Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bir Şehirhatları Klasiği: Fairfields'ler
« önceki   123 ... 222324 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 23
Süha
9 yıl önce - Pzr 13 Nis 2008, 03:14

s/s Tegman İhsan Kalmaz - Videosu Mutlaka İzleyin Bir yabancı Turistin Kamerasından

Kemal ÇONTAY

9 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 18:40
Efsaneleşmiş Fairfields"ler

Merhabalar,

Özellikle belirtmeliyim ki , Ben tedavisi mümkün olmayan bir şekilde eski vapurlarımızın hastasıyım.
35 yaşında olmanın verdiği bir avantaj ile güvertesinde boğaz güzelliklerini seyrettiğim, motor sesiyle heyecanlandığım, kendine ait gururlu vakur edasıyla yıllarca hizmet veren 9 kardeşimiz"in hüzünlü akıbetlerini araştırırken üye oldum siteye. Sanırım iyi bir iş yaptım , forumları incelerken benim gibi düşünen insanlarla tanıştım kendilerinin haberleri olmasada. Adaşım Kemal bey, ve Site denetçimiz Akın bey bunlardan sadece ikisi..
Kendimi şanslı sayıyorum . Babam Şehirhatları işletmesi emeklisi ..
1950"li yıllarda kömür kürekleyerek başlamış serüvenine istim kokan kazan dairelerinde.
Bilseniz kendimi öyle şanslı hissediyorumki. Herbirinin başka bir kişiliği olan ama ortak özellikleri itibariyle hepsi birer efsane olan ve ne yazıkki bu aralar sadece birkaçı seferde olan gemilerle ifade edilemeyecek bir bağ oluşturdum aramda. Babam Sağolsun..
Yakın gemi tarihimizin belkide en acıklı hikayesi 9 kardeşin hazin sonları..
Bir anlamda tarihimiz sayılan bu varlıkları ne kadar koruyabildik??
yıllarca bizi sırtında değil yüreğinde taşıyan bu değerlerimize neden ihanet ettik...
Bu ve buna benzer öyle çok düşüncem varki .. içim cız ediyor..
Bugun 17 Nisan 2008. forumun eski tarihli mesajlarında Turan Emeksiz"in hüzünlü sonunu okudum. gözyaşlarım içime aktı. Güzelyalı iskelesine çekilmiş çürümeye terkedilmiş ve en sonunda ucuz birkaç teneke boya ile boyanıp,ciğerleri sökülüp mahalle hurdacılarına satılmış, ne olduğu neye hizmet ettiği belli olmayan ucuz pansiyon (?) odaları konulmuş , bu güzelim istanbul evladına yapılan işkenceleri satır satır okudum . Fotoğraf ları çekip bilgi veren arkadaşlara tşk. ederiz. Duygusallığımı hoşgörün. Bir anlamda o gemilerin ekmeğiyle doğup büyüdüm ben, Babam eve geldiğinde istim kokardı , öyle hoşuma giderdiki, özellikle fırsat bulduğumda Teğmen Ali İhsan Kalmaz"ın makina dairesine inip o unutulmaz kokuyu içime çekerdim. Komik geliyor değil mi?
Yine eski tarihli mesajların birinde Turan Emeksiz"in 18 Nisan 2008 tarihi itibari ile ne olduğu belli olmayan bir gemi lokanta olarak açılacağı yazılı.... Yani Yarın.... İçimden ne geçti biliyormusunuz??
Hep birlikte toplanalım ve bu hafta sonu Bursa"ya gidelim.. Emin olun bizleri görünce sevinecektir Turan Emeksiz.. Artık olmayan kardeşlerine iletecektir yüzündeki gülümsemesini, dost mesajımızı iletecektir onlara.. Var mısınız?

Bütün bunların yanısıra sitenin 4. kuralı konusunda sonuna kadar wowturkey"in destekçisiyim.
Bize emanet olan bu vatanı evlatlarımıza emanet edilebilecek ve en önemlisi onurumuzu bırakabilecek şekilde...

sevgilerimle,,

Teğmen Ali İhsan Kalmaz
Kuzguncuk
Harbiye
Kanlıca
İnkılap
A.kavağı
Ataköy
Turan Emeksiz
Pendik...
ve daha niceleri...
bizleri affedin..

06 Angora
9 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 22:03

Zonguldak limanına gönderilen şehir hatları vapurunun adı neydi ve bu vapur halen oradamı?

Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 22:05

Alıntı:
Zonguldak limanına gönderilen şehir hatları vapurunun adı neydi ve bu vapur halen oradamı?

Batan "Ataköy"ü kastediyorsak, halen oradaydı. Ama en son ne vaziyette, meçhul...

Akın KURTOĞLU

Serhat Küçüközler
9 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 22:10

Sayın Akın Kurtoğlu demişki:
Alıntı:
Batan "Ataköy"ü kastediyorsak, halen oradaydı. Ama en son ne vaziyette, meçhul...

Ataköy'ün sonu meçhul değil aslında.Battığı yerden çıkarıldı ve ne yazık ki söküldü...Yani kendisini rahmetle anabiliriz

06 Angora
9 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 22:20

Yanıtınız için teşekkürler. İkişey daha öğrenmek istiyorum. Ataköy vapuru Fairfields' ler den birimiydi acaba? Ayrıca Ataköy' ün akıbetine uğramış başka Fairfields varmı?
Hiç tarihi değer taşıyan araçlara sahip çıkamıyoruz. Ataköy gibi başka il yada ilçelere gönderilen bu gemiler dilerim aynı akıbete uğramazlar.

Serhat Küçüközler
9 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 23:20

Sayın 06 Angora demişki:
Alıntı:
Ataköy vapuru Fairfields' ler den birimiydi acaba? Ayrıca Ataköy' ün akıbetine uğramış başka Fairfields varmı?

Evet Ataköy Fairfields yapımı dokuz kardeşten biriydi.Dokuz kardeşten akıbeti güzel olan hiç yok ne yazık ki.Anadolukavağı, Harbiye, Kuzguncuk, Pendik ve Ataköy yok olup gittiler.Elde kalanlardan Turan Emeksiz, Kanlıca ve İnklap çok kötü durumda da olsalar yaşıyorlar.İstanbul'da kalan son devekuşu olan Teğmen Ali İhsan Kalmaz ise Camialtı Tersanesi'nde bir başına sonunu bekliyor.

Süha
9 yıl önce - Pzr 20 Nis 2008, 14:54

Nette kısa bir araştırma yaparken bakın neler buldum:

Buharlı gemiler 'buhar' oluyor

BOĞAZ vapurlarına önem verdiğini ve vapurları koruyacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi ve buna bağlı bir BİT olan İDO yetkilileri sözlerini tutmuyor.

1960'lı yılların başında Glasgow'da üretilmiş olan İstanbul'un gözü gibi koruması gereken 'son buharlı gemiler' birer birer satılıyor.

1960'lı yıllarda Glasgow'da Fairfields tersanelerinde üretilen, 'Turan Emeksiz', 'Ali İhsan Kalmaz', 'Kanlıca' ve 'İnkılap' adlı vapurlar, bağlı oldukları Haliç tersanesinden alınarak yavaş yavaş kaybediliyor.

Bu gemileri üreten Glasgow'daki Fairfields tersaneleri artık yaşamıyor. Bu yüzden sadece İstanbul'un denizcilik tarihi açısından değil, Glasgow'un ve Avrupa'nın gemicilik tarihi açısından da son derece önemli olan son buharlılar, peynir ekmek gibi sağa sola dağıtılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tersine bu gemilerin önemini kavrayan Glasgow Belediyesi yetkilileri, geçtiğimiz yıllarda İstanbul'a gelmiş ve gemilerin korunması gerektiğiyle ilgili öneriler getirmişti.

LOKANTA YAPILIYOR

Fakat belediye yetkilileri bu konuda duyarsız.

'Turan Emeksiz' vapuru, Güzelyalı (Yalova) Belediyesi'ne verilirken, 'Kanlıca' vapuru geçen hafta Bandırma Belediyesi'ne verildi. Yeni öğrendiğimize göre, 'Ali İhsan Kalmaz' da Yalovaspor'a veriliyor.

Bu belediyeler, gemileri 'lokanta gemisi' haline dönüştürmeyi düşünüyor. Bu da gemilerin orijinal mimarilerinin bozulması demek.

Şu anda elde sadece 'İnkılap' bulunuyor; belki onun da 'müşterisi' hazırdır.

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx ...yazarid=42

Not: O zamanlar niye " 'Ali İhsan Kalmaz' da Yalovaspor'a veriliyor. " denmişti.

Basında böyle haberler görünce çok şaşırıyorum.

tarkan arslan

9 yıl önce - Pts 21 Nis 2008, 12:58

Kulaktan dolma bilgilerle yapılmı bir haber doğru sözleri yanlış bilgilerle aktarıyorlar . Bize söyleselerdi bilgi verirdik.

crazyfroog
9 yıl önce - Çrş 23 Nis 2008, 18:42

fairfieldslerden birini daha tamamen kaybettik.

http://www.denizhaber.com.tr/GUNCEL/13267/Kanlica ...yandi.html

sayfa 23
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 222324 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM