Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Baki KARAKOÇ
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 13:30
Bornova - Homeros Vadisi


İZMİR’E YENİ ÇEKİM MERKEZİ “HOMEROS VADİSİ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  Bornova Deresi ile Gökdere havzalarında sürdürülmekte olan gölet ve  mesire alanı projelerinin inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Kocaoğlu, Bornova  sırtlarındaki her iki dere havzasında  devam eden düzenlemeler tamamlandığında, hem su baskınlarının önleneceğini, hem de geniş mesire alanlarının oluşturulacağını açıkladı. Bornova Çayı’nın aşağı kısmında bir mağarada ünlü ozan Homeros’un yaşadığının varsayıldığını belirten Kocaoğlu, “Burada uygulayacağımız proje ile bu vadi dünya insanlığı için bir çekim merkezi olabilir” dedi.Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan ile meclis üyelerinin de eşlik ettiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in, coğrafi konumu itibariyle  bir çanak kent olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:
“ İzmir’de yağmur rejimi  genelde kısa süreli ancak şiddetli. Bildiğiniz gibi 95 yılında bir sel felaketine maruz kaldık. Bu noktadan hareketle, yağmur sularını düştüğü ortamda, yani dere havzalarında tutarak taşkın tehlikesini bertaraf etmek amacıyla bugüne kadar İzmir Körfezi’ne akan 92 derede toplam 118 su tutucu bent yapıldı. Şehrin geleceği için tüm bu çalışmalarımız devam etmektedir. Şu anda ise hem Gökdere’de hem de Bornova Çayı’nda  ıslah çalışmaları yapıyoruz. Bornova’daki dere havzalarında yapımına başladığımız taşkın önleme ve rekreasyon amaçlı bentler aynı zamanda kentlilerimize nefes alabilecekleri yemyeşil bir ortam da sağlayacaktır.”HOMEROS VADİSİ ÇEKİM MERKEZİ OLABİLİR

Bornova çayının yatağının aşağı kısmında  Homeros Vadisi Projesi’nin  yaşama geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, Bornova  Çayı yatağının aşağı kısmında,  ünlü ozan Homeros’un yaşadığı varsayılan bir mağara ve kaya kitlesi bulunduğunu söyledi. Homeros’un İzmirli olduğunu anımsatan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:


“Homeros’un bu mağarada yaşadığı halk arasında söylene söylene günümüze kadar gelmiş. Biz de Homeros Mağarası adından hareket ederek, seçim çalışmalarında ‘Homeros Vadisi Projesi’ diye bir proje geliştirmiştik. Bugün o proje yaşama geçiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi ile de belli çalışmalarımız var.Eğer, Homeros’a ve yaşadığı döneme ilişkin arkeolojik buluntular ortaya çıkarabilirsek, hem İzmir hem de bu yaptığımız Homeros Vadisi  rekreasyon alanı,  

dünyanın çekim merkezi olur diye düşünüyorum. İlyada ve Odesa’nın yazarı Homeros ile ilgili buluntular bulmak, herhalde tüm dünyada ses getirecektir.
Böylesi bir gelişme ülke turizmine de katkı sağlayacaktır.Ama şu anda bu çalışmalar devam ediyor. Önce Homeros’un vadisini düzenliyoruz. Kazı yapılmaya bilim adamları karar verirse araştırma çalışmalarına başlayacağız. Dilediğimiz gibi olursa kentin tarihinin zenginleştirilmesi adına buluntular elde etmiş olacağız.”
NELER YAPILIYOR ?

Dere havzalarında, göletler ve su tutucu bentler inşa ediliyor. Birikecek yağmur sularıyla oluşturulacak göletlerin çevresi, vatandaşların boş vakitlerini geçirebilecekleri yürüyüş yolları, piknik alanları ve oturma gruplarıyla donatılacak. Gökdere Havzası’nda  Temmuz ayının ortasında, Bornova Çayı Yukarı Havza düzenlemesi kapsamında ise  Ağustos ayı sonunda başlayan inşaat  çalışmaları; hava koşullarının elvermesi durumunda, planlanandan daha kısa sürede, 2006 yılının ortalarına  kadar bitirilmiş olacak.

DİNLENME VE YÜRÜYÜŞ PARKURLARI OLACAK

Bornova Çayı Orta ve Yukarı Havza Düzenleme Projesi, Erzene Mahallesi yukarı sırtlarında yer alan Bornova Merkez’e 10 kilometre mesafedeki Kayadibi Köyü ile Eğridere Köyü mevkiinde yaklaşık 5 kilometrelik bir güzergahta gerçekleştiriliyor. Çalışmalar  kapsamında 9 adet tersip bendi ve dere yatağında şütlandırma (teraslama) çalışması yapılıyor. Proje kapsamında; vatandaşların hoşça vakit geçirecekleri bu rekreasyon alanına rahatlıkla ulaşabilmeleri için Büyükşehir Belediyesi,  4 kilometreyi aşkın  ulaşım yolu yapıyor.  Bölgede dinlenme ve piknik alanları ile yürüyüş parkurları oluşturuluyor. Bugüne kadar bentlerin yüzde 35’i, yol inşaatının yüzde 60’ı, suyun akış hızını düşürecek taban eşiklerinin ise yüzde 40’ı tamamlandı.  

GÖKDERE’YE YENİ GÖRÜNÜM

Bornova Gökdere Orta ve Yukarı Havzalarının Düzenlenmesi Projesi kapsamında ise  Gökdere Köyü’nün üzerindeki mesire alanında bir adet su tutucu bent inşa ediliyor. Hazırlanan proje kapsamında 5 adet tersip bendi ile bir kilometre uzunluğunda ulaşım yolu da yapılıyor. Şu ana kadar  3 adet tersip bendinin temel kazıları tamamlandı. Önümüzdeki günlerde duvar inşaatlarına başlanacak. Ayrıca servis ve ulaşım yolunun 300 metrelik kısmı de tamamlandı.  
Gölet sayesinde taşkın kontrolü sağlanacak ve Gökdere üst havzasındaki rekreasyon alanı daha fazla kullanılır hale gelecek.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=550


Ayhan
12 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 11:21

Homeros Vadisi Projesi Bornova'ya hayat verecek

Başkan Kocaoğlu, 9 adet su tutucu bendin yapımının bittiğini söyledi


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hem su baskınlarını önlemek, hem de kente yeni mesire alanları kazandırmak amacıyla Bornova Çayı yatağının aşağısında kalan bölümünde geçtiğimiz yıl başlattığı 'Homeros Vadisi Projesi'nde son aşamaya gelindi. Bölgede yapımına başlanan 9 adet su tutucu bendin yapımı biterken, bunlardan üçünün arka bölümünde oluşturulacak olan göletlerin yapımı da yakında tamamlanacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bölgede incelemelerde bulundu.

Adı, mağaradan
Adı geçen alanda Homeros'un yaşadığının varsayıldığı bir mağara bulunduğunu dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, bu projenin Bornova'dan Belediye Başkanlığı'na aday olduğu dönemde geliştirilmiş bir çalışma olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, projenin tamamlanmasıyla Bornova'nın şahane bir mesire yeri kazanacağını belirterek, şu açıklamada bulundu:
"Vadinin iki tarafı, ağaçla kaplı. Bölgedeki su kaynaklarının çokluğu nedeniyle küçük göletler oluşturuyoruz. Projede, yürüyüş yolları, koşu pisti, bisiklet yolu, mini amfitiyatro ve piknik alanları da yer alıyor. Bornova'nın böyle bir mekana ihtiyacı vardı. En kısa zamanda bu bölgeyi, Bornovalıların, İzmirlilerin hizmetine sunacağız."

NELER YAPILDI?
* Yağmur sularıyla oluşturulacak göletlerin çevresi, yürüyüş yolları, piknik alanları ve oturma gruplarıyla donatılacak.
* Gökdere Havzası ve Bornova Çayı Yukarı Havza düzenleme çalışmaları, üç ay içinde bitirilmiş olacak.
* 9 adet tersip bendi ve dere yatağında teraslama çalışması yapılıyor.
* Vatandaşların hoşça vakit geçirecekleri bu rekreasyon alanına rahatlıkla ulaşabilmeleri için, 4 kilometrelik ulaşım yolu hizmete sokulacak.
* Suyun akış hızını düşürecek taban eşiklerinin yapımı devam ediyor.
* 40 adet terasın yapımı tamamlandı. 37 adet teraslamanın yapımı sürüyor.
* Bölgedeki yeşil doku, yeni dikilen ağaçlarla zenginleştirildi.

Yeni Asır


EnderYıldırım
12 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 11:52

Homeros dünyaca ünlü bir insan. İsminin bu şekilde yaşatılıyor olması,  aynı zamanda İzmir Turizm' i içinde artı puan sağlayacak. Tabiki bunun için turistlerinde o bölgeye çekilmesi gerekiyor.  Belki o bölgede, bir Homeros heykelide yapılması gerekiyor. Expo kentimizde yapılcaksa bu tip değerlerden faydalanmak lazım diye düşünüyorum.muratmaca

12 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 18:42

Bahsi geçen yerde yanılmıyorsam 2002 yılında abimle amatör bir yürüyüş etkinliğimiz olmuştu ve tahminimizden oldukça zorlu ve etkileyici bir parkurla karşılaşmıştık. O günden beri düşünmüşümdür neden bu tür etkinlikerde daha aktif kullanılmaz burası diye. Evka 4ten sabah saatlerinde arka taraftaki köye (sanırım Eğridir Köyü) yürüdük, oradan dere yatağına indik. Derenin o derece kıvrımlı olabileceğini hesaba katmadığızdan bir dahaki köye ulaşmamız ve diğer taraftan Bornova`ya inmemiz akşam karanlığa kalmıştı. Oldukça eğlenceli bir yürüyüş olmuştu ama.  Umarım yeni düzenlemelerde alanın bu özelliği de bir şekilde değerlendirilir.

ilgenen arkadaşlar için o günden birkaç fotoğraf:
http://community.webshots.com/album/557004810aRrHab

Not: Daha çok kişisel fotoğraflar olduğu için siteye eklemek istemedim ama arka planlar sanirim bölgenin o zamanki ve yapılacaklardan sonra olası durumu hakkında fikir verecektir.


muratmaca

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR