Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
ASLI
12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 01:09

Simdi televizyondan ogrendim, Izmir'de tekrar 5.9 siddetinde deprem olmus. Umarim can kaybi ve yaralanma olmamistir. Sallantinin ugultuyla birlikte geldigini soyluyorlar... Izmir'e ve depremi hisseden tum sehirlerimize gecmis olsun!

Emre_Uzan
12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 01:16

http://earthquake.usgs.gov/recenteqsww/Quakes/usekb3.htm

Selen
12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 01:28

Tarih          Saat         Enlem(N)  Boylam(E)  Derinlik(km)  MD   ML   MS    Yer
---------- --------  --------  -------   ----------    ------------    -----------
2005.10.21  00:49:27  38.1335   26.7947        5.7              3.2  -.-  -.-   SEFERİHİSAR (İZMİR)

Tunc

12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 01:39

Alıntı:
Bu gece 00.40 civarında İzmir Seferhisar merkezli deprem deprem meydana geldi. 5.9 şiddetindeki depremin Balıkesir'e kadar hissedildiği aktarıldı. İzmir ve çevre ilçelerde vatandaşların sokaklara döküldüğü belirtiliyor.

Ayhan
12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 02:23

Pazartesi günkülerden daha şiddetli ve uzun sürdü. Allah hepimizi korusun. Tüm İzmirlilere geçmiş olsun.

elifgcaglar

12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 02:27

2005.10.21 01:11:21  38.1348   26.7875       13.5      3.2  -.-  -.-   SEFERİHİSAR (İZMİR)
2005.10.21 01:02:03  38.2217   26.6332       21.3      -.-  3.8  -.-   SEFERİHİSAR AÇIKLARI-İZMİR (EGE DENİZİ
2005.10.21 00:59:43  38.1317   26.8425        6.0      3.0  -.-  -.-   SEFERİHİSAR (İZMİR)
2005.10.21 00:55:33  38.1258   26.8213       26.2      2.9  -.-  -.-   SEFERİHİSAR (İZMİR)

Bunlar son depremler..

Az evvel aradim, ailem Izmir´de.. Allahtan cep telefonlarina yurt disindan ulasilabiliyor.. Annem bu sefer en az 30 saniye civarinda sürdügünü söyledi..  Herkes parklara cikmis, saat gece 02:30.. Hava sogukmus.. Elden birsey gelmiyor..  

Akın Bircan

12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 02:30

okullar tatil edildi...

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 03:00

Bütün İzmirli dostlarımıza büyük geçmişler olsun. Neler hissettiklerinizi çok iyi anlayabiliyoruz İstanbul'dan... Telâş etmeyin. Yapısı itibarıyla büyük deprem üretemeyeceği (şükür ki) bütün TV'lerde geçip duruyor sürekli... İtidali elden bırakmayın, ama gereğinden fazla endişeyede kapılmayın. Biz İstanbul depreminden sonra 1 hafta dışarıda yattık. Yine mi olacak diye, ama olmadı hiç de birşey. O günden beri de tam 6 yıl geçti ve biz o evlerde yatmaya devam ediyoruz...  

Deprem şarlatanlarına da fırsat vermeyin sakın... Bu türden çok it (afedersiniz!) türer böyle günlerde...

Allah hepinizi (hepimizi) korusun!...

Alp
12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 04:10
GEÇMİŞ OLSUN EY BÜYÜK İZMİRLİ...

Öncelikle hepinize geçmiş olsun dilemek isterim.İstanbul'da büyük deprem sonrası hepimiz sokaklarda günlerce yaşamıştık ama tarihler yaz ayı Ağustos'u gösteriyordu ve soğuk değildi.Şu anda ise çok soğuk olmalı İzmir bile olsa...Allah hepinize ve hepimizin yardımcısı olsun bu mübarek günlerde.İnşallah korkulan olmadan İzmir ve İstanbul ve tüm şehirlerimizde sadece deprem gazını alıp gidiyordur.Unutmadan konum deprem tasarımı olduğu için söylemekte fayda görüyorum.

Evlerinizde yıllardır bilinin aksin lütfen kapı kasaları altında durmayın,evin en yıkımda kolay çöken noktasıdır.Duracağız yer kesinlikle çamaşır,buzdolabı,bulaşık makinlerinin yanındaki nokta olmalı.Genelde yaşam üçgenleri dediğimiz kolay nefes alınabilir ve hareket edilebilir noktalar buralar olmuştur.Ayrıca şaka gibi belki ama bu makinelerin her birinden suya uzanmakta mümkündür,eğer bu makinelerin işleyişlerini az çok biliyorsanız.Daha sonra onları da yazarım.
Ayrıca her fay ile yaşayan ülkedeki gelişmiş insanların yaptığı gibi sizlerde baş ucunuza lütfen bir adet el feneri ile ufak su ve bir kaç parça şekerden oluşan ufacık bir çanta hazırlasanız her zaman işinize yarayabilir.

Ayrıca lütfen deprem sağanağı bittiğinde evinize girmeden önce büyük dolapların arkasına,gümüşlük denilen büyük mobilyaların arkalarına yani dairenizi görebileceğiniz noktaları iyice kontrol edin, en ufak çatlağı sıva çatlağı mı,depremden dolayı büyük hasat çatlağı mı olduğuna kolu komşunuz ile karar vermeye çalışın.Emin olun daha iyi olacaktır.Asla kolon ve kirişleri kırık bir eve bu zamanda ev bulamayız diye girip oturmayın.

Ayrıca Ege gibi çeşitli aktif fayların sürekli olarak hareket ederek tetik yaptığı düşünülen bir ortamda bu son depremdi rahat nefes alın uyarılarını dikkate almayınız.Bunu üzülürek söylüyorum ama evinizin bakımını arabanız gibi yaptırın ve her depremden sonra çocuklarınızı ve ailenizi boşuna sokaklarda üşütmeyin girip evinizde yaşayın derim.Sonuçta İstanbul ve Kocaeli depreminden sonra hala sokakta deprem yüzünden yaşayanlar yok.O korku hep olacaktır önemli olan bilinçli olup etrafınızdakileri de aydınlatabilmeniz.
Lütfen deprem ile ilgili sormak istediğiniz bina veya kendiniz ile ilgili herşeyi sorun.Masrafları,belediye işlemlerini nasıl yapacağınızı,evinizi,yaşamınızı....

Bu konuda aldığım eğitimi,okuduğum her bir kitabın satırını paylaşmak için can atarım.

Saygılarımla,

Dr.Alp Sarıcalıoğlu
Yüksek Mimar

Hüseyin SAYIN
12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 12:23

ALP Bey Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim bir iki sorum olacak size.
Aslında özelden yazacaktım ama.Belki benim gibi bilgilenmek isteyen arkadaşlar olabilir.
Buradan cevap verirseniz sevinirim .
Ben ve ailem 73 inşa yılı , 4 katlı bir binanın son katında oturuyorum.Bina sahibimiz maalesef çok ilgisiz.Ve ben huzurlu olmak adına binanın sağlamlığını ölçtürmek istiyorum.
Üst katımda teras var .Betonun pek sağlam olduğunu sanmıyorum.zaten çok yağmur yağdığında nem de alıyoruz.Duvarlarda herhangi bir çatlak yok .Ama dün akşamdan sonra
tavandaki çatlakların çoğaldığını farkettim.
Binanın sağlamlığını ölçtürmek için hangi birime gitmemiz gerekir.Ve yaklaşık maliyeti
ne olur. Şimdiden Teşekkür ederim.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet