Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Rustem
14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 01:25

Ben de merak ettim doğrusu.
Eğer AİHM aksi yönde bir karar verseydi şimdi nasıl konuşacaktı mahkeme kararına karşı çıkanlar. Sanırım o zaman mahkemenin kararı bağlayıcı bir karar olacaktı. Böyle bir anlayış olamaz eğer mahkeme benim lehime karar verirse bağlayıcıdır aksi yönde verirse bizi bağlamaz.

RızaAmca
14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 02:02

Sn SelenE hn.
Puan vermek kesmedi.
Bilgi sahibi olmadan , fikir sahibi olmanın yetersizliğini vurgulamak için yaptıgınız çalışmalardan dolayı teşekkürlerimi sunarım.  

RızaAmca
14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 02:07

Mahkemenin kararları bağlayıcımıdır ? karara uyulmamanın yaptırımı nedir?

Okan

14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 02:13

Meger bu mahkemenin kararlari baglayici degil niye biz ona buna durmadan tazminat oduyoruz?

Anladigim kadariyla Turkiye kaybederse baglayici, kazanirsa degil.

Iyi ayak valla.

Okan Akin

14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 02:38

Sevgili Dostlar,

Asagidaki yaziyi tamamiyle ustume alinmis durumdayim, cunku tum gostergeler beni gosteriyor.

V.serhat Erzurum demis ki;

Alıntı:
Bütün yazılanları ilgi ve merakla okudum?? Aklıma tv lerde sürekli anlamsız yere tartışan, o hep kızdığım siyasetçiler geldi, wowcu arkadaşlarımında onlardan pek farkı kalmamış   . Arkadaşlar sokakta anamız, bacımız açıkta geziyor kapalı da bu ne beni nede tüm Şanlı Türk milletini kasmıyor, kasılan yada malzeme çıkartmak isteyen uyuyan Türk milletini nasıl biraz daha fazla uyuturuz diyen (sağı solu fark etmez) sityasetçi dediğimiz bir alay ''SAHTEKAR''..
Yalnız bir noktaya değinmek istiyorum, bu noktada bazı kendini çooook ilerde görüp fakat oldukça geriii de kalan vede nedense özellikle  dış ülkede yaşayan gurbetçi arkadaşlarıma sözüm.
1980 darbesinin pisliklerini daha tam olarak temizleyemedi bu ülke, arkadaşlar biraz ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun??? Aziz Türk milletine bunu mu layık görüyorsunuz??Herkes Türk Ordusunun Şanını ve Şerefini kabul ediyor bunu kimse tarttışamaz zaten..
BEYLER DAVULUN SESİ UZAKTAN HOŞ GELİRMİŞ. Lütfen bu darbe saçmalığı sözlerinizi tekrar tekrar düşünün. Ben sizin bu Vatanı ne kadar sevdiğinizden şüphe ederim..

(Not:birde - veya + puan polemiği için yazan arkadaşlar rahat olun biraz, kimseye birşeyler ıspatlama zorunda değilsiniz...)

Evet dostlar, bu kardesim zannederim olaylari ve bu olaylarla ilgili dusunce ve fikir ureten insanlari kucumseyerek cok daha bilimsel cok daha derin dusunen bir akil danesi gorunumune girdigini zannediyor. Ama hey haaaat yaniliyor. Cunku Tartismaya gerek yok dedigi konu 1950 'den beri suregelen cumhuriyetin temellerine dinamit koyma hareketinin parcasidir. cunhuriyet insaninin buna kayitsiz kalmasi nasil dusunulebilinir. Yani bu hareketi tartismamiz gayet anlamsiz olarak nitelenmis kendisi tarafindan.

Haydin dostlar!..., onu dedi susalim, bunu dedi susalim, sunu dedi susalim. Hep beraber susma hakkimizi kullanalim. Boylece cumhuriyetimizi daha iyi korumus oluruz.

Glelim darbe konusundaki soylemlerine. Darbe yapilan hic bir ulke ileri bir ulke degildir. Demokratik yapisiyla, sosyoekonomik yapisiyla, politik dinamikleriyle henuz olgunluga ulasmamis ulkeler darbelerin sıklıkla yapilageldigi ulkelerdir.( Veya diktatorler tarafindan yonetilirler) Buda sosyolojik bir gercektir. Bu tur ulkelerde her darbe yeni bir darbenin habercisidir. Ta ki gerekli olgunluga ulasilincaya kadar. Benim anlatmak istedigim de buydu sayin akil danesi kardesim. Yoksa kim ister ulkesinde darbe yapilmasini.Darbe olmasini istemek ayri birsey, darbe gercegini dile getirmek ayri birseydir sevgili v.serhat Erzurum kardesim. Ilk once sen bunu coz. Fransiz ihtilalinin gelisim surecinde acaba Fransa kac darbe gordu hic bir fikrin var mi. Eger bir fikrin varsa bizimle paylasirsan cok sevinirim. Fransa'nin katettigi olgunluk sureci 250 yil bizimkisi ise henuz 82.

Daha tarihsel olaylar isiginda sosyal gercekleri tahlil edecek zihniyete ve birikime ulasamadan fikir ureten insanlara camur atmayi ogrenmis bulunman gercekten uzucu bir durum. ilk once bir kac kitap oku, birkac kose yazisi oku, onlari da yapamiyorsan bilenlere sor danis, sonra da gel camurunu at. "Vatani ne denli sevdigimizden suphe edermis" bu ne demek oluyor simdi? Suphen varsa eger suphe duydugun insanlarin tek tek yazilarini okumani tavsiye ederim. Belki o zaman suphelerini inanca donusturursun. Hic kimseye boyle bir iftira atma hakkin olamaz. Bunu bir daha dusun.

Dostlukla kalin sevgili Wowcular...

Kazandibi
14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 03:08

Mahkemenin kararı şudur: Kılık-kıyafet tüzüğü olan mekan ve kurumlara, bu tüzüğe aykırı olan kıyafetlerle girme teşebbüsünde bulunmak bir "insan hakkı" değildir.

Benzer şekilde, biri üzerinde sadece bikiniyle (don-sutyen) üniversiteye girmeye kalkıp da kapıdan içeri alınmazsa ve bunun için AİHM'ye başvurursa, talebi reddedilecektir.

Kazandibi
14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 03:20

Ama en önemli mesele şu:

"Laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nde "Ulema" adlı bir karar mercii var mıdır?"

İran'da var (Ulema, Cumhurbaşkanlığı'ndan bile daha güçlü bir karar mercii ve mollalar her konuda son sözü söyleme yetkisine sahip)

Osmanlı döneminde de Şeyhülislam "uygun değil" deyip padişahın görevine son verebiliyordu.

Ancak bildiğim kadarıyla 1924'ten beri bizde böyle bir karar mercii yok.

Yoksa var da biz mi bilmiyoruz Tayyip Bey?

cenkkit.

14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 07:22

Bunlar iste yeni devrim yapmaya calisiyorlar, dertleri bu... Akillari baslarinca caktirmadan 80 sene evelki rejimi yeniden getirecekler; zor olur biraz o...

Erken secim gerekli bence. Ulkede yeterli buyuklukte bir kesim bu hukumetten memnun degil. Hepimizin iyiligi icin yeni bir hukumet daha iyi olur diye dusunuyorum. Ekonomik alanda da hic basarili degiller. Ulke satildi, bu seneki borclar odenemedi daha... Hala en dusuk magas senede iki lira oynuyo, fakat her ay iki lira sirf benzine zam yapiliyor. Biraz icimi doktum, ama yanlis mi?

cinümit
14 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 22:18

sahi 20 sene önce türban denen şey varmıydı?benim büyükannem de ananem de başını gayet şık örterdi...ve bu bana hiç ürkütücü gelmezdi..benazir butto bu ülkeye geldiğinde hiç sorun olmazdı..peki bu sıkmabaş modası ne zaman ve nerden türedi?iran ın rejim ihracının kabak tadı vermiş bir meyvesi olmasın.

Rustem
14 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 00:10

Alıntı:

Başbakan Erdoğan ulema tartışmasıyla ilgili olarak ise şöyle konuştu:
"Bakınız günlerdir maalesef zorla tutulmak istenen bir kelime var. Ulema kelimesi. Denizli’den şimdi cehalet içinde kıvranan insanlara duyurmak istiyorum. Açsınlar TDK lügatını, Milli Eğitim lügatını açsınlar ’ulema’ kelimesinin anlamı nedir ona baksınlar. Bunlar şecaat arzederken sirkatin söylüyorlar, kendilerini överken açıklarını ortaya koyuyorlar. Ulema, alim kelimesinin çoğuludur. Alim kelimesi bugünkü ifadeyle bilgindir. Ulema ise bilginler anlamına gelmektedir. Bunu bilmeleri lazım. Fakat bunlar düne kadar ’katip’ kelimesinin de karşısındaydılar. Ama katip kelimesini kovdular yerine sekreteri koydular.

[url]
http://www.milliyet.com.tr/2005/11/19/son/sonsiy08.html
[/url]

Türkçe çok esnek bir dil. Kıvırmak çok kolay ama üst mevkide bulunan insanların daha dikkatli konuşması gerekiyor. Aslında bir link verecektim. Büyük ihtimalle Wowturkey'de gördüğüm bir karikatürdü. Ama aradım bulamadım. Tayyip Erdoğan konuşurken bir muhabirin düşüncelerini içeriyordu. Görürseniz bir zahmet...

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET