Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Qqqerty
6 ay önce - Cum 11 Mar 2022, 11:54

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Doğu Anadolu Bölgesindeki ilk Model Fabrika Malatya’da hayata geçecek.

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) koordinasyonunda Vali Aydın Baruş’un Başkanlığında, Malatya Model Fabrika Kurulumu Projesi başvuru süreci istişare toplantısı düzenlendi.

FKA konferans salonunda düzenlenen toplantıya, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Serdar Karaca, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı, KOSGEB Malatya İl Müdürü Murat Seki, Sanayi ve Teknoloji Malatya İl Müdürü Akif Gülaçtı, Malatya 1. OSB Bölge Müdürü Remzi Yaşar, Malatya 2. OSB Bölge Müdürü Vahap Erdem ve Malatya 2. OSB İŞGEM Müdürü Necip Cengil katıldı.

Ajans olarak Malatya’da ve TRB1 Bölgesinin diğer illeri Elazığ, Bingöl ve Tunceli’de önemli projelere destek sağladıklarını ifade eden Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Model Fabrika Projesinin Malatya özelinde TRB1 Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi için önemine değinerek, “Malatya ilimizde kurulacak olan model fabrika Doğu Anadolu Bölgesi için ilk olma özelliği taşıyor. Fabrikamız bu yönüyle Malatya özelinde Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerimizle birlikte Doğu Anadolu Bölgemizdeki tüm illerimize hizmet verecek. Model fabrikasının hayata geçirilmesiyle üretimde verimliliğin arttırılması ve dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılması sağlanacak. Gerçek bir üretim ortamında, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak operasyonel mükemmeliyet ilkelerinin öğretilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilecek. Sürekli iyileştirme, yalın üretim, dijital dönüşüm konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek. İşletmelerin mevcut zihniyet yapısını değiştirip insan, makine / ekipman, hammadde, malzeme, zaman ve enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaları sağlanacak. Eğitimlerin yüzde 65 uygulamalı, yüzde 35’i ise kuramsal eğitim olacak” dedi.

İlki Ankara'da olmak üzere, Bursa, Konya, Kayseri, Gaziantep, İzmir, Mersin ve Adana'da kurulan Model Fabrikaların, 2022 yılı itibarıyla Denizli, Eskişehir, Kocaeli, Malatya, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon'da kurulumlarına başlanmasının planlanmakta olduğunu ifade ederek Malatya’nın da bu iller arasında olmasının önemine değinen Vali Aydın Baruş, “Özellikle zor bir süreç olan imalat sanayinin yalın üretim ve dijitalleşme gibi konulardaki dönüşümünde ilerleme kaydetmeyi kolaylaştıracak bir konsept olarak istifade edebilecek bir model. Tüm Doğu Anadolu Bölgesine hizmet vermek üzere ilimizde kurulması düşünülüyor. Bu hususta ilgili kurum kuruluşlarımızın yöneticileri ve temsilcileri, genel sekreterimiz ve ajans uzmanlarımıza sunacakları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Aydın Baruş, model fabrikanın kurulmasıyla özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tesislerinde, fabrikalarında uzmanlar tarafından iş akımı takip edilerek onlara çeşitli tavsiyelerde bulunulacağını kaydederek, desteklerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti.

crypton
6 ay önce - Çrş 16 Mar 2022, 22:23

Alıntı:
Türkiye'nin 8 ilinde su ve atık altyapıları AB finansmanı ile güçlendirilecek
266 milyon avroluk finansman sağlanan Belediye Hizmetleri Projesi kapsamında 19 altyapı yatırımı gerçekleştirilecek. 2025 yılında tamamlanacak programla, yaklaşık 2,4 milyon kişi, daha güçlü içme suyu, atık su ve katı atık hizmetlerine ulaşacak.
16.03.2022
Ankara
Avrupa Birliği (AB) ve Fransız Kalkınma Ajansınca (AFD) 266 milyon avroluk finansman sağlanan "Belediye Hizmetleri Projesi" kapsamında, 8 ilde içme suyu, atık su ve katı atık sistemlerinin güçlendirilmesi için 19 altyapı yatırımının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

AFD'den yapılan açıklamaya göre, AB'nin sağladığı 203 milyon avroluk hibe finansmanını yöneten Ajans, 63 milyon avroluk bir kredi ile 2020'de başlayan projenin toplam finansmanını 266 milyon avroya çıkarttı.

Proje kapsamında Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa olmak üzere 8 ilde içme suyu, atık su ve katı atık sistemlerinin güçlendirilmesi için 19 altyapı yatırımının gerçekleştirilmesi hedeflendi.

2025 yılında tamamlanacak program sayesinde, son yıllarda nüfusu yoğun bir şekilde artan söz konusu bölgelerdeki yaklaşık 2,4 milyon kişi, daha güçlü içme suyu, atık su ve katı atık hizmetlerine ulaşacak.

Ayrıca, iklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık tehlikesine karşı, su kaynakları daha sürdürülebilir bir şekilde yönetilerek yılda yaklaşık 4,5 milyon metreküp kirli suyun çevreye karışması önlenecek ve yıllık 22 milyon metreküp civarında içme suyu tasarrufu sağlanacak.

Program, belediyelerin katı atık ve atık su sistemlerinin daha etkili yönetimini sağlayarak sera gazı emisyonlarının azaltılmasına da önemli ölçüde katkıda bulunacak.

12 faydalanıcı kurum uluslararası ihale prosedürleri eğitimi aldı
İller Bankası ve AFD'nin birlikte yürüttüğü "Belediye Hizmetleri Projesi"nin 8 ildeki 12 faydalanıcı kurumu, 7-8 Mart tarihlerinde Ankara'da düzenlenen çalıştay ile uluslararası ihale prosedürleri eğitimi aldı.

Çalıştaya 85 kişi katılırken, AFD'nin Paris'ten gelen uzmanları, ihale prosedürleri ile ilgili bir eğitim verdi. Eğitime İLBANK Genel Müdürlüğü ve bölge müdürlüklerinin temsilcileri de katılarak önemli katkılarda bulundu.

Teknik destek faaliyetleri kapsamında, projenin nihai faydalanıcıları ve uygulayıcıları olan belediyeler ile su ve kanalizasyon idarelerinin teknik ve finansal yönetim kapasitelerinin güçlendirilmesi amaçlandı.

Sondaki aşamada ise proje kapsamında yerel düzeyde yürütülecek ihale süreçlerinin en etkili şekilde yönetilerek 8 ilde hizmetlerin güçlendirilmesi ve Türkiye'nin iklim değişikliğine karşı mücadelesinin desteklenmesi hedeflendi.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiyenin-8-ili ...ek/2536952

cagdas44
4 ay önce - Sal 10 May 2022, 18:49

Mart ayında alınan yatırım teşvikleri;

- HASSA Enerji Ltd. / Elektronik valf ve elektron tüpleri ile diğer elektronik parçaların imaları / Komple Yeni Yatırım / Solar Panel Üretimi 15MW/Yıl

- Ebru Triko San. A. Ş. / Elektrik üretimi ve dağıtımı / Komple Yeni Yatırım / 0,9 MW Çatı GES

- ADEN Kuru Gıda / Sebze ve Meyvelerin işlenmesi saklanması / Komple Yeni Yatırım / Kurutulmuş Kayısı İşlenmesi 2000 ton/yıl

NL888
4 ay önce - Prş 12 May 2022, 16:08

Göreli yoksulluk oranı en düşük İBBS 2. Düzey bölgeleri ise yüzde 2,2 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, yüzde 6,5 ile Bursa, Eskişehir, Bilecik ve yüzde 7,7 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis olarak hesaplandı.Bugun yayınlan ekonomi haberlerinde yoksulluk oranı türkiyede en az bizim bölgedeymişiz 🤔

Qqqerty
4 ay önce - Prş 12 May 2022, 18:07

Aslında bizim bölge için gelir adaletsizligi en az olan bölge herkesin geliri birbirine yakın bu iyi bir şey ama gelirin yükselmesi gerek

Qqqerty
4 ay önce - Prş 12 May 2022, 22:32

Merkotesk ~ 100
Yaka tekstil~ 258
Trikoteks ~ 50
Trikoteks ~ 920
Tesk moda park ~ 105
Öz elif tekstil ~ 131
2022-05-08 tarihli teşvik ve istihdam sayıları

cagdas44
4 ay önce - Cum 13 May 2022, 09:18

Yatırım teşvikinde alt bölgeleri düzenleyen yönetmelikte yapılan değişiklikle Malatya'nın 8 ilçesi yatırım teşvikine dahil edildi.

(+)

(+)

cagdas44
4 ay önce - Pts 16 May 2022, 18:07

Alıntı:
Başkan Sadıkoğlu: “Bölgemizdeki ilk Model Fabrikayı kuruyoruz”

Malatya TSO’nun İŞGEM Mesleki Eğitim Merkezi Projesinin inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Yüzde 80 seviyesine gelen proje alanında incelemelerde bulunan Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, projede yer alan model fabrikanın Doğu Anadolu Bölgesindeki ilk Model Fabrika olacağını söyledi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, beraberinde MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Celal Abbas Karaduman ve Mehmet Gündüz, MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Özcan Dündan, Cumali Karahan, Zekeriya Çelebi ve İŞGEM Müdürü Necip Cengil ile inşaat çalışmaları devam eden 'Malatya 2. OSB İŞGEM Mesleki Eğitim Merkezi ile Büyüyor' proje alanında incelemelerde bulundu.

“YENİ MESLEKLER KAZANDIRACAK PROJE”

İnşaat çalışmalarını yürüten firma yetkilisinden projenin geldiği seviye hakkında bilgi alan Başkan Sadıkoğlu, “Malatya TSO olarak hazırladığımız ve Fırat Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz projemizde inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Şuanda yüzde 80 seviyesinde. Yüzde 20’lik kalan kısmını da kısa sürede tamamlayarak sanayimizin ve sanayicimizin hizmetine sunacağız. Projemizde, iş arayan ve ararken de umudunu yitirmiş gençlerimize yeniden umut olacak eğitim merkezleri yer alacak. Belli bir eğitim almış ama iş bulamayan gençlerimiz varken, milyonlarca lira harcayıp yatırım yapan ancak nitelikli eleman bulamayan iş inşalarımız da var. İşte bu projemiz bu iki tarafı birbirine entegre edecek bir proje. 3 ile 6 ay arasında değişen hızlandırılmış uygulamalı eğitimlerle özellikle gençlerimize yeni meslekler kazandıracağız. İşletmelerden talepler alacağız ve o taleplere karşın iş garantili personeller yetiştireceğiz” dedi.

“BÖLGEMİZDE İLK MODEL FABRİKA MALATYA’DA OLACAK”

Projede yer alan model fabrikanın Doğu Anadolu Bölgesindeki ilk Model Fabrika olacağının altını çizen Başkan Sadıkoğlu, “OSB’mizde bulunan fabrikaların daha nitelikli üretim yapabilmelerinin önünü açmak ve yeni ürünler geliştirmelerini sağlamak için projemize model fabrika da koyduk. Ankara, Konya, Gaziantep, İzmir gibi sanayisi güçlü şehirlerde bulunan model fabrika bölgemizde sadece Malatya OSB’de olacak. Malatya TSO olarak model fabrika adımını ilk atan ilk kurum olduğumuz için projemizi oldukça önemli görüyoruz. Model fabrika, işletmelerin verimliliklerinin artmasına büyük katkı sağlayacak ve özellikle sanayimizin ‘Endüstri 4.0’a dönüşümüne öncülük edecek” diye konuştu.

“KÜÇÜK FİRMALARIN BÜYÜMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Projede farklı metrekarelerde toplam 14 işlik bulunduğunu da belirten Başkan Sadıkoğlu, “İlk kez ticarete atılmak veya işini büyütmek isteyen birçok iş insanımız var. Onların sanayideki büyük firmalarla rekabetçi olabilmeleri için önlerini açacağız. Farklı metrekarelerde bulunan küçük işliklerimizi bu firmalara tahsis ederek işlerini geliştirerek nitelikli hale gelmelerini ve daha sonra da daha büyük alanlarda fabrikalarını kurmalarını, yeni yatırımlar yapmalarını sağlayacağız. Projemizin bu seviyeye gelmesinde katkı sunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu’ya ve FKA ekibi ile Odamızın yönetim kuruluna, meclis üyelerimize, İŞGEM yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

(+)

(+)

cagdas44
3 ay önce - Sal 14 Hzr 2022, 12:06

Firma adı : Birlik Collection Tekstil Otomotiv İnşaat
Yatırım Konusu : İMALAT – Kürk Hariç Giyim Eşyası İmalatı
Yatırım kapasitesi : Muhtelif Konfeksiyon Ürünleri 1.000.000 adet/yıl

İthal Makina ve Teçhizat : 0
Yatırım tutarı : 2.000.000 TL
İstihdam : 100 kişi
-------------
Firma adı : SİAL Alüminyum AŞ
Yatırım Konusu : İMALAT – Demir Çelik Dışındaki ANA METAL SANAYİİ
Yatırım kapasitesi : Alüminyum profil ve çubuklar 3.500 ton/yıl

Yatırım tutarı : 21.135.650 TL
İstihdam : 60 kişi
-------------
Firma adı : İDA Asansör San Tic LTD ŞTİ
Yatırım Konusu : ENERJİ- ELEKTRİK ÜRETİMİ, İLETİMİ DAĞITIMI
Yatırım kapasitesi : Elektrik Enerjisi Üretimi 0,60 MW

Yatırım tutarı : 5.305.392 TL
İstihdam : 2 kişi
-------------
Firma adı : PENYE MODA ENTEGRE TEKSTİL AŞ
Yatırım kapasitesi : Elektrik Enerjisi Üretimi (ÇATI GES) 3MW

İthal Makina ve Teçhizat : 144.000
Yatırım tutarı : 24.476.073 TL
-------------
Firma adı : İNTEGRAL OKULLARI EĞİTİM HİZMETLERİ VE YAYINCILIK TİCARET LTD ŞTİ
Yatırım Konusu : HİZMETLER- GENEL ORTAÖĞRETİM HİZMETLERİ
Yatırım kapasitesi : Ortaokul 292 Öğrenci, Fen Lisesi 240 Öğrenci, Anadolu Lisesi 436 Öğrenci

Yatırım tutarı : 4.755.650 TL
İstihdam : 90 kişi
-------------
Firma adı : ŞAHİNTÜRK TEKSTİL AŞ
Yatırım kapasitesi : Elektrik Enerjisi Üretimi (ÇATI GES) 0,50 MW

Yatırım tutarı : 6.718.200 TL
İstihdam : 1 kişi
-------------
Firma adı : BÖLÜNMEZ GIDA TEKSTİL TARIM HAYVANCILIK
Yatırım Konusu : TARIM- SEBZE, BAHÇE VE KÜLTÜR BİTKİLERİ İLE FİDANLIK ÜRÜNLERİNİN YETİŞTİRİLMESİ
Yatırım kapasitesi : Serada bitkisel seracılık 10.000M2

Yatırım tutarı : 4.105.660 TL
İstihdam : 10 kişi
-------------
Firma adı : TALU TEKSTİL SAN TİC AŞ.
Yatırım kapasitesi : Elektrik Enerjisi Üretimi (ÇATI GES) 690KW

Yatırım tutarı : 12.928.200 TL
-------------
Firma adı : MAHMUT ÖRME TEKSTİL SAN TİC AŞ
Yatırım Konusu : İMALAT- TRİKOTAJ (ÖRME) ÜRÜNLERİ İMALATI
Yatırım kapasitesi : Yuvarlak örme kumaş 2.500.000 kg/yıl

İthal Makina ve Teçhizat : 1.174.000$
Yatırım tutarı : 45.419.730 TL
İstihdam : 20 kişi
-------------
Firma adı : ÖZER FERMUAR İSMET ÖZER
Yatırım Konusu : İMALAT- BAŞKA YERDE SINIFLANDIRILMIŞ TEKSTİL ÜRÜNLERİ İMALATI
Yatırım kapasitesi : Dar dokuma kumaş 12.000.000 m/yıl, Fermuar şeridi 9.000.000 m/yıl
İthal Makina ve Teçhizat : 448.001$
Yatırım tutarı : 10.224.595 TL
İstihdam : 25 kişi
-------------
Firma adı : KAPUSUZLAR MAKİNA METAL HURDA GERİ DÖNÜŞÜM İMALAT SAN TİC LTD ŞTİ
Yatırım Konusu : İMALAT- TANK, SARNIÇ VE METAL MUHAFAZA İMALATI
Yatırım kapasitesi : Demir, Çelik ve Alüminyumdan tank, sarnıç ve benzeri kaplar (hacmi 300.0 lt den fazla) (MODÜLER DEPO) 1.000 Ton/Yıl

Yatırım tutarı : 8.036.250 TL
İstihdam : 15 kişi
-------------
Firma adı : İNTEM TRİKO SAN TİC AŞ
Yatırım Konusu : İMALAT- TRİKOTAJ (ÖRME) ÜRÜNLERİ İMALATI
Yatırım kapasitesi : Örme tüylü kumaşlar 10.643.800 KG/YIL

İthal Makina ve Teçhizat : 3.618.675$
Yatırım tutarı : 56.933.476 TL
İstihdam : 65 kişi
-------------
Firma adı : SERİNKÖY TEREYAĞLARI SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
Yatırım Konusu : İMALAT- SÜT ÜRÜNLERİ İMALATI
Yatırım kapasitesi : Tereyağ 1.715 ton/yıl

Yatırım tutarı : 4.381.000 TL
İstihdam : 15 kişi
-------------
Firma adı : HELAL GRUP GIDA
Yatırım kapasitesi : Elektrik Enerjisi Üretimi 1MW

Yatırım tutarı : 12.839.500 TL
-------------
Firma adı : IFS FOOD GIDA SAN LTD ŞTİ
Yatırım kapasitesi : Elektrik Enerjisi Üretimi (ÇATI GES) 0,24 MW

Yatırım tutarı : 3.150.473 TL
-------------
Firma adı : FEHMİ EROĞLU DIŞ TİCARET AŞ
Yatırım kapasitesi : Elektrik Enerjisi Üretimi 1MW

Yatırım tutarı : 10.019.878 TL

osman21
3 ay önce - Sal 14 Hzr 2022, 17:14

Bolgemizde ( diyarbakır, batman, mardin, elazığ, malatya, van v.b ) yatirim teşvik belgesi alan şirket sayılarina ve istihdam sayilarina baktığımızda son 3- 4 ayda keskin düşüşler var. Bunun sebebini bilen var mı?

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET