Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Tuzla Gölü
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Sina

12 yıl önce - Prş 20 Ekm 2005, 04:01
Tuzla Gölü


Yavuz Alper'in dediği üzere Koramaz Dağı

 

(+)
 

(+)
Erdal
11 yıl önce - Çrş 16 May 2007, 17:09
Tuzla Gölü


Tuzla Gölü ve ufukta Erciyes Dağı


(+)

Tuzla Gölü


(+)

Tuzla Gölü


(+)


mehmetgazi

11 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 11:50

Dün Tuzla Gölü Çevresinden


 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
Alpaslan1453

10 yıl önce - Cmt 24 Ksm 2007, 00:22
Havadan


22 Kasım(+)


Nur Ulusoy
10 yıl önce - Pzr 08 Hzr 2008, 15:40
Palas Tuzla Gölü ve Kuş Cenneti


Palas Tuzla Gölü ve Kuş Cenneti

Palas Tuzla Gölü, insanların olumsuz etkilerinden ve çevre şartlarından kısmen kurtulmayı başaran tek tuzlu göldür. Palas Ovasında bulunan gölün Kayseri uzaklık mesafesi ise 40 km. 'dir.. Palas Tuzla Gölü ve Kuş Cenneti'nin yer aldığı Palas Ovası, Kırkkız ve Işıl Tepesi, Elmalı ve Göztepe gibi önemli yükseltiler arasında kalan çöküntü ve düz araziye Palas Ovası ismi verilmiştir. Ova bu haliyle kapalı havzadır. Gölün alanı 35 km2, yazın ise buharlaşmadan dolayı alan 25 km2 ye kadar düşmektedir.

Göl kuzey-güney yönünde Palas Ovası' nın batısında yer almaktadır. Değirmen, Yertaşpınar, Körpınar, Başpınar ve Soğukpınar dereleri gölün önemli su kaynaklarındandır. Ovanın batısında yer alan göl, kuzey-güney yönünde, ince uzun bir görünüme sahiptir. Derelerin yanı sıra kışın kar sularının erimesi ve bahar ayıyla yağan yağmurda ve oluşan su taşkınlarıda gölün su kaynakları arasında sayılabilir. Gölün çevresinde sazlıklar, sulak çayırlar, tuzcul bitki bozkırları, mera ve tarım alanları bulunur. Yazın yağışın olmaması ve sıcaklık nedeniyle buharlaşmanın artması sonucu gölün suyu buharlaşır bunun sonucunda göl üzerinde kenarlara kaymış durumda 10-15cm. kalınlığında tuz tabakaları oluşmaktadır. Gölün bu durumundan çevre halkı da önemli ölçüde yararlanmaktadır. Gölden çıkarılan tuz işlenmek üzere şehir merkezindeki tuz fabrikalarında işlenip arıtılarak yemek tuzu haline getirilmektedir. Gölden yalnızca yemek tuzu elde edilebilmektedir. Halk gölden elde ettiği tuzla önemli miktarda gelir elde etmektedir. Gölün çevresinde bulunan mera ve sulak araziler yine halkın hayvanlarını otlatmak için yararlandığı bir bölgedir. Gölün çevresinde bulunan sazlıklar ve halk dilinde "ılgın" denilen bitkiler yazın kuru oldukları zaman kesilir ve kışın yakmak üzere hazırlanır. Palas Tuzla Gölü 1993 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edildi, aynı zamanda Türkiye'nin yeni Ramsar alanları listesine girdi. Göl ve çevresi tarihi ipek yolunun da üzerinde bulunmaktadır.

Kayseri Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarından göç eden kuşların göç yollarının birleşme noktasıdır. Çeşitli ekosistemlerin bir arada bulunup kaynaşmasıyla Palas Tuzla Gölü zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. IUCN ve Türkiye Kuşları Kırmızı Listelerine göre nesli tükenme tehdidi altında bulunan bazıları göç döneminde burada görülmekte bazıları da burada üremektedir. Bu türlerden bazıları şunlardır:
Toy kuşu, Büyük cılıbıt , Akça cılıbıt, , Mahmuzlu kızkuşu, Küçük kerkenez gibi kuş türlerinden bazıları bölgede göç döneminde görülmekte, bazıları ise bölgede üremektedir.

Bölgeye endemik bir bitki türü olan Işıl lalesini, lyrica bölgenin kuzey tepelerinde görmek mümkün. Dünyada sadece Sultansazlığında ve Tuzla Gölü'nde bulunan Host ve Runemark adı verilen bitki türleri ise gölün doğu ve kuzey kıyılarına yayılmış durumdadır. Önemli kuş ve bitki türlerinin yanında alaca kokarca , Arap tavşanı, Gelengi, Tilki, Kurt gibi memeli hayvan türlerinin bölgede üremesi ve barınması, bölgenin yaban hayatı için önemini daha da arttırmaktadır.

Gölün genel görünümü
Işıl laleleri (Endemik türler)
Gölün uydu görüntüsühttp://ansiklopedi.turkcebilgi.com/Palas_Tuzla_Gölü
http://tr.wikipedia.org/wiki/Palas_Tuzla_G%C3%B6l%C3%BC
http://www.kayseri.gov.tr/sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ