Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
onurc
13 yıl önce - Sal 08 Ksm 2005, 12:02
[İST-A1.75] - İETT'nin Yeşil Otobüslerine Cep Telefonu Özgürlüğü (?) Çıktı

İETT'NİN YEŞİL OTOBÜSLERİNE CEP TELEFONU ÖZGÜRLÜĞÜ ÇIKTI  
Otobüste cep'e özgürlük geldi!  
Büyükşehirlerdeki toplu taşıma araçlarında yıllardır yaşanan cep telefonu kavgasının boşuna olduğu ortaya çıktı.  

Çoğunlukla kavgayla sonuçlanan cep telefonu konuşmalarının, Mercedes marka yeşil renkli otobüslerde fren aksamını etkilemediği açıklandı. Şebnem Demir isimli bir vatandaşın başvurusuna yanıt veren Mercedes-Benz firması yetkilileri, 'Ürettiğimiz O 345 (yeşil otobüs) model araçta, günümüzde kullanılmakta olan cep telefonu veya telsiz kullanımının olumsuz bir etki yaratması, aracın idaresini etkilemesi söz konusu değildir' dedi.

İşi gereği sürekli otobüse binen Şebnem Demir, belediyeye ait otobüslerde konulan telefon yasağı hakkında İETT'ye başvuruda bulundu. İETT Demir'e 'Otobüslerin içerisinde kullanılan cep telefonları, dizüstü bilgisayarları ve diğer telsiz aygıtlarının kullanımı, otobüslerin elektrik/elektronik aksamlarında işlev bozukluklarına yol açarak, otobüslerin işletme güvenliğini tehlikeye sokar. Bu nedenle bu cihazların otobüslerimizde kullanımını yasakladık' şeklinde bir yanıt verdi. İETT'nin yazısından tatmin olmayan Demir, bu sefer konuyu Mercedes-Benz firmasına iletti. Şebnem Demir'e açıklamayı Mercedes-Benz Türk AŞ adına Eyüp Ergün yaptı ve yıllardır süren kavgayı sona erdirdi.

http://www.haberturk.com/news/204157.html

Sina

13 yıl önce - Sal 08 Ksm 2005, 13:16

Çok ilginç! Kuralı takan yoktuki zaten, neden kaldırırlarki. Millet kurala karşı gelmeye bayılırdı, eğlencesini çaldınız. Ne güzel millet sessize alıyordu!

Bir kere başta hata yapılıyor, açıkça herkese doğru söylenmeli.

Toplu taşıma araçlarında cep telefonuyla konuşmak, çok acil olmadığı surette bence çok kaba bir davranış. Hele hele muhabbet edip, muhabbeti geyiğe vuranlara yazıklar olsun. Düşünsenize bir otobüs dolusu insan ve bunların 20 tanesi ortalama bir ses tonuyla telefonda konuşuyor ne kadar rahatsızlık verir. Bu 1 kişi de olsa rahatsız olabilir insan. Rahatsız olmasa bile telefonla en azından kısa bir cevap yeterli.

Ayrıca bilmem hiç incelediniz mi cep telefonuyla konuşmak yasaktır ablemini otobüslerdeki! Altında Kardiyoloji Vakfının sanırım bir logosu var! Deli mi bu adamlar neden logolarını koyuyorlar oraya? Tahminim şöyleki, bu yoğun cep telefonu bulunan ortamlarda yüksek bir dalga frekansı yada manyetik alan vesaire, bunun tanımını bilen biri daha iyi yapar, oluşturmasıdır. Tek başınıza evinizde bir cep telefonuyla yaşamayı düşünün, bir de aynı evde 100 tane cep telefonuyla, sizce hangisi daha sağlıklı?

OsMaN UyGuN

13 yıl önce - Sal 08 Ksm 2005, 14:51

kapatmak çok saçmaydı zaten.. İstanbul'un göbeğindesiniz ama sizi dünyadan da uzakta..
çalışan kesim için büyük kayıp..2 saatlik (trafiğe takılmak zor değil) bir yolculuk yapıyorsunuz, İstanbul gibi bir yerde 2 saatte neler olur neler!
belki randevunuz iptal olacak,belki yer değiştirilecek,belki yarı yolda inmeniz gerekecek...
veya aileniz gece geç vakit size ulaşamayacak,çılgına dönecek.. "2 saattir sana ulaşamıyoruz, çok merak ettik!" denecek...

ama öbür taraftan da Sina çok haklı.. suyunu çıkarırız bu uygulamanın, şoförün gözüne sokarcasına telefonla oynaşırız(!)

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 06:12

"Telefonla konuşmak yasaktır" ibareleri halen otobüslerin içlerinde muhtelif yerlerde yapışık... Artık bu konuya kesin bir son noktayı koymaları lâzım... O uyarı çıkartmaları durdukça içime sinmiyor ve yine de telefonumu kapatıyorum ama, benden başka hemen herkes konuşuyor. Acaba, ben mi enayiyim, yoksa onlar mı çok vurdumduymaz diyorum içimden! Çünkü (mazallah) bir kaza olması durumunda, ömür boyu vicdan azabı çekmek de var işin ucunda ve ben bunu bu yaştan sonra kaldırabilecek kapasitede görmüyorum kendimi!

En sağlamı; İETT'nin konuya bir şekilde; "yasaktır" veya "değildir" tarzında kesin bir açıklama getirmesidir.

Akın KURTOĞLU

Erkan Cabuk
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 06:37

IETT Otobüslerinde cep telefonunla konuşmanın yasak olduğunu bilmiyordum. Bir de gelin burada (Amerikada) görün millet nasil cep telefonu ile konuşuyor. Ozelliklede siyah arkadaşlarımız, herhalde burada herkes rahatlığa alışık olduğundan kimsenin kimseyi taktığı yok.

Ikilemde kalmak kötü bir şey, ya evet  yada hayir demek lazim, eğer cep telefonu yasağı varsa telefonu kapamak lazım onu da yapamıyorsak sessize almak lazim.

Otobüsle iyi yolculuklar sizlere.

Saygilar....

Bakalım bize ne zaman nasip olacak,

deryadogan
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 09:27

Alıntı:
O uyarı çıkartmaları durdukça içime sinmiyor ve yine de telefonumu kapatıyorum ama, benden başka hemen herkes konuşuyor.

Akın Agbi 'nin de dediği gibi bende o yazıya baka baka cep telefonumu acık tutamıyorum.
Bazen şöföre soruyorum (uzun zaman binmediysem,belki uygulama değişmiştir diye!) "kapatmamız gerekiyormu" diye "evet"  diyor.Kapatıyorum ama bir bakıyorum bir başkası cep telefonuyla konuşuyor.Bana "evet kapanıyor" diyen şöfor telefonda konuşan kişiye hiç sesini çıkarmıyor!Eskiden çevredeki insanlar "kardeşim kapasanu şunu " diye müdahele ederdi artık o da yok..Acaba benimde "saf" a benzer bir tipim mi var?İETT'den tatmin edici bir yanıt gerekiyor..

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 10:47

Konu henüz yargıya intikal etmemiş olduğundan "cep ile konuşma yasağı" uygulaması devam ediyor arkadaşlar !

Konu kısaca şu şekilde gelişmiştir :
Bir bayan İETT ye "cep telefonum ile mercedes marka otobüslerinizde seyahatim esnasında konuşmak istiyorum" diyor. İETT bunu RED ediyor. Aynı talebi mercedes firmasından talep ediyor ve sadece "cep telefonunuz ile konuşursanız herhangibir arıza söz konusu olmaz" cevabını alıyor.

Şimdi bu kısa gelişmeden sonra biraz irdeleme yapalım:

Bu gelişmeleri İETT nin yeşil otobüslerinde artık cep telefonu ile konuşmak serbest oldu ! diye yorumlayan insanların çoğunlukta olması bana ne kadar geri kaldığımızı bir kez daha ispat ediyor.

Ben hemen hemen her servisimde bu haber yayıldıktan sonra yolcularımıza bu konuyu anlatıyorum , yasak olmasının nedeninin sadece yasak olmasından dolayı değil ! Kendi sağlığınız için çok çok önemli olduğunu anlatıyorum... Eğer bu yasak sadece İETT otobüslerinde geçerli ise yasağın kaldırılmasında çok haklısınız ... Fakat şehirler arası yollarda seyehat eden insanlar bilir bu otobüslerde de yasak değil mi ? (Şimdilerde yeni yeni radyoaktif dalgaları kıran bir cihaz takarak serbest bırakan firmalar var..Bu arada hemen soracaksınız İETT de taktırsın bu cihazı ? Fiyatını duyunca sormaktan vazgeçeceksiniz. 2500 YTL   )... ABS ye sahip araçlarda neden özellikle araç Kidi kullanılıyor ? vs.

Ama bizler kendimizi aldığımız asparagaz haberler ile hep ön plana çıkardığımız için bu konudada malzeme sağlam olduğundan bişeyler yapmamız gerektiğini düşünerek antipati topluyoruz...

Bir dikkatimi çeken gelişmeyide paylaşmak isterim: 128 Çalışırken Göztepe Marmara kampüsünden binen çoğu öğrenci cep telefonunu özellikle bize göstererek kapatıp biniyorlar ve telefonla görüşme yapanlara hemen müdahele ediyorlar.

Alıntı:
Bana "evet kapanıyor" diyen şöfor telefonda konuşan kişiye hiç sesini çıkarmıyor!

Acaba birer vatandaş olarak bu görev sadece şöförlerimize mi ait ? yoksa biraz önce verdiğim üniversite gençliğinin yaptığı gibi yolcularımıza da ait değil mi?

Herşey bir yana Mercedec bu otobüsler ile yapılan kazalarda cep telefonunun etki etmediği raporunu veriyor !!! Bu tamamen kendi şahsi düşüncemdir ! Onca yapılan kazalarda ölen ve yaralanan insanların üzerinizde vebali var... Madem çok kaliteli araçlar üretiyorsunuz ve biraz önce bahsettiğim 2500 YTL lik kidi neden takmıyorsunuz otolarınıza ? ve 99 model araçlarınıza nasıl oluyorda etki etmez garantisini veriyorsunuz ? veriyorsunuz vermesinede sonrası yok.....

NEDEN FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜNDEN GEÇEN BİR MERCEDES MARKA OTOBÜS ÜRETMİYORSUNUZ ?

Benide bağırttılar valla !

Saygılarımla;

Mustafa Kumbar

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 11:11

Alıntı:
Göztepe Marmara kampüsünden binen çoğu öğrenci cep telefonunu özellikle bize göstererek kapatıp biniyorlar ve telefonla görüşme yapanlara hemen müdahele ediyorlar.

Kim ne derse desin, yeni jenerasyon çok daha duyarlı. Ceple konuşanların çoğu; gençliğinin son demlerindekiler (yani biz yaştakiler   ) ve ortayaşlılar maalesef!

Cep telefonumu kapatırken, aynı yöntemi ben de uyguluyorum. Göstere göstere kapatıyorum (Kesinlikle artistlik olarak addetmeyin, amacım minik bir örnek teşkil etmek). Ola ki etrafımdaki 1-2 kişi de benden görür ve onlar da kapatırlar diye... Başarılı olduğumu da görmekteyim son günlerde ve bu da çok hoşuma gidiyor.  

Akın KURTOĞLU

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 11:26

Bir kaç gün önce tabiri caiz ise Çamyarması biri hemen yanımda tıklım-tıklım dolu otobüsde cep telefonu çaldı ! bayağı bir bekledi ve açtı telefonunu bağıra bağıra konuşmaya başladı ! "Beyefendi telefonunuzu lütfen kapatırmısınız ?" dedim hiç tınlamadı !!!
tekrar ettim yok abicim bağıra-bağıra konuşuyor...Sağa çektim durdum ! Konuşması bitti ve ilk cümlesi "Herkes bilgilensin , artık serbest bırakıldı cep telefonu ile konuşmak İETT genel müdürlüğüne sesleniyorum buradan..."

Hiç kimse çıt diyemedi ! heralde çamyarması dedimya abartısız valla ! ondan olacak ! Ama içimden seni hazır durmuşken Bergrad ormanına bırakırdım demek geçti ama diyemedim mesleğim icabı !

deryadogan
13 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 11:28

Alıntı:
Acaba birer vatandaş olarak bu görev sadece şöförlerimize mi ait ? yoksa biraz önce verdiğim üniversite gençliğinin yaptığı gibi yolcularımıza da ait değil mi?

Sevgili Mustafa Bey,haklısınız bu görev hem yolculara hemde şöförlerimize ait , ki ben ikinci cümlede de aynen şöyle demişim;

Alıntı:
Eskiden çevredeki insanlar "kardeşim kapasanu şunu " diye müdahele ederdi artık o da yok..

Anladıgım şu ki şöförler artık bunalımış,uyarmayı bırakmışlar ,insanlarda alışmışlar ve kimse çıtını çıkarmıyor.Kapatan da telefonunu kapattıgı ile kalıyor bir manevi huzur içerisinde "Ne kadar da kurallara saygılıyım" diye.(Benim tercihim de bu)
Bu karmaşanın bir an önce bitmesi dileği ile...

sayfa 1
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM