Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
kemalsoylemez

16 yıl önce - Prş 02 Arl 2004, 15:11
Diyarbakır - Sur - Dört Ayaklı Minare (Şeyh Mutahhar Camii)


DÖRT AYAKLI MiNARE: Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh mutahhar Ca­mii'sinin dört ayaklı minaresi yekpare dört sütun üzerinde inşaa ettirilmiş ilginç anıtlardandır. Minarenin sütunları altından yedi defa geçenin her dileğinin yerine geldiğine inanılır.
(+)

(+)


En son kemalsoylemez tarafından Pts 20 Arl 2004, 18:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Sina

15 yıl önce - Çrş 26 Ekm 2005, 01:15
Diyarbakır - Dört Ayaklı Minare (Şeyh Mutahhar Camii)


Şeyh Mutahhar Camii, halk arasında 4 Ayaklı Minare diye de anılır.

Balıkçılarbaşı semtindeki Kasım padişah diye de adlandırılır. Camii Şeyh Mutahhar türbesinin bulunduğu arsa üzerinde inşa edildiği için bu adı almıştır. Minaresindeki kitabesinde camiinin 1500 tarihinde Akkoyunlu sultanı Kasım Bey'in zamanında yapıldığı yazar. 4 yalın sütun ile başlıklar üzerinde oturan kare mimarisi ile Anadolu camiileri içinde tek örnek oluşturmaktadır. Halk arasında dilek tutup minarenin altından 7 defa geçenlerin dileğinin gerçekleştiğine inanılır.


 

(+) 

(+)


Fantastik bir çalışma,

 

(+)


yavuzyel

13 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 14:10(+)

 

(+)

 

(+)Diyarbakır’da Hasan Hanı’nın yanındaki dar bir sokak içerisinde bulunan Şeyh Mutahhar Camisi, halk arasında Şeyh Matar Camisi olarak da tanınmaktadır. Minaresi üzerindeki kitabesinden Akkoyunlu Sultanı Sultan Kasım tarafından 1500 yılında yaptırıldığı öğrenilmektedir. Bu yüzden de bu camiye Kasım Padişah Camisi de denilmektedir. Cami Şeyh Mutahhar’ın arsası üzerinde yapıldığından Onun ismi ile anılmıştır. Caminin mimarı belli değildir.

Günümüze iyi bir durumda gelebilen cami, bir sıra beyaz, bir sıra da siyah taştan yapılmıştır. Güneydoğu Anadolu’nun kendine özgün bir özelliği olan taş mimari burada da görülmektedir. Kare planlı tek kubbeli bir camidir. Ön kısmında iki köşeli paye ve iki sütundan oluşan üç bölümlü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. İbadet mekanının üzerini örten kubbe trompludur. Caminin doğu ve batı duvarında üçer penceresi vardır. Mihrap duvarında pencere bulunmamaktadır. Mihrabın iki yanında bulunan üzerleri pencere kemeri gibi duran bölümler gerçekte birer geçittir. Bu geçitlerden çıkan merdivenler üst kattaki küçük birer mahfile çıkışı sağlamaktadır. Mahfiller caminin içerisine yuvarlak kemerle açılmakta ve böylece içeride hareketli bir görünüm sağlanmıştır. Bu mahfillerin önemli bir fonksiyonu olmayıp, büyük olasılıkla mimar burada değişiklik aramıştır. Caminin mihrap ve minberi oldukça sadedir.

Caminin en önemli yeri minaresi olup, bu tür minareye Diyarbakır ve çevresinde rastlanmamaktadır. Minare dört kalın ve sade sütun üzerine oturtulmuştur. Gövde siyah beyaz taşlardan yapılmıştır. Minare üzerinde kitabesi vardır. Minare gövdesi kare olup, üzerinde bir balkon ve petek bulunmaktadır. Büyük olasılıkla bu minare sonraki dönemde camiye eklenmiştir.

kaynak: http://www.kenthaber.com/IlDetay.aspx?ID=593Mehmet!
13 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 17:34

Dört ayaklı minarenin 1910 yılında çekilmiş bir fotoğrafı.

Minarenin etrafı henüz elektrik direkleri, kablolar ve hoparlörler ile işgal edilmemiş.

   


Mehmet!
13 yıl önce - Cmt 29 Arl 2007, 21:27

29.12.2007(+)

(+)

(+)

(+)
sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler