Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 11:35

Alıntı:
Kapatan da telefonunu kapattıgı ile kalıyor bir manevi huzur içerisinde "Ne kadar da kurallara saygılıyım" diye.(Benim tercihim de bu)
Bu karmaşanın bir an önce bitmesi dileği ile...

Evet, hakikaten de, Derya'nın dediği gibi; ne atgözlüğü takarak körü körüne kurallara uyma kaygısı taşısın insanlar, ne de vurdumduymazlığın zirvelerinde dolaşarak aman sendecilik oynasınlar!... Yasaksa hepimiz uyalım ve o manevî huzuru tüm otobüs yolcuları olarak duyalım. Şayet yasak değilse (zarar vermeyecekse), boşu boşuna karşı tarafa kapalı sinyali göndermeyelim...

İnşallah, yakında açıklığa kavuşur bu küçük çaplı kaos!...  

Akın KURTOĞLU

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 11:43

Evet Derya Hanım aynen sizin değindiğiniz gibi bunaldık artık ! ama görevimiz icabı uyarmak zorundayız ama biraz önce verdiğim örnekte , keşke banane diyesim gelmedi değil açıkcası !

İşin bir diğer yönüde ortalama 150-200 kişi olan bir otobüsde %99 'unun telefonu açık veya sessiz (%1 lik bölüme Akın Bey , Derya Hanım , Marmara Ünv. gençliği ve Ben varım   ) aynı anda ne kadar radyasyona maruz kalıyoruz eğer günde iki kez (en az) biniyorsanız hesabını kendiniz yapın...Ki biz 8 saat araç kullanıyoruz günde artık bir iki tahtamız eksilmiştir heralde ?

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 11:49

IKARUS - MAN ve YUGO Marka otobüsde seyahat eden arkadaşlarımız merak ediyorum memnunmusunuz cep telefonu ile konuşulmasından ?

Serbest olduğu için rahatca çalan bir telefon gördüğünüzde ve bağıra bağıra konuşan birine hep birden odaklanmak nasıl bir duygu ? zaten sesli olan bu araçlarda birde bu telefonla görüşme kirliliği acaba sizi işin sitresinden ne kadar alıyor ? ne kadar dinlenebiliyorsunuz seyehatinizde ?

Birde mercedes'e binip köprüden geçerken o sessizliğin içerisinde manzara seyredip dinlelen yolcuların keyfi !

Ne dersiniz hangisi doğru ?

selcuklu
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 11:55

Herhalde ikarus marka otobüslerde radyasyonu kırıcı bir sistem var ya da ofislerde, dar merkanlarda, alışveriş merkezlerinde vs.
 Otobüsü üreten firma etkilemediğini belirtiyor ama İETT bunu kabullenemiyor. Yargıya dava açılmış demek ne gerek var, mercedes bir yazı gönderir İETT'ye ve iş çözülür ama İETT tutumcu tavrıyla yaptığı hatayı kabullenemiyor.
 Madem radyasyon yoğunluğundan bu uygulama neden diğer otobüslerde yok diye sorunca da cevap veremiyor İETT, açıkcası meselede tam bir tezatlık hakim.  

Keşke baştan bu radyasyon meselesinin standartları iyi belirlenseydi ama olmadı zaten heryerde işliyor bedenimize radyasyon ve bunu durdurmak da artık imkansız gibi, insanlık bir şekilde kendi sonunu hazırlıyor kaderinde yazıldığı gibi, biz de bindik bu trenin içerisine gidiyoruz sonumuza doğru bakalım.

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 13:17

Sevgili selçuklu meselenin özünde radyasyon yok ! elektronik bir beyin ile yönetilen aracın etkilenme riski var ! Radyasyon ve gürültü kirliliği benim şahsi düşüncelerim olarak yazılmış konuyu iyice irdelersen eğer  

Eğer can güvenliğimiz risk altında ise yasak devam etsin ama gerçekten etkilenmiyorsa ozaman ayrı-ayrı düşünceler ortaya çıkabilir ! Bu önemli değil !

Mercedes cep telefonu görüşmesi yapılarak yapılan  kazalarda neden bu yönde rapor veremiyor ?

selcuklu
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 14:21

Meselenin hangi açıdan olduğunu çözümleyemediğim için her iki açıdan da tezatlığı ortaya koymuştum.
  Mercedesin yaptığı açıklamada 0345(sanırım öyleydi) marka otobüslerde cep telefonu kullanımını engelleyici bir durum yok şeklinde bir açıklama yapıldığına göre elektronik sistemin etkilenmediği de anlaşılmıştır herhalde.
 Gazeteler haberi bu şekilde veriyor tabi eğer mercedes öyle bir açıklama yapmadıysa ya da bu gazetenin uydurması ise bilemem.
 Bu arada bugün bindiğim bir yeşil otobüste cep telefonu kullanımı yasak çıkartmaları kaldırılmıştı dikkatimi çekti.
 Yapılacak iş basit, İETT mercedesten bu konuda teknik bir rapor alır ve mesele çözümlenir.
 Bu arada ÖHO'lerde bu tip mercedes marka otobüslerde cep telefonunun yasak olmaması ve bu konuda bir kaza haberi de duyulmaması gazete haberlerini destekler nitelikte.
 Benim kanaatim cep telefonu kullanımı yasak ibaresinin aşırı radyasyona sebep olduğu gerekçesiyle Türk kalp vakfı tarafından sağlanan birer çıkartma ile yeşil otobüslere asılmış olması ve İETT'nin bu yanlışından dönmekte ısrarcı olması.

deryadogan
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 16:25

Alıntı:
Serbest olduğu için rahatca çalan bir telefon gördüğünüzde ve bağıra bağıra konuşan birine hep birden odaklanmak nasıl bir duygu ?

Berbat bir duygu Mustafa Bey,insanların akşam yiyecekleri yemeklerden,iş yerlerindeki problemlerine hatta kavgalarına kadar tüm hayatlarına ortak olmak zorunda kalıyoruz.Abuk subuk çalan telefon zil sesleri sinirimi oynatıyor ayrıca
Bence eğer sisteme zarar vermiyorsa ve eğer cep telefonu kapatılmaya gerek yoksa(iett acıklama yaparsa)yinede otobuslerde "cep telefonlarınızın sesini kısınız ve bağıra bağıra konuşmayınız " diye bir yazı yazılmalı.Bu yazıyı 10 kişiden 1 i okusa ve anlasa ne mutlu..
Dolayısıyla size %100 katılıyorum, biz müşteri olarak bu kadar rahatsız olurken sizlerin halini düşünebiliyor fakat sadece o kadarla kalıyorum.Allah gerçekten yardımcınız olsun...

Kemal Çevik
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 17:43
Haydi kızım arasana...

Arkadaşlar,

2004 Aralığın son günlerinde öğle vakti Mecidiyeköy'den 128'e bindim Bostancı'ya gidiyorum. Ayakta birkaç yolcunun olduğu bir Ikarus körüklü. Tam duraktan kalktığımız anda herkesi yerinden oynatan bir haykırış:

-"Anneeee!"

Heyecan ve merakla bakındık, ama devamını duyunca yatıştık

-"Şimdi kalktık herhalde bir saate kadar evde olurum"

17-18 yaşlarında bir genç kız annesine telefon ediyordu. Doğrusu kıskanmadım değil benim ve yaşıtlarımın çocukluk/ilk gençlik çağlarında iken dışarı çıkmamızın önündeki en büyük engeldi iletişim. Oğlumuz daha 12 yaşında iken deplasmanlara gitmeye başlayınca cep telefonunu kurtarıcı olarak görmüş kendi elimizle vermiştik. Bir yandan da hoşuma gitti artık kendi başının çaresine bakacak yaşa gelmiş bu hanım kız , bizim vakti zamanında yaptığımız, yeni nesilin pek umursamadığı bir davranışı sergiliyor, yolunu beklemekte olan annesini bilgilendiriyordu. İlk irkilme dışında olay kimsenin ilgisini çekmedi ve kapandı, sanıyorsanız aldanıyorsunuz.

Yol öğle saati olmasına rağmen çok tıkalıydı, daha likör fabrikasını henüz geçmiştik ki:

-"Anneee, yol çok tıkalı daha da uzun sürebilir..."

ile başladı ve devam etti

-"Anneee, şimdi çevreyoluna girdik..."
-"Anneee, köprü göründü...."
-"Anneee, köprünün ortasındayız.."

ve sanki otobüste uydu takip sistemi varmış gibi her durağı, her kavşağı geçtiğimizde devam etti. Demiryollarındaki telgraf haberleşmesini andıran bu durum her nedense Çemenzar hizasında aksadı, yaşlıca bir bey kıza dönüp:

-"Evladım bu durağı geçtiğimizi bildirmedin..."

-"Yok amca zaten iniyorum...."

Şimdi cep telefonun böyle kullanacaksak, ki otobüste canı sıkılan telefona sarılıyor genellikle ve de nedense ne kadar çok bağırırsa karşısındakinin daha iyi duyacağını sanıyor, teknik olarak etkilemese bile değil otobüste tüm ortak, ya da moda değişle kamu alanlarında, kullanılmasına karşıyım. Ulaşılmak isteyen ya telefonunu "titreşim" durumuna alır, ya kulaklığını takar onu bulmak isteyen bulur, kısaca, sesizce işini halleder. Ya da çok önemli bir durumda, örneğin beklenmedik bir tıkanıklıkta, karşıdakini arar "ben gecikiyorum" der kapatılır bu meret.

Bildiğiniz gibi bizde otobüsün içinde her türden zil, müzik sesi, çığlık çığlığa konuşanlar gırla. Buna özgürlük denmez, çünkü hiç kimsenin başkalarını rahatsız etme özgürlüğü yoktur, otobüste de haberleşme özgürlüğünü  acil  durumlarla kullanabilir tabii ki, yoksa arakadaşıyla sohbet etmek için değil.

Aracın donanımını etkilemiş etkilememiş bu tartışılmakta olan teknik bir konu, cep telefonları adabıyla kullanılmayacaksa  hepten kapatalım gitsin bence.

Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor.....
Kemal ÇEVİK

bulent222
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 22:40

Bence en iyi çözümü metroda bulmuşlar, özetle şöyle yazıyor: "Cep telefonu yasak değildir ama konuşmanızı kısa ve alçak sesli yapınız." Otobüslerde de aynı şekilde yazı konabilir. Çoğunluk buna uyarsa sorun kalmaz.

Barbaros
13 yıl önce - Çrş 16 Ksm 2005, 00:46

Ben bir yakınımın cep telefonunu açık unutması yüzünden belediye otobüsünün kilitlenip, olduğu yerde kaldığını çok iyi hatırlıyorum. Hatta yokuşta kaldı. Bence bu konuda teknik olarak da halen belirsizlik var. Mercedes yok diyor, ama telefon çalınca otobüsün kitlenmesi o anda olan başka bir arızaydıda tesadüfen mi denk geldi? Pek sanmıyorum...

sayfa 2
« önceki   123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM