Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 16 Ksm 2005, 03:34

Aslında, 90'lı yılların ortalarında, DAF-OPTARE marka katlı İETT otobüsünün (zannedersem Refik Saydam-Tepebaşı yakınlarında) cep telefonu yüzünden arıza yaparak, büyük sayılabilecek bir kazaya neden olduğunu hatırlar gibiyim. Hatta yaralılar dahi olmuş, neyse ki ölen olmamıştı. Gazetelerde bu konuyla ilgili birtakım haberler çıkmıştı.

Akın KURTOĞLU

deryadogan
13 yıl önce - Çrş 16 Ksm 2005, 10:11

Alıntı:
Cep telefonu kaza yaptırdı
06 Şubat 2004 Cuma

Kazada biri ağır dört kişi yaralanırken, kaza yerine gelen ambulanslar yaralıları hemen hastaneye kaldırdı.

Bakırköy'de, bir yolcunun açık bıraktığı cep telefonu yüzünden bilgisayar sistemi bozulan İETT'ye ait otobüs kontrolden çıkarak apartmana çarptı. Kazada 1'i ağır 4 kişi yaralandı.

Kaza, Kartaltepe Mahallesi Belediye Hekimi Sokak'ta bulunan otobüs duraklarında saat 21.30 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Bakırköy-İnönü Mahallesi seferini yapmakta olan İsmail Aydın yönetimindeki 34 PN O358 plakalı İETT otobüsünde, bir yolcu cep telefonu ile konuşmaya başladı.

İsmi belirlenemeyen yolcu, şoför Aydın'ın uyarısına rağmen cep telefonunu açık bıraktı. Hareket halindeki otobüsün bilgisayarlı kumanda sistemi, açık bırakılan telefon yüzünden bozulunca kontrolden çıktı. 20 yolcunun bulunduğu otobüs, sokak üzerinde bulunan Melek Apartmanı'na hızla çarptı.

Otobüste bulunan yolculardan ABD'de yaşayan izin için İstanbul'a gelen Mehmet Karaçam, Bakırköy'de bir dershanede kantin işleten Hidayet Petek (48) ile kimlikleri henüz öğrenilemeyen 2 kişi yaralandı.

Olay yerine gelen ambulanslarla Bakırköy Devlet Hastanesi ve Vakıf Gureba Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Karaçam'ın durumunun ciddi olduğu ve hayati tehlikeyi atlatamadığı bildirildi.
Kaynak: İHA

Böyle de bir kaza olmuş.Ama ben yinede emin değilim acaba cep telefonundan mı oldu yoksa tesadüf olabilir mi?Çok mu zor Mercedes'in bu soruya yanıt vermesi gerçekten?

ASLI
13 yıl önce - Çrş 16 Ksm 2005, 10:27

Alıntı:
Böyle de bir kaza olmuş.Ama ben yinede emin değilim acaba cep telefonundan mı oldu yoksa tesadüf olabilir mi?Çok mu zor Mercedes'in bu soruya yanıt vermesi gerçekten?

Zor olabilir. Sorun cep telefonu olmayabilir ve Mercedes'ten kaynaklaniyor olabilir. Gecen yil kayinpederime Mercedes'ten mektup gelmisti, fren sistemini degistirdik diye. Ayni araca sahip diger bir arkadasi da bir gun frenler tutmayip az kalsin kazaya sebep olunca, arabasini degistirdi.
Benim bildigim 1 milyon 300 bin E270 ve E320 sahibi Mercedes tarafindan uyarildi. Gercekten de telafisi guc bir hata.

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Çrş 16 Ksm 2005, 16:08

Alıntı:

Derya Hanım bu sorunun cevabını mercedes hiç düşünmeden veriyor ! kesinlikle etkilemez bu tip kazalarda cep telefonunun etkisi olmaz diyor !   Fakat , sorun işte burada yatıyor...Mercedes istediği kadar rapor versede kafalarımızda birer soru işareti var artık ! "ya etkiliyorsa" Nasrettin Hoca'nın göle maya çalması gibi değil malesef ! bilinen birsürü ölümlü-yaralamalı kazalar var ! Canını-malını ve hatta işini kayıbeden bir sürü tanıdıklarım var ! Bir okadar yukarıda örneklerini sizin , Akın beyin ve diğer arkadaşların verdiğinigördük !!! Ya etkiliyorsa (Benim için "ya" kelimenin başında yok...!!!)

Alıntı:
Gecen yil kayinpederime Mercedes'ten mektup gelmisti, fren sistemini degistirdik diye.

Aslı hanımın kayınpederinin aracında mercedesin yaptığı bu değişiklik neden acaba ! Detaylı bir rapor verebiliyor mu mercedes ?

veya aynı şeyi tekrarlıyorum şehirler arası yollarda neden cep telefonu ile görüşmek yasak ? Neden benzin istasyonlarında cep telefonu ile görüşmek yasak ? Neden uçaklarda cep telefonu ile görüşmek yasak ? Neden İETT nin mercedes marka otobüsleri Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçemiyor ?

Not: Akın Bey verdiğniz bilgi çok doğru benzer bir kaza çift katlıda Bostancıda meydana gelmişti yine 90 lı yıllarda...

Mustafa Kumbar

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 16 Ksm 2005, 19:05

Alıntı:
Not: Akın Bey verdiğniz bilgi çok doğru benzer bir kaza çift katlıda Bostancıda meydana gelmişti yine 90 lı yıllarda...

Evet evet, çok doğru... Mustafa Bey, sizin söylediğiniz kazayı da şimdi hatırladım, ayrıca Derya'nın kaza haberini de çok net hatırlıyorum ama, O'nun mesajında geçtiği otobüs zannedersem Mercedes-0345 idi. Benim (ve sizin) söylediğiniz kazalar ise DAF-OPTARE'lerde (katlılarda) olmuştu.

Akın KURTOĞLU

nerminkumbar

13 yıl önce - Cmt 26 Ksm 2005, 11:19

Anlatılanları ve özellikle verdiğiniz kaza haberlerinden sonra insanların neden ders almadığını ve teknik analizlerin neden bir dayanağa bağlanmadan verildiğini anlayamıyorum ?

Tarihden ders almayı zaten bilmiyoruz !!! Bilse idik en basidi Mısır ' daki Piramitleri yapacak teknelojimiz yok    örnekleri çoğaltmadan soruyorum eğer teknelojimiz yeterli değil ise Mercedes yanlışlık yapamaz mı ? Bunu düzeltmek için "Yok Bizim Araçlarımız Doğru" dediğinde acaba "Doğrumudur ?"

Yoksa genç nes'il-in yaptığı gibi cep telefonumuzu örnek teşkili için kapatarak Otobüslere binmesi ve Akın Bey'in de mütevazi hareketi yaşlılara hiç mi örnek teşkil etmiyor !

50-60 yaşına kadar çekilen ortalama hayatımız 30 lara 40 lara çekilmesi iyi olur düşüncesine mi sahibiz acaba ???

Son bir dipnot: Medyada çıkan cep telefonu özgürlüğü haberlerinin medya patronlarının araçlarında "Araç Kidi" var ... Lütfen araç Kid lerinizi çıkarıp atın ! Nasılsa bişey olmuyor !

Hoşcakalın.

nedimyurteri
13 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2005, 16:34
Mercedes in daha ne demesi gerekiyor?

Sizleri anlamak çok zor.
Makinayı üreten firma bir şey olmaz diyor.
Sizler olur diyorsunuz.
Yok kitlenirmiş, yok araba dururmuş.
En komiği de otobüsün elektronik beyni varmış da o bozuluyormuş.
Acaba bu beyin motorun neresinde?
Otomatik ateşleme özelliğ ne zamandır beyin oluyor?
Ayrıca bu araç tüm otomobil, minibüslerde de var.
Bir deli bir taş atmış kuyuya, bin akıllı çıkaramamış. bizimkiside bu hesap.
Ayrıca hangi araç ABS'si etkilenmişte kaza yapmış. Yok böyle bir şey.
Madem hepiniz kurallara uyan, uymayanları uyaran insanlarsınız.
Niçin İETT otobüsleri emniyet şeridinden slolom yaparak giderken uyarmıyorsunuz şöförü.
Biraz ezber bozun.
Cep telefonları hiç bir şeyi bozmaz bozamaz. Zaten bu etkileri olsaydı tüm cep telefonu yansıtıcıları yüzünden bütün araçların birbirine girmesi gerekirdi. Bu yansıtıcıların yaydığı sinyaller bir otobüsteki tüm cep telefonun yaydığı sinyal gücünden binlerce kez daha kuvvetli.
Selamlar

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2005, 18:30

Alıntı:
Sizleri anlamak çok zor.
Makinayı üreten firma bir şey olmaz diyor.
Sizler olur diyorsunuz.

Enteresan bir yaklaşım!... Makinayı üreten firma birşey olmaz dediği halde, periyodik aralıklarla cep telefonundan kaynaklanan kaza haberleriyle karşılaşıyorsak, elbette ki hepimiz şüphelenmekte haklıyız. Burada sözkonusu olan insan hayatı! Lunaparkta oynanan ve kaybedilince bir düğmeye basılarak tekrar edilen aptalca bir oyun değil!... Durumun vehameti ayan beyan ortada... Değil bir kişinin hayatının sona ermesi, sakat kalması bile arzu edilen bir şey değildir. Ve bizler bu türden istenmeyen sonuçların müsebbibi olmak istemediğimiz için, elbette ki konunun dibine darı ekeceğiz!... Yoksa, o klâsik vurdumduymazlığımızla; "Amaaan, hiçbirşey de olmuyormuş!. Ne kadar rahatladım şimdi!... Haydi madem, açalım cep telefonlarımızı da güzelleşelim!..." mantığından yola çıkarsak, işte o zaman teori ile pratik arasındaki farkı (çok acı bir şekilde) görme yolunu açmış olacağız belki de!!!   İşte, bu noktadan sonra vicdan azabı çekmeye hakkımız olmadığını söylememe de gerek yok herhalde!...

Alıntı:
Madem hepiniz kurallara uyan, uymayanları uyaran insanlarsınız.
Niçin İETT otobüsleri emniyet şeridinden slolom yaparak giderken uyarmıyorsunuz şöförü.
Biraz ezber bozun.

Burada sözkonusu olan; cep telefonu-otobüs kazası ilişkisidir. Şayet slalom yapan İETT şoförleri ile ilgili bir bölüm açılmasına da gerek görürsek, işte o zaman bizi uyarı konusunda yönlendirdiğiniz mesajınız pratiğe dökülecektir. Lâkin bir otobüsün cep telefonu sinyalinden kaza yapıp yapmamasının, slalom tarzı sürüş teknikleriyle herhangi bir bağlantısı yoktur! Normal hızında giden bir otobüs de çok rahatlıkla kilitlenebilir ve kaza yapabilir.

Alıntı:
Cep telefonları hiç bir şeyi bozmaz bozamaz. Zaten bu etkileri olsaydı tüm cep telefonu yansıtıcıları yüzünden bütün araçların birbirine girmesi gerekirdi. Bu yansıtıcıların yaydığı sinyaller bir otobüsteki tüm cep telefonun yaydığı sinyal gücünden binlerce kez daha kuvvetli.

Şayet bu kadar eminseniz, buyurun siz telefonunuzu açın, ama bizler kesin emin olmadıkça bu telefonları otobüslerde kullanmayacağız ve de kullananları uyarmaya devam edeceğiz!... İnsan hayatını hiçbir şekilde yerine koymak mümkün değildir!

Selâmlarımla...

Site Denetçisi
İbrahim Akın KURTOĞLU

Engin

13 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2005, 22:23

Alıntı:
NEDEN FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜNDEN GEÇEN BİR MERCEDES MARKA OTOBÜS ÜRETMİYORSUNUZ ?

ben bu cümlenizi anlamadım, gerçekten bunu ben de merak etmiştim, bunun sebebi FSM civarında otobüsün elektronik aksamını etkilemesi sözkonusu olan bir manyetik alandan mı ilerigeliyor? varsa bu manyetik alanı yaratan nedir bilginiz var mı? merak ettim.

konu hakkında çok fazla bilgim yok ancak şahsi görüşüm bu yasağın saçma olduğu ve gerçekte otobüsün cep telefonu sinyali sonucu arızalanmadığı yönünde.. bu otobüsler seri üretim el yapımı değil ki birbirinden farklı olsunlar, eğer telefonla konuşulduğuda bozulmamışsa bir kere dahi bir dahaki hiç bir bozuluşunu bu sebebe bağlayamazsınız. -ki ben mercedeslerde cep telefonu ile konuşan çok ta insan gördüm otobüse de hiç bir şey olmamıştı. dediğim gibi eğer etkilenen bir unsur taşıyorsa bunun zamanı olmaz ilk andan bozulur.

olayın bana saçma gelen ikinci boyutu, bu yasağın sadece otobüsün içinde olması; yani otobüs üretilirken; 4. levend gibi bir durakta 5 dakika boyunca yolcu alımı sırasında, durakta cep telefonu ile konuşan insan olmayacağı mı varsayılıyor, ya da otobüsün kapısından adım atıldığı anda etkiler gibi bir yalanları mı mevcut, çok merak ediyorum doğrusu.

bu konudaki bilgim okulumuzun yanına dikilen baz istasyonu yüzünden yaptığım araştırmalardan ibaret ve şunu söyleyebilirm: evet cep telefonları her tür elektronik cihazı etkileyebilir, radyolardan televizyonlardan bilirsiniz ki yakınında veri iletişimi yaparsanız inceden inceye bir ses duyarsınız; ancak bu mesafe artarsa ses te kaybolur, yani etkileşim azalır. dahası bu cihazların etkilenip arıza yapabilmesi için gerçekten dibinde saatlerce iletişim yapmamız gerektiğini düşünüyorum varmak istediğim nokta şu ki -eğer etkiliyorsa dahi- kimse durak mesafesinde potansiyel tehlikeler mevcutken otobüsün arkasında konuşan bir adama "-yassah gardeşim" diyemez.

aklıma gelmişken telefonu otobüsün içinde kapatmakta bir veri iletişimi yapar ve -en az- konuşmak kadar etkiler!-=eğer etkiliyorsa=

ben mercedes benzin bu konuda vermiş olduğu beyanatın esas alınaması gerektiğini savunuyorum. adamlara kendi mallarını öğretecek değiliz ya! he eğer iett geçmişteki bazı otobüslerinin bu yüzden kaza yaptığında kesin emin ise ozaman türkiyenin yetkili kurumları vardır, gider bunlara başvurur gerçek ölçümler neticesinde mercedes benz de manevi tazminatını öder hasarı da karşılar.

işin diğer insanları rahatsız etme boyutuna gelince, otobüste yanımızdaki ile sohbet edebiliyorsak telefonuda kullanmak o kadar doğaldır. otobüs kütüphane midir (gezici kütüphaneler hariç   ) değildir! hem iş konuşmaktan ibaret değil ki çoğu zaman mesaj atmak gerekir! kişilerin hangi şiveyle yada ne volümde konuştuğu eğitim seviyesi ile ilgilidir... zaman içinde çözülür, kural koyarak değil.

amaan neyse

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2005, 23:30

Alıntı:
amaan neyse

Sevgili engin önce bu cümlenizden başlamak istiyorum ! eğer " aman neyse "ci iseniz bu iş aslında çözülmüş demektir ! Bırakın gitsin aammmmaaaaaannnnn yasaaakksaaa   yaaaasssaaakkkkkkkk .....

hehee neyse gelelim işin özüne bunları birer latife olarak kabul ederseniz ilk tespitiniz olan Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçen bir mercedec marka iett otobüsü yok merakınızın cevabı : Buradan geçen "Yüksek Gerilim hattı"  cevabında saklıdır ! Evet yanlış duymadın buradan geçen yüksek gerilim bu otobüslerin düzenini bozuyor ve kaza yapmasına neden oluyor... Yoksa neden İETT bu güzergaha mercedes marka otobüs vermiyor !

Alıntı:
konu hakkında çok fazla bilgim yok ancak şahsi görüşüm bu yasağın saçma olduğu

Eğer konu hakkında fazla bilginiz yok ise yasağın saçma olduğu fikrine nasıl sahipsiniz ? Bu çelişkiniz umarım dikkatinizi çekmiştir !

Alıntı:
dediğim gibi eğer etkilenen bir unsur taşıyorsa bunun zamanı olmaz ilk andan bozulur.

Siz hiç doğar-doğmaz konuşan bir bebek gördünüz mü ?

Alıntı:
olayın bana saçma gelen ikinci boyutu, bu yasağın sadece otobüsün içinde olması; yani otobüs üretilirken; 4. levend gibi bir durakta 5 dakika boyunca yolcu alımı sırasında, durakta cep telefonu ile konuşan insan olmayacağı mı varsayılıyor, ya da otobüsün kapısından adım atıldığı anda etkiler gibi bir yalanları mı mevcut, çok merak ediyorum doğrusu.

Aslında bu sualinizin cevabınıda bir sonraki cümlelerinizde kendiniz vermişsiniz ben aynen sizin dediğiniz gibi yazıyorum :
Alıntı:
bu konudaki bilgim okulumuzun yanına dikilen baz istasyonu yüzünden yaptığım araştırmalardan ibaret ve şunu söyleyebilirm: evet cep telefonları her tür elektronik cihazı etkileyebilir, radyolardan televizyonlardan bilirsiniz ki yakınında veri iletişimi yaparsanız inceden inceye bir ses duyarsınız; ancak bu mesafe artarsa ses te kaybolur, yani etkileşim azalır. dahası bu cihazların etkilenip arıza yapabilmesi için gerçekten dibinde saatlerce iletişim yapmamız gerektiğini düşünüyorum

Yani özetle demişsiniz ki otobüsün içerisinde sinyaller fazla ,ama mesafe arttığından duraklardaki sinyaller daha az ! yani etkileme oranı daha düşük    Bravo valla güzel tespit hem soru - hem cevabını zaten vermişsiniz  

Alıntı:
ben mercedes benzin bu konuda vermiş olduğu beyanatın esas alınaması gerektiğini savunuyorum. adamlara kendi mallarını öğretecek değiliz ya! he eğer iett geçmişteki bazı otobüslerinin bu yüzden kaza yaptığında kesin emin ise ozaman türkiyenin yetkili kurumları vardır, gider bunlara başvurur gerçek ölçümler neticesinde mercedes benz de manevi tazminatını öder hasarı da karşılar.

Tabiki buradaki görüşünüze saygı duymamak elde değil. Çünkü ; mercedes benzin bu konuda vermiş olduğu beyanatın eses alınması gerektiğini savunuyorum cümlesi sizin şahsi düşünceniz olduğunu belgeliyor. Bir konu hakkında iddia etmiyorsunuzu anlıyorum ben. Biz de aksini savunuyor ama iddia da etmiyoruz. Sadece tecrübelerimize dayanarak bişeyleri paylaşmak istiyoruz. Tabiki Engin'lerin , Mustafa'ların , Akın'ların , Hüseyin'lerin vs. canlarına bişey olmasın istiyoruz ! iş keşke sizin ve sizler gibi düşünenlerin söylediği gibi olsa ! Benim çok sevdiğim arkadaşlarım hayatlarını bu yüzden kaybetmemiş olsalar , sakat kalmamış olsalar....Keşke canlar hiç yanmamış olsa sevgili Engin !

Alıntı:
işin diğer insanları rahatsız etme boyutuna gelince, otobüste yanımızdaki ile sohbet edebiliyorsak telefonuda kullanmak o kadar doğaldır. otobüs kütüphane midir (gezici kütüphaneler hariç   ) değildir! hem iş konuşmaktan ibaret değil ki çoğu zaman mesaj atmak gerekir! kişilerin hangi şiveyle yada ne volümde konuştuğu eğitim seviyesi ile ilgilidir... zaman içinde çözülür, kural koyarak değil.

Bu rahatsızlık konusunda yine şahsi görüşleriniz olduğundan saygı duyuyorum ! Sadece bir kaç mesaj önce verdiğim örneği paylaşmak istiyorum seninle , sen yorumunu kendin yap bu konuda..
Alıntı:
Bir kaç gün önce tabiri caiz ise Çamyarması biri hemen yanımda tıklım-tıklım dolu otobüsde cep telefonu çaldı ! bayağı bir bekledi ve açtı telefonunu bağıra bağıra konuşmaya başladı ! "Beyefendi telefonunuzu lütfen kapatırmısınız ?" dedim hiç tınlamadı !!!
tekrar ettim yok abicim bağıra-bağıra konuşuyor...Sağa çektim durdum ! Konuşması bitti ve ilk cümlesi "Herkes bilgilensin , artık serbest bırakıldı cep telefonu ile konuşmak İETT genel müdürlüğüne sesleniyorum buradan..."

Hiç kimse çıt diyemedi ! heralde çamyarması dedimya abartısız valla ! ondan olacak ! Ama içimden seni hazır durmuşken Belgrad ormanına bırakırdım demek geçti ama diyemedim mesleğim icabı !

Bu mesajım herşeyi anlatıyor heralde. Herkes bu şekilde davranırsa manevi huzurumuz kalmaz ! Ruh sağlığımız bozulur !

Mustafa Kumbar

sayfa 3
« önceki   1234 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM