Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
15 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 16:48
Arap işadamlarına İzmir'de yatırım yapmaya davet - [EKONOMI]


Bu haber 29 Eylül 2005'de yayınlanmış, yeni öğrendiğimden dolayı biraz geçte olsa buraya ekliyorum.

Alıntı:

BAŞBAKAN ARAP İŞADAMLARINI İZMİR'DE YATIRIM YAPMAYA DAVET ETTİ

Erdoğan, Abudabi'de, işadamlarından Alsancak Limanı ve Petkim'in yanı sıra THY, Erdemir ile Emekli Sandığı'nın beş yıldızlı otellerinin ihalelerine katılmalarını istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün başlayan ve Umman, Abu Dabi ile Dubai'yi kapsayan iş geliştirme ziyaretinde İzmir de gündeme geldi. Başbakan'ın heyetinde bulunan iki İzmirli; Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın ve Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, Arap işadamlarına İzmir'deki fırsatları anlatarak yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Aynı zamanda o bölgelerdeki yatırım ve ticaret fırsatlarını da araştıran Taşkın ve Gökdemir, Umman Sultanı Qaboos Bin Said'in önceki gün Başbakan Erdoğan'ın onuruna verilen yemeğe katılan 12 Türk işadamı arasında yer aldı.
Bu arada dün Abu Dabi'de Arap işadamlarına seslenen Erdoğan da, işadamlarına Alsancak Limanı, Petkim ve içlerinde Büyük Efes Oteli'nin de bulunduğu Emekli Sandığı'na ait otellerin özelleştirme ihalelerine katılma çağrısında bulundu.

İlgi gösterin
Erdoğan ve beraberindeki basın mensuplarıyla birlikte yaklaşık 100 kişilik Türk heyeti, pazartesi gecesi Umman'a ulaştı. Başbakan Erdoğan, Umman'daki temasları çerçevesinde Al Bustan Oteli'nde yapılan Türkiye-Umman İş Konseyi Toplantısı'na katıldı. Erdoğan yine önceki gün akşam 'Ana' uçağıyla Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) geçti.
Erdoğan, dün Abudabi'de Arap işadamlarına Türkiye'deki özelleştirme ihaleleri konusunda açık çağrı yaptı. Başbakan işadamlarından içlerinde İzmir'de kurulu Alsancak Limanı ve Petkim'in de bulunduğu THY ve Erdemir gibi büyük ihalelere katılmalarını istedi. Erdoğan işadamlarından ayrıca, Büyük Efes Oteli'nin de içinde yer aldığı Emekli Sandığı'nın beş yıldızlı otellerinin ihalelerine ilgi göstermeleri çağrısında bulundu. Erdoğan, Türkiye-BAE İş Forumu'nda da işadamlarına hitap etti.
Başbakan Erdoğan, BAE'deki yatırım ve finans sektörünün temsilcileriyle çalışmayı arzuladıklarını belirtirken, şunları söyledi:
"AB ile başlayacak olan müzakere süreci aramızdaki bu dayanışmayı daha da artıracaktır. Artık 3 Ekim'e günler kaldı. Bu müzakere süreci ile birlikte özellikle Körfez ülkelerindeki dayanışmamız da Avrupa'ya ulaşmada bir ara istasyon olarak çok daha farklı bir sıçramayı getirecektir."

Ticaret gelişecek
Başbakan Erdoğan, BAE ile 2004 sonu itibariyle 1.1 milyar dolar olan ticaret hacminin bu yıl sonunda 2 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini kaydetti. Erdoğan, 2005-2007 yıllarında Türkiye'ye gelecek yabancı sermaye miktarının da 15 milyar dolar olacağını hesapladıklarını söyledi. Başbakan, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden BAE'nin efsanevi lideri Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahyan'ın kabrini ziyaret etti. Şeyh Zayed'in kabrinde dua eden Erdoğan, daha sonra bir çadırın içine kurulmuş, plazma ekranda, kabir özel defterini imzaladı. Defter yerine plazma bilgisayar ekranının kullanılması Türk heyetinde şaşkınlıkla karşılandı.
Başbakan ve beraberindeki heyet bu akşam Türkiye'de olacak.

İnşaat firmaları için bölge cazip
EBSO Başkanı Taşkın'la gerek Umman'daki yemekte gerekse diğer temaslar sırasında Arap yatırımcılara sürekli İzmir'i ve Ege'yi anlattıklarını belirten Selim Gökdemir, "Onlara İzmir'in taşıdığı fırsatlardan bahsediyoruz ve bu büyük ilgilerini çekiyor. Arap sermayesinin İzmir'e gelmesi konusunda umutluyuz. Şu an Umman, Abu Dabi ve Dubai'yle olan ticaret hacmimizin mutlaka artırılması gerekiyor. Gezi çok verimli geçiyor" dedi.
Arap yatırımcıların özellikle Türkiye'nin son dönemde turizmde gösterdiği başarıdan etkilendiğini belirten Gökdemir, "Biz de bu konuda İzmir ve çevresini, Ege'deki olanakları anlatıyoruz. Turizme yatırıma çok sıcak bakıyorlar" dedi. Gökdemir, grup olarak kendilerinin de Umman, Abu Dabi ve Dubai gibi ülkelerde yatırım ve iş olanaklarını araştırdıklarını dile getirdi.

Önemli fırsatlar var
EBSO Başkanı Taşkın da, "Aynı zamanda buradaki yatırım imkanlarını da araştırıyoruz. Petrol fiyatlarındaki aşırı artış bu gittiğimiz yerleri de çok olumlu etkilemiş. Ellerinde önemli bir bütçe fazlası var, yatırım olanağı var. Başbakanımız da bu olanakları Türkiye'ye çekmek için temaslarda bulunuyor" dedi.
"Aynı zamanda gerek Umman olsun gerekse de Abu Dabi ve Dubai'de özellikle inşaat sektöründe büyük bir patlama var ve bu da Egeli işadamları için önemli fırsatlar sunuyor" diyen Taşkın, şöyle konuştu:
"Burada inşaat sektöründe önemli işler yapılabilir. Bunun yanında inşaat malzemeleri, büro ve ev mobilyalarında da ciddi ihracat rakamlarına ulaşabilir. İzmir'e döndüğümüzde üyelerimize ve Egeli girişimcilere bu fırsatları anlatacağız ve onların örgütlenerek bu ülkeyle olan ticaret hacimlerini artırmaları için gerekli girişimlerde bulunacağız. Buralardaki fırsatları iyi değerlendirmeliyiz."

http://ya2005.yeniasir.com.tr/09/29/index.php3?ka ...lum=gunluk


En son Bülent tarafından Pts 12 Şub 2007, 17:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


messiah_haktan

15 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 22:37

Valla ben basbakan olsam yüzümü kizartip söyliyemzdim.Adam TR'nin en karizmatik binasini yapmayi istedigi halde adama gecekondu dikiyormus davraniliyor.Izmir'de de koruma kurulu yüzünden bir cok proje gerceklesemedi!

Yakup

15 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 22:42

Bence Izmir`ye gelecekte cok büyük yatirimcilar gelse, belki Izmir Avrupanin Hong Kong skyline gibi olur, ama sadece cOOk büyük yatirimcilar gelirse!!

VolkanAtalay
15 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2005, 14:19
bill gates bile gelse


burası izmir kardeşim tamam biraz fazla karamsar ve agresif olabilirim ama siz ebir örnek vereyim bundan birkaç sene önce çankaya metro inşaatı devam ediyordu..ve birden kaı yapılırken bikaç tarihi sütun başı çıktı..anıtlar kurulu dururmu hemen olaya el koydu inşaat mühürlendi yanılıyosam uyarın beni..ve metro bir kaç ay gecikti ..600 milyon $ yatırım bi kaç sütun çıktı diye yapmıcaklardı nerdeyse işte anlayış budur..halbuki şimdi o sütun başları müzede sergilenegine günde kaç bin kişinin geçtiği istasyonda sergileniyor

Bülent
14 yıl önce - Pts 15 Oca 2007, 20:07

Türk- Arap İşadamları Derneği'nin (TURAB) bu konuda bazi girisimleri var, 29- 31 Mart tarihleri arasında İzmir'de Türk- Arap Ülkeleri Ekonomi Kongresi düzenlenecek.

Alıntı:
Arap sermayesini kente çekecekler

Türk- Arap İşadamları Derneği(TURAB) İzmir Şubesi 29-31 Mart arasında 16 ülkeden 300 Arap işadamı ağırlayacak

İzmir, yıllık 400 milyar dolarlık gelirleriyle dünya ticaretinin ilgi odağı olmaya devam eden Arap işadamlarını konuk etmeye hazırlanıyor. 16 ülkeden 300 Arap işadamı, 29- 31 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Türk- Arap Ülkeleri Ekonomi Kongresi'ne katılarak kentteki ortak yatırım imkanlarını görüşecek.

Etkin katılım
Kongrenin amacının Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticareti artırmak olduğunu kaydeden TURAB İzmir Şube Başkanı Sabuhi Attar, kongreye Arap ülkelerinde faaliyet gösteren büyük firmaların temsilcilerinin yanısıra Türkiye'den de birçok işadamını davet edildiğini söyledi. Attar, "İzmir ve Ege'nin Arap yatırımcılara daha fazla tanıtılmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda bilimsel ve ekonomik açıdan altyapısı sağlam projeler hazırlıyoruz" dedi.
Kongreye etkin bir katılım sağlamak için Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Dubai'ye ziyaretler yaparak, Arap işadamları ile birebir görüşeceklerini kaydeden Attar, "Kongre ile hedefimiz TURAB'ı Türkiye ve İzmir'i Arap ülkelerine tanıtmaktır. İzmir'de büyük potansiyel var. İzmir'deki turizm potansiyelini Arap ülkelerine daha iyi anlatmak istiyoruz. Ayrıca İzmir'deki termal turizmin, sağlık turizminin tanıtılması gerekiyor" dedi. Bölge ülkeleriyle ticaretini artıran Gaziantep'in 2006 yılı ihracatını 3 milyar dolara çıkardığını belirten Attar, kongrede sağlanacak işbirlikleri sonucunda İzmir'in bölge ülkeleri ticaretinden daha fazla pay alacağını söyledi. TURAB Genel Sekreteri Ozan Övünç de derneğe üye Arap ülkeleri arasında EXPO'yu düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu'na üye çok sayıda ülke bulunduğunu belirterek, "29-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Türk- Arap Ülkeleri Ekonomi Kongresi'nde 2015 EXPO'suna aday olan İzmir için çok önemli bir lobi fırsatı sağlanmış olacak" dedi.Bülent
13 yıl önce - Pts 12 Şub 2007, 16:00

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş Dubai'yi ziyaret ederek, Dubaili yatırımcıları İzmir'e davet etti.

Alıntı:
Dubaili Yatırımcılara İzmir Daveti  12.02.2007


İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ortadoğu'nun parlayan yıldızı olan ve bütün dünyada hem yatırımcıların büyük ilgisin çeken hem de önemli oranda başka ülkelere yatırım yapan Dubai'yi ziyaret ederek, Dubaili yatırımcıları İzmir'e davet etti.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Dubai'nin girişimcilik, yatırım ve pazarlama açısından son yılların en ilgi çekici örneği olduğunu söyledi. Dubai'de çölde adeta bir mucize yaratıldığını kaydeden Demirtaş, "Denizde yapılan suni adalarla, yatırım teşvikleri ile, dünya çapında otelleri ve alışveriş merkezleri ile Dubai son derece başarılı bir yatırım örneği olduğu kadar bir o kadar da başarılı bir markalaşma örneği. İzmir'i 'Marka kent' ve 'Dünya kenti' yapmaya çalışmalarımız kapsamında, dünyanın en önemli marka kentlerinden olan Dubai İzmir için incelenmesi gereken bir örnek" dedi.

ODA BAŞKANLARI İLE TOPLANTI
Dubai'nin büyük yatırımcı çektiği kadar, Dubaili işadamlarının da dünyanın her yerinde ve İstanbul'da çok önemli yatırımlara, satın almalara imza attığını kaydeden Demirtaş, "Dubaili yatırımcıları İstanbul'un yanısıra İzmir'e de davet etmek amacıyla, 6 - 7 Şubat 2007 tarihlerinde Dubai'ye bir seyahat gerçekleştirdik" dedi. Dubai Ticaret Odası Başkan Vekili Abdul Rahman Saif Al Ghurair, Sharjah Ticaret Odası Başkanı Ahmed Mohammed Al Midfa, yönetim kurulu üyeleri,  Dubai Investment Group CEO'su Duncan Macaulay ve Yatırım Müdürü Hesham Gohar ile birayaya geldiklerini kaydeden Demirtaş, T.C.Dubai Başkonsolosu Sayın İhsan Yücel ile Ticaret Müşaviri Harun Koçak'ın da toplantılara katıldığını söyledi. Demirtaş, "T.C. Abudabi Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu ve Dubaili işadamı Al Gharair İnvestmen ULC Başkanı Essa Abdulla Al Ghair ile de akşam yemeğinde bir araya geldik" dedi.

BANKACILIK, TURİZM VE EMLAK

Temaslarda, İzmir'in bir yatırım cenneti olduğunu aktardıklarını belirten Demirtaş, özellikle bankacılık, turizm ve emlak alanlarının üzerinde durduklarını söyledi. Demirtaş, "2006 yılında Dubai'ye 210 milyon dolarlık ihracat yapan şehrimizin karşılıklı ticareti çok daha fazla geliştirmesinin mümkün olduğunu söyledik" dedi. Arap sermayesinin bölgeye akışını sağlayabilecek projelere üzerinde durduklarını kaydeden Demirtaş, "Akdeniz'in en büyük limanı olabilecek Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesini, bölgeye olası getirilerini, buradaki iş potansiyelini, Çeşme'nin sunduğu turizm fırsatlarını, işbirliği kapasitesini özellikle vurguladık. Hazırladığımız dosyaları sunduk, büyük ilgi gösterdiler" dedi.

İZMİR'E DAVET
Dubai ve Sharjah Ticaret Odalarını İzmir'e davet ettiklerini kaydeden Demirtaş, "Gerek ziyaret gerekse ortaklıklar için her türlü desteği vereceğimizi belirttik. Kısa bir sonra Dubaili yatırımcılar İzmir'e gelecek. Turizm, emlak ve altyapı yatırımları ile İzmir'in fırsatlarını yerinde görecek" dedi. Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dubai sürekli kendisini yenileyen, değişime zengin bir pazardır. Dubaili işadamları, dünyanın neresinde olursa olsun iyi bir proje olunca, oraya gidiyorlar. Bizim de gerçekleştirmek istediğimiz projelerimiz var. Bunlar için mutlaka Dubaili gibi ülkelerden yatırımcı çekmemiz gerekiyor. Dubaili işadamlarının da hem ülkemize hem bölgemize büyük ilgisi olduğunu yerinde gördük. Türkiye'yi, İzmir'i yakından takip ediyorlar. Odamızın önderliğinde somut projelerle gidildiğinde birçok alanda ortaklık yoluna gidebileceklerini gördük

Sharjah Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı,  Sharjah'ta Expo adıyla bir fuar alanı projesi olduğu bilgisini verdi. Ülkelerin aynı alanın içinde, ayrı ayrı kendi kültürlerini aktarabilecekleri ve şuan yapım aşamasında olan alanda, Moskova'da ve Berlin'de benzeri olan Türk Ticaret Merkezi benzeri bir yapıyla ülkemizin de yer almasının faydalı olabileceği konusunda görüş birliğine vardık. Bu projeyi mutlaka yakından takip etmemiz gerekiyor. Tabii ki her yurtdışı seyahatimizde olduğu gibi İzmir'in EXPO adaylığı hakkında bilgi verip, destek istedik, Dubaili Başkanlar da Milona karşısında İzmir'i destekleyecekleri sözünü verdi."
seckinS.
13 yıl önce - Sal 13 Şub 2007, 00:50

bence yine hemen hemen bütün projelerde olduğu gibi bürokrasi yatırımcıların yolunu tıkayacak.Ama şu durumda başbakanın müdahalesi durumu değiştirebilir belki.

Misafir a45

3 yıl önce - Prş 27 Nis 2017, 07:31

2017'de yeni yapılan ve bitmiş gökdelenlerin 60%'ı varlıklı arap ve suriyelilere ait izmir için güzel haber

naim11
3 yıl önce - Prş 27 Nis 2017, 10:31

Alıntı:
Sen arap sevici olduğundan sana güzel gelmesi normal. Böyle birşey varsa İzmir adına büyük utanç. İzmir arapların uğramadığı nadir şehirlerden biri ve İzmir'liler arapları sevmez zaten. Araplar muhafazakar şehirlere yatırım yapmaya devam etsin. İzmir'de istemiyoruz.

bu zhniyet ile zaten izmir köykent olmuş şaşırdık mı
eski chp lideri ecevitin projesiydi köykent izmirde gerçek olmuş


En son naim11 tarafından Prş 27 Nis 2017, 10:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ynstrn
3 yıl önce - Prş 27 Nis 2017, 10:38

Biraz insan olun ayrımcılık yapmayın. Elin gavuru gelince göbek atanlara bak! Sevmiyorsunuz zaten biliyoruz en azindan saygılı olun. " yaradılanı severim, yaradandan ötürü". Ama siz ne anlarsiniz.sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet