Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sina

16 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 18:16
[İST-E1.16] - Köprüde Ay-yıldız İstiyor(du)...

ARA VERDİĞİ MODA TASARIMCILIĞINA GERİ DÖNEN RIFAT ÖZBEK, KENDİNİ HAYIR İŞLERİNE VE İSTANBUL’UN TANITIMINA ADAMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR... 26 Haziran 2004 Cumartesi 03:06

Rıfat Özbek Boğaz Köprüsü’nün üzerine ay-yıldız kondurmak istiyor

Türkiye’ye her gelişinde yanında bir de ünlü isim getiriyor. İngiliz modacı John Galliano ile Donatella Versace, Türkiye’ye getirip gezdirdiği isimlerden sadece ikisi.

Özbek’in AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) yararına tasarladığı tişörtün satışları da çok iyi gidiyor. Rıfat Özbek’in son projesi İstanbul’un tanıtımında kullanılacak bir logo. İstanbul.com ile ortaklaşa yürüyen proje tamamlandığında Özbek’in logosu tanıtım amaçlı olarak tişörtlere ve daha pek çok ürüne basılacak. Ancak Özbek, projenin bu kadarla kalmamasını, bu ay-yıldızın minik ampullerle Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayağının üzerine oturtulmasını istiyor.

Hikayenin başlangıcı aslında 1994 yılına dayanıyor. Hayatını İngiltere-Türkiye arasında mekik dokuyarak geçiren Rıfat Özbek, İstanbul seyahatlerinden birinde Boğaziçi Köprüsü’nden geçerken, birden hiç yanından ayırmadığı not defterine sarılıyor ve birşeyler karalamaya başlıyor.

Çizdiği şey Boğaziçi Köprüsü, ama köprünün Anadolu yakasındaki ayağının üzerinde bir ay yıldız görülüyor. Bir dönem tasarımlarında çok kullandığı stilize edilmiş ay yıldız bu. Minik minik ampullerden yapılırsa ve geceleri yakılırsa, İstanbul için harika bir sembol olacağını düşünüyor. Tıpkı Paris’in Eyfel’i, New York’un Özgürlük Heykeli gibi. Ama kime veya nereye başvuracağını bilmediğinden, not defteriyle birlikte fikri de rafa kaldırıyor.

Sonra geçtiğimiz günlerde her şey çorap söküğü gibi bir biri ardına gerçekleşmeye başlıyor. Rıfat Özbek bir gazetede İstanbul için sembol arandığını okuyup, eski çizimini hatırlıyor. İstanbul.com’un Genel Müdürü Canan Erdoğan, kent için bir tanıtım projesi yaratıyor ve halkla ilişkiler uzmanı Nelih Akay, Rıfat Özbek ile tanışıyor.

İstanbul.com, İstanbul’u en kapsamlı ve güncel anlatan internet sitesi. İngilizce ve Türkçe yayın yapıyor. Genel Müdür Canan Erdoğan çok uzun zamandır kent için tanıtım projesi üzerinde çalıştıklarını söylüyor: ‘Yurtdışında yaşayan Türklerin ülkelerine duydukları özlem ve ülkelerine olan yaklaşımları daha farklı. O yüzden yurtdışında yaşayan tasarımcılarla çalışmak istiyorduk. Önce Deniz Mercan bizim için İstanbul’un tanıtımında kullanılmak üzere tişört koleksiyonu hazırladı. Sonra Nelih Akay vasıtasıyla Rıfat Özbek ile tanıştık. Rıfat Özbek de bize 1994’te çizdiği logoyu kullanmamızı önerdi.’

Logo ilk etapta tişörtlerde, daha sonra hediyelik olarak üretilecek daha pek çok ürünün üzerinde kullanılacak. Yerli ve yabancı alıcılar için farklı tasarımlarda tişörtler hazırlanıyor. Klasik penye olanların yanında, gece dışarı çıkarken giyilebilecek kadar iddialı lycralı tişörtler de var. Amaç hem turistlerin hem de Türkler’in bu tişörtleri alıp, severek giymelerini sağlamak. Tişörtlerin bu yaz piyasaya çıkması hedefleniyor. Satışlar ağırlıklı olarak internet üzerinden yapılacak. Turistler otellerde de bulabilecek. Zaman içinde mağazalarda stand açmayı, yurtdışında olduğu gibi sadece İstanbul’la ilgili hediyelik eşyalar satan kiosklar kurmayı planlıyorlar.

Tüm bunlar olup biterken Rıfat Özbek, gerçekten de Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu Yakası ayağı üzerine ay yıldız konsun istiyor: ‘ Özellikle Anadolu ayağını seçtim. Hem havalimanına indiğiniz andan itibaren her yerden görünüyor, hem de Avrupa’dan Asya’ya geçtiğinizi vurguluyor.’

Özbek, mimar arkadaşları Emir Uras ve Durmuş Çilekçi’nin yardımıyla, ortaya çıkacak görüntüyü bilgisayar ortamında gerçekleştirmiş. Köprünün gece ve gündüz fotoğrafı çekilip, ay yıldız sanal olarak köprünün ayağına oturtulmuş. ‘Ampül yerine beyaz pleksiglas kullanmayı önerdiler. Böylece gündüzleri güneşin ışığı ile parlayacak, geceleri ise içine yerleştirilen ışıklandırma sistemi ile her yerden görülecek. Üstelik öyle bir ayarlanacak ki, Şeker Bayramı’nda pembe, özel dini günlerde yeşil-beyaz, 23 Nisan’da rengarenk, Cumhuriyet Bayramı’nda kırmızı-beyaz olabilecek. Bunların hepsi teknolojik olarak mümkünmüş’ diyor Rıfat Özbek. Umudu yetkili makamları ikna ederek projenin gerçekleştirilmesi...  

http://www.gecce.com/pages/haber_detay.asp?arsiv= ...aber=11518

Çook eski olmasa bile eski bir haber! Acaba nasıl olur diye düşünüyor insan! Böyle güzel bir köprünün sade hali mi yoksa süslü hali mi daha güzel olur diye?

Ekin Gerger

16 yıl önce - Pts 24 Ekm 2005, 01:39

çok güzel bir haber! boğaz köprüsünden her geçtiğimde ay-yıldızı görebilecek olma fikri bile beni heyecanlandırdı. birçok yerden görülebilen boğaz köprüsünü bu şekilde süslemek şehre renk katar. umarım gerçekleştirirler. hatta umarım diğer köprüye de bu veya bunun gibi bir süsleme yaparlar...

Misafir 6da

6 yıl önce - Prş 03 Arl 2015, 23:19

bu haberi hatırlıyorum, yıllar önce aklımda kalmıştı, dile kolay 10 sene, laf var icraat yok!

ANA SAYFA -> ULAŞIM