Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karabük şehir merkezi fotoğrafları
123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
hakanyalcin
12 yıl önce - Çrş 02 Ksm 2005, 13:35
Karabük şehir merkezi fotoğrafları

Moh@met

12 yıl önce - Çrş 02 Ksm 2005, 14:05

Fotoğraflar güzel olmuş. Karabükü hep merak etmişimdir. Özellikle Safranboluyu. Orada çok şirin evler olduğu söyleniyor. Bizleri bilgilendirirsen, oralardaki fotoğrafları paylaşırsan seviniriz. Bu arada safranla ilgili olarak küçük te bir bilgi vereyim.
SAFRAN : Dünyanın En Pahalı Baharat Bitkisi, Karabükte bir ilçeye adını veren bitki, mübarek bitki, Sahteciliği En Fazla Yapılan Baharat, Kendi Ağırlığının 100.000 Kat Suyu Sarıya Boyayan Bitki, Adına Festival Düzenlenen Bitki, Bir Gramı Altının Gramına Eşdeğer Tutulan Bitki...

hakanyalcin
12 yıl önce - Çrş 02 Ksm 2005, 15:02

Karabük bir Cumhuriyet kentidir, ülkemizin ağır sanayinin temeli bu kentde kurulmuş olan KARDEMİR ile anılır...

Nufusu kent merkezinde 300.000'lerden 150.000'lere düşmüştür, bunun nedeni KARDEMİR'in güç kaybetmiş olmasıdır, her ne kadar şu sıralar Karabük tekrar bir toparlanma içine girsede zaman alacağı şüphesis...

Buda Kardemir

(+)

-----------------

En büyük ilçesi Safranbolu'dur, yaklaşık 60.000'e yakın bir nufusu vardır...
Kent'in 2.000 yıllık bir tarihi vardır, Romalılardan, Bizanslılara, Osmanlılara kadar anadolu topraklarında var olmuş neredeyse tüm medeniyetlileri barındırmış ve Safranboluyu Safranbolu yapan korumacılık anlayışı ile günümüze kadar tüm kültürler korunmuştur...

Şuan UNESCO tarafından tüm kent olarak koruma altındadır ve yaklaşık 2.500'ün üzerinde korunması gereken eser vardır ki bu rakam ülkemizde en çok kültürel varlık barındıran kentler arasında İstanbul ve Bursadan sonra üçüncü sıradadır...

Ayrıca kent Kasım ayı içinde UNESCO WHC uluslararası toplantısına 2. kez ev sahipliği yapacaktır ki Safranbolu [url]UNESCO tarafından dünyada en iyi korunan 20 kent arasında[/url] gösterilmiştir.

Resimleri;

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

candaş kaptan

11 yıl önce - Prş 01 Hzr 2006, 14:01

Karabük gerçekten çok güzel bir şehir. Çoğunluk havası pis diyo ama oranın güzelliği herşeyi örtüyo. O taraflara gidirseniz sadece Safranboluya gitmeyin. Karabük merkeze bir bakın. Semtlerini gezin.
 200 evler semtinde çok güzel iki tane çamlık parkı var. Yolunuz düşerse oraya gidin. Yürüyüş parkurunda biraz yürüdüğünüzde gerçekten rahatladığınızı anlayacaksınız.
 İlçeleride yayla gibidir. Yeşillikler geniş çim alanlar süper. Piknik yapmak için ideal.
 Nerden biliyosun derseniz ben ora doğumluyum. Bende resim ekleyecektim ama çektiğim resimleri bulamıyorum. Bulduğum zaman hemen yükleyeceğim.
Birgün yolunuz o taraflara düşerse bir uğrayın. Gerçekten memnun kalacaksınız.

serkan yetgin

11 yıl önce - Çrş 07 Hzr 2006, 16:54

ben de karabük'e gidildiğinde sadece safranbolu ile yetinilmemesi gerektiğini düşünüyorum. özellikle Yenişehir mutlaka görülmeli. Safranbolu nasıl Geleneksel Türk Mimarisi'nin örneklerini sunuyorsa Yenişehir de Türkiyede'ki Modern Mimari'nin iyi uygulanmış bir örneğini sunuyor.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler