Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Faizler artarsa tasarruf için paranızı faize yatırır mısınız?
Evet, faizlerin artması tasarruf yapmamı sağlar. 75.0%  75.0%  [9]
Hayır, faize karşıyım. Altın ve Döviz almaya devam ederim. 25.0%  25.0%  [3]
Toplam Oy : 12

92adalet
2 ay önce - Prş 09 Hzr 2022, 15:32
Türkiye'de Çift Faiz Sistemi Uygulanabilir mi?

Şuan ki yaşanan ekonomik süreçte en büyük eleştiri "faizler neden artmıyor", "faizler enflasyon düzeyine çıkarılmalı" "faizler artmadığı için paramız değer kaybediyor." "faizler artmadığı için enflasyon artıyor."

Herhalde bu eleştirileri yapmayan ekonomist yok gibi bir şey.

Ancak bu eleştirileri yapanlara bir soru sormak isterim; ekonomide "talep enflasyonu" olduğunu düşündüğünüz için mi faizlerin artmasını istiyorsunuz? Yoksa artacak faize gelecek olan "sıcak para" girişi ile döviz kurunun aşağıya inip ithal mal, ürün, hizmet fiyatlarının düşmesini mi istiyorsunuz?

Bu bağlamda 2 temel açmaz ortaya çıkıyor.

1) Sıcak para girişleri ile düşecek olan kur elbette iyi gibi duruyor. Ancak daha sonra kısa vadeli yatırımcı vur-kaç yapıp çıkış yaptığında kurlar yine yükselecek. Ve senden hep daha fazla faiz veya kurun düşük olması şartını isteyecek.
2) Talep enflasyonu var o yüzden faizler inmeli diyorsanız, örneğin; enflasyonun yüzde kaçı talepten kaynaklanıyor? Bunun verisi nedir?

Bu eleştirilere karşı ise mevcut ekonomi yönetimi ve c.başkanı faizleri yükseltmiyor, istihdam, yatırım, ihracat odaklı politika izlediklerini ve faiz artışı ile kısa vadeli portföy yatırımına gelen sıcak para girişi ile döviz kurunun eski zamanlarda olduğu gibi düşüp cari açığın artmasını istemiyor gibi gözüküyor özetle. En azından dile getirilen bu.

Bu kapsamda her 2 tarafında karışımı bir "faiz modeli" kurgulanabilir mi diye düşünüyorum.

1) Yatırım, üretim, iş kuracak olanlar için "düşük faiz"
2) Dolar almayan ancak mevcuttaki TL mevduatının erimemesi ve hane halkının altına, dolara hücum etmemesi için (dolarizasyonun azalması,hatta hiç olmaması için.) enflasyon kadar reel getiri sağlayacak bir "tasarruf faizi"

bu 2 model sizce nasıl kurgulanabilir, beyin fırtınası yapalım?

92adalet
2 ay önce - Prş 09 Hzr 2022, 17:52

Bu konu neden geride kaldı? En çok tartışılan konu buydu?

mehmeterden198
2 ay önce - Prş 09 Hzr 2022, 20:59

Bu sistem zaten uygulanıyor. Teşvik adı altında yatırım yapana avantajlar sağlanıyor. Kdv istisnası, gümrük kolaylığı belli bir süre kurumlar vergisi muafiyeti bedava arsa vb bir sürü devlet teşviği veriliyor. Bölgesel teşvikler var ayrıca.

Halkbank ve Ziraat bankası esnafa ve çiftçiye uygun kredi sağlıyor. Amaç kobileri desteklemek ve üretimi aynı zamanda istihdamı arttırmak.

Bu konuyu araştırırsanız aslında var olan bir seyi..

Neyse fazla uzatmayayım. Siz gene de arge teşviği yatırım teşviği istihdam teşviği bölgesel teşvikler gibi konuları google da arayın. Istatistikler ve teşvik programı şartları gibi konularda bilgi sahibi olun. Sonra bu başlıkta tartışalım.

Not su an gözümde problem var. Yazınızı okumadım. Sadece son paragraftaki tekliflerinizi okudum.

Remzitr
2 ay önce - Prş 09 Hzr 2022, 21:12

Bence de şuan böyle birsey var zaten. Yatirimciya %9 dan faiz, mevduatciya %20 faiz.

Bu milletin sicak paraya alerjisini ise çözemedim. Dunyada trilyonlarca dolar sicak para var ve sürekli artiyor. Bunun ülkeye girmesinin ne gibi zarari var anlamiyorum.

ffamer
2 ay önce - Prş 09 Hzr 2022, 21:17

Alıntı:
Bu milletin sicak paraya alerjisini ise çözemedim. Dunyada trilyonlarca dolar sicak para var ve sürekli artiyor. Bunun ülkeye girmesinin ne gibi zarari var anlamiyorum.

Ben çözdüm gibi sanki. Bir mal satan esnafın sattiginin hepsini kar sanıp parayı pavyonda sağda solda yemesi gibi, sanıyorum gelen sıcak parayı, biz de hepsini kar sanıyoruz!

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET