Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Atatürk'süz K.K.K Brövesi
123   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
01Hakan01
9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 02:58
Atatürk'süz K.K.K Brövesi

Ata'nin ölümü'nün 67. yildönümüne denk gelen bu degisiklik hakkinda ne düsünüyorsunuz?

Atatürk slüeti'nin kaldirilmasi benim hic hosuma gitmedi!

Hele hele, AB'nin "Atatürk resimlerini indirin" komutu ile bir ilgisi var ise...durum daha'da vahimdir!  

KARA KUVVETLERİNE ATATÜRKSÜZ YENİ BRÖVE GELİYOR  

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın birlik brövesi yenilendi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün Kara Kuvvetleri Komutanı’yken tasarlattığı amblem, yeni bröve olarak seçildi. Brövede Atatürk’ü Kocatepe’de gösteren kabartma yer almıyor.

http://www.haberturk.com/news/204113.html

serhate
9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 10:39

Bu bir rezalettir ve en Atatürkçü geçinen kurum tarafından yapılmıştır.
Bir numaralı sorumlusu da Hilmi Özkök adındaki kişidir.
Son derece "çağdaş" bir askerdir kendileri.
Devletin her yerine kollarını sokan ahtapotun Silahli Kuvvetlere nüfuz edemediği,edemeyeceği zırvalarına hep kuşkuyla yaklaşmışımdır. Oraya da sızılmış belli ki.

mustafa kahramanoğlu

9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 12:08

Kuvvet komutanlıklarının ve Genelkurmayın bröveleri yukarıda.
KKK nın brövesindeki Atatürk kocatepede figürünün kaldırıldığına ilişkin eleştiriler var.
Öncelikle konunun muhatabı Genelkurmay başkanı değil , Kara kuvvetleri komutanıdır.  Tasarım daha önceki komutanlara  ait olsa bile  uygulamadan sorumlu kendisidir.
Kamuoyunda Sn Genelkurmay başkanına yönelik bazı küçük kuşkular var olduğu için konuyla ilgili eleştiriler direk kendisine yönelmiştir. Medyanında bunda payı vardır.
Böylelikle,gündem yaratılıp tiraj alınmaktadır .

Farkettiğiniz gibi, Gerek, Genelkurmay başkanlığının gerekse diğer komutanlıkların brövelerine baktığımızda bunların hiç birinde Atatürk figürü yer almıyor. Bu brovelerin ne zamandan beri kullanıldığını bilmiyorum. Ama, hepsi bizim,hepsi Mustafa Kemalin orduları olduğuna göre bu tartışmaları ilgili broveler içinde yapmak gerekmez mi yada gerekmezmiydi?

Oysa şimdi, bazı psikolojik faktörler de dikkate alındığında bu tür durumlar için objektif olmak zorlaşıyor ve popülist bir sarmal oluşturuluyor.

Eski brovenin karmaşık ve yorucu olduğunu söyleyebilirim. Mustafa Kemalin olduğu herşey iyidir ve değiştirilemez demek ne derece doğrudur?
Mustafa Kemal bir Başkomutandı ve tüm orduların simgesiydi. Neden diğer Ordular bunu kullanmıyorlardı? Sadece KKK Ataya sahip çıkıyordu da  şimdi odamı terk etti? Tabii ki değil.

Yeni Brovede bir sadelik var ve diğer komutanlıklarla bir bütünsellik sağlıyor. Deniz çapası,Havacı kartalından sonra Karacı miğferi olayı tamamlıyor. Miğfer aynı zamanda Eri çağrıştırıyor yada neferi, bu hoş kabul edilmeli.  
Genelkurmayın yıllardır kullandığı Brövesindeki bütünsellik te tamamlanmış oluyor,miğfer, çapa ve kartal.

Mustafa Kemal'i bu tür tartışmalara sokarak biraz içini boşaltıyoruz ve önemli kurumları yıpratıyoruz.
KKK nı Atatürkten ayrı düşünmek mümkün mü? Sembollerden değil İlkelerden söz edelim.

En son mustafa kahramanoğlu tarafından Prş 10 Ksm 2005, 12:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Alp
9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 12:21

serhate:
Alıntı:
en Atatürkçü geçinen kurum tarafından

Arkadaşım ne yazmak istediğini değil de bu cümlenden bile bu başlıkta nasıl bir çizgi çizeceğin belli oluyor.Atatürkçü geçinen nedir? Dinin sırtından particilik yapanlar kadar günah birşey midir?

serhate
9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 12:33

Neden diğer kuvvet komutanlıklarının amblemlerinde Atatürk sembolü yok da Kara Kuvvetleri Komutanlığı ambleminde var?
Çünkü Atatürk "Karacıdır". Halen ,en azından geçtiğimiz seneye kadar, Kara Harp Okulu mezuniyet törenlerinde sembolik yoklamada adı geçer ve tüm hazirun "burada" diye cevap verir. Kara kuvvetleri üniformasını sonuna kadar şerefle taşımıştır. O sebeple Büyük Önder'in Kara Kuvvetleri ile olan manevi bağı diğer kuvvetlere nisbetle daha fazladır.
Kaldı ki o Türkiye için artık bir devlet adamı portresi olmaktan çıkmış,bayrak gibi milli bir sembol haline gelmiştir.
Hiç kimse ,hele "çağdaş amblem" takıntısı ile onu olduğu yerden sökemez. Madem öyle,amblemde çağdaşlık peşindeyiz Windows amblemini koysaydık oraya. Ne de olsa bilgi çağındayız,savaşlar bilgisayar tuşunun ucunda. Olur mu böyle zırva iş?
Her 10 Kasım'da Dolmabahçe'de emir-komuta zinciri altında gözyaşı döktürüldüğü izlenimi veren Mehmetçiğin göğsünden sökülüp alınması ayıptır,rezalettir.
Ayrıca her eylemi bağlamında değerlendirmek gerekir. Türkiye "canım ne var ki bunda" çizgisini çoktan geçmiştir. Milli değerler üzerinde yapılacak her oynama,milli duyarlılıkları harekete geçirmektedir.
Zira millet artık duvara dayanmıştır. Saldırı altında ve elimizdeki tüm milli değerleri sonuna kadar muhafaza etmemiz gereken bir noktadayız.
Kusura bakılmasın.Ben bundan genel kurmayı sorumlu tutarım. İsteyen elbette kara kuvvetlerinde bulabilir kabahati.

Okan Akin

9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 12:49

Sevgili Dostlar,

Burada sevgili Mustafa Kahramanoglu'nun tum sorgulamalarina ve tesbitlerine tamamiyle katiliyorum. Sadece boyle bir degisikligin, hassas bir surec dahilinde yapilmasi, insanimizin kafasini karistirdigi ve biraz suphe uyandirdigi kanisindayim.

Ayrica, yeni broveyi grafiksel olarak degerlendirdigimde eskiye oranla daha sade ve anlasilir oldugunu da soylemek isterim. Her ne kadar benim beyenime uygun olmasa da... Bu ayrica tartisilabilr.

Gelelim Gazi ve onun ordumuz ile ilgili cumhuriyet oncesi ve sonrasi bakis acisina ve orduymuzla iliskisine.

Herkes adi gibi biliyor ki Gazi asker kimligi ile ulusal kurtulus savasimizin lideri olmus ve cumhuriyeti bu kimlik uzerine kurmustur. Peki Cumhuriyet'imiz kurulduktan sonra hangi kimligi on plana cikmistir ve kendini ulke yonetiminde hangi platforma tasimistir? bu sorulara dogru cevaplari verebildigimizde Gazi'nin brovede yer alip almamasi gerektigi hakkinda sagduyulu bir sonuca varabiliriz diye dusunuyorum.

Isterseniz ben kendimce cevaplar vermeye calisayim.

Gazi Cumhuriyet'in ilanindan hemen sonra Ordu'nun basina Kazim Karabekir Pasa'yi getirir ve Osmanli ordu duzeninin temelleri uzerine yeni bir Cumhuriyet ordusu kurulmasini kendi insiyatifinde gerceklestirilmesi icin caba harcar. Ozellikle ordu ve orduya yonelik soylemlerden kacinmaya calisir. Burda da amac kurulan cumhuriyetin savasci, asker ve ordu temelli bir gorunum arzetmemesini saglamak icindir. Ordu onun icin sadece devrimlerin ve sinirlarin korunmasi icin gerekli bir kurumdur. Kisiliginde besledigi asker kimligini ise bir daha kullanilmamak uzere naftalinleyip sandigina koydugu uniformalarinda birakir. (hayatinda bir kez giyer, fotograf cektirip tekrar yerine koyar)  Bunun anlami "beni artik asker olarak gormeyin" dusuncesidir. Burada da son derece isabetli bir karar almistir. Cunku O artik dunyaya mal olmus bir liderdir ve liderler sivil kisilikleriyle vardirlar. Kendini mensubu oldugu ordudan tecrit eden bir lider icin ordunun brovesinde resminin var olmasi bu baglamda hic de onemli degildir. Onemli olan O'nun gosterdigi hedefler dogrultusunda ordumuzun gorev yapip yapmadigi sonucudur.

Sevgili Dostlar!
Ben derim ki; siz Gazi'nin resminin brovede olup olmadigina degil, o resmin askerimizin kalbinde ve fikrinde olup olmadigina bakin.

Dostlukla ve daha paylasimci kalmaniz dilegi ile...

Sevgili Mustafa Kahramanoglu yazilarinla beni ne derece etkiledigini bilemzsin. Saygilarimi sunuyorum.

En son Okan Akin tarafından Cum 11 Ksm 2005, 13:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

RızaAmca
9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 13:49

Orduya karşı yıpratma politikalarının sıkça uygulandığı sırada Atatürk resminin kaldırımasını içeren değişiklik zamansız oldu.Amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olanlar verimli bir malzeme yakaladı.

Bir başka forumda arkadaşımız şöylebir öneri getirmişti :
Alıntı:

Kuvvet komutanlıklarının amblemlerinde Atatürk resminin bulunmasına gerek yok (Önceden de Hava ve Deniz Kuvvetleri'nin amblemlerinde yoktu).

Yapılacak yeni düzenleme ile Genelkurmayın ambleminde bulundurulacak Atatürk resmi ile iş çözülür. Hem bu daha kapsamlı olur ve Kuvvet Komutanlıklarını da kapsar.

Bence  gayet iyi bir fikir hem demogojiyi keser hemde yapılan yorumları boşa çıkaran bir hamle olur.

alpaslan999
9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 16:28

Ben hala Türk Ordusunun Kemalizmin en büyük ve en sağlam koruyucusu olduğuna inanıyorum.. Aksini düşünmek korkunç bir şey olur..  Kesin çok ince bir ayrıntı vardır bu işte. TSK bir şeyi önceden düşünmeden tasarlamadan bir şey yapmaz..

Bu broveyi bende hiç beğenmedim, çok sinirim bozuldu..  Hiç M.K.Atatürk'süz, Kocatepe'siz bir TSK, KKK Brovesi olurmu?
Bu yapraklar, ne? Yunan mitolojisinde var bu yaprak..
Tarih iyi, Hunların kurduğu ilk ordu..  
Yıldızlarda iyi, Tarihteki  17 Türk devleti..
Ama Atatürk nerede?
Türk bayrağı olmasa Hangi ordu olduğunu kimse anlayamaz..

Bakalım ne olacak, inşallah bu hata düzeltilir...Kimse  Türk ululusun Mustafa Kemal sevgisini sınamaya kalkmasın..
ATATÜRK'SÜZ TÜRK OLMAZ

aladdinxxx
9 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 21:58

BUYUK beyinlerin islevini, kucuk beyinler asla anliyamaz  ki anliyamamissiniz.Birini  gercekten sevme, once beyinde ,sonrada yurekte (kalpte)baslar ve olene kadarda cikmaz. Birini  yalandan sevmek,  sekle , cisme  resme vb  seylere baglar.Bunlar yikilir, kirilir, paslanir,yok olur gider, bunlara baglananlarla birlikte.

ASLI
9 yıl önce - Cum 11 Ksm 2005, 00:31

Arkadaşlar şu şekilcilikten vazgeçsek artık diyorum. Yeni bröve bence gayet hoş olmuş. Beyaz üstünde yaldızlı kabartma pek soluk kalıyormuş, bence kırmızi üstünde daha hoş ve gösterişli duruyor. Bu arada Atatürk'ü şeklen değil, fikren yaşatmak önemli. Onun yolundan gitmeye devam edelim de varsın bröveler değişsin..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET