Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Ettehiyyatu duasında tayyibat kısmını hangi şekilde okuyorsunuz
tayyibat 36.4%  36.4%  [4]
tayyibatu 36.4%  36.4%  [4]
tayyibatü 27.3%  27.3%  [3]
Toplam Oy : 11

inanç09
2 ay önce - Cum 11 Ksm 2022, 09:42
Ettehiyyatu Duası

Alıntı:
Ettehiyyâtu lillâhi ve's-salevâtu ve't-tayyibâtu esselâmu 'aleyke eyyuhe'n-nebiyyu ve rahmetullâhi ve berakâtuhû esselâmu 'aleynâ ve 'alâ 'ıbâdillâhi's-salihîn. Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden 'abduhû ve rasûluh

Alıntı:
Allah'ın selamı rahmet ve bereketi senin üzerine olsun, selam bizim üzerimize ve Allah'ın tüm iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki; Allah'tan başka ilah yoktur.

Alıntı:
Ettehiyyatu okunan yere, hastalık, böcek, vahşi hayvan girmez, çünkü ettehiyyatu ekran koruyucu gibidir, mikroplarda canlı ve şuurludur, onlar Allah'ın rahmetiyle asla savaşmazlar, ettehiyyatu okunan yere hürmet ve tazim ederler.

Ettehiyyatu duası hakkında ne düşünüyorsunuz sık sık okurmusunuz ben okuyorum bu dua bana bir huzur sakinlik veriyor ama takıldığım bir konu var okurken tayyibat mı tayyibatu mü tayyibatü mü diyeceğiz ben tayyibatü diyorum sizce doğrumu

murad_1299
2 ay önce - Cum 11 Ksm 2022, 10:20

tayyibât deyip duraklayabilirsiniz İnanç Bey. Sonra es selamû diye devam edersiniz.

lecce
2 ay önce - Cum 11 Ksm 2022, 10:29

Her sabah Amentü ile birlikte okumadan çıkmam evden, acelem bile varsa sadece Cuma günleri bazen pas geçebiliyorum Cuma'da telafi ederim diye.

Söylediğiniz yeri ise valla yazıldığı gibi okuyorum genelde. Allah kabul etsin ya da ediyordur inşallah hatamız da varsa.

Ustura Faysal
2 ay önce - Cum 11 Ksm 2022, 10:36

Ortaokulda iken dayak yiye yiye zorla ezberleyebildiğim, o zamandan bu zamana da asla unutamadığım duadır.

Deniz Zeybek
2 ay önce - Cum 11 Ksm 2022, 10:40

Zamanında bize en zor dua olarak denirdi.
Ben de yazıldığı gibi okuyorum

akin87
2 ay önce - Cum 11 Ksm 2022, 10:42

Arapcada "Ü" olmadigindan biz Türklerin okumasi, okuyusu daha zor oluyor. Yani aslina uygun harfleri okusak daha kolay okuruz.....hem ezber de daha kolay olur.
Alıntı:
Ettehiyyatu duası hakkında ne düşünüyorsunuz sık sık okurmusunuz ben okuyorum bu dua bana bir huzur sakinlik veriyor ama takıldığım bir konu var okurken tayyibat mı tayyibatu mü tayyibatü mü diyeceğiz ben tayyibatü diyorum sizce doğrumu

Aslinda burda bir diyalog/Konusma oldugundan arada duraklamak daha iyi. Yani satir satir okumak. bazi kelimelere eklenen harfler gecis icin eklenmis. ama bu örnekte murad'in paylastigi gibi söylemek lazim. satir satir....

BJK 5106
2 ay önce - Cum 11 Ksm 2022, 11:21

Alıntı:
tayyibat mı tayyibatu mü tayyibatü mü diyeceğiz ben tayyibatü diyorum sizce doğrumu

Hızlı geçersen bağlaç mahiyetli u veya ü ile okuman anlam değişkenliği oluşturmaz.

Yavaş ve daha "oturaklı, dikkatli" bir usül ile okuyorsan da tayyibat deyip kısa durduktan sonra esselamu aleyke şeklinde devam edersin.

Esasen bu dua ve bahse konu kısımları bir nevi diyalog veya mukabele kabilinden olduğundan bu ikinci usül daha makuldür.

Ancak işte çoğumuz hızlı okuma tercihinde de olabilmekteyiz, çeşitli nedenler ve etkileşimlerden ötürü. Bu da zamanla bir bakıma alışkanlık halini almakta. Hatta bu alışkanlıkla (ezber mekaniği) artık es vererek okumayı dahi beceremez hale gelinir tabir yerindeyse!

GokhanXT
2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 21:20

Anketteki şıklara bakınca yanlış okuduğumu fark ettim. Direkt yazıldığı gibi okuyorum. Allah affetsin, bazı kelimeleri yanlış telaffuz edince başka anlamlara gelebiliyor.

ccahit
2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 21:25

Kaçımız net bir şekilde harfi harfine doğru okuyoruz?

Bu gerçekten pas geçip düşünmediğimiz konu.

Bildiğimiz duaları tekrar tekrar kitaptan ezberlemek lazım doğru telaffuz ile.

Allah hepimizin dualarını kabul etsin.

bahat

2 ay önce - Pzr 20 Ksm 2022, 21:26

Tüm namaz duaları bu formatta olsa ne iyi olur. Çok hoşuma gider.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET