Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bir Şehirhatları Klasiği: Fairfields'ler
123 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mustafa Noyan2
13 yıl önce - Pzr 11 Tem 2004, 13:00
Bir Şehirhatları Klasiği: Fairfields'ler

Glasgow yapımı halen calısan son 5 vapur kaldı.

Fenerbahce uzun bir bakım suresinden sonra tekrarserviste ve bu gunlerde Yalova'ya calısıyor. Kanlıca' da halen Karakoy Kadıköy ve Adalar hattında.
Ali İhsan Kalmaz, Turan Emeksiz ve İnkılap ' ı coktandır goremiyorum; Camialtı Tersanesi'nde 3 gemi bakımda bekliyor; onlar olabilir.
Yine de isletmenin elindeki İtalyan yapımı Pasabahce+ den sonra en yaslı gemiler bunlar.
İnsallah uzun yıllar hic olmazsa bu kullanılanları gormeye devam ederiz.  

(+)

Alexandros

13 yıl önce - Cmt 17 Tem 2004, 18:02

Bu resimler Kasim 2003 cekildi
1- Sehit Temel Simsir
2-Turan Emeksiz
3-Kanlica

(+)

(+)

(+)

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 12:14

İnkılap Gemisi yaklaşık bir yıldır seferde değil.

(+)

Kemal b
12 yıl önce - Pzr 06 Şub 2005, 23:08

Bir hazin son haberi de ataköy vapuru ile ilgili:23 ocak 2004 tarihindeki fırtınada (geçen kış boğaz köprüsünün çelik halatlarının koptuğu fırtına) Karadeniz Ereğlisinin Bozhane limanında demirli bulunan ataköy yolcu vapuru maalesef batmış.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 03:59

Kemal Bey, selâm...

Şu anda Glasgow yapımı 3 adet vapurumuz mu kaldı?

Görebildiklerim:

* İnkılâp (Yanlış hatırlıyor olabilirim, bu; "Kanlıca" da olabilir)
* Turan Emeksiz
* Teğmen Ali İhsan Kalmaz

Bu 3'ü haricindekiler, galiba çürüğe çıktı...

Akın KURTOĞLU

Kemal b
12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 12:49

Suadiye,Kanlıca,İnkılap,Teğmen Ali İhsan Kalmaz ve Turan Emeksiz vapurları yan yana yanaşmış bir şekilde Haliç tersanesindeler.Glasgow yapımı gemilerden 4 tane kalmıştı.Bunlar 2004 mayıs ayına kadar çalışıyorlardı.Önce Ali İhsan Kalmaz, İnkılap ve Kanlıca,bunlardan 1-2 ay sonra da Turan Emeksiz Haliç'e çekildi.Ataköy vapurunun K.Ereğlisindeki Bozhane limanında battığını öğrenmiştim (23 ocak 2004).Harbiye vapurunun da 1993 yılında çürüğe çıktığını biliyorum.Hatta 1993 yılının ekim aylarında Kanlıca vapurunda (Suadiye vapurunda olduğu gibi) bir yangın çıkmıştı.Bu yangın da tersanede çıkmıştı fakat Suadiye vapurundaki yangın kadar büyük değildi.Bu yangın sonucunda kaptan köşkü ve kaptan köşkünün üstündeki büyük direk hasar görmüştü.Geminin hasarlı bölümüne çürüğe çıkan Harbiye vapurunun kaptan köşkünü ve direğini yerleştirmişlerdi.Yani şu anda Kanlıca vapuru Harbiye vapurunun kaptan köşkünü ve direğini taşımaktadır.
Kuzguncuk vapurunun da çürüğe çıktığını duymuştum fakat bu vapur hakkında hiçbir bilgim yok.

Kemal Çevik
12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 17:31
Devekuşu

Sabahtan beri düşünüyorum biz Kadıköy'lüler bu 9 Glasgow'lu kardeşe bir ad takmıştık diye, sonunda hatırladım: DEVEKUŞU. Kim buldu, nereden esinlendi bilmiyorum ama öyle derdik.

İnciburnu, Bostancı (3. kardeşleri Maltepe ya da Sedefadası) bunların da takma adı Kadıköy'de BACADAN DİREKLİ idi. Haydi bunu açıklayabiliyorum ilk defa direği bacasının üstünde gemi görüyorduk. Aslında bunlar 2 ve 3 ikiz olan beş kardeştiler. Direği bacasında olmayan diğer ikisini de arada yanılıp Bacadan Direkli diye çağırdığımız da olurdu. Bir daha toparlıyayım

Maltepe ve Suadiye 1960'lı yıllarda yapılmış, normal direkli, Inciburnu, Bostancı ve Sedefadası 1970 ilk yarısında yapılmış olan Bacadan Direkli'ler olmalı.

Yanılıyor muyum?

Kemal Çevik

Mustafa Erdinç
12 yıl önce - Cum 18 Mar 2005, 11:25

01 Haziran 2004 tarihinde halicte bir vapur yolculugu esnasinda cektigim fotolar.
Camialti tersanesi onunde FENERBAHCE, KANLICA, INKILAP, TEGMEN ALI IHSAN KALMAZ (?)
ve son olarak sahile yakin baglı olan yanginda hasar gormus bir adini tesbit edemedigim baskasi (?)

(+)

(+)

Mustafa Erdinç
12 yıl önce - Prş 24 Mar 2005, 00:45

Selamlar,

Ben de uzun bir sureden beri, su Iskocya yapimi vapurlarimizin son hallerini
merak etmekte idim... Nihayet bugun zaman bulabildim ve onlari WOWTURKEY
icin fotografladim.. 23 MART 2005.

Ancak gorduklerim beni son derece uzdu.. Umarim tekrar onlari hizmette goruruz.
Beni tek korkutan 44 yasinda olmalari... Ama Isvicre'deki gollerde çalismakta
olan yandan carkliları (paddle steamers) hatirlayinca iyimserligim artiyor..

(+)

(+)

Bu da, gecirdigi buyuk yangında hasar goren SUADIYE.. Tabii iyi dileklerim ona da
gecerli...

(+)

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 24 Mar 2005, 01:40

Elektron merhaba,

Resimde 5 adet Glasgow tipi vapur var, fakat en sondakinin adı kadrajda görünmüyor. Bu vapurun ismi hakkında bilgi verir misin?

Teşekkürler...

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM