Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 18
M.Mustafa Yıldırım
11 yıl önce - Çrş 27 Ağu 2008, 02:45

Alıntı:
Bundan 2 veya 3 sene önce aracın freni durduk yere kilitlenip bakıköyde niye duvara girdi.

benim şahit olduğum şöforun kapılara müdahalesi olmadan kapılar kendiliğinden neden açılıp kapanma yaptı.

yada babamın arkadaşı niye araçları biçti adamın dediği şey bir anda fren boşaldı araçlar ozaman yeniydi eski değildi bu kazaya karışmadan önce bir vatandaş telefonla konuştuğundan ikaz edildi

yüksek sesle konuşma olmasın diye telefon yasak niye olsun yolcuların aralarında yüksek sesle konuşmaları yasaktır diye yazarlar.

Bunları yazan üye kesinlikle ve kesinkile doğru söylüyor.Bende yanlış hatırlamıyorsam 6-7 sene evvel İETT nin aldığı 0345 CONECTO araca bindim birinin cep telefonu çalmaya başlayınca bütün yolcular beyefendi cep telefonunuzu kapayın dedi adam ikazlara rağmen cep telefonunu açtı konuşmaya başladıktan bir kaç saniye sonra virajı alırken ani bir frenle durduk başımı biraz cama yaslayınca otobüs bir karış mesafe daha sağda olsa şarampolden yuvarlanacağını farkettim şoför direksiyonu döndüremeyince aracı yeniden çalıştırdı ve telefonla konuşana biraz çıkıştı. Herkesin sinirleri gergin olarak yola devam ettik.(ARAÇ:CONECTO)

Yine birgün y.bosnadan gelirken yaşlı bir teyze cep telefonuyla konuşmak istedi yolcular engel oldu sebebini sordular ocakta yemeğim var kızıma söyliyim yemeğin altını kapasın dedi.Bazı yolcular güldü geçti bazılarıda bir yemek için otobüsteki yolcuların hayatıyla oynamaya değer mi dedi.(ARAÇ:0345)

Yanımda oturan teyzede b.çekmecede bir 0345'in bu yüzden virajı alırken şarampolden aşağıya yuvarlandığını söyledi.

Oktay Kasman

11 yıl önce - Cum 19 Eyl 2008, 17:18

Bence olaya bir de bu açıdan bakarsak: Adam gelip metroya,hızlı tramvaya veya telefonla konuşmanın yasak olmadığı başka bir toplu taşıma aracına oturuyor ve başlıyor onu bunu aramaya. Maksat yolda geçen boş zamandan faydalanmak. Uzun uzun bağıra bağıra iş konuşuyor,o konuşmadan sonra başka bir yere daha telefon ediyor ta ki inene kadar bu böyle sürüp gidiyor. Sanki adamın ofisindesiniz. Kafanız olmuş davul gibi. Ama onda ne çevreye karşı bir saygı,ne de en basit bir nezaket kaidesine uyum var. İkaz ettiğiniz zaman (Ekmek parası) gibi bahaneler. Bana ne kardeşim ekmek parandan. Benim huzurumu bozduktan,kulağımız dibinde bağıra bağıra beni rahatsız ettikten sonra.En basiti benim bir bakıma özgürlüğüme müdahale ettikten sonra,bana ne senin ekmek perandan. Beraber mi harcıyoruz kazandığın parayı? Ortakmıyız? Kardeşim kimse karışamıyor. Toplu yerlerde yükses sesle konuşulmaz. Bu en basit nezaket kaidesinden bile haberi olmayanlara,Toplu taşıma araçlarında telefonla konuşma yasağı koyacaksın. Çünkü bazıları bunu hak ediyor.

Kadirkaraca
11 yıl önce - Pts 13 Ekm 2008, 02:21

Lütfen Şoförle Konuşmayınız. Avea'yla doya doya Konuşunuz.

-ALOOOOOOOOO.........
-Hop Kardeşim Kapat telefonu Yasakkkkkk.
-Yasak olan şoförle konuşmak ben AVEA ile konuşuyorum...

fatihyanar
11 yıl önce - Cum 14 Ksm 2008, 17:57

Bu cep telefonu işi iyice şehir efsanesine döndü.Bende bir anımı paylaşacağım.

Bir kafileyle Konya gezisine gidiyorduk.Bir yakınımda otobüs sorumlusuydu.Yan yana oturuyorduk.Şöför uyardı, "yolcularınıza ikazada bulunun cep telefonlarını kapatsınlar".Yakınmıda, "ama benim diğer otobüslerle bağlantı kurmam lazım" dedi.Şöförün cevabıda "siz kapatmayın benimkide açık.Hesi birden açık olursa tehlikeli.Özellikle yağmurlu havalarda."Bilmiyorum yılların otobüs şöförü kulaktan dolma bilgilerle mi diyor bunu.

Konunun bir başka boyutu ise görgü.Yani fısır fısırkonuşan.Yada "sonra konuşalım" diye kestiren yolcuları dahil etmiyorum.Ama bazıları değişik operatörlerin yok "5 dk'si 1 kontör", yok "10 dk'si 2 köntör" kampanyaları yüzünden abartanlar var.Öyle ki sevgilisiyle kavga edene bile rastladım.Tüm yolcular sevgilisiyle kavga edişini dinlemek zorunda mı?Yada telefonda heyecanlı heyecanlı konuşup kontrollerini kaybedenler.Belki araçlara zarar vermiyordur.İnsanlarda onları dinlemek zorunda değil.Nasıl bir resmi ortamda telefonumuz çalarsa masadan/ortamdan çıkıp konuşuyorsak otobüslerde de böyle olmalı.Kimse kimsenin özel konularını dinlemek zorunda değil.

Fatih Yana Beylikdüzü/İstanbul

Süha
11 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 04:24

Bu köşe yazısı Sayın Cengiz Semercioğluna aittir. Konu " Otobüste Telefonla Niye Konuşulmaz ";

Alıntı:
OTOBÜSTE TELEFONLA NİYE KONUŞULMAZ

Uçaklarda yolcuların cep telefonuyla konuşmasına sıcak bakmıyor THY.

Diğer insanlar rahatsız olacağı için, bağıra çağıra konuşmalar yapılacağı için...

Bir parça haklılık payı var...

Acaba belediye otobüslerinde de aynı gerekçeyle mi telefon yasağı hala sürüyor?..

Cep telefonları ilk çıktığında otomobilde konuşmayın, frenleri kilitliyor gibi şehir efsaneleri kulaktan kulağa yayılmıştı.

Bugünün otomobillerinde böyle bir risk yok artık.

Peki otobüslerde niye var hala?

Otomobil sektörü cep telefonuyla otomobilde serbestçe konuşturmayı başarırken, havacılık sektörü bunu uçaklarda bile hayata geçirirken
otobüslerde neden hala sürüyor bu yasak?

Hiç inandırıcı değil.

Ya belediyenin elindeki otobüsler eski model (öyle de gözükmüyor), gerçekten ceple konuşmak risk yaratıyor...

Ya da THY'nin diğer yolcular rahatsız olur gerekçesi İETT'de de geçerli.

Bence ikincisi.

Uçakta belki biraz daha zamanı var bu iş için ama otobüste zamanı geldi de geçiyor bile.

Her gün 2 saat otobüslerde olan insanların haberleşme özgürlüğünü ellerinden almak da ne demek.

İETT, belediye otobüslerinde cep telefonunu serbest bırakacak formülü hemen bulmalı.

Görgü dediğiniz şey de yaşanmadan öğrenilmez ki canım...

Siz hele bir serbest bırakın, kavga dövüş otobüslerde telefonla konuşmayı da öğreniriz nasıl olsa....

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx ...azarid=105

Not: İlgimi çekti okurken ve sizlerle paylaşmak istedim. Haklı yönleri de var yazının ama benimde birçok kez şahit oldum İETT otobüslerinde cep telefonu konuşma durumuna.

Bir gün bilişim fuarına gitmek için taksim AKM önünden yeliş otobüse bindim ayakta orta sıralarda bekliyorum. O sıra yanıma boyun bağ kravat takmış, elinde çantası bir adamda duruyor ve o sırada telefonla konuşuyor. Otobüsten biri adama kapatsana kardeşim zarar veriyor dedim. Adam duymamazlığa verdi. İkinci kez bu sefer bir kaç kişi daha söyledi. Adam dayanamadı kapadı ve dedi ki gülerek " Bu E- Otobüs mü ? " dedi. Tabi kimse cevap vermeyince konu kapandı.

İkaruslar da çok başıma geldi kartal sahilinde ikarus marka otobüse bindik. Otobüs Tuzla istikametine gidiyor. Şoför elinde telefon konuşuyor ve Pendik’e kadar elinden düşürmedi. Zaten Pendik’te de indim. Sonra ne oldu bilmiyorum. Böyle bir şey başımdan geçti ve sizlerle paylaşmak istedim.

ümit 806

11 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 12:34

Alıntı:
İkaruslar da çok başıma geldi kartal sahilinde ikarus marka otobüse bindik. Otobüs Tuzla istikametine gidiyor. Şoför elinde telefon konuşuyor ve Pendik’e kadar elinden düşürmedi.

Ikarus'larda zaten böyle bir yasak yok, aksine, Ikarus'ta görüşme tamamlayabilene Nobel İletişim ve Haberleşme Ödülü verilecek , böyle bir teşvik var

Buradaki sorun bence şöförün araç kullanırken telefonda görüşme yapması.

Engin

11 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 12:41

Alıntı:
Bunları yazan üye kesinlikle ve kesinkile doğru söylüyor.Bende yanlış hatırlamıyorsam 6-7 sene evvel İETT nin aldığı 0345 CONECTO araca bindim birinin cep telefonu çalmaya başlayınca bütün yolcular beyefendi cep telefonunuzu kapayın dedi adam ikazlara rağmen cep telefonunu açtı konuşmaya başladıktan bir kaç saniye sonra virajı alırken ani bir frenle durduk başımı biraz cama yaslayınca otobüs bir karış mesafe daha sağda olsa şarampolden yuvarlanacağını farkettim şoför direksiyonu döndüremeyince aracı yeniden çalıştırdı ve telefonla konuşana biraz çıkıştı. Herkesin sinirleri gergin olarak yola devam ettik.(ARAÇ:CONECTO)

bir çok şöför bunu kapatsınlar diye bilierek yapıyor. bazı şöförler de acemiliklerinden duran aracı "yahu telefonla konuşan mı var" diye yocuya yıkma çabasında. adam beşiktaş'tan gümüşsuyu'na çıkarken, tünel inşaatından dolayı dikleşen yokuşu çıkamıyor, otobüs stop ediyor boğulup; "yahu telefonla kim konuşuyor?" diye geriye sesleniyor. konuşan da kimse yok!

ben kendi aracında yolcu azken telefonla konuşan kaç şöför gördüm kim bilir.

ayrıca Ercan Bey'in alıntıladığı yazıda olmayan bir nokta: ECU hem ABS hem ASR'den gelen sinyalleri filitrelemeden işleme koymaz. Şayet bir filtreleme sistemi olmasaydı, bu sensörler cep telefonundan etkilenebilen bir sensör olsaydı zaten mühendisler bu teknolojiyi kulanılabilir bulup otobüslere koymazlardı. Ancak cep telefonlarının hiç çekmediği Füniküler hattına koyarlardı... Yan şeritte seyreden araçlar, durakta konuşanlar vs. etkilemeyecekler miydi?

Barbaros K
11 yıl önce - Pts 05 Oca 2009, 02:49

şimdi şu şehir efsanesini biraz açalım: DENEY 1: elinize bir adet cep telefonu alınız ve bunu 8-10 yıl önceki bir modele ait herhangi bir tv,müzik seti yada monitörün yanına koyunuz ve telefonu başka bir telefondan arayınız. bigisayar monitörünüz yada tvnizin ekranında frekans nedeni il dalgalanmalar oluştu değil mi?? ayrıca müzik seti kolonlarından yüksek seviyede ses aldınız(parazit tarzı bir ses) sonuç: günümüzden 8-10 yıl önceki entegre ve kondansatorler cep telfonu frekanslarından etkilenmekte idiler.

DENEY 2 : yukarıdaki deneyi 1-2 yıl önceki cihazlarla tekrarlayalım. genelde meşhur sesimiz yada ekrandaki dflagalanmalar olmamaktadır.ÇÜNKÜ SON 3-YILDAN BERİ ELEKTRONİK ÜRETİCİLERİ ENTEGRE VE MİCROİŞLEMCİLERİ cep telefonu sinyallerinden etkilenmeyecek şekilde üretiyorlar.

Bu durumda 0 345 ler ,403 ler ,404 ler cep telefonunudan etkilenmekteler. ama çözüm sadece 300 EURO evet 300 eoroluk sinyal kırıcılar mercedes tarafından opsiyonel olarak pazarlanmakta ve istenildiğinde kullanıcılar tarafından alınarak araçlara monte ettirilmekte.

yeni otobüsler ise gerçekte etkilenmemekteler. ancak cep telefonunun yasak olması tamamen yolcuların rahatsız olmaması için. otobüslerin çoğu anlaık yolcu bilgilerini ana merkeze gönderiyor. bakın navigasyon değil anlık yolcu bilgilerinden bahsediyorum. bu ise tamamen bir EDGE hizmeti yani kablosuz GSM şebekesi üzerinden internet bağlantısı.

sazanhayko
5 yıl önce - Çrş 25 Şub 2015, 03:07

Çok gerekmedikçe otobüslerde cep telefonlarıyla konuşmamaya çalışıp diğer yolcuları rahatsız etmemek en güzeli, bunun İkarusu, Mercedesi, Otokarı, Breda Menarinbusu, Manı falan olmaz.

sayfa 18
« önceki   123 ... 161718
ANA SAYFA -> ULAŞIM