Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Emir Kula
11 yıl önce - Prş 27 Ekm 2005, 19:17
Malatya SHÇEK Çocuk Esirgeme Kurumu'nda Dehşet


Alıntı:
Malatya'daki 40 çocuktan 21'inde DARP İZİ tesbit edildi
Malatya Çocuk Yuvası'ndaki olay sonrasında yapılan adli tıp incelemesinde, çok sayıda çocukta darp ve yara izlerinin tespit edildiği öğrenildi.
(27 Ekim 2005 Perşembe)
Dün sabah saatlerinden itibaren, Malatya Çocuk Yuvası'nda kalan 40 çocuk, adli tıp incelemesine alındı. Yapılan incelemede, çok sayıda çocuğun üzerinde çizik, yara ve darp izleri tespit edildi.
Hazırlanan adli tıp raporu savcılığa teslim edildi.
Öte yandan, çocuklardaki yara ve darp izlerinin yeni olduğunun belirlendiği kaydedildi.
Raporda, ''Olayları ortaya çıkaran televizyon görüntülerinin 1 ay öncesine ait olduğu göz önünde bulundurulduğunda, fiziki şiddetin sürekli uygulandığı yönünde izlenim oluşturduğunun'' kaydedildiği bildirildi.
YUHALAMA VAKASI
Malatya'daki çocuk yuvasından çıkan CHP'lileri YUHALADILAR
Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası'nda meydana gelen şiddet iddiası olayını incelemek üzere Malatya'ya gelen CHP'li 3 milletvekili, yuvadan çıkarken yuhalandı. Sağlık Bakanı da yuvayı ziyareti sırasında yuhalanmış ve yuva bahçesine kiremitler atılmıştı...
CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, yuhalayan vatandaşların arasına girerek, bu olayın sorumlularının iktidar olduğunu iddia etti. Bunun üzerine vatandaşlar, "Şimdiye kadar neredeydiniz?" diye sordu. Kılıç'la tartışan vatandaşlar, daha sonra CHP heyetini bir kez daha yuhaladı. Bu arada, Elazığ'dan Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası'na gelen Kemal Ağırtaş, 5 yaşındaki bir çocuğunun burada kaldığını belirterek,"Televizyonda izleyince, çocuğumu almaya geldim" dedi. Öte yandan, 0-6 Yaş Çocuk Yuvası yakınında bulunan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencileri de okul dağılışında yuva önüne gelerek, "Çocuklara uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan attı.
BAKAN DÖNÜYOR
Malatya'dan 'sorumlu bakan', 29 Ekim'de bitmesi gereken programını yarıda kesip yurda dönüyor
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Malatya Çocuk Yuvası'ndaki olaylar üzerine Londra'daki programını yarıda keserek yarın yurda dönüyor.
Bakan Çubukçu, ''Kültürel Farklılıklar Bağlamında Kadın İnsan Hakları Toplantıları 3: Londra Buluşması'' konulu projeye katılmak üzere 24 Ekim Pazartesi gününden bu yana Londra'da bulunuyor.
Yetkililer, Nimet Çubukçu'nun Londra'daki programının 29 Ekim Cumartesi günü sona ermesinin planlandığını, ancak Malatya Çocuk Yuvası'ndaki gelişmeler üzerine programını yarıda keserek, yarın sabah yurda döneceğini bildirdiler. Bakan Çubukçu'nun Türkiye'ye döndükten sonra incelemelerde bulunmak üzere Malatya'ya gidebileceği belirtildi.
3 KİŞİ DAHA TUTUKLANDI
Çocuk Yuvası'nda kalan 0-6 yaş grubu çocukları dövdükleri gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 5 kişiden 3'ü tutuklandı. Böylece tutuklu sayısı 5'e çıktı.
Mahkeme, F.İ., M.K ve N.T.'nin de tutuklanmasına karar verirken, N.T ve İ.Y'i serbest bıraktı. Tutuksuz yargılanmak üzere ikinci kez serbest bırakılan N.T ve İ.Y için bir üst mahkemeye itiraz edildiği kaydedildi.
"ORADA BİR VAHŞET İŞLENMİŞTİR"
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Malatya Çocuk Yuvası'ndaki olayı ''Orada bir vahşet işlenmiştir'' diye değerlendirdi.
Elkatmış, Ramazan Bayramı'ndan sonra komisyon olarak çocuk yurtları ve rehabilitasyon merkezi gibi kurumlara habersiz ziyaretlerde bulanacaklarını söyledi.
MÜFETTİŞLER MALATYA'DA
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış ve müfettişlerin, Malatya Çocuk Yuvası'ndaki inceleme ve soruşturmaları sürüyor.
AKDAĞ'DAN ZİYARET
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ve bir grup AK Partili milletvekili, yuvayı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Akdağ, çocuk yuvasına giriş ve çıkışında, yuvanın etrafında toplanan vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Bakan Akdağ, yuvada çocuklarla ilgilenirken, yuvanın yakınındaki bir binanın çatısına çıkan bir vatandaş yuvaya doğru kiremit attı.
ÇOCUK HAKLARI DERNEĞİ'NDEN SUÇ DUYURUSU
Bu arada Çocuk Hakları Derneği Başkanı Cengiz Kaptan, Malatya Çocuk Yuvası yöneticileri ile çocuklara karşı şiddet kullanan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.
http://www.nethaber.com/?h=34083

Alıntı:
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, bakanlığına bağlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarındaki olumsuzlukların, olumlu karşılanabilecek hiçbir yönü olmadığını belirtti.
Çubukçu, yaptığı yazılı açıklamada, Malatya'da çocuk yuvasında bakım ve koruma altında bulunan çocuklara yönelik bakıcı annelerin sergilemiş olduğu olumsuz, çirkin ve talihsiz uygulamalar nedeniyle bakanlığının, Avrupa Birliği yolunda ilerleyen bir ülkeye yakışır hassasiyetle anında ve hızlı hareket ettiğini belirterek, şunları kaydetti: "Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca başmüfettiş görevlendirilmiş, Malatya Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatılmış, şirket personeli olarak çalışan iki kişinin tutuklanmasına, Malatya İl Müdürü, kuruluş müdürü ve olayların gerçekleştiği tarihlerdeki nöbetçi amirlerin ise soruşturmanın selameti açısından açığa alınmalarına karar verilmiştir. Ayrıca, temizlik şirketinde çalışan bir personelin ise görevine son verilmiş, söz konusu kişiler ve vahim olayla ilgili adli süreç başlatılmıştır."
Bakanlığına bağlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarındaki bu türden olumsuzlukların, olumlu karşılanabilecek hiçbir yönü olmadığını ifade eden Devlet Bakanı Çubukçu, şöyle devam etti: "Bakanlığımın ilk haftasında bu konulara (şiddet, taciz vb) sıfır tolerans göstereceğimi belirtmiş, konuyla ilgili bir genelge yayınlamıştım. Söz konusu olayların sorumlularının hukuk kapsamında en ağır ceza ile cezalandırılacağını ve böyle olayların yaşanmaması için de önleyici tedbirler aldığımızı, çocuklarımızın istismar edilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğimi özellikle belirtmek isterim."
Son 3 yıl içerisinde devletin temel kurumlarından olan sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapmakta olan değişik meslek gruplarından 12 kişinin olumsuz eylemlerinden dolayı SHÇEK Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile memuriyetlerine son verildiğini vurgulayan Çubukçu, 31 personele de kurumlardaki çocuk, genç, yaşlı ve özürlülere yönelik kötü muameleye kayıtsız kalmaları nedenleriyle haklarında açılan soruşturma ve inceleme sonucu il içi ve il dışı görev yeri değişikliği yapıldığını belirtti.
Devlet Bakanı Çubukçu, şunları kaydetti: "Özellikle toplumun duyarlı olduğu ve toplumun desteğine ihtiyaç duyan SHÇEK'e bağlı kuruluşlarda birkaç kişinin yanlış ve hatta bozuk bir psikolojiye dayanan davranışları nedeniyle kuruluşların kamuoyunda yıpratıldığına şahit olmaktayız. Bu olumsuz hadiseleri diğer çalışanlarımıza yaygınlaştırmadan, onları rencide etmeden, zan altında bırakmadan, hizmet yitimine engel olmayacak bir biçimde kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Yanlış davranış ve eylemde bulunan personelden, özverili gayretli çalışan personelin ayrı değerlendirmeye tabi tutulmasının yararlı olacağı görüşündeyim."
Ekonomik gerekçelerle koruma altında bulunan çocuklardan eve dönüş projesi çerçevesinde Nisan 2005 tarihinden bugüne kadar 1320 çocuğun ailelerinin yanına dönmelerinin sağlandığını, proje başlamadan ise 1365 kişinin ailelerine döndüğünü ifade eden Çubukçu, ailesine döndürülmesi mümkün olmayan çocuklara yönelik olarak da mevcut koğuş sisteminden aile ortamını aratmayacak bir nitelikte dizayn edilen birimlerde bakımlarının sağlanması çalışmalarının hızla devam ettiğini bildirdi. Çubukçu, Türkiye'de koruma altında olan veya olmayan bütün çocukların mutlu ve esenlik içerisinde olmalarını sağlamanın temel amaçları olduğunu dile getirerek, basından sık sık yayınlanan görüntülerin toplumda yarattığı infial ve çocukların ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini dikkate alarak söz konusu görüntülerin daha bilinçli ve sorumluluk duygusu içerisinde yayınlanması ricasında bulundu. Çubukçu'nun, 81 İl valisine 1 Temmuz 2005 tarihinde gönderdiği genelgede, "Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarda koruma altında bulunan çocuk, genç, yaşlı, kadın ve özürlülerimize personel ve diğer şahıslar tarafından yapılacak her türlü olumsuz davranışa kesinlikle tolerans gösterilmeyip, bu şekilde hareket eden her unvandaki personel hakkında en ağır yasal yaptırımların uygulanması cihetine gidilecektir" uyarısında bulunduğu anımsatıldı. www.mynet.com


Husnu Kursun2
11 yıl önce - Prş 27 Ekm 2005, 20:16orhan289
11 yıl önce - Prş 27 Ekm 2005, 20:54hakan yilmaz
11 yıl önce - Prş 27 Ekm 2005, 22:31
vahset
Metin Arslan

11 yıl önce - Prş 27 Ekm 2005, 22:40Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 27 Ekm 2005, 23:09Gökhan Gök

11 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 00:04Ebru K.Türk
11 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 13:02Rıdvan Yeşiltaç

11 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 15:24serhate
11 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 17:00sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET