Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ayça_leovinus
14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 02:33
Emir Hanı


Bursa'nın en eski hanı bir başlık hak ediyor bence...Genel bilgi:

Orhan külliyesine ait yapılardan biridir. Külliye, cami, medrese, imaret, mektep, medrese, hamam ve handan (Emir Hanı) oluşmaktadır. 'Bey Hanı' olarak da bilinir.

Ulucami’nin kuzeydoğusunda fetihten sonra bir kaç yıl için at pazarı olarak kullanılan yerde inşa edilmiştir. XVI. Yüzyılın ikinci yarısın akadar ‘Bezzezistan’ olarak anılan han, külliyeye gelir getirmesi amacıyla yapılmıştır.

Bursa’ya yapılan ilk bedesten olması bakımından önemli olan han, Bursa çarşısının çekirdeğini oluşturur.

46x50 metrelik bir avlu etrafında sıralanan odalardan oluşan revaklı ve iki katlı bir yapıdır. Osmanlı hanlarının ilk örneklerinden sayılır. Dört köşedeki kubbeler dışında yapının diğer kısımları tonozla örtülüdür. Duvarlar iki sıra tuğla bir sıra taştan oluşan almaşık örgülüdür. Hanın alt katındaki odalar 36 tane olup, pencereleri mahzenler şeklindedir; bunlar eşya deposu olarak kullanılırlar. Üst katlardaki her odada birer pencere ve ocak vardır. Hanın ortasında bir yenilenmiş şadırvan ve eski ağaçlar bulunur.

Maalesef han, zaman içinde yapılan onarımlarla büyük ölçüde özgünlüğünü yitirmiştir. Ancak 1956 yılında yapılan aslına uygun onarımlar sonucu asıl şekline yaklaşmıştır. 1958 Kapalıçarşı yangını sırasında tamamen yanan yapının Ulucami tarafında yeni bazı eklemeler yapılmış , tuvaletlerden Ulucami’ye açılan bir kapı yapılmıştır. Yine Ulucami tarafındaki hücrelerden birine geçiş için bir kapı açılmıştır. Bu tamirat sırasında Ulucami tarafındaki revek kemerleri sivri yerine düz yapılmış, duvarlar iki sıra tuğla bir sıra kesme taş ile örülmüştür.Bugün han, tekstil kolu başta olmak üzere tümüyle işyerleriyle doludur.
 

Ulucami tarafında sonradan açılan kapı.


(+)

Tepeden çekilmiş fotoğraf 1982 yılına ait
 

(+)


 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

5-6 yıl öncesine ait bir fotoğraf


(+)
Mert Doğan
14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 05:47

Ayça, valla çok güzel açılardan yakalmışsın fotoğrafları. Bu arada ben bu hanın adını bilirdim ama yerini bilmezdim. Daha doğrusu önünden hep geçmişim ama nedense hiç dikkat etmemişim. Bursada çok fazla tarihi eser yanyana olduğu için heralde zamanla göz alışkanlığı yapıyor. Dikkat etmez oluyorum.
Sayende hem yerini resimlerden gördüm hemde çok merak ettim. Böyle bir mekana en az bir tane yeni ziyaretçi kazandırdın.

Ellerine sağlık teşekkürler..


üzeyirtüfekçi
14 yıl önce - Cmt 07 Oca 2006, 20:01(+)
uguremre

14 yıl önce - Pzr 08 Oca 2006, 20:01
emir han

 


 


 


 


ramazan burhan
13 yıl önce - Sal 28 Mar 2006, 00:14
EmirHAN
(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA