Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Eğer engelli bir insan olsaydım/isem öncelikle;
Kızılay ve Ulus' daki tüm kamusal kullanıma açık yerlerin engelli vatandaşlar için baştan yapılandırılmasını isterdim. 4.5%  4.5%  [4]
Şehrin tüm merkezi bölgelerinde kamusal kullanıma açık alanları engelli vatandaşlar için baştan yapılandırılmasını isterdim. 12.5%  12.5%  [11]
Şehrin her yerine engelli vatandaşlar için aynı standartlar uygulanmasını isterdim. 50.0%  50.0%  [44]
Önce engelli olmayanların eğitilmesini isterdim 33.0%  33.0%  [29]
Toplam Oy : 88

yasin boynuegri
17 yıl önce - Pts 14 Ksm 2005, 04:34
Ankara' dan Güzel Haber


Nette gördüğüm güzel haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Alıntı:
Türkiye Bilişimciler Derneği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e açtığı “Engelliler İnternet Kafe”de engellileri bilişimle buluşturduğu için teşekkür plaketi verdi.

Türkiye Bilişimciler Derneği’nin Sheraton Otel’de 3 gün devam eden 22. Bilişim Kurultayı Gala yemeği ile tamamlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarda bilişim teknolojilerine verdiği önem nedeniyle Kurultaya onur konuğu olarak davet edilen ve kurultayda açılış konuşması yapan Melih Gökçek’e, gala yemeğinde teşekkür plaketi verildi.
Türkiye Bilişimciler Derneği’nin Teşekkür Plaketi, kurultayın sponsorluğunu yapan Meteksan Grubu Başkanı Alper Kostem tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e takdim edildi. Gala yemeğinde basın yayın kurumlarında yaptıkları program ve yazdıkları makaleler nedeniyle bazı programcı, sunucu ve gazetecilere de plaket verildi.

-ENGELLİLER İNTERNET KAFE-

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankaray Beşevler istasyonunda görme engelliler için açılan internet kafede, görme engelliler bir takım özel yazılımlar sayesinde sesle iletişim kuruyor, görüyormuş gibi internete girebiliyorlar. Bu kişiler merkezde isterse bilgisayar kursu alabiliyor, internette sörf yapabiliyorlar. Özellikle öğrenci olan görme engelliler bu merkezde bilimsel araştırmalar yapabiliyor, yaptıkları araştırmaların çıktılarını Braile alfabesiyle alabiliyorlar.
Merkeze görme engelli 2094 kayıtlı üye bulunuyor.


Belirtmeliyim haberi bölmeyi uygun görmedim. Biraz daha bilgi yine aynı siteden

Alıntı:
Görme ve ortopedik engelliler üye olmak kaydıyla haftada 7 gün 9.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak merkezdeki hizmetlerden faydalanmaktadırlar. Özürlü danışma merkezine üye olanlara internet cafe formunu doldurduktan sonra üye kimlik kartları verilir. Özürlü Danışma Merkezine üye olmayanlar ise hizmetler hakkında bilgilendirilip ilgili birimlere yönlendirildikten sonra internet cafe üyelik işlemleri tamamlanır.

Merkezde ekran okuma programı ve türkçe sentezleyicilerin yüklü bulunduğu 30 adet LCD ekran bilgisayar, 5 adet braille display, 2 adet scanner, 1 adet braille printer, 1 adet normal printer, 408 adet kitap ve 1460 adet kaset bulunmaktadır. En son teknolojiyle donatılmış internet cafe deki teknolojik imkanlar üyelerin ihtiyaçları doğrultusunda da geniş bir yelpazede kullanımlarına sunulmuştur. İnternette araştırma yapılabilmekte, ödev hazırlanabilmekte her türlü döküman braille olarak printerdan alınmakta, cd ye sesli veya sessiz kayıt yapılabilmektedir. Üyelerin tüm notları veya ders kitapları scannerda taranarak hazırlanmaktadır. Okullara haftada ikişer gün servis gönderilmekte, gruplar halinde gelen öğrencilere bilgisayar öğretmeni eşliğinde laboratuar hizmeti verilmektedir. Her seviyedeki bilgisayar kullanıcıları  için hafta arası ve hafta sonu kursları devam etmektedir. Üyeler görev için Ankara dışında bulunduklarında merkez ile ilgili bir işlem gerektiğinde engellilercafe@hotmail adresine gönderdikleri dosyalar istekleri doğrultusunda hazırlanıp kargoyla kendilerine gönderilmektedir. Her hafta internetten alınan genel kültür, sağlık, teknoloji, bilim, spor, gibi çok çeşitli alanlarda braille baskılar görme engelli ilköğretim okullarına dağıtılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesine ait tüm yayınlar ve günlük olarak internetten alınıp braille olarak hazırlanan her alandaki baskılar internet cafede üyelerin kullanımındadır. Bekleme salonunda çaylarını içerken bu braille yazıları okumakta kendilerine faydalı olanları ise alabilmektedirler. Sınavlara hazırlanan öğrencilere kabartma testler basılmakta veya bu testler sesli olarak cd ye aktarılmaktadır. Okul müdürleri ve öğretmenlere sürekli diyalog  halinde olan merkez, öğrencilerin buradaki imkanlardan en üst düzeyde faydalanmasını hedeflemiştir. Eğitimcilerle yapılan ortak çalışmalar sonucunda öğrencilerin eğitimine yönelik tüm bilgiler ve dökümanlar istedikleri doğrultuda hazırlanmaktadır. Eğitime  % 100 ağırlıklı çalışmaların yanında üyelerin günlük yaşantılarını kolaylaştıracak veya merak ettikleri halde sahip olamadıkları bilgiler de kendilerine ulaştırılmaktadır. Herhangi bir aletin prospektüsü, yemek tarifleri, tren saatleri, en çok kullandıkları restorantların mönüleri, gezi rehberi gibi pek çok bilgi kendilerine hazırlanıp  verilmektedir. Dernekler, spor kulüpleri, ilçe belediyelerimiz, rehabilitasyon merkezi ve milli eğitim müdürlüğü özel eğitim şubesiyle irtibatlarımız devam etmektedir.


Yorum size kalmış. Yapılması gereken bişey yapılmış, hayırlı olsun. Son olarak yukarıdaki ankette bi şık tıklamadıysanız, ilerde herkesin yararlanabileceği güzel veriler elde edebilme amacıyla lütfen oy kullanın. Şimdiden sağolun.


AYDIN BURAK ZORMAN

17 yıl önce - Pts 14 Ksm 2005, 08:31

ne yazık ülkemizde engelliler cezaevinde yatan mahkum gibiler. Evleri onlar için birer
hapishane.Büyük şehirlerde onlar için bazı kolaylıklar sağlanıyor ama ya küçük şehirlerde yaşayanlar. Geçende Türkiye'de sayısı yüzbinlere varan engelli insanın, şehirlerimizin engelliler içinde düzenlenmemiş olması sebebiyle sokağa çıkmamayı tercih ettiğini duymuştum. Düşünsenize otobüse binemiyorsunuz,kaldırımda yürüyemiyorsunuz, sinemeya gidemiyorsunuz. Bizim düşünemediğimiz kadar basit bir olay onlar için işkence halini alıyor. İnsanın söyleyecek tek bir söz bırakıyorlar, hani bir parça'da dediği gibi  ''kafama sıkar giderim...''


Ahmet Gürkan

17 yıl önce - Pts 14 Ksm 2005, 10:48

bugün türkiye'de engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları tüm toplumsal sorunlar, engeli olmayan vatandaşların ve yönetimlerin anlayışsızlığından kaynaklanıyor. insan başına gelmedikçe bilmiyor tabi engelli olmanın ne tür zorlukları olduğunu.

Şerife AYAZ

15 yıl önce - Pzr 18 May 2008, 12:49

Bizim en çok öğrenmemiz gereken "empati" Ya biz o halde olsaydık Herkes kendinden başka insanlarında bu dünya da yaşadığını bilmeli ve bencilce yaşamamalı.

Ahmet A.
14 yıl önce - Prş 14 Ağu 2008, 05:40

Bırakın kamusal alanları engellilerinde yararlanabilecekleri hale getirmeyi 450 otobüsün içinden sadece 50'sini engelli vatandaşlarımızında kullanabilecekleri şekilde yaptırdılar sonra çıkarlar seçim meydanlarına sosyal devlet diye nutuk atarlar.emre yildiz

10 yıl önce - Cum 20 Tem 2012, 12:11

Ankara'da engelli vatandaşlarımız için son zamanlarda güzel düzenlemeler yapılıyor. Örneğin yakınlarda kaldırımların başlangıç ve bitiş noktalarına engelli ve bebek arabaları için rampalar yapılmıştı. Yine otobüs duraklarına kabartmalı levhalar asılmıştı. Şimdi de, AŞTİ ve çevresindeki kaldırımlara görme engellilere yönelik olarak kılavuz yol yapılıyormuş

Alıntı:
Ne işe yarayacak
Fadime KARAASLAN / Halide DEMİR
20 Temmuz 2012

Büyükşehir Belediyesi tarafından görme engelli vatandaşlara kolaylık sağlaması amacıyla AŞTİ ve Ankaray hattına kılavuz yol yapıldı.AŞTİ ve Ankaray hattına yapılan kılavuz yol, hissedilebilir yüzeyi sayesinde üzerinde yürüyen engellilerin yollarını daha rahat bulmalarını sağlıyor. Yol üzerinde bulunan düz çizgiler düz devam edileceğini, noktalar ise merdiven çıkılacağını gösteriyor. Görme engellilerin gidecekleri yere güvenli bir şekilde erişimini amaçlayan yürüyüş yolunun çalışmalarına geceleri devam ediliyor. Ayrıca görme engellilerin gidecekleri yolu bulmaları için AŞTİ’nin planını gösteren kabartmalı bir tabela bulunuyor.

Güvenli hareket

Hissedilebilir yüzey çalışmasının sokaklarda da uygulanması hedefleniyor. Kamu kullanımına açık alanlarda tehlikeleri ve yönleri algılamakta zorluk çeken görme engellilerin beyaz bastonla ve ayak tabanıyla algıladığı kılavuz yol sayesinde günlük yaşamda bağımsız ve güvenli hareket etmeleri amaçlanıyor.


Kaynak; http://www.hurriyet.com.tr/ankara/21024439.asp


Cihan91
10 yıl önce - Cum 20 Tem 2012, 12:40

İstanbul ve bazı şehirlerde hemen hemen tüm caddelerdeki kaldırımlara yapıldı kılavuz yol, yapılmaya da devam ediliyordu en son gördüğümde.
Ama Ankara da numunelik olarak bir tek AŞTİ ye yapılıyor, bir de belediye binasının önünde görmüştüm. Hiç değilse şehir merkezindeki kaldırımlara yapılmalı kılavuz yol döşemesi, diğer ilçelere de daha sonra aşama aşama yapılabilir.


cihan1
10 yıl önce - Cum 20 Tem 2012, 17:01

Kılavuz Yol Emek İstasyonunda da yapılması tamamlandı. Ayrıca Beşevler-Gazi Hastanesinin oralarda tüm kavşaklar ve yol geçişleride engelli vatandaşlar için tekrar yapıldı ve geçişlere müsait oldu. Çok sevindirici haber.

K.Kemaneci

10 yıl önce - Cum 20 Tem 2012, 17:26

Kızılay civarında da bir çok sokak Görme Engelliler için yeniden düzenlendi. Ancak bence yeterli değil şehrin tüm sokaklarına kadar yayılmalı. Şehirdeki tüm trafik lambalarına görme engellilerin kullanımına uygun sesli sinyalizasyon yapılmalı. Hiç bir görme engelli, engelli olmayanların merhametine bırakılmamalı. Engelleri yaratanlar aslında toplumun kendisi.

Bir de yürüme engelli insanlar düşünülmeli tüm kaldırım ve bina girişleri yürüme engellilerin kullanımına uygun olmalı. Yapmış olmak için yapılmamalı. Bazı rampaları görüyorum, örümcek adam ancak tırmanır kaldı ki tekerlekli bir araçla tırmansın bi insan.


İ.Hakkı Erdoğan
10 yıl önce - Sal 24 Tem 2012, 23:06

Alıntı:
Başkent'te Engeller Tek Tek KaldırılıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi, kaldırımından otobüs durağına, metro istasyonundan hizmet binasına, parkından AŞTİ’ye kadar kentin dört bir yanında engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için düzenlemeler yürütüyor. Bir yandan rampaları tekerlekli sandalye geçişleri için hazırlayan ekipler, diğer yandan engelliler için kaldırımlarda hissedilebilir yüzey çalışması yapıyor.

Ankara’da ikamet eden 38 bin 175 engelli vatandaş için ulaşım serbestliği, fizik tedavi desteği, lokaller, meslek edindirme kursları gibi uygulamalarla hayattaki engelleri kaldırmaya çaba gösteren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kent genelinde bir seferberlik başlatarak, ana cadde ve bulvarlardaki kaldırımlar, alt ve üst geçitler, parklar, parklardaki tuvaletler, hizmet binası, AŞTİ, otobüsler ve trafik ışıklarında yeni düzenlemeler yapıyor. Başkentteki birinci derece yaya bölgelerinden çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı, ana cadde ve bulvar kaldırımlarını öncelikle engelli vatandaşlar olmak üzere tüm yayaların daha rahat kullanabilmesi için yeniden düzenliyor.

Ana cadde ve bulvarlarda vatandaşların hareket kabiliyetini düşüren bilet gişesi, mantar, elektrik direği, beton saksı, yön levhası gibi engeller, ilgili birim ve kurumlarla işbirliğine gidilerek, işlevini yitirmişse kaldırıyor veya uygun yere taşınıyor.

Yaya üst geçitler ile yaya alt geçitlerde merdiven basamaklarına kaydırmazlık özelliği bandı yapıştıran ekipler, engelli rampaları da standartlara uygun hale getirmek ve yeni rampa yapmak için Kızılay ve Ulus’tan başlayarak, çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Ekipler, ana cadde ve bulvarlarda görme engelli vatandaşların daha rahat hareket edebilmelerini sağlamak amacıyla hissedilebilir yüzey çalışması yapılıyor.

Yaya üst geçitlerinde engelli, yaşlı ve hamileler için karşıdan karşıya rahat geçiş yapabilmeleri amacıyla 60 asansörü daha önceden hizmete sokan Büyükşehir Belediyesi, 18 noktaya da asansör yapımı için düğmeye bastı.

AŞTİ’DE DE ENGELLER KALIYOR

AŞTİ, Kültür Merkezleri ve Gençlik Merkezlerinde yürütülen çalışmalarla da görme engellilere yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. Çeşitli noktalara yerleştirilen yardım asistan telefon kulübesi ile engelli vatandaşlar, görevli rehberleri çağırıp, istedikleri yere kadar kendilerine eşlik etmelerini sağlayabiliyor. Braille ve Latin Alfabelerinin yerleştirildiği panolarda, danışma, emanet, polis, kafeterya, berber gibi önemli merkezlerin yerleri belirtiliyor. Ayrıca görme engelliler için, AŞTİ içinde bir uçtan bir uca uyarıcı iz yolu yapılırken, Braille alfabeli harita ile terminal içi anlatılarak engellilere yol gösteriliyor.

Büyükşehir Belediyesi parklarda da engellilere yönelik önemli düzenlemeler yapıyor. Parklarda, girişler, yaya yollarının genişliği, kaldırım taşlarının yüksekliği, kaldırım ve rampa eğimleri, yer döşemeleri özellikle tekerlekli sandalye kullanan engelliler için uygun standartlara getiriliyor. Birçok park içerisine engelli vatandaşlara yönelik oyun grubu yerleştirilirken, tuvaletler bay ve bayan olmak üzere standartlara uygun hale getiriliyor.

Büyükşehir Belediye Binası da engellilere yönelik düzenlemelerle kamu binalarına örnek olacak. Binada acil çıkışlar, tuvaletler ve bina için odalar için hissedilebilir levhalar yerleştirme hazırlıkları sürerken, her katta bulunan engelli tuvaleti, asansörlerde bulunan yazılı, ışıklı, sesli bilgilendirme, çağrı düğmeleri standartlara uygunluğu ile dikkat çekiyor.

METRO İSTASYONLARINA İZ YOLLAR

Ankaray, Ankara metrosu istasyonlarında görme engelli vatandaşların istasyona erişimini her noktadan sağlayabilmek amacıyla hissedilebilir yüzey uygulaması yapılıyor. Bu projeyle görme engellilerin raylara düşmesini önlemek amacıyla 623 metrekare eliptik yüzey, 11 bin 500 metre kılavuz iz ve 968 metrekare uyarıcı yüzey döşenmesi planlanıyor. İstasyonlarda bulunan 54 adet asansöre ek olarak da ihtiyaç duyulan istasyonlara 24 adet daha eklenecek, ayrıca 4 yürüyen merdiven ve 18 de yatay platform tipi asansör yapılacak.

OTOBÜSLERE ENGELLİ PLATFORMU

Serbest ve indirimli geçiş kartlarıyla toplu taşım araçlarından rahatlıkla faydalanarak, ulaşım serbestliği kazanan engelli vatandaşlar için müjde niteliğinde düzenlemeler ise devam ediyor. Otobüs filosunda engelli asansörü bulunan 70 araç ile Türkiye’de tek örnek olan Büyükşehir Belediyesi, çok yakında 250 alçak tabanlı yeni körüklü otobüsü de bu taşıtlara ekleyecek. Bunun yanında filonun tümünün engelli platforma kavuşması için de çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca, otobüslerin içinde bulunan ve durakta otobüs bekleyen işitme ve görme engelli vatandaşlar için sesli ve görüntülü bilgilendirme yapılmasına yönelik hazırlıklar da sürüyor.

42 kavşağa sese duyarlı akustik yaya sinyal verici yaya geçidi cihazı monte eden EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Daire Başkanlığı, ışıklı sinyalizasyon sistemlerinin sürelerini de yavaş bir insanın geçebilmesine uyumlu hale getiriyor. CİHAN


Kaynak: http://www.haberimport.com/haber/baskentte-engell ...z21ZVupfWo

Kaldırımlarda engeli olmayan insanların bile yürümesini zorlaştıracak direkler, saksılar, alt yapı unsurlarının kaldırılması tüm şehre yayılmalı ayrıca tekerlekli sandalyeler ve bebek arabaları için yapılan rampaların eğimlerinin de tüm şehirde düzeltilmesi lazım. Tüm caddelerde hatta çoğu sokakta da görme engelliler için kılavuz yollar döşenmeli.

Tüm önemli kavşaklardaki yaya geçitlerinde, sesli uyarı sistemleri kurulmalı. Bu sistemler önemli duraklarda ve tüm otobüslerde de olmalı.

Önümüzdeki günlerde filoya katılacak 500 alçak tabanlı otobüs şehrin her bölgesine eşit olarak dağıtılmalı. Alçak tabanlı olmayan tüm otobüslere, kaldıraç takılmalı.sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet