Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Gün Batımı Fotoğrafları
123 ... 91011   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Sina

12 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2005, 18:10
Diyarbakır - Gün Batımı Fotoğrafları


Güneşin doğduğu memleketten günbatımı manzaraları...

 

(+) 

(+)
DİYARBAKIR ADI NEREDEN GELİYOR ?

Diyarbakır şehrinin adı, milattan 1.300 yıl öncelerinde yaşamış bir Asurludan kalma kılıç kabzasında "Amidi" olarak yazılmış, aynı ad milattan önce 305 yılma kadar olan Asur belgelerinde de kullanılmıştır. Bu adın bölgeye ilk egemen olan Subaru (Hurri) Döneminden kaldığı sanılıyor. Roma ve Bizans kaynaklarında Amid ve Amida adları kullanılmış, on üçüncü yüzyıldan sonra Artuklu ve Akkoyunlu Türkmenleri "Kara Amid" demişlerdir. "Kara" olması şehir surlarını esmer bazalt taşından yapılmış durumundan ileri geldiği kabul ediliyor. Timur'un savaşlarım anlatan zafernamelerde şehrin adı "Kara Kale", "Karaca Kale" diye geçer. Dede Korkut kitabında “Hamid”, bazı eserlerde “Kara Hamid” şeklindeki kayıtlara rastlanır.

Evliya Çelebi’ye göre Diyarbekir adı, kız şehri anlamına “Diyar-ı Bikr”den gelmektedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu konuda şöyle bir olay anlatır: Yunus Peygamber Musul’dan Diyarbakır yöresine gelir, bir süre burada kalır. O yıllarda güzelliği ile tanınmış “Amida” adında bir kız hükümdarlık etmektedir. Yunus Peygamber bu kızla konuşur, görüşür. Amida'ya kendi dinini kabul ettirir. Yunus Peygamber Diyarbakır'a yapılacak kalenin planlarım çizerek kıza verir. Kız da kara taşlarla şehrin kalesini yaptırır. Kalenin inşası tamamlanınca Yunus Peygamber: "Kal'anız mamur olsun, gönlünüz sürür dolsun" diye dua eder. O günden sonra şehrin adı "Kız şehri" anlamında Diyar-ı Bikr" olur.

 

(+)


Sevgiyle Kalın,

Sinaibrahimdr
12 yıl önce - Çrş 16 Ksm 2005, 18:03

Diyarbakır günbatımı manzaralarının farklı yerlerden de devamını şiddet ve dehşetle bekliyoruz, Resim kaliteleri çok güzel. Sina 3 resmin küçüğüne baktığım zaman sanki aynı yerler gibi geliyor.

Sina

12 yıl önce - Prş 17 Ksm 2005, 02:55

Teşekkürler İbrahim Bey,

Evet fotoğrafların çekim açısı aynı fakat yakın plan çalışılan ve genel bir izlenim veren olmak üzere 3 adet yükledim. Bunun devamı tabiiki gelecek ama o kadar çok fotoğraf varki, kategorize ederken bazı başlıklarda günbatımı fotoğraflarına da rastlayabilirsiniz. O nedenle bu başlığa, genel itibariyle diğer kategorilere giremeyen günbatımı fotoğraflarını koyacağım.

Selam ve sevgiler,

Sinaünaloruç

10 yıl önce - Cum 02 May 2008, 21:42

arkadaşlar bi d.bakırlı daha var içinizde
gece


sedat tekin

10 yıl önce - Cum 02 May 2008, 22:50(+)


evimizden gün doğumu, k750i cep telefonu kamerasındansayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler