Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Emre_Uzan
14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:28

Sanırım http://www.milliyet.com.tr/2005/11/18/cizer/c.html adresindeki çizimden bahsediyorsunuz.

Rustem
14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:33

Kesinlikle o. Ama WowTurkey'de gördüğümü zannettim nedense. Çok teşekkürler.

selcuklu
14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:49

Bu kadar yazı yazmadan önce ulemanın kelime anlamını öğrenmek daha akılcı olucaktı ama sayfalarca yazı yazıldı sırf suni kriz çıkartmak için.
  Siz ne derseniz diyin bu hükümet yahudi de olsa, dinsiz de olsa  ne olursa olsun işi kıvırıyor, herşeyi yoluna sokuyor, bazılarının işine çomak sokuyor sesler yükselebilir ama bana göre bu güne kadar hasret kaldığımız herşeyi birbir gerçekleştiriyor.
  Artık dünyanın hiçbiryerinde at gözlüklü siyaset anlayışı yok Türkiye hariç umarım biz de o at gözlüğünü çıkarmayı öğreniriz.

Emre_Uzan
14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 11:49

Neye hasret kalmıştın arkadaşım? İlticaya mı? "İyi kıvırıyor" demekle bitmiyor, neyi kıvırdığını da söyle ki aydınalanlım. Gerçi bu konuda hemfikiriz. Bence de iyi kıvırıyorlar.

(+)

selcuklu
14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 14:11

O kelime anlamının 2. satırına bakacak kadar at gözlüklüsünüz, kanıtı kendi kendinize sunuyorsunuz, kişilere hitap etmek istemezdim ama napalım.
 Bu arada başbakan da cuhela kesim eline sözlük alsın demiş dün bugün gazetede gördüm, isabet olmuş.
 Cuhelayı da irticai bir kelime falan sanmayın sakın.
 Neyse fazla uzuatmıycam ülkede bu konudan çok daha önemli meseleler var.

Okan Akin

14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 16:41

Sevgili Dostlar,

Turk Dil Kurumu'nun "Ulema" sfatinin anlamina verdigi tanimlama gercekten cok komik. Ilkini anladim da ikinci tanimlama subjektif olarak yapilmis ve tamamiyle sozun bilimsel olarak taniminin disina cikilmis. "Sarikli din bilginleri" Demek ki bunun sariksizi da var. Peki bunlara ne deniyor? Belki sarikli cuppeli, takunyali, sakalli deseydi daha mi aciklayici olurdu acaba. Kesinlikle bu tanimlamanin daha objektif bir tarzi bulunabilinirdi.

Bilimsel temeller uzerine oturtulmus bir cumhuriyet kurumunun bu denli bilim disi bir soz tanimlamasi yapmasi gercekten dusundurucu.

Gecenlerde bir arkadas TDK nun sozlugunden cikardigi birkac soz'un tanimlamasini bana okudu. Gercekten de cok sasirdim. Cunku tanimlamalarda hicbir objektif degere yerverilmemis ve yorumsal tanimlar yapilmisti. Yani kisiye gore degisebilecek tanimlarin ornegi bu sozlukte oldukca fazla.

Gelelim RTE'nin ulema aciklamasina. En son demecinde Turk halkina verdigi Ulema'nin sozluk anlamiyla ilgili ders gercekten takdire sayandi. Bi anda tum Turk halki ve aydinlari gercegi gorduler, ve ulemanin gercek anlamini ogrenmis oldular. Bu demagojik tartismalari o hep yapar ve sutten cikmis ak kasik gibi olaydan siyrilir.

Ulemanin ne anlama geldigini besikteki cocuk bilir. Ayrica halk arasinda ulema denince ne cagristiriyorsa o sozun gercek anlami da o kabul edilr.

Soruyorum arkadaslar ulema deyince size ne cagristiriyor? Iste cevabi buldunuz.

Dostlukla ve paylasimci kalin...

ErayPasa

14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 18:25
İnanlar ve İnanmayanlar işte bütün mesele

SelenE'nin karar yazısından :
Alıntı:
116- Başvuran Yüksek öğretim kurumlarından İslami başörtüsünün yasaklanmasının Sözleşmeye Ek 1. protokolün 2. maddesinde güvence altına alınan hakkını ihlal ettiğini iddia etmiştir. Başvuran ayrıca, bunun öğrencileri din ve eğitim arasında tercih yapmak zorunda bıraktığını ve inananlar ile inanmayanlar arasında ayrımcılığa yol açtığını ileri sürmüştür.

....inananlar ile inanmayanlar arasında ayrımcılığa yol açtığını ileri sürmüştür.

İnanlar ve İnanmayanlar işte bütün mesele....

Sevgili wowcular gelin hepberaber eldekileri bir toplayalım şu türban konusunda.

1988 öncesinde Böyle bir sorun yoktu.Herkes dilediği şekilde derslere girip çıkabiliyordu.Daha evvelde var olan aşırı sağ akımlar bir taktik değişikliğine giderek takkiye maskesi altında amaçlarına ulaşmak için daha farklı yöntemlerle çalışmaya başladı.İmam hatipler bazı Siyasi partilerin arka bahçesi oldu.Sonra şeriat gelecek Kanlı mı gelecek kansız mı ama fistık gibi olacak söylemler çıktı ortaya ve arkasından gerilen ortam 28 Şubat ayarı yemek zorunda kaldı çünkü rejim kendisine bir tehdit olarak gördü bu akımı.Ve bu tehdit bitmediği müdetçe toplum olarak daha büyük gerginliklerin olabileceği endişesi içersindeyim.

Hem türban serbest kalsın hem ben Laik Demokratik ülkeme bağlıyım diyen arakadaşlar.Asıl Sizin bu yasağın sürmesine en büyük desteği vermeniz gerekiyor.Siz vermelisiniz bu desteği bu ülkeye bu devlete.Tabii eğer gerçekten Atatürkçü; Laik çağdaş ve demokratik bir toplumda yaşamak istiyorsanız.Çünkü sizin göremediğinizi biz görüyoruz maalesef.Sizin görmek istemediğinizi şeyler yaşanıyor bu toplumda.
Türban zorunluktur diyecekler.Takmayanlar dinsiz münafık olacak.Sonra sakal gelecek ardından kara çarşaf.Ben erkeklerin girdiği derslere girmem diyen öğrenciler, ben erkelere yada bayanlara bakmam diyen doktor ve hemşireler.Otobüste Ulemamıza göre Kadın erkek yanyana gitmemelidir diyenler çıkacaktır.Helal et haram süt olacak.İçki satışı yasaklanacak.Cumaya gitmeyenler bir bir işten çıkarılacak..Daha devamını yazmıyayım.Anlayın biraz araştırın bakın etrafınıza.Hayal kurun soyut tehdit algılaması yapın demiyorum size.Gerçekler çok yakınımızda.....

Bunlar bir anda çıkmayacak, sporlara üreyen mantar gibi; bu düşünceler zaten var.Siz  niye görmek istemiyorsunuz?Hangi teokratik sistemle yönetilen toplumlarada kadının adı var veya hangisi çağdaşlama ,bilimsellik,insan hakları yolunda bizden iyi durumda???Ne kadar çabuk unuttunuz kızlarımız ellerinde 7.4 yetmedi mi diye sokakta yürüdüklerini.Rektörlerin selam durması ayrı bir konu tabii.İç çamışırı satan dükkanlara boyalı saldırılar ne kadarda çok olmaya başladı dikkat etmiyormusunuz?Bu mudur özgürlük anlayışları sanıyorsunuz?Pardon sanmıyorsunuz.Hayır sansanız  ayakta alkışlamazsınız birilerini.

O yüzden Başörtüsü yani türbanın siyasi kimliği yok edilmelidir.Bu nasıl olur?Siayasetin bu işe bulaşmasına izin vermeyerek olur.İnanın o zaman kimse sesini çıkarmıyacaktır başörtüsüne.O yüzden sizin bu yasağa destek olup siyasetçilerden böyle bir talepte bulunmamanız lazım.Bulunanlarıda uyarmanız.Hiç kullanılmayan bir argüman olduktan sonra türban yada baş örtüsü üzerindeki siyasal oyunlar bittikten sonra kimse din ve vicdan hürriyetine giren bu bu beze bir siyasi sembol suçlaması getirmez merak etmeyin.

Bunlar benim düşüncelerim tabii.Sürç-ü Lisan ettiysem Affola.

Sayg.

selcuklu
14 yıl önce - Pts 21 Ksm 2005, 00:16

Görüş belirtebilseydim mesajı beğenme konusunda son mesajı oylayacaktım ama daha o yetkinliğe erişememişim.
  Bir önceki yazımda bunu söylemek istemiştim yani bu şiirin anlatmak istediğini ama bazı arkadaşlar anlayamamışlar sanırım.
  Başımızda kim olursa olsun ve bu adam ülkeyi geliştirmek için niyetliyse çalışıp, görevimizi yerine getirmeliyiz.
  Bugün ; enerji kanunları çıktı,coğrafya derslerind eokutulan "jeopolitik önem"imizin ne demk olduğunu anladık bir çok petrol hattı sayesinde,özelleştirmenin yolu açık, büyüme hızlı,GSMH büyüyor,dolar iyi, Borsa iyi, 15.000 km yolun 6.000 i yapıldı, 2005'te Türkiye şantiyeye dönecek denildi ve öyle metro,vs inşaatları son sürat, yabancı yatırımcı ilgisi muhteşem, bankaların içini boşaltanlar, vergi kaçıranlar cezasını buluyor,TMSF var, belkide ilk defa fiş almayan bir vatandaşa ceza kesiliyor, Ab bahanesi ile demokratikleşme yolunda adımlar atılıyor, Bolu tüneli bitiyor, Hızlı trenler geliyor, uzun yıllardan sonra ilk defa eğitime bütçeden en fazla pay ayrılıyor, ilk defa verdiğim verginin bir işe yaradığını düşünmeye başladım ve hatırlayamadığım çoğu şey.
  Bu yazdıklarım bir propaganda değil sadece olanlar ve hangi iktidarın yapmış olması da umrumda değildi, isterse TKP gerçekleştirseydi ama ilk defa bir vatandaş olarak ülkemde gelişimi hissettim.
  Peki bunların başörtüsüyle ilgisi ne diye sorarsanız, bir kişinin anlamını açıkladığı,ne demek istediğini anlattığı sözleri çarpıtarak, bir kişiyi bir hükümeti yıpratmaya çalışma çabaları. Erdoğan, ben bilgin anlamında kullandım diyor hala bir kısım hayır sen ne dediğini bilmiyorsun sen sarıklı bilmem ne şeyhleri demek istedin diye tutturuyor, bir insanın düşüncelerine bile bu kadar müdahele edilmez bu kadar yıpratılmaya çalışılmaz.

fatih kocaoglu
14 yıl önce - Pts 21 Ksm 2005, 17:44

Türban serbest kalsın diyorum Türkiyemizde Her türlü Giyim Kuşam Modernleşmenin ve Sosyalleşmenin bir getirisi olarak (Türbanda,Bikinide dahil olmak üzere) Çoğunluk tarafından Kabul edilmektedir.Peki Neden Destek verelim bu yasağa Cumhuriyet ve laiklik bu ülkede birileri tarafından bir kalkan olarak kullanılıyor ve dejenere ediliyor bugün sürekli birileri tarafındanda Cumhuriyet ve Laiklik Siyaset uğruna Rant olarak kullanılmaktadır bizde bunu sizin adınıza görmekteyiz.Nedir bu uygulamalar derseniz,bir nevi ötekileştirme ve resmi olmayan tarihten kalma ilkelerle,ideolojilerle, politakalar ile Öteki'ne karşı belirlenen Hamaset beraberinde Esaretin getirdiği Ötekine karşı yapılan Gündelik siyaset Projeleridir.Atatürkün kurduğu Laik çağdaş ve demokratik bir toplumda yaşamaktayız yılmaz savunucularıyız.Ancak onun kurduğu bu ülkede bugüne kadar bu kadar sınıfsal ayırmlara destek vermem vermiyeceğimde(izde).Bir yandan bugün bu ülkede bazı sanatçılarımız Haydi Kızlar okula kampanyası başlatır,Bir taraftan ise Örtülü örtüsüz yasaklar dayatılır Bir türkiye trajedisi değil siyasetin trajedisidir bu...Ama şunu bilinki cumhuriyet,Kula Kul olmaktan sıyırılıp cumhur olamaya vatandaşlığa geçiştir. Cumhuriyet, modernleşme, kentleşme ve bireyleşme sosyalleşmedir.Bir Kaç Din Baronlarının yapmış olduğu hamasi siyaset ve söylemler hiç bir kesime fatura edilemez.ve bunun üzerindende siyaset yapılmaz.

ErayPaşa Demişki
Alıntı:
28 Şubat ayarı yemek zorunda kaldı çünkü rejim kendisine bir tehdit olarak gördü

Peki Savunduğunuz 28 şubatın piyonlarından biri aşağıda örnekte düzen ya da düzensizlik birileri bu ülkenin insanlarını ezerek gelmedi mi bugünlere. Solcusuna, sağcısına, devrimcisine, ülkücüsüne, akıncısına ülkesini dar etmedi mi Mamakta İhtilal sabahı bu fikirlerdeki insanları sıraya dizip kimmiş bu ülkenin sahibi demedimi hatırlayınız ama artık geç kaldınız beyler bir şeyleri savunurken ideolojilerinize alet etmeyiniz bunlarlamı tehditi ortadan yok ettiniz yazık yazık düşmanınızı iyi tanıyın bu ülkede

[b]Seyhan Soylu ile söyleşi ; 28 Şubat’ın gizli kahramanıyım

alattinlambasi
14 yıl önce - Pts 21 Ksm 2005, 22:46

Bana gore turban Derin Devletin ayakta kalabilmesi, varligini surdure bilmesi icin son hayat simitidir, zaten turban olayini cikartanda kendileridir.12 eylul den sonra hizla cokuse gecen derin devlet ,yeniden eski gucune kavusmak, siyasete aktif bicimde karismak, siyasileri korkutarak kontrol altina almak icin cikardigi hayali bir tehdit.28 subat oncesi derin devlet oyle bir sey yapmali ki hem eski gucune kavusmali hemde dunyanin (amerika-avrupa)nin tepkisini cekmesin  ve hemen buldu oynayacagi oyunu islam dinini ocu gostermek.Boylece hem islama karsi kin  ve nefret icinde olan batililari  yanina cekmis hemde kendini fazla zorlamadan kolay bir rakip secmis oldu.Yillarca Amerika aman kominizim geliyor diye insanlari korkutup kendisi somurmustu.Turban olayinin cozulmesi kominizmden sonraki Amerikanin durumu gibi, derin devletin yeni bir dusman bulmasi lazim oda zor ,eniyisi ulkeyi bolmek ugrunada olsa derin devletin yasamasi icin turbana dini dusmanlaga devam.

sayfa 7
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET