Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Sina

8 yıl önce - Sal 08 Ksm 2005, 01:42
Diyarbakır - Sur - Yedi Kardeş Burcu

26 medeniyeti içinde barındırıyor

Savunma amaçlı olarak yapılan Diyarbakır Surları , üzerinde 26 medeniyete ait taşıdığı kitabelerle 2 bin yılı aşkın tarihi aydınlatıyor. Hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmeyen ancak ilk olarak M.S 349 yılında Roma İmparatoru Konstantin tarafından restore edilen surlar, yer yer 14 metre yüksekliğe kadar çıkan toplam 82 burçtan oluşuyor.

(Büyütmek İçin Tıklayın)

Araştırmacı Sıddık Algül, Diyarbakır Surları uzunluk bakımından Çin Seddi'nden sonra dünyada 2. sırada yer aldığını belirtti. Çin Seddi'nin adeta bir ''bahçe duvarını'' andırdığını, estetik bir özelliğinin olmadığını ifade eden Algül, Diyarbakır Surları 'nın bu nedenle Çin Seddin'den çok üstün olduğunu kaydetti.

Algül, toplam 82 burçtan oluşan surlardaki en önemli burçların Benu-Sen (Ulu Beden-Evli Beden) , Yedi Kardeş, Keçi Burcu , Fındık, Melikşah, Selçuklu, Leblebikıran ve Dağkapı burçları olduğunu bildirerek, şöyle dedi:

''Bu burçlarda kitabeler, motifler, güneş ve yıldız sembolleri, kaplan, boğa, çift başlı kartal, akrep, at, silah, meyve ve tahıl kabartmaları sert bazalt taşları üzerinde yer alıyor. (Kaynak)

(Büyütmek İçin Tıklayın)

Yedi Kardeş Burcu : Artukoğlu Melik Salih adına 1208 yılında Mimar ibrahim'in oğlu mimar Yahya'ya yaptırılmıştır. Burcun üzerinde Selçukluların simgesi olan çift başlı kartal ile iki arslan kabartması, bunların altında da burcun yazıtı vardır.

(Büyütmek İçin Tıklayın)

Fotoğrafçının Yorumu: Herhalde çoğu kişi şu  google'dan klişe alıntı tarih bilgilerinden sıkılmış olabileceğini düşünerek kişisel bir yorum katayım istedim. Açıkçası Yedi Kardeş Burcu'nu Diyarbakır'daki diğer burçlarla karşılaştırıldığımızda özellikle Evli Beden Burcu'ndan sonra tarihi değeri açısından ikinci sırada yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni zaten bir efsanevi bilgiye dayalıdır.

Alıntı:
Kenti çepeçevre kuşatan surların güneybatı kesimine Ben-u Sen surları denir. Bu bölümdeki surların, Yedi Kardeşler ve Evli Beden (Ulu Beden) burçlarının ayrı bir önemi vardır. Çok sağlam, süslü ve yazıtlı olan bu burçlara ilişkin, şöyle bir efsane anlatılır:

Suriçi’ndeki Mimar Sinan’ın Ali Paşa Camii ve Külliyesi’nin hemen karşısında, Diyarbakır surlarının iki en önemli ve etkileyici burçları, Evli Beden (Ulu Beden) ve Yedi Kardeş var. Cepheleri, kitabeli, aslan ve çift başlı kartal kabartmalı burçların bulunduğu bölge, Ben u Sen olarak biliniyor. Burasıyla ilgili, halk arasında yaygın olarak bilinen ve anlatılan bir efsaneye göre; bir usta ve kalfası en güzel burcu kimin yapacağı üzerine iddiaya girmiş. Surların en güneyine Yedi Kardeş Burcu’nu yapan usta ile hemen yakınında Evli Beden Burcu’nu bitiren kalfa, halkın huzurunda, birbirlerine ‘’ben mi, sen mi?’’ diye sormuşlar. Ancak usta, kalfasının sanatının üstünlüğünü kabullenerek kendini surlardan aşağı atmış. Ustasının ölümüne dayanamayan kalfa da onun ardından atlamış. Ustayla kalfanın rekabet ve dostlukla karışık bu hikayesinin geçtiği yer, o gün bu gündür, ‘’Ben ve Sen’’ anlamına gelen Ben u Sen olarak anılıyor

Yukarıdaki efsaneden de anlaşılacağı üzere, Yedi Kardeş ile Evli Beden Burcu genel olarak "Ben-u Sen" olarak adlandırılır. Tabii semte de adını verir bu "Ben-u Sen".

Restorasyon çalışmalarının hızla sürdüğü Diyarbakır tarihi yapılarında, Keçi Burcu'nun tamamlandığı ve şimdi sırasıyla Yedi Kardeş Burcu ve sonrasında Evli Beden Burcu'na sıra gelecek gibi görünüyor.

(Büyütmek İçin Tıklayın)

Son olarak, şehrin kalabalığından kaçıp surların üzerine çıkarak Diyarbakır'ı yolunuza engel çıkmadan dolaşamazsınız. Mutlaka aşağıya inip tekrar çıkmak gerekecektir. Buna rağmen, yolunuz düşerde Mardin Kapı'dan surların üstüne çıkarsanız, 1 kmlik bir mesafeyi surların üstünde yürüyerek Urfa Kapısı'na ulaşabilirsiniz. Surların üstünde durak mekanlarınız ise Burçlar olacaktır. Böylesi durumlarda oturup soluklanmak belki de muhabet etmek isteyeceksiniz.

(Büyütmek İçin Tıklayın)

Sevgilerle,

Sina

serkan75
8 yıl önce - Sal 08 Ksm 2005, 03:40

Sina,cok guzel fotograflar, surlarda cok guzel gorunuyor, benim bi projem var, abi yerler mukemmel ama resterasyonun olmasi guzel,Turkiye'nin her yerindeki sorun eminim oradada vardir, insanlari gonullu,sosyal etkinliklere yonlendirmek lazim,mesela orada gonullulerin calistigi bi resterasyon grubu, agaclandirma grubu ,gonullu sehir temizlikcileri, abi adamlara yemek+yol +cuzi bi ucret, aslinda boyle bir seyler yapilsa heryer super olur,eminim oradada dunya kadar insan,kahvelerdedir, yazik ne guzel yerler ama kiymetini anlayamiyoruz.

Sina

8 yıl önce - Sal 08 Ksm 2005, 03:50

Haklısın Serkan, belki surun onarımı ve restore aşamsında olmasa bile temizlik ve biz bireylere düşen diğer görevler her zaman olacaktır. Şu haberi okuyabilirsin bak:

Alıntı:
Anadolu kültürü ve tarihi içinde özel bir yeri olan Diyarbakır ve çevresi, dünyanın beklediği kültürel çeşitlilik ve zenginliğin yaratacağı büyüklük ile yeni yüzyılda ayrı bir anlam taşıyor. Yerleşim özellikleri itibarıyle, çevresindeki uygarlıklara yaşam şansı vermiş Dicle Nehri ile özel bir ilişki kurabilmiş, görkemli kent Diyarbakır’da, “suyla gelen kültür”den izlerin bugün bir bölümünün hâlâ ayakta olması, uygarlık tarihi açısından bir “şans” olarak değerlendiriliyor. Farklı uluslara ve yönetimlere başkentlik eden Diyarbakır, kentsel tarihin geçirdiği evrim açısından da eşi bulunmaz bir belge, bir kaynak niteliği taşıyor. Diyarbakır’da dünyanın sayılı savunma yapılarından biri olan ve hemen her uygarlığın kendinden izler bıraktığı Diyabakır Kalesi, “taşlara yazılan kent tarihi” olarak nitelendirilip, pek çok araştırmacı için bir yol gösterici eser olma özelliğini sürdürüyor.

İşte “Diyarbakır Surlarını Koruma ve Geliştirme Projesi” ile bu değerlerin korunması yolunda önemli bir adım atıldı. Diyarbakır Valiliği ve ÇEKÜL Vakfı'nın, yarım yüzyıldır korunması düşünülen, günümüze kadar görünür bir hızla eriyen ve özelliklerini yitiren Diyarbakır Surları'nın tüm sorunları ve incelikleriyle ulusal-uluslararası ortamlara taşıma istekleri sonuç vermeye başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilgili diğer belediyeler surların çevresini düzenlemeye, farklı boyutlardaki etkinliklerinde değerlendirmeye yöneldiler. Böylece surlar konusunda birlikteliğe dayalı yeni bir zemin oluştu.

Diyarbakır Valisi Cemil Serhatlı’nın kararlı yaklaşımı ile sürdürülen proje, Diyarbakır Surları’nın korunması ve ünlü “Keçi Burcu”, ”Mardin Kapı”, ”Evli Beden”,”Yedi Kardeş” burçlarının eski kimliğine kavuşturulmasını amaçlıyor. Bu yolda ilk somut örneği Kültür Bakanlığı verdi. Diyarbakır'ı dünyaya taşımaya çalıştı, Keçi Burcu'nun onarımını başlattı. Şimdi herkesin ortak dileği, geçmişteki yanlış onarımların tersine surların kimliğine uygun değerlendirilmesidir.

Birbirinden ilginç değişik dönemlerin özgün örnekleriyle yüklü “Diyarbakır İçkalesi” de, uluslararası toplantılar ve etkinlikler için yeniden ele alınmakta ve bu proje için de bireysel ve kurumsal katılım ve katkı beklenmekte. Tarihin her dönemine, Atatürk'ün varlığına tanıklık etmiş Türkiye'nin bu çok özel noktasına verilecek yeni kültürel-sanatsal işlev, ulaştığımız kültür düzeyinin de işareti olacaktır. ÇEKÜL Vakfı'nın geliştirdiği projenin ilgili kurullarca onanmış ve işlemlerinin tamamlanmış olması, Diyarbakır'da yeni bir döneme, özel bir ortama nitelikli geçiş olarak değerlendirilmektedir.

Diyarbakır’da aynı amaçla ele alınan diğer eserler arasında “Surp Giragos Ermeni Kilisesi”, “Cemil Paşa Konağı” ve bir dizi özgün özellikler içeren geleneksel konutlar da değişik çevrelerden destek ve kaynak beklemektedir.

Bu doğrultuda Diyarbakır, 2000 yılından bu yana, her 22 Nisan’da kamu-yerel-sivil işbirliği ile Surları temizleyerek, küresel çevre etkinliği “22 Nisan Dünya Günü” (“Earth Day”) kampanyasına da katılıyor.

Nevin SOYUKAYA, ÇEKÜL Vakfı Bölge Koordinatörü

http://cekul.reklam.com/2002_02_03_cekul_archive.html

Sayfanın sonuna doğru verdiğim kaynakta...

Önceki mesajımda demiştimki,

Alıntı:
Burcun üzerinde Selçukluların simgesi olan çift başlı kartal ile iki arslan kabartması, bunların altında da burcun yazıtı vardır.

Bu fotoğrafta sanırım daha iyi anlaşılacaktır.

Sevgilerle,

Sina

berivan
8 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 15:32
tanıtım

Diyarbakır'ı tanıtmayı görev edinmiş değerli büyüğümüz şair yazar Kadri Göral'ın Bir dizesini size aktarmak istiyorum.

Burası Diyar-ı bekirdir,
Zemini kayalıktır,serttir,
İnsanları yüreklidir merttir,
Kötü tanıtmış o da felektir,
Feleğin çarkını bozanlardanız.....

bu çarkı bozmaya çalışanlardan biri olduğun için sağol....
Berivan

veysel_2122
5 yıl önce - Cmt 13 Hzr 2009, 11:20

ne zaman anlaşılacak bu her sokak köşesi tarih kokan ,nereye bakarsanız bir uygarlığın izine rastlayacağınız müthiş kentin değeri.diyarbakır bir silah şehri değildir silah dağlardadır,diyarbakırın sokakları kan değil tarih kokar bu böyle biline...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler