Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Müjdat

15 yıl önce - Çrş 02 Ksm 2005, 20:26
Hatay - Antakya - Habib-i Neccar Camii


HABİB-İ NECCAR CAMİİ
Kurtuluş caddesi ile Kemalpaşa caddesi kavşağında bulunan camii, Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalının adını taşımaktadır. Caminin kuzeydoğu köşesinde 4 m. Derinde Habib Neccar türbesi vardır.
   Bugünkü cami Osmanlı dönemi eseridir. Etrafı medrese odaları ile çevrili  cami avlusundaki şadırvan 19. Yüzyıl eseridir.

HABİB-İ NECCAR EFSANESİ:  
Habib-i Neccar , Ms. 40 lı yıllarda Antakyada yaşamıştır.
Roma döneminde antakya halkı putperest olduğu için, Cenab-ı Hak Hz. İsa 'ya Antakya halkı için iki resul göndermesini emreder. Hz. İsa antakya halkı için 2 resul, daha sonrada bir resul daha gönderir. Resulların halkı İrşada devam etmesine ilk inanan Habib-i neccar olur. Antakya lılar bu olaya inanmayarak, resulleri taşlayarak öldürmeye karar verirler. Habib-i neccar uzaklardan koşup gelerek, resullerin doğru söylediklerini ve onlara inanmaları gerektiğini söyler. Burada bulunan putperestler Habib-i neccar 'a bunlar seni kandırmışlar, ya eski dinine dönersin yada ölürsün şeklinde tehdide başlarlar. bu müritler dediklerini yaparak. Habib-i neccar ı öldürürler, Habib-i neccar ın şehit edilmesi ile ilgili bir çok rivayet vardır.
Bunların en yaygın olanı ve halkın anlattığı olay şöyledir:  
Habib-i neccar ın başı Silpiyus dağında ayrılır. vücuttan ayrılan baş, yuvarlanarak bugün cami ve türbesi bulunan yere gelir (bugün vücudu şehit edildiği mağarada başı ise caminin yanında bulunan türbededir)
Başka bir rivayete görede ,Habib-i neccar kopan başını koltuğu arasına almış, Kur'an dan ayetler okuyarak bir süre dolaşmış ve bugün türbesi bulunan yere kadar gelerek, buraya düşmüştür.  
Kaynak: http://www.antakyarehberi.com/tarih/habibneccar.htm

 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Sevgiyle kalın  


Müjdat

15 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2005, 15:57(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Sevgiyle kalın  


aligun
13 yıl önce - Pts 01 Ekm 2007, 21:26(+)
ugurcavac
13 yıl önce - Çrş 10 Ekm 2007, 15:03
Erdem Ağar

13 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2007, 02:13
Habibi Neccar Camii


Bu harikulade caminin minaresinin sokak arasından çektiğim bir fotoğrafı var. Antakya harika bir yer, herkesi gitsin görsün derim ben.

Caminin bahçesinde Yahya ve Yunus'un (Yuhanna ve Pavlus) sandukaları var. Onu da ekleyeyim istedim.(+)
Habibi Neccar Camii Minaresi
(+)
Yahya ve Yunus'un (Yuhanna ve Pavlus) Sandukalarısayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler