Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Gökçe Katun
14 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 17:56
İstanbul'lulara sesleniş.. Bu çektiğim yer de neresi??

Yeterince dikkat çekici oldu mu?

İstanbullular bana bir zahmet yardım etsin.

Bu yaz, denizin üstünde giden, acaip de gürültü yapan şu şeylerden birine binmiştim.

Çektiğim fotoğraflara bakıyordum canım sıkılınca ama neyin ne olduğunu bilmeden bakmaktan da sıkıldım.

Buradaki bazı boğaz resimlerine de baktım nerelere gitmişim anlamaya çalıştım ama doğrusu hepsine de bakmadım. Çektiğim fotoğrafları eklemek istemedim tam olarak nerelere ait olduklarını bilmediğim için ve daha iyileri çok vardır diyerek. Özellikle merak ettim burası neresi?

(+)

Aydinsert
14 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2005, 16:15

Kandilliye benzettim

Kemal Çevik
14 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2005, 16:32
Kandilli - Vaniköy arası?

Sevgili Gökçe,

Sanki Kandilli- Vaniköy arasında, boğaz yolunun bir an için denize yalı yapıp sonra içeriye doğru giridği nokta. Hemen resmin sol tarafında bir su altı kablosunun karaya çıkış noktasını belirten çıpa olmalı.

Varsa aynı sahilde bir önce/sonra çektiğin kareyi de  koyar (veya yollarsan) daha sağlıklı bir cevap oluşturabilirim(iz).

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2005, 18:36

Gökçe,

Yolladığın karedekine benzer görünümler, Boğaziçi'nin birkaç noktasında mevcut. Belirleyici tarihî bir yapı (hiç değilse bir çeşme, mescid, anıt türünden) olsaydı, anında cevabını verebilirdik ama, kadraja giren görüntülerde, sırtlarda yer alan binalar, kesinlikle herhangi bir özelliği olmayan ve İstanbul'un artık hemen her yerinde rastlanabilen evlerden... Kezâ ön plândaki park da, Boğaziçi'nin belirleyici karma bitki dokulu birçok parkından biri...

Yukarıda söz ettiğim sahildeki parka bakarak bir sonuca ulaşmaya çalıştım. Ağaçların çeşitliliği ve formları, bana ilk önce Kuruçeşme-Arnavutköy arasını hatırlattı gibiyse de, Çamlıbahçe yolunu da düşündürdü. Lâkin geri plândaki toprak alan, söz ettiğim noktalarda, yol boyunca kalın ve uzun taş setlerle desteklidir. Avrupa yakasında daha ilerilerde bu tarzdan karma ağaç dokusunu birarada bulunduran başka bir yer aklıma gelmedi. Necipbey bağının oralarda buna benzer görünümler olsa da, sahilin kotu paralel değildir, hafif meyleder...

Anadolu yakasını düşünecek olursak, hemen Üsküdar'dan sonra Kuzguncuk'a doğru olan ağaçlı yolu da andırsa, buranın sırtlarına da (-ki, Fethipaşa Korusu'na doğru tatlı bir meyildir) pek benzetemedim. Çünkü burada da yoğun bir ağaçlı doku yukarılara doğru yamacı kaplar, yerleşimler ise daha bir kenarlarda ve derinlerde kalır. Belki Kemal Bey'in dediği gibi Kandilli-Çubuklu civarlarındaki lokal park alanlarından birisi olabilir... (Çünkü bu kesimde artgörünüm, resimdeki binalarla doludur ve katmanlı olarak yerleşmişlerdir)

Fotoğrafın bir önüne ya da bir arkasına ikinci bir örnek daha ekleyerek, panoramayı biraz daha genişletebilirsen, sonuca varırırz...

Akın KURTOĞLU

Rustem
14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 00:55

Ben de Kandilliye benzettim. Ama Boğaz konusunda bilgim o kadar da iyi değil.
Aslında Wowturkey'de daha geniş açılı bir  resim mevcut. Boğazı tanıyan arkadaşlar

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr16/wwwsercande_Bogaz71.jpg a bakarlarsa daha kesin bir sonuca varabilirler.

Kemal Çevik
14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 16:07
Kandilli - Vaniköy arası

Sevgili Gökçe,

İlk tahminim doğruymuş ama huyum kurusun kanıt göstermeden beni bir şeye inandırmak zor.  

(+)

Fotoğrafı Kandilli Caddesinin bitip Vaniköy Caddesinin başladığı yerden çekmişsin. Hatta bir de tahmini objektif açısı bile işaretledim İBB'nin kent haritasından aldığım görüntüde.

Not: Yanlış işaretlediğimi yüklemişim biraz daha güneyde olmalısın deklanşöre bastığın an.

(Sevgili denetçiler eklediğim görüntüyü bir müddet sonra silebilirsiniz tabii ki durmasının bir anlamı yok)

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

Gökçe Katun
14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 20:14

Ben de "fellik fellik" başlık aradım, taşındığını şimdi farkettim.

Kusura bakmayın iş yerinden fotoğrafı eklemem mümkün olmadı. Şimdi eve gelince, sorduğum yerin hizasına gelmeden hemen önce çekilmiş şu fotoğrafları buldum:

Yalnız çok şaşırdım, İstanbul'da böyle ev çok mu??? Hayran kaldım. Belki tarihi değeri olmayabilir ama gerçekten de çok çok güzel.

(+)

(+)

Gökçe Katun
14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 20:17

Alıntı:
Fotoğrafı Kandilli Caddesinin bitip Vaniköy Caddesinin başladığı yerden çekmişsin. Hatta bir de tahmini objektif açısı bile işaretledim İBB'nin kent haritasından aldığım görüntüde.

Çektiğim yer bir site mi oluyormuş peki?

Bu arada cevaplardan da çok etkilendim.

Herkese teşekkür ederim.

Aydinsert
14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 22:54

Fotografta görülen yer ve binalar Vaniköy deki Recaizade Yalısı ve Kadın Efendi Yalısı
site değil..

kemalsoylemez

14 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 23:25

Bence İstanbul'a gelip,
İstanbullu wow'culara haber vermeyenlere
bilgi vermemek lazım.  

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet