
Güleryüzlü İzmir Şarkısı belgeseli..

şimdi tv8 de birkısmını izledim belediye başkanın istanbulda verdiği davette izletilmiş nebil özgentürk hazılamış umarım yakında televizyonda tamamını gösteririler..
birde şunu belriteyim..dışbank ı satınalan fortis bankasının yeni reklam filmi tamamı izmirde çekilmiş çok güzel görüntüler var..ben tlevizyonda izmir i görmekten çok mutlu oluyorum ve gururlanıyorum..bu sıradan bi reklam filmi olsa bile..

GkhanTR
5 yıl önce - Pzr 17 Ağu 2014, 00:33
Üç dönemin sırrını araştırdılar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinden gelen 8 milletvekilini ağırladı. İzmir’i daha iyi tanımak, tarihi ve kültürel zenginlerini öğrenmek istediklerini söyleyen Amerikalı vekillerin en çok merak duydukları konu ise Başkan Kocaoğlu’nu 3. döneme taşıyan başarısının sırrı ve yaşam öyküsü oldu.

Alıntı:
Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinden gelen milletvekilleri Gordon Meredith Johnson, Walter Reed Gusciora, Paul David Moriarty, Angelica Maria Jimenez, Louise Grace Spencer, Annette Quijano, Raj Mukherji ve Nancy J. Pinkin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özkara’nın eşlik ettiği heyet, ziyaretlerinin amacını İzmir’in tarihi ve kültürel değerlerini öğrenmek, kenti tanımak ve işbirliği olanaklarını araştırmak şeklinde özetledi. Başkan Kocaoğlu’nun siyasi kariyeri hakkında da araştırma yapan Amerikalı vekiller, kendisini üçüncü döneme taşıyan başarısının ipuçlarını, siyasete nasıl girdiğini ve kente ilişkin hangi projeleri hayata geçirdiğini sordu.
Amerikalı milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle çevre konusunda yaptığı yatırımların övgüye değer olduğunu belirtti. Konuklardan Raj Mukherji ise Brookings Enstitüsü’nün araştırması sonucu İzmir’in dünyanın en hızlı büyüyen 4. metropolü olarak belirlenmesinin ilgi çekici olduğunu vurgulayarak, bu başarıdaki katkısından dolayı Başkan Kocaoğlu’nu kutladı.

Siyasetçi güven vermeli
Başkan Aziz Kocaoğlu da başarının en önemli şartının halkın güvenini kazanmak olduğunu söyledi. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, yapılan projeleri desteklesin desteklemesin, İzmirlilerin büyük çoğunluğunun kendisine güven duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Siyasetçi önce güven tesis etmeli ve bunu geliştirerek sürdürebilmeli” diye konuştu.

Başkan Aziz Kocaoğlu, son 10 yılda İzmir’i çevre yatırımlarıyla önemli bir noktaya taşıdıklarını ifade ederek, bu alandaki en büyük hedeflerini ise İzmir Körfezi’ni 70 yıl önce olduğu gibi yeniden yüzülebilir hale getirmek şeklinde özetledi. Başkan Kocaoğlu, “Kentte yaşayan insanların yaşam standardını yükselterek, herkesin farklılıklarıyla bir arada yaşabildiği, herkesin hakkını aldığı, birbirini sevdiği bir ortam yaratmak amacındayız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dış politika konusundaki görüşlerini soran milletvekillerini, Mustafa Kemal Atatürk’ün “yurtta barış, dünyada barış” ilkesini hatırlatarak yanıtladı. Türkiye’nin dış politikada aktif bir rol oynamasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Ancak Atatürk’ün belirlediği bu çizgiden ayrılmamamız gerekiyor. Ayrılırsak çok büyük sıkıntılar yaşarız” diye konuştu.

sanliizzet

5 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 09:38
Yahu

Yahu, Amerika'dan 8 kişi tatile, gezmeğe gelmiş, İBB olayı öyle lanse ediyor ki, pah pah pah... Amerikalı bürokratlar, Sayın Kocaoğlu'nun dizinin dibine oturmuşlar, ağızları açık bir şekilde onun muhteşem başarısının sırlarını dinlemişler... İzmir, tanıtım atağına geçmiş, Amerika vs. ülkelerde tanıtım yapılacakmış.

Öncelikle böyle delegasyonlar hemen her gün gelir gider, olayı böyle abartmanın reklamdan başka bir şey olmadığını görmek lazım. Belediyeler böyle reklamları hep yaparlar.

İkinci olarak, Türkiye'de İzmir kadar içi boş slogan ve retorik ile icraat yaptığını göstermeye çalışan bir belediye var mıdır, merak ediyorum.

"İzmir kültür şehri oluyor"
"İzmir üniversite şehri oluyor"
"İzmir Sanat şehri oluyor"
"Yaşayan, yaşanılacak yer, İzmir"
"... km raylı sistem vs..."

Bizim bir komşu vardı. Evini satarken ilan yapmış, kapıya asmış:

Dağ ve ova manzarası
Asansörlü
Balkonlu
İki Tuvaletli
Çelik Kapılı
Otobüs durağına yakın....